Setari Cookie-uri

o data in viata merita vazut BALCICUL!!!!


Pasii m-au purtat in acesta luna fierbinte la Balcic!!statiunea cea mai frumoasa si draga sufletului meu!!
Auzisem de mult de Balcic din cartea de istorie,cea veche nemistificata de regimul totalitar ce avea sa cada in iarna anului 1989,vazusem un reportaj pe canalul tv Travel.mi-a placut si m-a fascinat!de prima data cand am citit despre balcic ,m-am indragostit de acest superb loc!
in plus de asta frumusetea si renumele acestei statiuni este legat de numele celei care a fost Regina Maria a Romaniei si de castelul acesteia.
conform testamentului reginei aici se afla inima reginei maria,acest lucru facindu-se conform dorintei sale:inima sa isi gaseasca linistea in incinta castelului de la balcic pe care regina l-a iubit atat de mult,iar corpul sau sa fie inhumat in romania!iubind deopotriva aceste locuri a luat acesta hotarire.Este superba aceasta statiune Balcic in incinta castelului am vazut foarte mult turisti dar am auzind conversatii nenumarate in dulcea limba romana,
acest castel reprezinta o bijuterie arhitectonica pentru tinut,gradina cu trandafiri o splendoare!!
acest castel isi aduce un pic cu faimoasele castele peles si pelisor.
in incinta castelului se observa imediat bunul gust si rafinamentul care caracteriza pe cea mai buna regina a romaniei.aici puteai intalni mobilier scump reprezentativ pentru perioada infloritoare a monarhiei romanesti,specifica perioadei in care a fost construit castelul de catre arhitecti de faima a vremii.
obiecte personale,gravuri piese de numismatica toate recreand atmosfera regala de alta data.
in gradina aferenta castelului se afla si o crama de vinuri selecte de unde toti turistii isi pot achitiona contra cost o sticla de vin,vechi ,bun,celebrul coniac si vin bulgaresc de trandafir!
cei mai iscusiti degustatori pe care i-am intalnit acolo a u fost turistti rusi! erau fascinati si nu se ami puteau deslipi de crama!
tot acolo se afla si o mica biserica foarte draguta,se gasesc mai multe specii de flori ,cactusi o mica gradina botanica in miniatura bine intretinuta si conservata,si ca in fiecare loc vanzatorii de suveniruri care te imbiau cu cele mai diverse obiecte :imbracaminte,cosmetice,sapunuri si parfumurile celebre de trandafiri,si dulceata de trandafiri care este un brand important pentru bulgaria!
a fost o fericire si o incantare sa vizitez acest castel si voi reveni cu placere de fiecare data.
daca pina la 31 dec 1947 statiunea Balcic a apartinut statului roman,dupa aceea a revenit statului bulgar care prntr-o buna politica de marketing a reusit sa o conserve si sa o introduca in circuitul lor de valori!
va indemn cu incredere vixitati balcicul se merita!!!
alina gemalescu
29 august
teodorakass
Postat pe 29 August 2008 16:59
multumim pentru sfat, pare a fii o destinatie interesanta
atheusa
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:48
Balcicul are un farmec aparte. Nu cred ca poate cineva sa il descrie in cuvinte si nici macar fotografiile nu deslusesc magia ascunsa in acest mic orasel cu iz interbelic. Trebuie sa il traiesti ca sa il intelegi...

Postat pe 7 Septembrie 2008 14:12
uau, ai vb asa de frumos despre acest loc despre care nu am mai auzit pana acum, voiam chiar sa te intreb in ce tara e,m pana la final am dedus din text. o sa il am in vedere. mersi
dhoria
Postat pe 7 Septembrie 2008 16:32
pe mine cel mai mult m-a incantat gradina..multe specii de plante dintre cele expuse la balcic le am si eu in curte
diva_lazy
Postat pe 8 Septembrie 2008 10:54
pacat ca este in bulgaria
am oroare de tara aia
whitewizzard
Postat pe 17 Septembrie 2008 09:54
Da, mare pacat ca e in Bulgaria! Si mai mare pacat e ca fac altii bani cu ceea ce am construit noi, romanii...Am fost chiar sambata trecuta la Balcic... Complexul regal e deosebit, e adevarat ca merita vazut macar o data in viata. Am fost foarte impresionata si mandra de faptul ca aceasta frumusete este "opera" Reginei Maria a Romaniei! Din pacate cand iesi de acolo, iti aduci aminte unde te afli... Nu-mi place tara asta nici de frica, poate sa spuna oricine orice doreste!
Dianne_t8
Postat pe 19 Septembrie 2008 15:13
Am fost in Balcic anul trecut - am stat la hotelul Elit; un hotel decent pentru cei 15 euro/zi pe care i-am platit. Elit nu ofera all-inclusive, dar dupa parerea mea nici nu merita sa-ti iei all-inclusive in Balcic, pentru ca poti sa te duci sa mananci oriunde (statiunea e relativ mica) si preturile sunt (ma rog, erau anul trecut) destul de mici.

Am stat o saptamana, departe de aglomeratia din celelalte statiuni bulgaresti (Nisipurile de Aur sau Albena). Balcic e o statiune unde mergi sa te regasesti pe tine insuti, in primul rand. Liniste, verdeata, castelul, faleza, bulgarii care te imbie cu "pãstârv" (pastrav, adica), dulceata de "trandafitele" (sunt simpatici cand incearca sa vorbeasca romaneste), gradina de cactusi, crama de care pomenea primul mesaj, capul Kaliakra, aflat la vreo 20 de kilometri (usor de ajuns cu masina), unde ai senzatia ca ai ajuns la capatul lumii, si cate si mai cate.

Daca esti genul de turist care se duce in cluburi, atunci Balcic nu e pentru tine (sau, poate, sa treci pe-acolo intr-o zi, sa vezi castelul, dar atat). In schimb, daca esti genul de turist caruia ii place sa se opreasca in parc pe o banca si sa admire privelistea, atunci Balcic merita vazut. Da, MERITA.

Postat pe 23 Septembrie 2008 07:37
Daca mergi prin Vama Veche este cel mai bine.Eviti tot ceea ce se intampla acolo.Noi am fost de 2 ori si a fost ok.
maria_iv
Postat pe 23 Septembrie 2008 09:35
Balcikul este o destinatie pentru oamenii indragostiti de mare, liniste si verdeata. Amplasamentul orasului, indiferent ca te afli in partea de sus, cu castelul si gradina, sau in partea de jos cu plaja si portul, are un farmec aparte. Am hoinarit prin Balcik si mi-a facut placere sa intru in lumea sa linistita si plina de armonie. Desi se construieste masiv, totul se face discret, iar orasul are o unitate a sa. Desi localnicii nu etaleaza masini 4x4 sunt deosebit de ospitalieri si duc o viata linistita. Pare cumva departe de lume dar dupa o plimbare pe faleza esti cucerit!!!
Voi reveni mereu cu placere in Balcik.
sumanarumihaela
Postat pe 23 Septembrie 2008 09:52
Alina Gamalescu, esti putin poeta in descrierea ta.
Locul e intr-adevar superb si merita vazut. Inima reginei nu mai este de mult acolo, poate doar spiritul ei. Langa mormantul reginei, poate nu l-ai vazut, in care a fost depusa doar inima, era explicata intreaga poveste. Biserica e mult spus. Exista o capela, unde regina este pictata ca fondator. Eu nu am vazut nici asemanarea cu palatele Peles si Pelisor.Nimic din luxul celor doua palate nu il gasesti la Balcik. E mult spus castel.Este o vila, dar e atat de frumoasa in tot ansamblul din jurul ei, incat pare a fi castel.Are o simplitate, o decenta si un bun gust absolut fermecatoare. Pacat ca bulgarii lasau nuferii pe uscat. Bulgarii nu cred ca au investit o leva in intretinere.Nu stiu daca ai vazut baia. Are un lavoar, iar e mult spus, o chiuveta mica, faorte mica, cu o baterie total nepotrivita. Cada, care avea folii de plastic pe toata latimea ei + un bilet prin care eram rugati sa nu o folosim, la fel era modesta. Imi imagimam ca o regina, a unei tari in care leul era echivalent cu moneda elvetiana, tara in care veneau sa munceasca multi din tarile europei, ...o cu totul altfel de baie.Probabil tocmai modestia acestei cladiri ii da farmecul pe care il are.
alinabos
Postat pe 30 Septembrie 2008 15:47
http://www.iuresh.ro/profil.php?profil=carmen_manu
nemrac_lazy
Postat pe 16 Februarie 2009 14:53
Este intr-adevar foarte frumos si merita vazut. Acum, ca este la bulgari asta este, trebuie sa recunoastem ca ei stiu sa se vanda nu ca noi, turismul in Romania e la pamant. Totusi, nu va recomand sa stati acolo, este dragut de vizitat insa daca vii din alta statiune, acolo plaja nu prea exista, promenada etc doar in Nisipurile de Aur gasesti.
cmiu
Postat pe 8 Aprilie 2009 19:19
o,da...am ajuns si eu ieri in balcic..si trebuie sa precizez ca NU ma mai duc vreodata in Bulgaria...
1. nu exista semne[indicatoare] pe strada..mergi ca prostu ca nu e nici un stalp de kilometraj..uneori apare un semn care iti zice ca mai ai cativa km pana in localitate..dar...in rest..mergi ca pe camp..
2. este pustiu..satele sunt goale...nici tipenie de om..vroiam sa intrebam incotro sa o luam sa ajungem la Balcic..si..nimeni..si cand finally am vazut oameni..primii erau 2 impracati in negru [dubiosi rau] langa un super mercedez iar apoi urmatorii nu vorbeau nici o limba de circulatie internationala..cu atat mai putin romana..asa ca va dati seama ce ne-am inteles cu ei in bulgareasca..
3. ajungi finally la Balcic..aglomeratie de numa'... intrarea la castel si asa-zisa gradina botanica este cca 300-400 mii vechi..si exista casa de schimb..care nu ne-a schimbat pentru ca nu aveam euro sau orice altceva..ci doar lei..si ei nu schimbau lei :|
4. drumul la intoarcere..abia am nimerit vama sa ajungem in romania..la 3 km de romania era PRIMUL indicator ROMANIA 3KM
....mi-a ajuns..cine nu are treaba pe acasa..sa mearga acolo..dar litoralul nostru e de mii de ori mai frumos...
si by the way...la dus am trecut cu Bacu pe la Silistra..deci pana in Balcic am mers cam 100 si ceva de km..si apoi spre romania in dobrogea..[Vama Veche] am mai mers vreo 50 minim...si totul era la fel..
Drum bun!
jo123
Postat pe 19 Aprilie 2009 20:18
vedeti si http://www.travelmagazine.ro/articol/diary/2/178/20/comoara-regilor-romaniei.html
europatravel
Postat pe 17 Mai 2009 10:24
Imi pare rau,dar intradevar cu indicatoarele sunt la pamant,ei sunt in U.E.,nu ma pricep,dar nu ar trebui obligati sa se puna la punct cu harta rutiera,nici macar gps-ul nu te poate ajuta in Bulgaria,in privinta asta e bataie de joc,in ceea ce priveste litoralul lor, este clar superior celui romanesc,am fost in acelasi an si in Albena si in Eforie Nord,nu se compara,cu parere de rau, nici mie nu-mi sunt f simpatici,dar aici ne-au depasit!!
babalica
Postat pe 19 Iunie 2009 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta pe Valea Prahovei 17 De la: rodica_sucleanta 20 Mai 2009 21:08
URGENT 2 BILETE ZAKYNTHOS F CONVENABIL 9 De la: gabriello_g 14 Iunie 2010 17:36
Halkidiki 15 De la: andra1188 27 Iunie 2011 11:18
Grecia - mijloc de transport 3 De la: dsavus 12 Iulie 2010 17:09
www.hotelsalina.ro 1 De la: bianca 7 Septembrie 2009 23:03