Setari Cookie-uri

"faraonii negri"

nubia este denumirea veche, istorica sau traditionala, data unei regiuni situate in sudul egiptului, la portile africii negre, care se intinde de la prima cataracta a nilului si pana la cea de a sasea cataracta a lui, pe teritoriul actual al egiptului meridional si al sudanului septentrional. egiptenii au numit acest tinut "tara kus", iar grecii - etiopia (in greaca, "aithiopes" inseamna "fete arse", cu sensul de"negre"). cea mai timpurie civilizatie nubiana a fost cea a kusitilor, care traiau mai sus de a treia cataracta, imediat la sud de actualul hotar dintre egipt si sudan. regatul kusitilor a fost principala structura politica a nubiei din vechime, figurand in documentele egiptene inca din anul 2000 i.e.n.
munteanu_mihaela85
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:38
Ai fost in sudul Egiptului si nordul Sudanului? Povesteste-ne si noua. Macar asa, o imagine de ansamblu. In special despre Sudan cred ca ar fi utile niste impresii. Nu multa lume face vizite pe acolo.
KristianG
Postat pe 26 Aprilie 2009 23:51
Sudanul..
o tzara teribila, lovita de cea mai cruda forma de guvernamant
posibila: dictatura militaro-islamista...
am fost acolo in 1998. nimic nu mishca acolo fara armata. coruptia si, mai ales ura fatza de albi, o simti in aer... oamenii erau imbracati in niste.. saci, gauriti, si teribil de murdari. muncitorii erai de fapt sclavi. munceau practic pentru ceea ce primeau de mancare pe ziua respectiva. senzatia este teribila. si totusi, am intalnit pe cineva, un localnic. a intrat in vorba cu mine, temator. i-am spus ca sunt crestin, ca sunt roman. deodai-au dat lacrimile si a inceput sa imi vorbeasca despre Cristos. cred ca stia mai multe lucruri decat mine despre el. l-am intrebat ce s-a intamplat in tzara lui. a spus ca in urma cu cativa ani, era destul dbine acolo, erau crestini cu totii, se distrau, aveaui ce manca, ce bea. insa au venit EI (astia fiind arii cu islamul dupa ei) si au schimbat totul. au explotat toate conflictele diferitelor zone ale Sudanului pentru ca in final, sa stapaneasca totul cu o mana de fier.
in alta zi am intalnit 2 romance. erau cu sotii lor, niste arabi, burtoshi, bogati, etc... erau atat de mandre de statutul lor social. ba chiar se uitau de sus la mine, in timp ce vorbeam cu acel amarat. eu... am preferat sa continui discutia cu localnicul...

nicksone
Postat pe 30 Aprilie 2009 02:20
Eu am fost in Egipt si a fost EXTRAORDINAR...mi-a placut din toate punctele de vedere, sau aproape toate...cairo este un oras minunat, mare, viu, acolo niciodata nu vezi strada pustie niciodata...este minunat, e o lume atat de colorata si obiceiurile musulmane mi se par foarte frumoase! am fost si la Piramide din Giza, care sunt undeva la marginea orasului, in cartierul Giza, unde, ce-i drept era cam murdar, in sensul ca erau gunoaie in nisip, dar oricum mi-a placut foarte mult, am trait o senzatie pe care nu o pot compara cu nimic, TREBUIE VAZUTE...si daca aveti timp trebuie sa mergeti si in Valea Regilor, am inteles ca acolo sunt si mai frumoase mormintele...ce nu mi-a placut in cairo este senzatia usoara de diconfort atunci cand mergi pe strada si te privesc oamenii(mai ales daca esti blonda cu sunt eu)...se uite ce faci, cum esti imbracat(nu sunt exagerati la capitolul asta, dar cuvantul de ordine este decenta, fara fuste scurte decolteuri etc etc)Daca aveti chef de shopping, aveti unde, au un mall urias care se numeste City Stars unde poti gasi ce vrei si ce nu vrei, lucruri mult mai frumoase, branduri care nu au ajuns inca in Romania...am stat o saptamana si in Sharm el Sheikh unde este atat de frumos si de curat si Marea Rosie atat de albastra :p...in Sharm nu prea conteaza cum te imbraci pt ca e statiune si e plin de turisti straini tot timpul. De asemenea, a fost FOARTE IEFTIN, m-a cost 120 EUR cazarea 6 nopti intr-o camera dubla cu bucatarie proprie aer conditionat. Targuiala e la ordinea zilei si daca stii cum sa le vorbesti poti obtine si reduceri de 40%! Eu am fost foarte multumita, oamenii sunt foarte cumsecade si respecta si celelalte religii! M-as intoarce oricand in Egipt
corinateodor
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:02
Apropo de faraoni, vreau sa plec vara asta in Egipt si am gasit ceva la europa travel.A calatorit cineva prin acesta agentie si ce referinte aveti de bine si de rau daca sunt, le astept


Va doresc o vara insorita si plina de vacante mai scurte sau mai lungi...
verygood
Postat pe 30 Mai 2009 23:43
Buna,

Cele mai bune programe turistice pentru Egipt le are "Paralele 45", deoarece sunt asociati cu egiptenii intr-o firma mixta ce face parte din grup. Eu am fost in turul clasic al Egiptului cu ei(13 zile, din care 3 in Cairo,4 pe Nil cu vapor de 5 stele si 4 la Hurghada,la Marea Rosie) in 2003 si am fost foarte multumita. Pe tot parcursul sejurului exista ghid roman si ghid egiptean, care au grija de tot. Oricum, sunt foarte ospitalieri, primitori, ai sa te simti ca o regina/rege...Toate activitatile din program - si cele optionale - merita facute, nu rata nimic! Oricum, au si ei mai multe programe in Egipt, dar asta este cel mai complex, pentru ca imbina relaxarea cu programele de vizitare de obiective istorice si nu numai. Este o alta lume, total diferita, pe care merita sa o cunosti, dar pentru asta trebuie sa-ti lasi acasa toate prejudecatile, obisnuintele si tiparele de educatie. Du-te cu gandul sa traiesti experiente de neuitat si mai ales...NU JUDECA! Doar bucura-te de viata!
huleaclaudia_lazy
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:24
Scuze, agentia de turism se numeste "Paralela 45", am tastat gresit. Din pacate, in sudul Egiptului nu am ajuns, mi-ar fi placut sa vad templul de la Abu Simbel. Nici in Sudan n-am fost.
Poate data viitoare.
huleaclaudia_lazy
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:26
Zilele trecute am intrat pe site-ul agentiei de turism Perfect Tour si am vazut ca au oferta de revelion pentru Egypt.

Tariful este de 1050 euro pentru 9 nopti de cazare, bilete de avion si transfer , cina festiva de Revelion, excursie si croaziera.

Pana in prezent am colaborat excelent cu aceasta agentie.
kudika413102
Postat pe 25 Iulie 2011 17:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VACANTA IN TENERIFE 18 De la: BeatriceR 17 Iunie 2011 19:16
Dubai 2 De la: ad__83 29 Martie 2011 13:39
Ce faceti de Revelion? 36 De la: kudika413102 25 Iulie 2011 17:21
Insula Corsica 3 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:49
"faraonii negri" 8 De la: kudika413102 25 Iulie 2011 17:05