Setari Cookie-uri

Unde?

Ce tara v-a lasat cea mai placuta amintire?
roxxana_dumitriu
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:41
Insulele Seychelles din Oceanul Indian. Este un paradis pe Pãmânt.
O destinaþie de neuitat, dar o destinatie foarte scumpa...am avut noroc ca am ajuns acolo cu vaporul pe care muncesc.
tavyoca
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:41
Inaca nu m-am hotarat dc mi-a placut cel mai mult in Criatia sau in Franta. Croatia am vzt-o in '99 si Dubrovnikul, cel putin, mi s-a parut raiul pe pamant. Plus ca nu era picior de roman sau de tigan pe acolo. Acum am auzit ca s-au mai schimbat lucrurile. In vara asta insa am fost in Franta, pe cont propriu (mai exact, cu trenul). Va sfatuiesc sa mergeti de capul vostru, sa va organizati voi excursia cum vreti, sa nu depindeti de nimeni. Eu mi-am planificat totul de acasa, inclusiv rezervarile la hotel si a fost grozav. Oricum, gasesti tot ce vrei ca informatii despre Franta pe net, inclusiv orarul mareelor la St. Michel, orarul autobuzelor in orice zona (pe care il si respecta!) sau orarul metrourilor. Tara este minunata, nu aveti niciun stres si mi s-a parut destul de sigura. Nu au complexul antiromani al italienilor, ei iti zic cinstit ca au probleme cu tiganii lor si cu cei care merg in caravane, cu sans papier, ai nostri nu sunt ceva iesit din comun, cum necum i-au potolit. Si, culmea culmilor, in Paris chiar am vzt tiganci muncind (imparteau pliante, dar oricum faceau ceva...).Dar gasiti si cantareti de metrou, nu scapati de ei:)). Aveti multe de vzt in Franta si oricum nu puteti vedea totul intr-o singura vizita. Eu am stat 3 saptamani si n-am vzt decat o parte din sud si din nord-vest, precum si Parisul.Gasiti in Franta cele mai uimitoare si bine conservate ruine romane, in sud, cele mai tari muzee, peisaje uimitoare si oameni primitori. Dc va straduiti sa le vorbiti in franceza, chiar pocit, ai vostri sunt.Mi-am dat seama si eu, in sfarsit, ca mult trambitata ospitalitate romaneasca e un spanac, o minciuna sfruntata...Asa ca mergeti sa vizitati aceasta tara...dar nu o distrugeti :)
Shoarezu
Postat pe 23 Noiembrie 2008 11:20
buna
mie cel mai mult mi-a placut insula thassos din grecia sunt multe locuri de vizitat , niste peisaje fantastice, destul de aproape de romania , ieftin si are niste plaje superbe
mihaigalia
Postat pe 17 Ianuarie 2009 09:04
Cel mai frumos loc ...uneori e subiectiv !

Pai, sa incep si eu cu Thassos, unde am inotat ca un peste zi si noapte iat atmosfera pastorala, ca din alta epoca si lipsa infractionalitatii m-au facut sa ma simt altundeva, altcumva.

Dar daca ar fi sa aleg intre Thassos si cosmopolitul si inverzitul ..Corfu, as avea o dilema babana.Corfu m-a vrajit: insula cu peisajul atit de variat, capitala ultra sofisticata, plajele si minicroazierele incredibile.

Iar in cu totul alt registru : Franta, Franta, Franta!Vive la belle France.O minune din absolut orice punct de vedere si in orice regiune.

paula_craciun
Postat pe 16 Februarie 2009 11:12
Olanda - Amsterdam -> pentru atmosfera
Belgia - Brugge -> pentru arhitecura

:)
whitewizzard
Postat pe 10 Martie 2009 08:58
Buna,
Cea mai apropiata destinatie de sufletul meu a fost fara discutie Malta.Mare , stanci, istorie fabuloasa- temple mai vechi decat Stonehenge, mix intre medina araba si colonialism englez, fenomenul mainii albastre...
Apoi mi-a placut Madridul batut la pas, cu castele, piatete si detalii arhitecturale splendide, cu caldura si zambete multe..
sibilica2001
Postat pe 22 Martie 2009 12:25
Portugalia.Nu cred k multa lume a ajuns pe acolo.Ma uit de mult pe forum si vad putina lume care a calatorit in acele locuri.Ca orase bineinteles Lisabona,Porto(estadio do dragao..ptr ceo pasionati de fotbal) fiind cele mai mari dar si Aveiro un orasel minutat cu multi studenti si niste traditii frumoase.Coimbra e bine de vizitat in perioada "academik week" o zi in care mancarea si bautura este pusa la discretie de catre studenti din niste "care alegorice" infrumusetate astfel incat sa le reprezinte facultatea.(bei cat de tine)...agradável viagem (calatorie placuta)
catalynn1
Postat pe 26 Martie 2009 13:20
Buna! Ne intereseaza Portugalia si te rugam, daca ai putin timp si pentru noi ,sa ne dai cateva detalii.Adica am vrea sa stim agentia de turism de la care ai procurat biletele, cazarea cum este ,ce limba sa vorbim, in sensul ca stim doar engleza, franceza, germana,ce clima au, daca sunt primitori...
Multumim anticipat si speram ca nu te-am agasat cu intrebarile!
Fam. Tenea ,Constanta
krystyna_mtx
Postat pe 26 Martie 2009 15:22
Categoric JAPONIA!!! Parca intri intr-o alta lume. Curatenie ca acolo nu am intalnit nicaieri. Si ordine, si disciplina, ceea ce nu te-ai astepta in niste aglomerari urbane cum este Tokyo de exemplu. Acolo mi-am lasat umbrela intr-un cos special de la intrarea intr-un magazin si am gasit-o tot acolo la miezul noptii cand m-am intors dintr-o excursie. Iar la Osaka am vazut la iesirea dintr-o statie de metrou niste rastele cu umbrele puse de municipalitate pt. uzul celor care au fost surprinsi de ploaie fara umbrela: o luai, o foloseai si o aduceai dupa aceea tot acolo sau intr-o alta statie... Si cate astfel de exemple va pot da!!!! Ca sa nu mai vorbesc despre peisajele superbe, templele ca desprinse din povesti, sau faptul ca cinstesc natura intr-un mod pe care nu l-am prea intalnit in multe locuri (vorbesc despre Sarbatoarea ciresilor infloriti sau a frunzelor rosii-toamna). Este ceva de vis! Amintirile acestea imi insenineaza mereu viata...
cionteavalentina
Postat pe 26 Martie 2009 18:11
am fost vara trecuta in iulie in portugalia,pentru prima oara,dar am ramas frumos impresionat.Am fost in partea sudica a tarii,mai precis in Algarve oras Portimao,Albufeira,ALVOR.Am stat 10 zile la plaja pe malul Oceanului Atlantic,o zona foarte frumoasa,cu plaje curate,nisipoase,am facut plaja pe renumita plaja cu stinci(praja da rocha).Am fost la cel mai sud-vestic punct de pecontinent(cabo sao vincente)un loc stancos,cu vanturi si valuri puternice(locul de intalnire a Atlanticului de nord cu cel de sud).La intoarcere am vizitat Lisboa,Estoril,CASCAIS,Fatima.O tata care merita vizitata.V-o recomand.
raimlevi
Postat pe 26 Martie 2009 21:28
imi place creta in mod deosebit pt ca acolo este a doua casa a mea....dar tarile din africa sunt cele mai interesante....va recomand tunisia, maroc si egipt.....asta pt a vedea ceva deosebit....lux si civilizatie este pretutindeni in europa exceptand romania
iulia1000
Postat pe 30 Martie 2009 23:47
Sunt multe locuri care merita vazute: Seychelles este superb insa ca as ajungi acolo in vacanta ai nevoie de vreo 10-15 mii eur, Portugalia e superba, insa daca vrei sa alegi ceva acum iti recomand Venetia, atmosfera de-acolo nu o gasesti niciunde si nu se poate asemana cu multe. In plus am vazut ca sunt si oferte in perioada asta deci nici prea costisitor nu ar fi.
cmiu
Postat pe 8 Aprilie 2009 19:22
Nu poti fii sigur ca antr-o tara frumoasa poti trai frumos.Asa ca eu recomand Canada.Nu degeaba multi romani au emigrat acolo.Am fost acolo dar m-am antors.Am gasit o clima rece,oameni ospitalieri cu romanii,o tara curata,linistita,bogata...si limba engleza.Sigur ca Japonia e cea mai tare dar ati putea anvata limba japoneza?Dau pariu ca nu oricine!Apoi m-a fermecat cu muzica stil country,masini superbe pe care toti si le permiteau si granita cu America...taramul tuturor posibilitatilor!
Capisci?
cris4co
Postat pe 5 Mai 2009 21:50
Este foarte greu sa declari categoric ce tara e cea mai frumoasa din lume ,mai ales ca nici nu ai cum sa mergi pe toate locurile de pe pamintul asta.Eu as spune ca Romania este cea mai frumoasa ,eu am fost in multe tari cum ar fi Africa de Sud ,Portugalia,Canada,Insulele Capului Verde ,Croatia ,Slovenia,Turcia ,Austria ,Spania,Italia,Franta,Gibraltar si imi este f greu sa spun unde m am simtit cel mai bine ,desi evident a fost mirific peste tot,insa un loc mai paradisiac ca Retezatul nu am gasit si nu sunt eu tocmai cel mai mare patriot din Romania ,insa mie mi sa parut raiul pe pamint .Desigur ca tari precum Mexicul ori Peru ,Noua Zeelanda sau Australia ,China sau India ,Norvegia ori Grecia sunt fascinante insa inca nu am ajuns aolo.Concluzia este ca orice tara are lucruri unice si oricare merita sa fie vizitata ,asta daca ai banii si timpul necesar .Insa nu poti declara sus si tare ca Belgia ori Olanda care nici macar n au munti sunt cele mai frumoase ,sunt si ele frumoase nu spune nimeni ca nu ,insa in Europa sunt mult sub celelate tari ,depinde bineinteles si ce cauti .
treker
Postat pe 6 Mai 2009 08:44
peste 2 saptamani, prin timpul asta, voi fi pe insula thassos.
va rog pe cei care a-ti fost acolo sa imi spuneti si mie cateva "secrete" (mancare, obiective) pe care nu ar trebui sa le ratez. Voi sta o saptamana.
eligagiu
Postat pe 6 Mai 2009 10:31
a fost cineva la royal wings anul acesta sa-mi spuna si mie cum a fost ??
Eu plec pe 24 iulie si as vrea sa stiu ultimele impresii de la acest hotel
Multumesc
deda
Postat pe 18 Iulie 2009 21:39
sa spunem ;
Amsterdam - pentru modul de viatza si libertate ???
Belgia - pentru o sora cu holanda ceva mai mica ???
in astea 2 tzari am stat cam 2 ani.

Austria - Wiena - pentru ordina si cladiri sau pentru k au un cuvant greu in U.E. ???
-am stat cam 1 an si 6-7 luni

Norvegia - Oslo pt k este 10 euro / paketul de malboro , ordine disciplina,seriozitate sitot ce vrei, toate fff exagerat de scumpe drumuri '' sticla'' k si in Holanda si pt k rata infractzionalitatzi este fff scazuta ???
dupa cum stim tzarile scandinavice fff EDUCATE ceea ce lipseste cu desavarsire la poporul roman...
-am stat 1 luna de zile


Germania depinde pe unde umbli k e plina de turci ???
-doar pt cateva noptzi m-am oprit.

Itaia - pt intradevar frumusetzea ei dar pacat k e la italieni???
-e frumoasa Itaia doar sa te feresti sa intri in afaceri cu ei
-doar pentru cateva noptzi.

Elvetzia - peeerfffeecct , ''no coment''
-doar 2 noptzi

Hungaria te incurca la tranzit !!
-dor tranzit

Egipt - Cairo fff cald, frumose piramidele
-2 saptamani cu hotelul

-actuala statzie insulele Caribe - fac baie tot timpul anului fructe tropicale din ambundentza paradis din toate punctele de vedere.

-urmatoarele statzii DUMNEZEU stie.

Va doresc calatorie placuta !!!

pt cei interesatzi australianul78@yahoo.de
australianul78
Postat pe 5 Octombrie 2009 02:43
Dragilor raspunsul la intrebare o pot da dupa alegeri va ete clar sau inc nu? As dori sa pot vorbi cu d-na Vali mama despe excursiile dumneaei, mar interesa tare mult .Cu multumiri anticipate.Sa-mi raspunda cu da sau nu pe acest sayt
lazy000653
Postat pe 21 Octombrie 2009 12:19
Bine, si acum vine iarna.... Deci unde????
Va astept cu sugestii!
120856
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vela Luka - Korcula - Croatia 10 De la: k8y 3 August 2009 13:10
Cel mai frumos continent! 32 De la: lazy002253 16 Mai 2010 10:56
Barcelona 2-6 August 2010 1 De la: Gabriel_Roma 12 Iulie 2010 02:54
Alanya 17 De la: kudika061841 23 Iunie 2011 10:05
Siriu, Nehoiu, Monteoru 10 De la: kymy 5 Octombrie 2010 23:05