Setari Cookie-uri

SI BULGARIA ESTE VECINA CU ROMANIA!!!

tot in aceata vara am vizitat si litoralul bulgaresc!sincer mi-a placut foarte mult!
Trebuie sa recunosc fara nici un fel de subiectivism ca vecinii nostrii bulgarii ne dau clasa in tot ceea ce inseamna turism la litoralul lor.
daca pe litoralul romanesc era o mizeria ,plajele erau murdare resturi menajere aruncate aiurea plajele bulgaresti erau cu doua clase deasupra celor romanesti!
era curatenie,ordine disciplina nu aglomeratie si haos!!
pietele bazarul,restaurantele bulgaresti erau primitoare si curate!
sincer ne dau clasa!
stiu atat de bine sa se implice si sa sa faca din plajele bulgaresti un produs bun pe care cu maiestie stiu sa il administreze! stiu sa fie performati! stiu sa vanda servicii de calitate!
un sincer BRAVO
ALINA GEMALESCU
29 AUGUST
teodorakass
Postat pe 29 August 2008 15:36
Asa este, si noi am fost la Bulgari si am ramas profund impresionati. E pacat sa iti irosesti vacanta la noi, unde conditiile sunt deplorabile cand ai atate variante si aproape, cum ar fi Bulgaria. Va recomand Nisipurile de Aur.

Postat pe 29 August 2008 16:10
Vara asta plaja din Costinesti a fost jalnica....mizerie, aglomretatie...tiganeala totala. Imi doresc din suflet ca la anul sa plec in afara.Iar hotelurile de 3 stele din Costinesti...sincer...sunt dezastruoase...servicii de 2 lei.Mi-a parut rau ca am ales u astfel de bilet intr-o statiune deplorabila.
adutza83
Postat pe 4 Septembrie 2008 13:36
Am fost si noi la bulgari anul asta si... nu am fost chiar asa de impresionati. De ce? Pentru ca am platit 3 stele si am gasit doar 2, o piscina murdara si infecta (nu va spun cum arata in pozele de pe site...), mizerie, furnici, paianjeni si alte insecte in camera... plus lilieci la mansarda.
In rest a fost totul ok, impresionant Capul Kaliakra, gradina botanica si castelul reginei Maria, Nesebar...
nataliamaria
Postat pe 4 Septembrie 2008 23:40
N-am cuvinte...nu se compara din niciun punct de vedere cu Romania!
roxxana_dumitriu
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:36
mama mea a fost bulgaroaica...asa ca,rudele mele sunt in bulgaria.cam la 30 km de varna,albena,nisipurile de aur...aud acum multi romani nemultumiti de bulgaria..vreti sa stiti ceva?tot romanii au stricat si litoralul lor(stricat poate e un cuvant prea dur,caci in comparatie cu litoralul nostru e o frumusete..).auzi de romani care s-au dus la bulgari si se plang ca nu s-au purtat bulgarii bine cu ei.sa va zic ceva:bulgarii stiu 90% romana,si mai ales cuvintele urate;ca in orice limba,mai intai inveti pe alea urate,intra cel mai rpd in cap .daca ei s-au dat rotunzi pe acolo si i-au jignit pe bulgari ,cum sa nu reactioneze la jigniri?? ..iar pe plaja...stiti cum era pana acum vreo 4 ani?mergeai pe plaja ,iti lasai cu toata increderea geanta (cu bani si alte valori)pe prosop si te duceai in apa..la pranz vedeai turistii cum isi luau doar portofelele si plecau la restaurant,restul lasandu-l pe plaja...si nu se fura.mai du-te acum si fa asa!!oricum,tot frumos a ramas litoralul lor..aaa,si mai e ceva!am mai auzit k au fost romani si se plangeau de comportamentul bulgarilor fata de ei numai la auzul limbii romane...dar hai sa ne ducem in italia si sa vb romana pe strada...cum se uita italienii la noi?sau in spania...franta..germania..peste tot ne-am facut de ras..nu bag toti romanii intr-o oala Doamne fereste!dar cu totii stim ca din cauza unor derbedei,acum toti avem de suferit..pana si in tari ca america sau japonia s-a ajuns ca lumea sa se teama de romani..deci ,dc ne mai plangem?? ??stim cu totii de ce reactioneaza lumea la vederea romanilor...ce trebuie sa facem e ca prin comportamentul nostru sa aratam lumii ca exista si romani civilizati si ca nu trebuie sa fim categorisiti dupa cateva persoane de cea mai joasa speta..asa ca speranta moare ultima haideti sa nu ne mai facem inima rea si sa aratam lumii si cealalta fata a noastra..ca o incheiere,bulgaria este o tara frumosa ,cu oameni ospitalieri,cu locuri superbe de vizitat..cu o mancare traditionala delicioasa,cu preturi putin mai mici ca ale noastre,si cu sale-uri adevarate.. .cine doreste sa viziteze bulgaria,nu are nimic de pierdut
leuvivienne_23
Postat pe 24 Septembrie 2008 11:44
Eu am ales anul acesta Sunny Beach.
De ce? pentru ca e mai departe de Romania, si implicit nu sunt atat de multi romani ca la Nisipuri. Si intr-adevar, am gasit plaja curata, apa limpede, servicii exceptionale.

Dar tare mi-e ca o sa stricam noi si litoralul lor...
moonlight
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:59
bine "punctat" leuvivienne23 ...BRAVO !!! ai pus punctul pe I.
Si eu am fost anul acesta la bulgari, in Albena....am stat ce-i drept la hotel de 4 stele superior si totul a fost ca la carte: cazare, masa, curatenie peste tot(spalau in fiecare seara curtea interioara cu piscina ), personalul hotelier zambitor si amabil
La fel pe plaja....puteai sa-ti lasi linistit lucrurile ca nu se apropia nimeni sa te fure. Ce m-a surprins cel mai tare: nimeni dar nimeni nu manca seminte pe plaja, cu atat mai mult sa lase cojile in nisip cum de cele mai multe ori se intampla pe litoral la noi. Bunul simt si curatenia de acolo te facea sa-ti iei paharul de plastic (sau orice alt gunoi) si sa-l duci la cos. Nici mucuri de tigara n-am vazut in nisip...aveau la fiecare umbrela loc special pentru asa ceva. Concluzia: BRAVO vecini bulgari !!!
maditza_condo
Postat pe 29 Septembrie 2008 14:20
Asa este.Am fost de Revelion cu agentia "IDEEA TOUR" din Bucuresti,am platit pentru Hotel Mistral si ne-a cazat in alta parte.Acolo frig in camera ca afara.M-am imbolnavit,a doua zi am plecat cu sotul,am cautat un taximetru care ne-a adus la Constanta.Banii nu i-am mai vazut!. Ioana
stan_jana_lazy
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:53
Asa este ,noi am fost de Revelion cu Agentia "IDEEA TOUR BUCURESTI" si am luat teapa. Ne-a cazat in alt hotel,acolo frig caa,am fost nevoiti sa plecam a doua zi in tara cu un taximetru. Ghidul stiind situatia,n-a mai raspuns la telefon. Banii nu i-a mai vazut. Obreja Ioana
stan_jana_lazy
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:57
Draga mea, am fost in Nesebar o zi, a fost OK. Am revenit de Revelion pentru 3 zile si numai romanii strica,cel de la agentie,lacom(ca nu se mai satura de bani) a luat bilete mai multe la Hotel Mistral decat capacitatea lui. Acolo ne-a dus la receptie,ne-a abandonat,bulgarul ne-a cazat pe unde a putut,iar ghidul n-a mai raspuns la telefon. Am stat o noapte,am inghetat pur si simplu in camera neancalzita si a doua zi am plecat.Acum facem sesizare sa ne restituie banii la IDEEA TOUR,nici un raspuns,la bulgari ,la fel. Toti sunt profitori! Ioana Obreja
stan_jana_lazy
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:04
o fi cum zici tu dar eu am trecut prin bulgaria si mi s-a parut ca e mai urat decat la noi...in plus iti e4ste frica sa mergi cu masina mai ales noaptea ca nu stii daca mai ajungi unde ai vrea...
alex54
Postat pe 18 Februarie 2009 08:49
De la: roxxana_dumitriu, la data 2008-09-08 17:36:27N-am cuvinte...nu se compara din niciun punct de vedere cu Romania!
iancumarin2003
Postat pe 23 Martie 2009 07:16
De la: roxxana_dumitriu, la data 2008-09-08 17:36:27N-am cuvinte...nu se compara din niciun punct de vedere cu Romania!
iancumarin2003
Postat pe 23 Martie 2009 07:17
De la: nataliamaria, la data 2008-09-04 23:40:00Am fost si noi la bulgari anul asta si... nu am fost chiar asa de impresionati. De ce? Pentru ca am platit 3 stele si am gasit doar 2, o piscina murdara si infecta (nu va spun cum arata in pozele de pe site...), mizerie, furnici, paianjeni si alte insecte in camera... plus lilieci la mansarda.
In rest a fost totul ok, impresionant Capul Kaliakra, gradina botanica si castelul reginei Maria, Nesebar...


In ce statiune ai fost?Noi am fost 2 ani la rand la Albena,am fost f ff multumiti,nu se compara cu litoralul romanesc,anul asta tot la bulgari mergem fara discutie,comparand calitatea cu pretul este ff avantajos.
babalica
Postat pe 23 Martie 2009 12:52
La Balcik, hotelul Dveta petela (sau Los dos gallos sau alte traduceri ). Am mers intr-o zi si la Albena. Ceva mai bine, dar nu am fost impresionata. Probabil pt.ca am fost si in Grecia, la pret mai mic si conditii mai bune. Plus ca Grecia e altceva...
nataliamaria
Postat pe 23 Martie 2009 16:22
DA. ne dau clasa nu vecini nostri Bulgari,ci investitiile englezesti domnilor.
Ca daca Litoralul romanesc ar fi fost administrat de oameni care au habar de turism alta ar fi fost concluzia.
Nu m-ar mira maine poimaine sa aud ca si Litoralul Gagauz a intrat in topuri,peste al nostru.
darkdriver
Postat pe 27 Martie 2009 07:57
Litoralul bulgaresc e ok si bulgarii stiu sa faca turism. Cam la acelasi pret se poate merge in Turcia, care e peste, si nu neaparat in Kusadasi ci chiar Bodrum de ex. (Antalia e peste ca pret, dar majoritatea hotelurilor au all-inclusive si transportul e eclusiv avion). Mai este Grecia cu tarife acceptabile (peste bulgari si turci totusi). Asa ca este o concurenta ridicata pentru litoralul romanesc. Hotelierii nostri ar trebui sa se trezeasca, ca oricum trebuie 4-5 ani pentru repararea unui nume/imagini pozitive in turism.
KristianG
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:05
HE HE. Prima data cand am vazut Nisipurile de Aur veneam dupa un tur complet pe litoralul nostru. Era 15 septembrie si toate hotelurile din Romania - cu mici exceptii erau inchise. Ma asteptam la acelasi lucru si in Bulgaria. Cand colo - surpriza - era mai multa lume decat la noi in August. Prima data am stat la un hotel de 3*+ - Sunrise. Am ramas de-a dreptul surprinsa de conditiile foarte bune de cazare si masa. In urmatorii ani am luat toate statiunile la rand - Albena, Nisipurile de Aur, Obzor, Sunny Beach, Nessebar, Duni - peste tot aceleasi conditii deosebit de bune. Stiu sa faca turism si sa-si vanda marfa. E bine totusi cand plecati in vacanta sa alegeti o agentie cu experienta pe destinatia asta. Pe net gasiti oferte bune la www.vacanteinbulgaria.ro, la Paralela 45 sau Eurolines. Si foarte important - alegeti mereu un hotel de 3*+ minim. Daca face parte si dintr-uu lant international precum Primasol, Iberostar, Sol Melia sau Riu cu atat mai bine. Vacanta plactuta tuturor
andreeapresa
Postat pe 9 Mai 2009 08:40
de hotelul ERMA din nisipurile de aur ati auzit? dar de KARPATEN TURISM din bucuresti?
sorinela
Postat pe 19 Iunie 2009 20:03
eu cred ca mai tot timpul cand se ivesc probleme,tot romanasii nostrii de pe la agentii le creeaza.ca si o alternativa se mai poate rezerva pe booking.com sau de pe site-uri din marea britanie,unde evident este mai ieftin.Citind comentariile voastre,am vazut ca nimeni nu a incercat la munte.Eu am fost la Bansko,o statiune tanara,pentru cine schiaza gaseste conditii similare cu austria si la numai 6 ore de mers.
romulus_lazy
Postat pe 23 Iunie 2009 08:14
Ma intereseaza si pe mine daca are cineva informatii despre hotel erma- nisipuri si agentia KARPATEN TURISM?
lazy000724
Postat pe 25 Iunie 2009 19:30
E clar ca aici se vb de conditii f bune la preturi mai mici decat in Romania.Nu am tinut neaparat sa merg mai departe,am fost si in Bulgaria si in Turcia,fiindca mi-am facut calcule peste calcule si asa am iesit mult mai bn,nu am vrut neaparat sa iesim dincolo,ca normal, in tara ta te simti cel mai bn,dar credeti-ma a fost mai ieftin asa,noi suntem 4 adulti in familie,am mers cu all inclusive ca sa avem totul la dispozitie,per total am iesit mai ieftin,in Romania ma costa doar cu mic dejun atat,sau fara masa,imi pare rau,sper totusi sa se trezeasca si ei la realitate.
babalica
Postat pe 26 Iunie 2009 17:26
vreau si eu sa aflu cum se numeste hotelul la care ai stat . multumesc. ma itereseaza si alte puncte de vedere cu privire la care dintre hotelurile din nisipurile de aur sa ma duc.Ca re ar fi mai potrivite pentru 2 copii. multumesc
lazy000743
Postat pe 28 Iunie 2009 17:09
La Albena poti sa mergi la hotel de 3*+ sau 4*,e mai bn sa iei aproape de plaja,noi preferam cu all inclusiv,conditiile sunt bune peste tot,mancare f multa si variata,dulciuri,fructe...la discretie!Recomand cu caldura Albena,statiunea e plina de flori,totul ingrijit in jurul hotelurilor !!
babalica
Postat pe 30 Iunie 2009 10:07
BUNA
EU TOCMAI M-AM INTOR DIN BULGARIA.AM STAT LA HOTEL ERMA LA NISIPURI SI AM MERS ACOLO PRIN KARPATEN TURISM.TOTUL A FOST EXCELENT SUNT FOARTE SERIOSI. HOTELUL E SUPER FRUMOS SI CURAT,NOI AM LUAT LA 4* SI NE-AU DAT LA ETAJUL 9 O CAMERA IMENSA CU VEDERE LA MARE.PANA LA PLAJA FACEAM CAM 3 MINUTE SI SE AFLA CHIAR IN CENTRUL STATIUNII. MANCAREA F. BUNA .MICUL DEJUN BOGAT DAR ACELASI IN FIECARE ZI INSA CINA FOARTE VARIATA SI RAR GASEAI VREUN FEL DE MANCARE DOUA ZILE LA RAND.PRAJITURI SI FRUCTE DIN BELSUG (NOI AM AVUT DEMI PENSIUNE). CAMERA ERA CURATATA IN FIECARE ZI SI PROSOAPELE SCHIMBATE, LENJERIA O DATA LA 3 ZILE. AI TOT CE VREI ACOLO: PISCINA ,CAFENEA ,RESTAURANT ,SUPERMARKET SI CASA DE SCHIMB,JOCURI ELECTRONICE SI BILIARD...IAR PARCAREA E PAZITA 24 DIN 24.PLAJELE SUNT SUPER SI CAM LA ACEEASI BANI ADICA APROX. 27 LEVA: 2 SEZLONGURI CU SALTELE,MASUTA SI UMBRELA.SUCURILE SI INGHETATA MAI BINE VA DUCETI SA VI LE LUATI DE LA MAGAZIN SUNT CAM LA ACEEASI DISTANTA CU BARUL PLAJEI ,DAR DIFERENTA DE PRET E DESTUL DE MARE,DACA O APA LA MAGAZIN LA 1.5L E 1.25 LEVA,PE PLAJA AJUNGE 4 LEVA...!MI-A PLACUT F. MULT...SUNT 3 TERASE SUPER ACOLO...TERASA CORABIE,TERASA TURCEASCA SI TERASA PARIS...SA NU LE RATATI!
SIGUR VOI MAI ALEGE BULGARIA SI SIGUR VOI MERGE TOT LA ERMA.
BERRY_lazy
Postat pe 15 Iulie 2009 16:16
Am vazut si eu vara asta litoralul bulgaresc, si Balcicul, si Albena si nisipurile de aur,, dar am fost si mai in sud de de care ei sunt mandri, la Nesebar langa Burgas.
Hotelul a fost foarte curat si ingrijit, oamenii primitori si deschisi, am platit cum am vrut, plaja curata apa curata terase curate pe plaja.
la Balcic o atmosfera mai arhaica de batranete linistita, dar cu preturi foarte mici la o mandcare excelenta. DAr nu m/am dus sa mananc ci in vacanta.
insa am avut de fiecare data probleme cu politia bulgara, desi sunt un sofer linistit, in Romania nu am fost niciodata oprit amendat etc, iar bulgarii m/au oprit de fiecare data fara motiv.#ultima dara au vrut sa ridica masina fiindca am oprit cateva minute sa scot leva de la un bancomat, ca nu aveam bani si cu greu am scapat cu o spaga in euro, adica 10
cu soselele stau mai rau iar de circulat circula ca nebunii, nu respecta ncio regula.
daca va ajung banii si timpul, va recomand sa traversati bulgaria si sa coborati pana la Halkidiki in Grecia, nu o sa va para rau. Si nu e nici mai scump, eu am stat 10 zile la o pensiune de 3 stele cu 11 euro pe zi cazare si mic dejun, iar marea e cu totul altceva decat marea neagre, care mie imi place foarte mult,
calator
Postat pe 2 August 2009 17:16
Am fost in perioada 13-20 iulie la Duni Resort.Este situat la sud de Burgas cam 30 Km ,sau 8 km de Sozopol.Este o alternativa serioasa pentru Antalya la un pret mai mic.Am fost prin agentia AATravel cu care n-am avut probleme si la care am gasit pretul cel mai mic.Pentru cine este interesat eu am mers pe traseul SHUMEN-IVANSKI-PARTIZANI-KOMUNARI-AYTOS-BURGAS-SOZOPOL.Nu este un super drum dar este mai scurt cu vre-o 60 de km,fata de varianta Varna-Burgas.
romulus_lazy
Postat pe 3 August 2009 20:26
Am fost si eu de doua ori.La Veliko Tarnovo si la Ruse.Multa verdeata si liniste.Trafic auto redus si strazi aerisite fara atatea reclame.Curatenie si oameni cumsecade.Preturi accesibile si marfa buna.Ce mai...se merita.Cine vrea sa uite un pic de Romania si sa se relaxeze cu adevarat cu bani putini,sa fuga la vecina!
cris4co
Postat pe 15 Decembrie 2009 14:58
In intervalul 2007-2010 am fost de 6 ori in Bulgaria(Balcik,Albena,Kranevo,Nessebar)si nu am decit cuvinte de lauda pentru vecinii nostri.Dotarile si serviciile sunt net superioare celor din"Land of choice" al toapei Elena Udrea Nu am auzit deloc manele jegoase,nu am vazut mincatori de seminte,si in general nimic din ceea ce gasesti in Mamaia.Bravo Bulgarski,shame Ruminski !
Gatsby
Postat pe 6 Iunie 2010 14:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde pot gasi oferte pentru Dubai? 5 De la: kudika312524 10 Noiembrie 2010 16:36
thassos -limenas 1 De la: ananico_yahoo_com 18 Iulie 2010 11:54
antalya -hotel rixos lares 1 De la: mirela69 24 Martie 2010 14:22
credeti in agentii?sau preerati sa va gasiti singuri locul de vacanta? 31 De la: travelGirl 28 Mai 2010 13:31
emigrare in Canada 5 De la: kudika_8553 4 Septembrie 2012 13:55