Setari Cookie-uri

Plec la Venetia! Sfaturi? Recomandari?

cineva?
concursKudika
Postat pe 20 Februarie 2009 15:46
Cu ce pleci ? Aeroportul Marco Polo din Venetia este in topul celora cu mari intarzieri ale curselor. Daca mergi cu autoturism, e bine sa-l lasi in Mestre, unde gasesti usor parcare gratuita. Din Mestre ajungi f usor in Venetia cu curse locale sau cu trenul (10-15 minute). Daca mergi cu autocar, va lasa in parcare la Troncheto.
Nu accepta ofertele particularilor de a te duce pe Canal Grande cu ambarcatiuni private. Costa si te duce unde vrea el. Din gara Venetia sau Troncheto, poti lua vaporasul ("autobuzul" lor) 82 rosu, care te plimba pe Canal Grande. Poti cobora la Ponte Rialto ca sa vizitezi Piata de peste si zona tarabelor cu suveniruri, apoi pe jos pana in San Marco.
In San Marco, preturile sunt destul de mari...
Practic, poti face Venetia fara o investitie prea mare. Cu vaporasele de stat (de linie), mai poti vizita insulele (Murano si Burano), unde intri gratis la demonstratii de arta in sticla.
Daca ai curaj, poti calatori cu vaporasele fara bilet...
Drum bun si cand revii, povesteste-ne !
parvulescu_dan
Postat pe 1 Martie 2009 02:14
cat costa sa ajungi din Mestre in Venetia, dupa ce lasi masina in parcarea gratuita din Mestre? ai cumva idee cat costa cele 24h de parcare in Venetia - ultima oara era 30 de euro?
gpopisteanu_lazy
Postat pe 1 Martie 2009 10:32
In Preganziol este o parcare gratuita mare in apropierea garii. Cu trenul pana la Venetia se fac cam 30 minute. Biletul costa 2,05 euro. Mestre este mai apropa de Venetia, deci... Eu iti recomand sa mergi pe jos din gara pina in Piata San Marco. Cand vei intra in piata San Marco vei intelege de ce ti-am facut aceasta recomanadre. Sa ai o excursie frumoasa!
skia
Postat pe 1 Martie 2009 11:00
Indiferent cuum ajungi si cu ce ajungi tot din fata gari CFR , cu niste scari f mari si o pieteta mare ,iei punct de reper!!Faci rost de o aharta gratis dela un punc de turism si la pas catre pod peste canal Sint indicatoare f f clare Ajungi oricum in piata San Marco !Obiective le fixezi dupa doarinta Sint f f multe !Eu am fost de 20 ori si tot nu am vazut tot In timpul carnavalului este fenomenal !Musai de vazut Murano cu vaporeto din pita !In centru totu-i mai scump intradevar !Este f f frumos Eu am mincat la mc Donald intotdeuna! Vara o gelati este delicioasa !Seara este un furnicar !Sint si hoteluri f ieftine pe canal grande !Este f f frumos Masina sa o lasi in mestre !Trenuri din 30 in 30 minute !Petrecere frumoasa!
kudika113627
Postat pe 1 Martie 2009 11:50
Important
daca ajungi cu masina la venetia e bine sa te cazezi inainte, sau langa oras, pe care ei il denumesc Laguna, deci opreste/te la Mestre unde hotelul costa mai putin de jumate cat la Venetia laguna.
Eu am fost si cu masina si cu autobuzul de la Mestre la Venetia, nu am facut nicio economie cand am fost cu autobuzul pentru ca seara nu mai circula m/am intors cu taxiul m/a costat cat parcarea pe o zi intgreaga.Asa ca eu recomand cu masina in parcare, atentie si aici sunt parcari supraetajate lasati masina acolo nu pe langa garduri pe strada, chiar daca va costa 2/3 euro pe ora. si nu pierdeti tichetul de parcare ca va suprataxeaza. nu va inghesuiti la parcarile din centru,si cele laterale sunt la fel de bune si mai putin aglomerate, nu astepti deloc la intrare, la plata la iesire.
Atentie si la vapoare, dupa ce ati ajuns in Venetia Laguna, mergeti in piata mare unde ajung toate autobuzele etc, de acolo o puteti lua pe jos peste poduri e foarte frumos dar putin obositor,
Va recomanhd cu caldura sa luati vaporul cel mare merge ca un aubobuz costa 5 euro biletul de persoana face toti banii te plimbi mai ceva ca la gondola., nu luati barci taxiuri smecherii va rup la bani si nu va arata nimic, ei se grabesc sa faca multe curse.
deci cu vaporul / traghetto/ vezi toata venetia de pe apa apoi cobori unde vrei tu si asa mai departe, se invarteste in cerc in jurul orasului, pe acelasi traseu dar cu statii diferite la dus/intors.
Luati o harta din orice hotel e gratis e importanta, si identificati locul unde va aflati, cel mai bine e sa mergeti intai in piata san marco la domul celebru si de acolo sa va plimbati pe oriunde in jurul lui canal grande sau nu, este oricum minunat.
succes si vreme buna.

calator
Postat pe 1 Martie 2009 12:50

Nimeni nu te opreste ca sa deviezi spre San Donna di Piave (inainte de Mestre) si sa te opresti la Lido di Jesolo. Nu ai nici un fel de probleme cu parcarea, gasesti cazare satisfacatoare si poti sa folosessti locul ca baza de plecare in excursii venetiene. Le faci cu vaporul prin laguna si impusti toti iepurii posibili.
Cred ca ai primit sfaturi multe si diverse. Ramane ca tu, titulara cardului, sa iei deciziile cele mai intelepte.
parvulescu_dan
Postat pe 1 Martie 2009 16:18
Buna

Sa iei porumb boabe de acasa daca vrei sa hranesti porumbeii :) Acolo costa 1 euro o punguta.
stanmihaela
Postat pe 2 Martie 2009 11:57
Cumpara un pass pentru toata ziua cu 9 euro si te poti plimba cu orice mijloc de transport inclusiv "vaporetto" vaporas gen autobuz.
se cumpara de la orice chiosc,eu am cumparat de la chioscul din fata garii din Mestre (peste drum).Fa o tura cu vaporetto nr 42,teduce pe canal Grande,Arsenal,Murano,si te lasa la Piata San Marco,poi urca si cobori fara probleme in orice statie,circula din 15/15 min.E mai usor asa si ai timp sa vezi aproape tot.
danpomana
Postat pe 2 Martie 2009 14:56
important! nu vorbi romaneste.
noi ne-am cazat in lido di jesolo, pret bun, si de acolo am facut excursiile cu vaporasul.distractie
olimpia_healthy
Postat pe 2 Martie 2009 19:10
noi am mancat pe marginea canalului la o terasa... teapa. ne-au taxat 2 euro de persoana pt citit meniul. nu iei teapa daca iei gratar cu cartofi prajiti. noi am luat lasagna si ne-au adus niste chestii mici(sotia banuia ca au taiat una si au facut 2 portii), baloase, rele la gust si au mai fost si 8 euro, + 2 euro meniul...mie venetia mi-a lasat un gust amar. mi s-a parut ca sunt mai snapani decat carciumarii de pe litoralul romanesc. parcarea am platit-o 21 euro, dar asta era acum 2 ani.
manolescu_dan
Postat pe 8 Martie 2009 09:07
Despre mancare,
noi am mancat seara pe la 10 niste sandivisuri de 3 euro bucata, cand au vazut ca ne si asezam la mesele din bar mi/au mai cerut 50 de centi de om, aiurea.
Insa am mancat si pizza cu bere la ponte vecchio pe canal grande si m/a costat cat in Bucuresti la pizza hut, ba chiar mai putin. Studiati meniurile, sunt afisate pe strada, la intrare, langa usa. nu costa nimic. mancati, scumpa e doar bautura. dar si apa e buna de baut, nu?
succes, pofta buna. curaj.
calator
Postat pe 8 Martie 2009 13:51
De la: olimpia, la data 2009-03-02 19:10:52important! nu vorbi romaneste.
noi ne-am cazat in lido di jesolo, pret bun, si de acolo am facut excursiile cu vaporasul.distractie
parvulescu_dan
Postat pe 8 Martie 2009 17:46

Sa nu fim absurzi. Se poate vorbi romaneste fara nici o problema, atat timp cat te comporti civilizat si te bucuri in voie de momentele turistice. Niciodata nu m-am lovit de probleme de xenofobie...
parvulescu_dan
Postat pe 8 Martie 2009 17:49
nu va suparati dar as vrea sa intreb daca nu cumva stiti un hotel mai ieftin dar cu conditii bune in mestre sau venetia...mc pentru ajutor;)
alexaxel
Postat pe 8 Martie 2009 22:24
http://www.hihostels.com/dba/hostels-Venice---Venezia-031001.en.htm
20 Euro...
parvulescu_dan
Postat pe 9 Martie 2009 17:06
Sfat:

E bine sa stii sa inoti , daca nu stii , "invata"
transhumanta
Postat pe 10 Martie 2009 11:52
Cel mai bun raport calitate-pret pentru cazare este dat de hotelurile din Mestre. Acolo poti sa te cazezi langa gara. Cu trenurile care pleaca spre Venetia swe ajunge extrem de repede si sunt foarte civilizate si ieftine. Poti sa iei si niste abonamente cu care poti sa meregi intr-o perioada de timp si cu trenul, autobuzul sau cu vaporeto.
clao333
Postat pe 10 Martie 2009 13:40
multumesc pt sfaturi dak puteti sami dati si altele mai concrete as fi fericit .. multumesc;)
alexaxel
Postat pe 10 Martie 2009 17:13
Pentru cei care merg cu masina (2,3 persoane) cea mai buna solutie este parcarea supraetajata de la intrarea in Venetia(semnalizata corespunzator -pe dreapta-).Nu circulati fara bilet , eu am prins control -aveam bilet-. O zi de vizitare este suficienta ca sa doresti sa mai vi odata.
raymir123
Postat pe 2 Iunie 2009 11:36
Pentru Venetia ai mai multe variante.
De cazare cel mai bine e sa stai langa, in orasul nou, la Mestre, costa mult mai putin, in Venetia clasica, numita de ei Laguna, o camera este peste 100 de euro pe noapte.
Cu masina eu am fost de dimineata si pana seara, am parcat/o in marile parcari supraetajate m/a costat 24 de euro o zi intreaga, mult dar meritat.
Am fost si fara masina odata am plecat de dimineata cu autobuzul, am ajuns am vizitat laguna venetiana si seara la plecarea spre hotel am constatat ca autobuzele nu mai circula dupa ora 18, asa ca am luat un taxi, cu greu, care m/a costat 30 de euro, deci mai mult decat parcarea.
Cu transportul in Venetia va recomand vaporasul local al primariei, numit Traghetto, gasiti bilete si statii peste tot, puteti lua bilet pentru o zi intreaga dar nu e nevoie, e frumos de umblat si pe jos., Acest traghetto strabate toata Venetia in amblele sensuri, este o0 minunatata plimbare si pe Canal Grande si in rest. Este uneori aglomerat de turisti cu bagaje si te cam lupti sa gasesti un loc langa margine sa vezi peisajul dar se vede oricum, e ca in autobuz.
Daca nu va place aveti varianta salupelor rapide sau a barcilor dar la preturi de 3 sau 4 ori mai mari.
Sau luati o gondola care oricum nu va duce la autobuz, va balangane pe canale si va cere 100 de euro , poate merita experienta, alegeti voi.
Cu mancarea si eu am avut surpriza sa cumpar seara niste sandvisuri calde si fiindca m/am si asezat sa le mananc mi/a mai cerut 2 euro in plus, in schimb am mancat pizza pe Canal Grande langa Ponte vecchio si m/a costat ca la Mamaia, 8 euro o portie, + 2 berea 10 euro masa de pranz de persoana la Vanetia.
CAm asa sunt preturile la restaurant prin toata Italia, adica de 2 ori mai mari ca la greci sau turci, dar merita efortul. Plus ca nu e obligatoriu sa bei alcool, apa e aproape gratis.
Drum bun si vacanta placuta.
calator
Postat pe 3 Iunie 2009 08:09
De la: stanmihaela, la data 2009-03-02 11:57:26Buna

Sa iei porumb boabe de acasa daca vrei sa hranesti porumbeii :) Acolo costa 1 euro o punguta.


acum nu mai ai voie sa faci asta!
iulia_76
Postat pe 24 Iunie 2009 09:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Europa Park, Rust, Deutschland...sfaturi 5 De la: dariana21 21 Septembrie 2009 04:46
croatia cu masina 43 De la: whitewizzard 3 Septembrie 2010 09:26
Viena- sfaturi, recomandari 16 De la: kudika134309 7 Mai 2014 09:40
athos 2 De la: valentinastoenescu 25 Iunie 2010 09:55
Buna seara! 6 De la: Criss25 4 Iunie 2010 00:31