Setari Cookie-uri

ati fost la cetatea Histria?

Buna,
am fost sa vizitez monumentele de la noi din tara si surpriza,am dat peste cetatea Histria,vreau sa va zic ca ruinele acelea vechi sunt incarcate de istorie e deajunsa sa mergeti sa vedeti planul si cum era odata vechea cetate si o sa ramaneti placut impresionati
Astept parerile celor care au fost sau celor care vor sa se duca
angel333
Postat pe 26 August 2008 23:57
Intradevar, cetatea Histria este o minunatie incarcata de multa istorie.Asezata intr-o zona aproape desertica, intre Nuntasi bai si Sacele (comuna care l-a dat pe cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor Gheorghe HAGI), o adevarata aventura pentru a o "cuceri"! Drumul de la soseaua principala(aprox 3 km), este o adevarata provocare fiint total neamenajat, imposibil de parcurs pe jos (multi serpi), ascuns pe alocuri de vegetatie asemanatoare stepei.Ajunsi in fata cetatii, incepi sa fi partuns de fiorii istoriei, te transpui in timpurile secolului de glorie al Histriei.
Din pacate si din lipsa alocarii de fonduri, sala de expunere este saracacioasa cu cateva amfore si fragmente de coloane dainuite in piatra.Plimbarea printre vestigiile cetatii, e banala deoarece nu exista ghizi care sa te insoteasca, iar de acolo poti pleca cu diverse fragmente, nimeni nu va observa lipsa lor!

ferrari_enzo
Postat pe 29 August 2008 08:15
am vazut-o si eu acum cativa ani, intr-adevar nu prea i s-a facut reclama.. nu prea face parte din obiectivele de vacanta..
ionelapro
Postat pe 5 Septembrie 2008 21:19
De la: ferrari_enzo, la data 2008-08-29 08:15:45Intradevar, cetatea Histria este o minunatie incarcata de multa istorie.Asezata intr-o zona aproape desertica, intre Nuntasi bai si Sacele (comuna care l-a dat pe cel mai mare fotbalist al tuturor timpurilor Gheorghe HAGI), o adevarata aventura pentru a o "cuceri"! Drumul de la soseaua principala(aprox 3 km), este o adevarata provocare fiint total neamenajat, imposibil de parcurs pe jos (multi serpi), ascuns pe alocuri de vegetatie asemanatoare stepei.Ajunsi in fata cetatii, incepi sa fi partuns de fiorii istoriei, te transpui in timpurile secolului de glorie al Histriei.
Din pacate si din lipsa alocarii de fonduri, sala de expunere este saracacioasa cu cateva amfore si fragmente de coloane dainuite in piatra.Plimbarea printre vestigiile cetatii, e banala deoarece nu exista ghizi care sa te insoteasca, iar de acolo poti pleca cu diverse fragmente, nimeni nu va observa lipsa lor!

ferrari_enzo
Postat pe 8 Septembrie 2008 13:59
Histria ..intreadevar cea mai intinsa si mai cunoscuta alaturi poate de Monumentul de la Adamclisi..dar ce ziceti de cetatea de la Enisala (pe un deal in camp pe drumul dintre Babadag si Jurilovca) sau de cetatea de la Capul Dolosman (Jurilovca)Toata Dobrogea este impanzita cetati si asezaminte stravechi.. pacat ca nu le fructificam.. preferam sa facem garduri , temelii din pietrele acestora. Ignoranta si lipsa de respect pentru istorie si mai ales traditie.
erv81
Postat pe 19 Octombrie 2008 01:15
ferrari enzo,

cred ca avem perceptii diferite. am vazut cetatea histria culmea, la 1 an dupa ce fusesem in grecia...si pot sa spun ca am apreciat ce au facut romanii nostri. muzeul este amenajat chiar inteligent, sunt destule obiecte recuperate, nu doar cateva amfore, cum zici tu. spatiul este generos, luminat cum se cuvine...cu personalul mai au ceva de lucrat. pot sa spun ca am facut comparatie cu ce am vazut in atena, la muzeul national de arheologie si, respectand proportiile, ai nostri nu au iesit tocmai rau la aceasta comparatie. chiar s-au straduit, din cate imi aduc aminte au luat bani din proiecte europene. deci, daca vrei, poti. si cetatea au incercat sa o amenajeze, sa o lumineze, ma rog, sa faca ceva. dar mai au de lucru. atentie insa la serpi...am vazut vreo 2 care se scurgeau sub ruine si mi-a cam inghetat sangele in vine. in concluzie, apreciez ce au facut acolo (am fost in 2006 sau 2007, nu mai stiu exact), e loc si de mai bine, dar oricum au facut f mult comparativ cu alte locuri din tara. asa ca mergeti cu incredere. a, si sa stiti ca eu sunt dintre cei care sunt f critici la adresa maretelor impliniri ale turismului romanesc...
Shoarezu
Postat pe 5 Februarie 2009 09:58
Hello,

Am fost si eu la ruinele cetatii din Histria si pot spune ca am ramas placut impresionata de muzeul construit acolo, tot era pus la punct cu atentie,arhitectura era interesanta. Eu am fost acum multi ani acolo, cand de abia fusese deschis muzeul, am luat si un cd cu poze si informatii de la muzeu, ceea ce nu pot spune ca exista pe atunci la alte muzee.

Am vizitat si muzeul de istorie din Atena si altele din lume si pot spune ca la o scara mai mica, muzeul de la Histria este comparabil.
Pana la urma noi nu cred ca am investit banii lor in activitati de genul asta.

Cat despre ruinele cetatii de afara, mi s-a parut ca nu sunt asa bine intretinute si ca nu s-a acordat destul atentie pastrarii lor, dar asa suntem noi romanii...tindem sa uitam valorile si ne fug ochii dupa lucruri efemere.

O zi buna!
andreeastoi
Postat pe 5 Martie 2009 10:24
forumadria.ro

dmx
Postat pe 5 Martie 2009 10:34
Buna. Am fost la cetatea Histria acum 2 ani. Locul este plin de istorie si frumusete.Se efectuau noi sapaturi arheologice care vor scoate la lumina noi informatii despre cetate. Este de vizitat acel loc. Nu-l ocoliti.
layla2010
Postat pe 17 Martie 2009 08:46
Da, merita vazut si muzeul si site/ul propriu/zis, desi drumul pana acolo e cam necajit si cu putine indicatoare, dar daca urci de la Constanta spre navodari si o tii tot inainte, ajungi la Histria, maki intrebi la cate o statie de banzina si apoi dai de asezare, e interesanta, va spune unul care a vazut Grecia de 3 ori, Roma de 2, Parisul etc.
drum bun
calator
Postat pe 2 August 2009 17:45
E un loc dezolant...dincolo de trairile unor vremuri demult apuse, Histria iti toarna tristete in suflet. Proasta amenajare, dificil accesul, piei de sarpe peste tot...
Poate intr-un viitor apropiat...
parvulescu_dan
Postat pe 15 Decembrie 2009 10:56
Ma bucura sa aud ca lucrurile s-au mai schimbat in bine!
Voi incerca sa revin!
ferrari_enzo
Postat pe 15 Decembrie 2009 11:26
Am vizitat-o vara asta cu un grup mai mare.Dimineata daca ajungi antalnesti si ghidul cetatii.Ghid f.istet care ne provoca la discutie!F.amabil!Mi-a placut!Cetatea Histria merita vizitata O DATA!NU AI DE CE SA TE ANTORCI A DOUA OARA!La fel ca alte obiective turistice!Faci o poza si casti bine ochi!
cris4co
Postat pe 15 Decembrie 2009 14:42
Eu am foarte multe amintiri legate de Cetatea Histria.E un loc plin de pace si de istorie.Eu in fiecare vara merg acolo de la 3 ani
si akm am 13 ani.E un loc foarte frumos ce merita vizitat de mai multe ori nu doar odata.
OSS
Postat pe 14 Iulie 2011 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tomorrowland & white sensation 8 De la: stef89 31 Decembrie 2012 14:09
masaj relaxare din pasiune! 8 De la: sorin_1973 28 Februarie 2015 15:48
Turul Europei cu masina 13 De la: Aneeri 13 Martie 2012 14:17
Craciun 2009 4 De la: lazyEdi 25 Octombrie 2009 23:42
Hai sa facem sport! 10 De la: Christine_C 11 Ianuarie 2011 00:03