Setari Cookie-uri

castelele din valea loarei

dominand o superba panorama si mostenind alura unei fortarete medievale, castelul din chaumont-sur-loire pare asemenea unui cavaler inzestrat, trufas si netemator de moarte. zidurile, de o albeata orbitoare, poarta monogramele si emblemele stapanitorilor acestor locuri: doua litere "c" imbratisate, apartin lui charles de chaumont si sotiei sale, claude de chauvigny, crinul si hermina, regelui ludovic al XII-lea si anei de bretania, iar blazoanele - cardinalului de amboise si maresalului charles d'amboise. intre acestea, atrage atentia repetarea unui simbol etimologic, in basorelief: "muntele de flacari"
munteanu_mihaela85
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:17
Loire...
Ma plimbam pe Gironde si deodat aam zarit printre copaci un castel: era vechi, aparent neingrijit... Insa emana medieval prin toate... caramizile. Am intrebat un localnic ce castel este si raspunsul a fost... dur: aa, pai nu mai e castel demult, acum este vinarie (nu stiu exact termenul, locul unde face si eventual se depoziteaza vinul...).
Loire... este distrusa de industrializare. pe malul stang , cand mergi de la varsare, este totul o industrie: port-containere, santier naval la Saint-Nazaire, multe terminale de petrol ale omniprezentului Total si, fireste, poluarea vazuta de toata lumea dar pe care se fac, oficial, ca nu o vad...
in orice caz, toata coasta de vest a Frantei (sa mergeti la Ambes, veti vedea si acum urmele bataliilor dintre francezi si englezi, s-a construit relativ de curand un pod peste continent si insula de pe care se asigura apararea Frantei contra invadatorilor, este un loc frcventat de multe staruri de film, etc etc).
Revenind la traditia ... vinarilor, si foarte multi se afla in vestul Frantei, va pot spune ca sunt niste oameni aparte. Pentru a avea o imagine mai clara, va invit sa vedeti filmul A Good Year, cu Russel Crowe...
Mai vb
nicksone
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:06
Valea Loirei pastreaza inca un farmec aparte. Dincolo de marile orasele industrializate Orleans sau Tours sunt sate pitoresti desprinse parca din vise de vacanta, cu casute mici, cochete, cu multe flori, cu oameni primitori si veseli. Am stat 2 zile, prea putine pentru cate erau de vazut si am vizitat mai multe castele in zona Blois, Amboise, Tours. M-a impresionat castelul Chambord, foarte mare cu celebra scara in spirala dubla, creatie a lui Leonardo da Vinci, dar aglomerat, cu multi turisti. Impresionant este si castelul de la Chenonceau construit peste raul Cher si castelul Chaumont construit pe un deal cu fata catre raul Loire. Castelul de la Cheverny pastreaza inca farmecul unei resedinte de familie fiind si astazi locuit de mostenitorii familiei Huraults, vicontele si vicontesa de Sigalas.
Multe din castelele de aici isi leaga istoria de Leonardo da Vinci si stilul arhitectonic al renasterii italiene. In castelul Clos Luce in care a trait, creat si murit Leonardo, puteti vedea multe machete ale creatiilor lui. Mormantul sau se afla acum in capela castelului din Amboise.
Sper sa nu va fi plictisit cu informatiile. Mergeti pe Valea Loirei, merita cateva zile de vacanta!
mail4stefdd
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:42
Da,Lalea Loirei este supeba.Am fost in aceasta vara si doresc daca ma ajuta D-zeu s- revad
stan_jana_lazy
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:39
Da asa este ; am fost in 2005 si imi doresc sa mai ajung o data cel putin.Merita pe deplin orice saceificiu
Gabriel54
Postat pe 5 Iunie 2009 13:53
Si eu doresc sa merg anul viitor, asa ca mi-ar prinde bine niste amanunte,cazare,preturi,etc.Multumesc.
simona_gabriela_lazy
Postat pe 27 Septembrie 2009 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La SPA, unde???? 17 De la: karolyne32 2 Noiembrie 2009 15:34
Insula Corsica 3 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49
ski in austria 11 De la: carmen1977roxy 20 Februarie 2010 10:32
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:40
bun 1 De la: Livia 21 Aprilie 2008 16:15