Setari Cookie-uri

snowboarding pentru incepatori

rog toti "expertii" si experimentatii in domeniu sa ma ajute ..ce-ar trebui sa stie un incepator intr-ale snowboardingului reguli de baza partii prietenoase..etc etc...orice este de folos pt cineva novice dar dornic

Postat pe 5 Septembrie 2008 14:14
o regula de baza ar fi: sa inveti sa stapanesti placa , cat sa nu tai picioarele celor din jur, zise un schior patit :)
succes, sper sa inveti repede si sa te distrezi!
LUA_lazy
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:19
Ok...dar de ce snowboard? Daca tot esti la inceput de ce nu incerci schiul? Ma rog...acum daca te-ai hotarat...

In primul rand ca incepator trebuie sa stii ca echipamentul e cam cel mai important. Sa nu-ti inghete mainile, sa nu "alunece" geaca si pantalonii pe zapada in cazul in care cazi (si sigur vei cadea), butii sa-ti fie perfecti, placa sa fie soft etc...

in al doilea rand pana stapanesti placa retragete pe o partie usoara si mai putin circulata. Te protejezi pe tine si ii protejezi si pe altii.

In al treile rand daca esti convins ca vrei sa inveti rupe-ti din buget 10 euro in fiecare weekend si "inchiriaza" un instructor care sa-ti dea primele indrumari.

Spor la invatat!

Postat pe 18 Septembrie 2008 15:13
Mai oameni bun, da' de ce e musai sa inveti intai schi si dup-aia snowboard? De ce li se pare tuturor logic asa???!?!?

In afara de faptul ca sunt ambele sporturi de iarna, nu au nimic in comun! Si saniuta are 2 laturi pe care aluneca si nu te trimite nimeni la ea cand vine vorba de boarding.

Asta-i o preconceptie a oamenilor care schiaza de cand se stiu si care nu inteleg ca mai exista si alte sporturi. Ca sa nu ma exprim altfel...

Personal, schiez de ani de zile, de 11 ani - ca sa fiu mai exacta- si tocmai m-am apucat de snowboard (sunt la al doilea sezon). E un alt sport, alte reguli, alta mancare de peste. Placa n-are in comun cu schiul decat zapada.
Despre echipament... folosesc acelasi costum ca si la schi, geaca si pantaloni impermeabili (vezi ca sunt reduceri la intersport, la unirii. Echipament bun si preturi chiar mici) caciula si manusi. La manusi trebuie mare atentie. Nu-ti cumpara niste prostii din piata, da un milion pe ele dar macar nu se rup in prima zi. Vei cadea de foarte multe ori si vei avea nevoie sa te sprijini in maini. Crede-ma, am patit-o.

La boots si board... la fel, nu da banii pe prostii. Butii trebuie stransi dar nu cat sa intrerupa circulatia sangelui. :-) Placa... multi spun ca daca e mai mica, o controlezi mai bine. Altii au regula sa fie cu 10-15 cm mai scurt decat inaltimea ta. reguli si reguli...

Distractie placuta si cat mai putine bufuri!

cristina19104_lazy
Postat pe 20 Februarie 2009 13:10
eu am invatat sa merg cu placa, fara sa stiu sa merg pe skiuri desi am incercat si nu ma descurc. 2 ore mi-au trebuit ca sa invat cu placa, apoi m am urcat cu telescaunu si am coborat pe placa....acum imi place la nebunie, as vrea sa invat si ski...dar n am rabdare...
123girl
Postat pe 11 Martie 2009 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ski sau snowboard? 6 De la: RoxyRoxx 3 Iunie 2013 22:57
VINE IARNA 17 De la: adventurecampstabere 6 Ianuarie 2010 15:30
Cine Vine In Grecia? August 2012 1 De la: kudika084281 25 Iulie 2012 14:37
Balvanyos 7 De la: nicole65 4 Iunie 2009 09:29
Insulele Galapagos 4 De la: angel333 14 Februarie 2014 21:24