Setari Cookie-uri

Berlin

Buna seara,

In Aprilie voi merge o saptamana in Berlin si as vrea sa imi impartasiti din experienta voastra si sa imi spuneti cam ce as putea sa fac pe acolo. Unde sa merg la cumparaturi? Ce sa vizitez? Am uitat sa precizez ca nu sunt un foarte mare fan al muzeelor si al galeriilor de arta asa ca mi-ar placea mai mult sa merg intr-un magazin cu haine sport sau la zoo decat la muzeul de istorie antica. Ce se poate cumpara de acolo la un pret mai bun decat la noi... Astept cat mai multe raspunsuri de la voi si pentru asta va multumesc anticipat.
danmatoaica
Postat pe 5 Martie 2010 23:25
salut,

In Berlin ( daca nu vrei muzee) trebuie sa vezi ultimele bucati din Zid, sunt chiar pe strada si la fel poti sa vezi parlamentul, se urca sus pe cupola si poti sa vezi chiar parlamentarii la lucru. la fel Gradina Zoo de la Berlin e deosebita.
Pentru orice rezervari poti sa dai un e-mail la passpartout@birotec.ro

Hangiul
hangiul
Postat pe 6 Martie 2010 08:22
De la: hangiul, la data 2010-03-06 08:22:06salut,

In Berlin ( daca nu vrei muzee) trebuie sa vezi ultimele bucati din Zid, sunt chiar pe strada si la fel poti sa vezi parlamentul, se urca sus pe cupola si poti sa vezi chiar parlamentarii la lucru. la fel Gradina Zoo de la Berlin e deosebita.
Pentru orice rezervari poti sa dai un e-mail la passpartout@birotec.ro

Hangiul



hello
si eu merg o sapt la Berlin dar nu vreau sa ratez nimic din muzee si galerii de arta, dk puteti sa-mi vindeti alte ponturi, locuri de vazut, preturi la mincare , la cumparaturi in general, transport
multumesc
maria_lazy
Postat pe 17 Martie 2010 09:21
Eu am fost in Berlin si este superb ca oras. Acum sa o luam sistematic:

FARA MUZEE: plimbare cu vaporasul, vizita la ZOO dar dimineata finndca dupa-amiaza animalele isi fac siesta si nu mai vezi nimic, plimbare seara pe bulevardul Unter den Linden, cafenelele din centru de langa turnul de televiziune (care trebuie vizitat si de la care sa pastrati biletul fiindca va da reducere la intrarea in Aquadome), Aquadome si Sea Life Centre in Berlin Mitte (centrul civic din Berlin, aflat langa turnul televiziunii) - acvarii superbe cum nu cred ca mai sunt in alta parte din lume desi am vazut si restaurante subacvatice, inclusiv cu un lift care te plimba prin mijlocul unui acvariu imens dar pentru care trebuie sa soliciti bilet de la intrare), plimbare prin parcul castelului Charlotenburg, magazinele din centrul civic si de pe Ku-Damm (Kurfürstendamm) Strs. (acolo ai si KaDeWe, cel mai mare centru comercial din Berlin si din Europa continentala). Verificati ce spectacole sunt la Casa de Cultura fiindca au spectacole din tari diferite aproape permanent.

MUZEE: va sfatuiesc sa mergeti prima data la palatul Charlotenburg de unde veti lua un bilet (albastru era cand am fost eu) cu care puteti vizita cateva zeci de palate si muzee care apartin fundatiei (atat in Berlin cat si in Potsdam - ultimul fiind orasul lui Einstein si cea mai mare acumulare de palate pe metru patrat, cu gradini si parcuri imense si extrem de frumoase), ai si muzeele din centrul civic (Pantheon, egiptean, national etc - iti iau vreo doua sau 3 zile sa le vezi), Poarta Brandenburg si Palatul Parlamentului (sus ai o cupola de sticla de unde vezi peisaje interesante dar stai la o coada destul de mare ca sa intri).

Despre zidul Berlinului ... este un zid pictat lung de vreo cativa kilometri - atat au mai pastrat - care mie nu imi inspira nimic cu exceptia unui infinit dezgust in fata tiraniei, a nebuniei puterii si a prostiei umane.

Va recomand sa luati o carte ghid despre Berlin si sa va planificati vizita fiindca este imens si nu veti avea timp sa vizitati totul.

Cand va intoarceti astept poze pe george.manea@gmail.com :))
georgemanea
Postat pe 19 Martie 2010 08:30
Revin cu o corectura : fiindca in loc de finndca, palatul fundatiei se numeste Charlottenburg si nu uitati sa treceti si pe la opera.

Distractie placuta.
georgemanea
Postat pe 19 Martie 2010 08:34

la Berlin sunt chiar doua gradini zoologice.
recomand ghidul turistic Top 10, este foarte bine structurat.
Chiar daca nu esti fan muzee, merita macar vazute din afara, in cadrul unei plimbari prin "centru", e superb!
recomand si plimbarile cu autobuzele 100 si/sau 200, care ofera un tur al orasului, fiind insa transport public. Atentie: exista tarife diferentiate pe distante!
Accesul la cupola Parlamentului e gratis, eventual exista putina coada....
Duminica magazinele sunt inchise!
Calatoria placuta, Berlinul este un oras minunat!
cristiserafim
Postat pe 19 Martie 2010 19:23
indiferent dc vizita e cu muzee sau fara, eu va recomand sa urcati in turnul televiziunii. si dc aveti timp, sa beti o cafea sau un suc in barul care se roteste, de la ultimul nivel, sa vedeti berlinul de sus. e o senzatie deosebita si preturile nu sunt aberante (4,5 euro pt un frape destul de mare).

pt berlin cu muzee va recomand domul si catedrala lui wilhelm al 2-lea, bombardata in razboi si lasata asa. vi se rupe sufletul sa vedeti ce bijuterie de biserica a fost si ce au facut bombele din ea. catedrala e in partea de vest, in apropiere de zoo, de kdw si de kufurstendamm (apropo, bulevardul asta e un fel de champs elysees, nu stiu cate cumparaturi poate face un om obisnuit acolo...) asa ca indiferent dc berlinul e cu muzee sau cu cumparaturi, pe asta o puteti vedea.
Shoarezu
Postat pe 22 Martie 2010 14:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vacanta in spania 4 De la: Rosalba 3 Noiembrie 2009 13:22
Spania -Madrid 10 De la: danita 16 Noiembrie 2009 18:35
Delta Dunarii 3 De la: geo_reincarcat_iara 20 August 2010 14:00
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: liviubratu1960 28 Decembrie 2008 00:07
un intinerariu bun? 3 De la: nicole65 28 Septembrie 2009 09:49