Setari Cookie-uri

De ce este scump la noi in tara Concediul-Turismul (cazare + masa)

Avem cele mai multe si mari taxe din lume.


UE cere Romaniei sa renunte la unele dintre cele 113 taxe. Finantele au gasit 484 de taxe si tarife care nu merg la buget. Pana pe 15 aprilie se va hotari cate taxe parafiscale vor fi anulate. Comisia europeana a identificat in Romania 113 taxe, cel mai mare numar din Uniunea Europeana, si a solicitat reducerea semnificativa a numarului acestora, a declarat ieri comisarul Leonard Orban. Strategia CE, de reducere semnificativa a acestor taxe si impozite al caror cost de colectare este de multe ori mai mare decat ceea ce aduce, are drept scopuri reducerea birocratiei si sustinerea mediului de afaceri, mai ales in actuala situatie de criza, informeaza Romania Libera.

Taxele si impozitele pot atinge pana la 20% din valoarea investitiei intr-un hotel
vezi toate stirile

Adaugata la data: 11.10.2008
Taxele si impozitele pot ajunge sa reprezinte pana la 20% din valoarea investitiei pe care o presupune dezvoltarea unui hotel in Romania, au declarat reprezentantii industriei ospitalitatii din Romania.
Valoarea maxima, de 20%, este valabila in cazurile hotelurilor de pe litoral. Valoarea si volumul taxelor si impozitelor depind in mod direct de regiunea si locatia amplasamentului, relateaza NewsIn.

Sursa: www.dailybusiness.ro [7 octombrie 2008]




katharina_lazy
Postat pe 15 Martie 2009 09:33
poti castiga un sejur in bulgaria
2007floryna_lazy
Postat pe 27 Martie 2009 14:16
Romania, tara cu 558 de taxe
Din 17 Martie 2009 | Numar vizualizari: 147

• LISTEAZA STIREA
• GALERIE IMAGINI (1 imagine)
• TRIMITE PE YAHOO
• RSS ADMINISTRATIV


Guvernul va reduce, in perioada urmatoare, impozitele si taxele, incepand cu acelea ale caror costuri de administrare sunt superioare incasarilor efective, a declarat, luni, in plenul reunit al celor doua Camere ale Parlamentului, premierul Emil Boc.
Articole similare
Mircea Badea, "somat" de Boc sa defileze gol si cu pene pe fund
Din 27 Martie 2009
Finantele taie 71 de taxe
Din 27 Martie 2009
Studentii romani, lasati de patru luni fara burse in strainatate
Din 27 Martie 2009
Guvernul va propune neimpozitarea profitului reinvestit incepand cu trimestrul II al acestui an, masura menita sa vina in sprijinul mediului de afaceri, stimularea investitiilor prin acordarea de garantii si ajutoare de stat si elaborarea unor scheme noi de ajutor de stat pentru intreprinderile si domeniile strategice romanesti.
Emil Boc a spus ca o alta prioritate a guvernului va fi proiectul legii salarizarii unice - menit sa elimine privilegiile din sistemul de salarizare in Romania. 'Este un proiect care va lamuri pentru totdeauna problema sporurilor, a indemnizatiilor si a altor bonusuri', a subliniat premierul, adaugand la capitolul prioritati si restructurarea agentiilor si a aparatului guvernamental.
Sursa: Romania Libera
katharina_lazy
Postat pe 27 Martie 2009 14:25
PENTRU CA SUNTEM O TARA DE PARVENITI SI DE HOTI.
(MA REFER LA CEI CARE FAC AFACERI IN TURISM),CEI CARE AU PENSIUNI SI HOTELURI.
VOR SA CISTIGE IN 3,4 ANI CIT SA ISI ACOPERE INVESTITIA,PE CIND IN ALTE TARI INVESTITIILE SE AMORTIZEAZA IN 15 -20 ANI.
PERSONAL NU AM MAI PLATIT UN CONCEDIU SAU WEEK. IN ROMANIA DE 7 ANI.
SI NICI NU O SA MAI FAC CURIND ACEST LUCRU.
gabriello_g
Postat pe 9 Aprilie 2009 08:56
De la: gabriello_g, la data 2009-04-09 08:56:54PENTRU CA SUNTEM O TARA DE PARVENITI SI DE HOTI.
(MA REFER LA CEI CARE FAC AFACERI IN TURISM),CEI CARE AU PENSIUNI SI HOTELURI.
VOR SA CISTIGE IN 3,4 ANI CIT SA ISI ACOPERE INVESTITIA,PE CIND IN ALTE TARI INVESTITIILE SE AMORTIZEAZA IN 15 -20 ANI.
PERSONAL NU AM MAI PLATIT UN CONCEDIU SAU WEEK. IN ROMANIA DE 7 ANI.
SI NICI NU O SA MAI FAC CURIND ACEST LUCRU.
SUBSCRIU . CONSIDER CA NU AM BANI SA MI FAC UN CONCEDIU IN ROMANIA,ASA CA MERG IN ALTE TARI.SI ASTA DE 7 ANI.SI O VOI MAI FACE MUUUULT TIMP DE AICI INAINTE.IAR CA EXEMPLU:ASTA VARA AM MERS PTR O SAMBATA LA MAMAIA LA INVITATIA UNOR PRIETENI(I SI SERBAU ZIUA DE NASTERE)AM MERS LA UN RESTAURANT,AM MANCAT,AM BEUT SI CAND SA MERGEM LA WC-UL RESTAURANTULUI.......... MI S-A SPUS: 1 LEU.N A MAI FOST ROST SA SPUN CA NOI AM PLATIT VREO 4 MIL CONSUMATIA,CA E DREPTUL NOSTRU DE A MERGE LE WC FARA ACEA TAXA....NIMIC. PE PLAJA AM STAT CA "SARDELELE",PRINTRE 4 MILIOANE DE CHISTOACE,SI O MARE DE PAHARE ,ETC. NU VREU,NU MA INTERESEAZA ROMANIA.SI SA PLATESC CATEVA MILIOANE PTR O CAMERA IN CARE SA DORM ,IAR ZIUA SA MERG LA JEGUL ALA DE PLAJA PE CARE PUT ALGELE ? DUPA ACEA SAMBATA PETRECUTA LA MAMAIA,A URMAT CONCEDIUL MEU PROGRAMAT DE 6 LUNI INAINTE IN SPANI-SANTA SUSANA,UNDE AM PLATIT 1050 LEI CAZARE CU MD SI CINA,4 STELE,PLUS 60E 2 PERS AVION .SI ATUNCI SPUN:DE CE SA MERG IN ROMANIA? SA STAU LA MANA JEGOSILOR ASTIA CARE VOR SA SI SCOATA PARLEALA CU MINE? NU,MULTUMESC! IAR FAZA CU WC UL IMI MAI ADUCE AMINTE DE CEVA.IMPACTUL PE CARE IL AI CAND INTRI IN ROMANIA. VENIND DIN GRECIA CU MASINA, AM OPRIT LA O MULTIME DE WC URI. NICAIERI NU A CERUT NIMENI UN BAN, MA REFER VAMA GRECIA,VAMA BULGARIA. LA GIURGIU,SURPRIZA: 1 LEU SI O DUHOARE PE CARE UN OM NORMAL CU GREU O POATE SUPORTA.GANDITIVA SI PUNETIVA IN POSTURA UNUI TURIST STRAIN.SI MAI E CEVA.DUPA CE AM TRECUT DE VAMA,AM OPRIT LA PETROM.AM CUMPARAT APA,DIVERSE,IAR CAND A VENIT MOMENTUL RESTULUI VINE SI INTREBAREA:NU VRETI BOMBOANE ? CA NU AVEM REST. ROMANIA,ROMANIA! VA DORESC SEJUR PLACUT !
VIO_lazy
Postat pe 9 Aprilie 2009 23:35
si eu am fost la santa susana dar adugind spectacolul de corida apoi flamenco apoi 2 zile in barcelona cu vizitare de muzee etc am ajuns la o suma mare .orice concediu in afara ajunge foarte scump mai scump decit in romania.de ce???ti am scis motivele.bilet corida 45 euro+spectacol flamenco 50 euro/pers etc + masa cu specialitati caracatita dorada etc scump crede ma.
asa daca ai bani multi in afara daca vrei sa cheltui putini romania totusi.o masa acolo de 2 pers + copil 60-70 euro.si nu la restaurante de lux.este o diferenta
teopala
Postat pe 10 Iunie 2009 19:58
Prvenitii si hoti care fac afaceri in turism trebuie sa isi scoata investitia, ca cine naiba stie ca impozite, taxe, minuni de legi vor fi in 20 de ani? Nimeni nu da un credit pe termen asa lung chiar daca il folosesti pentru investitii...ca sa nu mai vorbim ca in majoritatea locatiilor unde ai hotel, pensiune, statiunile, din punct de vedre al atractiilor si amenajarilor turistice sunt un dezastru sezoanele tin o luna-doua..acum pe www.cazare-praid.ro am oferta de 330 lei cazare in camere cu abie proprie, mic dejun si intrare in salina, dar in perioada aceasta nu vine nimeni...haideti si la noi in zona sa vedeti ca lucrurile pot fi schimbate...mancare buna, preturi acceptabile...
lazy001491
Postat pe 21 Noiembrie 2009 02:31
Ca suntem nehalitzi adica mai bine spuus vrem sa ne imbogatzim peste noapte fara sa muncim .

Mai mult de astea nu dam servicii ca suntem puturos , nu pot sa spun k totzi dar in mare parte a tzarii specific suuduului .

''sunt multzi la ciolanul cu fasoole ''

Imi pare rrau sa spun asta dar adevarul doare si doar noi putem face ceva pentru ca sa ne skimbam .

Asta daca se vrea doar .
australianul78
Postat pe 26 Noiembrie 2009 20:04
La noi este scum ca toti te jecmanesc si nu iti ofera nimic.Eu la noi nu mai calc, plin de cocalari, ghertoi mamelisti si alte specimene.Va propun Tenerife, fac cinste cu hotelul 7 zile!E superb uitati-va pe pozele mele.Va astept pe www.caius.ro pentru o vacanta de neuitat!
caiustravel
Postat pe 16 Ianuarie 2010 19:39
care investitie ?!!! ca le-au luat in locatie de gestiune, sug de bani pe turistul fraier ce le calca pragul si pun cheltuieli la greu deci profit ciuciu pt stat si uite asa de la an la an hotelul isi pierde din valoare urmand a fi achizitionat la pret de nimic tot de ei !!! hotii Romaniei , dar nu ne vindem tara , ati uitat !?
Daniel_lazy
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
articole 1 De la: yubestema 10 Aprilie 2011 17:29
Regretul 15 De la: AndreeaChiricea9786 1 Noiembrie 2012 10:18
vacanta Santorini 3 De la: kudika226898 1 August 2010 08:38
creta 11 De la: kudika226898 1 August 2010 08:44
oriflame 1 De la: elena_mihaela 5 Octombrie 2010 04:28