Setari Cookie-uri

Marea Caraibelor

Sper sa nu mai fi fost deschis acest subiect. Daca da, imi cer scuze.
As vrea sa va atraga atentia asupra acestei zone. Poate nicaieri in lume, pe suprafata totusi mica, nu am intalnit atat de multe natiuni convietuind la un loc.
Bahamas, alaturi de Jamaica, locuita in majoritate de negri, urmasii scalvilor eliberati. Daca Bahamas este dominata de interese economice americane,si aici ma refer la cele turistice ptr ca asta ne inreseaza pe acest forum, ei bine, in Kingston am vazut un intreg cartier, impreuna cu o autostrada de peste 80 de km, construite de... suedezi. In Kingston se circula pe partea stanga, precum in... Anglia :). Englezii sunt mai prezenti decat orice alta natiune. Fiecare din cele doua tari au cate ceva aparte, dar comun este dragostea lor ptr muzica si dans. Desi multi dintre ei saraci, sunt atat de impacati cu acest statut inca au ales pur si simplu sa... traiasca.
Rep. Dominicana, fosta colonie spaniola, cu niste locuri absolut superbe in capitala Santo Domingo. Cu turism de inalta clasa, si aici accentuez calitatea serviciilor, detine niste peisaje absolut deosebite. Multa verdeatza, aer curat, apa limpede, cu o bogata viatza de noapte, specifica de altfel intregii zone.
Haiti, in schimb, desi se afla pe aceeasi insula cu Rep. Dominicana, este cea mai putin indicat de vizitat tzara. Tot timpul sunt conflicte armate, de aceea este extrem de nesigura ca tzara.
Poate cea mai mare dezamagire au constituit-o Martinica si Guadeloupe.Ca sa vezi numai partea frumoasa a lor, trebuie sa urmezi anumite trasee, lucru care imi displace profund. Vreau sa vizitez ce doresc eu, nu ce vor altii sa imi arate. Totusi, nu vreau sa ma influentez negativ. Ar fi ptr oricine interesant de vazut, sa zicem, originea acelor frantuzoaice de culoare, ce apar pe podiumurile prezentarilor de moda sau prin filme...
O alta bucatzica de rai pe pamant pot spune ca o constituie Curacao...
Mai bine ma opresc, totusi, nu stiu cat succes va avea acest subiect. Daca veti dori, voi continua expunerea opiniilor personale. Mentionez ca toate posturile mele se bazeaza pe ce am vazut cu proprii ochi si patit pe propria piele .
nicksone
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:46
Ma bucur ca ai deschis acest subiect, pentru ca mi-am fixat un obiectiv pentru acest an: Republica Dominicana. Vreau sa merg acolo in luna de miere. Ai ceva recomandari? DIn cate am vazut sunt foarte multe plaje, dar as prefera ceva mai retras, mai idilic asa ;-). Astept parerea ta...

onilaiepurila
Postat pe 11 Februarie 2009 09:09
mi-a placut foarte mult subiectul ales de tine! povestesti frumos, si se vede ca a scris o persoana care... stie unde merge si de ce merge.
anacamelia12
Postat pe 20 Februarie 2009 10:12
Eu o sa plec saptamana viitoare in Republica dominicana.Cine imi spune cam la ce sa ma astept?Ce sa iau cu mine, ce sa nu iau...sunt destul de agitata.Cum e vremea in martie pe acolo? Multumesc tuturor cel;or care imi vor raspunde.
lory_baby
Postat pe 18 Martie 2009 10:07
www.amazingrace.com - e un site unde poti gasi f f multe informatii despre Rep. Dominicana si Caraibe, despre vacanta in general.
mai e un articol acolo ref. la cum sa-ti faci bagajul cand calatoresti la tropice. Vacanta placuta!

daca nu vezi site-ul prea bine cu Internet Explorer, incearca cu Mozilla

Postat pe 18 Martie 2009 12:55
forumadria.ro

dmx
Postat pe 19 Martie 2009 17:20
A trecut ceva vreme de cand am deschis acest thread. Initial, vazand lipsa de succes a Caraibelor printre "ai nostri" m-am gandit ca nu a fost o idee prea reusita. Surpriza a venit, mai ales, de la faptul ca femeile par mai interesate de exotismul locului...
Se pare ca Santo Domingo a avut oarece succes mai ales avand in vedere ca cineva chiar a fost acolo, intre timp. Imi cer scuze ca nu am citit postul tau INAINTE de a merge acolo, insa sunt sigur ca te-ai descurcat. Ca idee generala, in Caraibe tot timpul este cald si bine, alternantza vara - iarna referindu-se practic la sezonul ploios & uragane si cel mai cald. Asa ca, oricand va duceti, nu va luati haine groase. In rest gasiti de toate acolo, inclusiv lucruri made in... Romania.
In ce priveste modul de a privi locurile noi, se pare ca am oarece puncte de vedere diferite. Fireste, conteaza mult si cine ma insoteste si opinia lor. Intr-un alt post, am mai vb despre ce inteleg eu prin a fi turist.
Intrebare: ati fost la acele restaurante care se termina exact unde pleaca plaja? Plin de verdeatza in jur, cu apa atat de aproape, clipocind, aproape ca nici nu mi-am mai dat seama ce mananc... Totul acolo imbie la romantism, iubire, la trai fara ganduri multe...
Am mai citit din cand in cand postari pe acest site, din pacate vad ca majoritatea se refera la tarile apropiate Romaniei, pe undeva firesc. Dar oare stiu ai nostri cate alte locuri superbe sunt in aceasta lume?
Din 30 octombrie 2008 stau in Buenos Aires. Ieri am venit de la Iguazu. Probabil ptr a vorbi de Argentina am nevoie de un alt thread, insa cum nici pe acesta cu Caraibele nu am fost in stare sa il vizitez des, nu stiu, poate daca cineva e interesat as vorbi despre.
Ptr o luna de miere, e superb Santo Domingo. Poate pare ciudata senzatia, insa efectiv iti vine sa... iubesti altfel...
Ah, mi-am amintit ceva... Am intrebat o localnica ce opinie are despre barbatii locali. Ma tot uitam in jur si era ceva ce nu parea sa incadreze bine. Da, gasisem, barbatii erau f aratosi, f bine imbracati insa toti aveau aceeasi mina: de gigi duru. Da, asta era, toti pareau sau cel putin pozau astfel. Raspunsul a fost ca intr-adevar, au o parere f buna despre ei, sunt genul invechit, oarecum clasic, al barbatushului caruia ii place ca partenera sa nu "miste-n front". Din ce mi-am dat seama, dominicancele sunt femei foarte pasionale, foarte frumoase. Ei bine, se pare ca tocmai acest lucru ii innebuneste pe domnii masculi: oferta diversa... Am preferat sa inchid subiectul...
Vedeti, aceste lucruri imi place sa le observ pe unde ma preumblu.
nicksone
Postat pe 18 Aprilie 2009 03:09
Buna!
nickson ne spune ca Martinica nu este prea grozava dpdv al flexibilitatii si ca "ei" iti impun programul. Ei bine, asa este, dar eu am avut sansa sa vizitez Martinica pe cont propriu: am stat 3 saptamani acolo, am fost in vizita la niste prieteni (mutati din Franta continentala in departamentul"de peste mari") care prieteni mi-au aratat tot ce nu vad turistii.
Daca pleci cu excursie, asa este, iti arata ei ce vor sau ce le este mai la indemana!
Prietenii mei stiau tot ce misca pe acolo si as putea sa va povestesc si voua. Nu acum, ca sunt in pauza de masa la serviciu si nu am prea mult timp, insa daca vreti sa aflati, cu placere, de acasa. Nu am fost in Rep Dominicana, nici in alta parte in Caraibe, am fost numai in Martinica si am ramas vrajita! Am vizitat multe tari prin Europa, dar asta este coltul unde mi-am spus ca este cu adevarat Paradisul! Va voi oferi si poze, am cca 800 poze.
Noi am fost in 2007, in februarie. Vremea este la fel de frumoasa tot timpul anului, insa se definesc totusi 2 anotimpuri: atunci cand este iarna la noi, la ei este seceta: nu prea ploua, natura are verdele cel copt, de toamna, poate putin spre galben. Din iunie-iul incepe anotimpul ploios: ploua de cateva ori pe zi (sa zicem 20 ori) cateva minute!!!!!. Este o placere aceasta ploaie, nu va speriati. In toamna (oct-nov) incepe sezonul furtunilor in Caraibe! Nu va faceti griji: Directia cicloanelor este axa care leaga Venezuela de Florida. Deci Martinica nu este pe aceasta axa! Este din nou un motiv de a spune ca aici este Paradisul!
Ei, gata pentru moment! Daca dati vreun semn de interes, va mai povestesc!
cristinaelena_crisu
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:48
este interesant sa discutam despre aceleasi lucruri vazute. precizarile mele ar tine de traseul cicloanelor. nu exista axa venezuela - florida. cicloanele din acea zona isi au originele in... Sahara. de acolo, traverseaza Atlanticul, IN GENERAL la nord de Martinica si Puerto Rico, dupa care, intrand in contact cu Rep. Dominicana si Haiti, sau mai ales, cu Jamaica, isi schimba traiectoria pe la est de Florida sau, cum a fost anul trecut (vezi ravagiile facute de Gustav, cu "fuga" din New Orleans...), intra in Golful Mexic.Martinica, ca si Guadeloupe, sunt cumva in afara traiectoriei uraganelor, asa ca se pot considera zone sigure.
cand m-am referit la "ei" ma gandeam la modul de organizare al turismului local, adica este creeata acea zona plina cu restaurante pe malul apei (un fel de satul nostru de vacantza din Constanta), plus acea faleza foarte frumoasa de altfel, restaurante cu specific in general local si cu multa mancare de... neinteles (atat de multa ceapa...). dar, cum spuneam, in nota Caraibelor, senzatia de "paradis" este peste tot. mai apare din spatele unei tejghele o figura obosita de francez pervers, aciuat prin zona intru lamurirea neimpliniror sexuale... imi aduc aminte de un tip, de vreo 60de ani, care, nemultumit de preturile ridicate, planuia sa se "mute" in zone mai... calde...
Atat MArtinica, cat si Guadeloupe (alt rai frantzuzit pe pamant...), protectorate franceze fiind, se supun legislatiei franceze. Asa ca acolo veti gasi Euro, cine are nevoie va avea trebui sa aibe viza Schengen, etc...
Una peste alta, nu ezitati sa mergeti. Mai ales daca va place Franta sau cel putin "ideea de Frantza".
nicksone
Postat pe 28 Aprilie 2009 22:19
Buna Lory,

ai fost in Caraibe pana la urma? Si eu sunt extrem de interesata de locatie, fiindca am hotarat sa merg in luna de miere in Jamaica, in octombrie.
vandita_t
Postat pe 13 Mai 2009 12:03
lori_beby imi pare rau k am vazut mesajul tau abia acuma

Eu traiesc in Republica Domonicana si pot sa spun k este fff superb.

pentru cei interesatzi de Republica Dominicana le stau la dispozitzie pt ghid prin tzara sau sugestii

imi putetzi scrie la ;

australianul78@yahoo.de

sau kiar contact la ;

001-809-89-13-137

Doar sa avetzi grija de fusul oraric 7 ore in spate

intradeva este frumos si superb daca ai bani sa mergi sa vizitezi
australianul78
Postat pe 6 Septembrie 2009 03:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dunarea la Cazane 4 De la: gamyco 3 Iunie 2013 23:08
Heloo! 4 De la: Criss25 4 Iunie 2010 00:32
esente de parfumuri din Egipt 1 De la: tomescu65 21 Aprilie 2009 11:54
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
Delta Dunarii 3 De la: geo_reincarcat_iara 20 August 2010 14:00