Setari Cookie-uri

vulcanii noroiosi

in tara noastra, dar si in alte regiuni de pe glob, in multe locuri iesirea gazelor din subsol la suprafata determina deplasarea apei din adanc si antrenarea particulelor argiloase si nisipoase din straturile de roca. rezulta un noroi mai mult sau mai putin vascos, ci se rodica prin crapaturile ce taie stratele si care, odata ajuns la suprafata, se revarsa creand in timp un relief specific. cel mai adesea rezulta conuri si platouri cu dimensiuni variabile, dar mici. aceste forme, si intr-o anumita masura mecanismul circulatiei materiei si constructiei lor, se creeazaaparatele vulcanice, de unde si numele ce le-a fost dat. diferentele dintre ele sunt enorme, trei fiind esentiale - dimensiunile(cativa zeci de metri patrati pana la cateva hectare in raport cu cativa km patrati), natura materiei ce se deplaseaza (noroi fata de topitul de roca) si durata existentei formelor de relief create (doi-trei ani vulcanii noroiosi si zeci de mii de ani vulcanii propriu-zisi).
munteanu_mihaela85
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:29
De 1 mai am fost acolo ,mi-a placut mult,am stat 2 zile, e o pensiune draguta si oamenii ospitalieri, in iunie voi reveni dinou, abia astept e o plimbare de weekend avand in vedere ca prin preajma e si manasitirea Ciolanu ,Sarata Monteoru...iar valea Buzaului e mirifica,pt. cei interesati am si cateva poze
tury65
Postat pe 8 Mai 2009 08:22
Draga nicole daca poti sa/mi dai detalii despre drumul pana la vulcani, pe unde si cum este, si despre pensiune, multumesc fiindca si eu vreau sa marg si nu am informatii suficiente pentru durata preturi locuri timp etc.
calator
Postat pe 2 August 2009 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Formula 1 5 De la: klamy 26 August 2008 13:54
Hai sa facem sport! 10 De la: Christine_C 11 Ianuarie 2011 00:03
Vara...arida , Vacanta sub o stinca-calatorii cu cortul in RO: 1 De la: 4 Aprilie 2011 18:59
Tabara de schi si snowboard cu Adventure CAMPS 5 De la: lazyEdi 8 Octombrie 2009 23:16
masaj relaxare din pasiune! 8 De la: sorin_1973 28 Februarie 2015 15:48