Setari Cookie-uri

TOP 10 MUST SEE EUROPE

10. Grand Place Bruxelles, 9.Paris ,8.Florenta,7.Barcelona,6.Piata Miracolelor Pisa ,5.Sevillia,4.Fira Santorini,3.Alhambra Granada,2. Monte Carlo Monaco, 1. Venetia
cristian_h
Postat pe 21 Aprilie 2009 12:44
Cristian, eu as pune si Viena si Praga, chiar nu sunt de uitat daca vorbim de Europa! In rest, as vrea sa pot sa le bifez pe toate, cum ca am fost. O zi buna si multumim de sfaturi!
micumihaela
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:31
Bravo Cristian h , ma bucur ca au ajuns si capsunarii sa acceada la ceva cultura si sa vada pe ruta lor intre casa soacrei si locurile de unde culeg bijuterii,portmonee,bancomate , ca exista si obiective turistice.
Dar un top atat de pretentios ,rezumandu-te doar la neamurile latine care seamana asa de bine "LA TINE" , excluzand alte civilizatii europene ,mi se pare o optica cel putin ingusta,daca nu tendentioasa.
Asa ca iti spun " la tine" Alle Achtung , dar sa stii ca asta n-o gasesti in dictionarul lui Sancho Panza
Adriana0
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:37
Na ca micumihaela a fost mai iute de mana ca mine cu 6 minute.
CORECT , subscriu la cele scrise de ea : obiectivele sus mentionate merita toata atentia .Dar mai sunt si altele in Europa, pe care o gasesc interesanta turistic exact prin diferentele intre popoare,civilizatii,cultura,istorie,religie,limba,arta culinara ...
In calitate de ghid turistic vorbitor de limba lui Goethe , m-am saturat sa-i aud pe mioritici spunand cu vehementa ca "la aia nu ma duc ca sunt reci,ca tre' sa respecti legile si regulile, nu poti sa arunci resturile pe jos,ca dincolo ma simt MUI BIEN si ca daca vreau sa mananc ceva , pot bunghi cateva cuvinte si imi primesc pizza si carafa de vin
Adriana0
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:10
Budapesta
KristianG
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:28
De la: micumihaela, la data 2009-04-29 08:31:47Cristian, eu as pune si Viena si Praga, chiar nu sunt de uitat daca vorbim de Europa! In rest, as vrea sa pot sa le bifez pe toate, cum ca am fost. O zi buna si multumim de sfaturi!

da da Viena mai ales k acu e si pe primul loc in topul oraselor cu cea mai buna calitate a vieti:D
catalynn1
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:11
MIE MI-A PLACUT MULT LA MONT SAINT MICHELSI SAINT MALO
Gabriel54
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:16
MIE MI-A PLACUT MULT LA MONT SAINT MICHEL SI SAINT MALO!
Gabriel54
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:16
De la: Adriana, la data 2009-04-29 09:10:04Na ca micumihaela a fost mai iute de mana ca mine cu 6 minute.
CORECT , subscriu la cele scrise de ea : obiectivele sus mentionate merita toata atentia .Dar mai sunt si altele in Europa, pe care o gasesc interesanta turistic exact prin diferentele intre popoare,civilizatii,cultura,istorie,religie,limba,arta culinara ...
In calitate de ghid turistic vorbitor de limba lui Goethe , m-am saturat sa-i aud pe mioritici spunand cu vehementa ca "la aia nu ma duc ca sunt reci,ca tre' sa respecti legile si regulile, nu poti sa arunci resturile pe jos,ca dincolo ma simt MUI BIEN si ca daca vreau sa mananc ceva , pot bunghi cateva cuvinte si imi primesc pizza si carafa de vin



----Nu cred ca era cazul sa criticam alegerile altora,ci pur si simplu sa ne spunem parerea asupra locurilor frumoase de pe acest pamant...Tu ce exemple ai putea da draga????:d
diana_talpau
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:23
unde e dubrovnik in lista asta? dar budapesta? sudul frantei? anglia? pana la urma topurile sunt subiective si nu cred ca-si au rostul. cum pot sa fac un top al europei cand eu nu am vzt toata europa? pe mine ma fascineaza nordul europei, dar inca nu am atatia bani incat sa ajung in suedia, spre exemplu. si adriana are dreptate, sunt atatea locuri de vzt si in spatiul germanic. sa ne bucuram de ele...si sa ne rugam sa se mai civilizeze concetatenii nostri, ca altfel cred ca nici ungurii nu ne mai primesc...
Shoarezu
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:26
1. Cabo da Roca, Cascais, Algarve - Portugalia
2. Insulele Capului Verde
3. Fiordurile Norvegiei (golful Oslo, dar si tot tarmul vestic, pana la Narvik)
4. Dubrovnik/coasta croata
5. Praga si Berlin
6. Helsinki si Stockholm
7. Sankt Petersburg & Moscow
8. Madeira
9. Creta
10. Pamukkale
bogdanpitigoi
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:59
eu am vizitat atat destinatiile clasice ( austria, germania, grecia, ungaria , elvetia ,etc ) cat si cele mai putin clasice ( tarile din fostul spatiu iugoslav, slovacia , sudul poloniei) si vreau sa va spun ca sunt in europa locuri de o frumusete uimitoare , acolo unde te astepti mai putin. de pasti am fost in macedonia , pe malul lacului ohrid , in statiunea cu acelasi nume , pe care o recomand pentru petrecerea unei vacante reusite .este absolut fabulos iar peisajele efectiv iti taie respiratia . de altfel in toata macedonia gasesti locuri mirifice , necalcate de om .
gabirasanu
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:12
Da, Budapesta, tocmai am fost si m-a fascinat. Am facut si o croaziera pe Dunare noaptea. E tare frumos si de fapt sunt sute de locuri frumoasa pe batranul continent. E greu de facut un top 10. Sa aveti o seara frumoasa cu totii si cat mai multe calatorii!
micumihaela
Postat pe 29 Aprilie 2009 16:51
De la: jolie_2015, la data 2009-04-29 10:23:59
De la: Adriana, la data 2009-04-29 09:10:04----Nu cred ca era cazul sa criticam alegerile altora,ci pur si simplu sa ne spunem parerea asupra locurilor frumoase de pe acest pamant...Tu ce exemple ai putea da draga????:d


Draga Jolie 2015
deja cateva exemple din cele pe care le consider de remarcat s-au dat:Viena,Praga,Budapesta
Dar iti mai dau cateva interesante:
-Salzburg si zona Hallstadt/Dachstein
-Munchen
-Zona montana bavareza cu lacurile alpine pana la Garmisch-Partenkirchen,unde poti ajunge pe cel mai inalt varf al Germaniei(aproape 3000 m)
-traseul castelelor bavareze ale lui Ludwig al II-lea(vezi pe Google castelul Neuschwanstein)
-Muntii Padurea Neagra-izvorul Dunarii ,zona celor 1ooo de ceasuri...
-Heidelberg-un munte de istorie,cultura si nu numai
-Pfalz si zona viticola
-Frankfurt,Köln.Hamburg
-Luxemburg-partea suduca,centrala,estica si capitala cu acelasi nume(v. Vianden)
-Elvetia-atat cat iti ajung banii

SI MULTE ALTELE .
Am mentionat doar cele mai importante obiective din spatiul limbii germane,unde eu conduc turisti,in programe private de grupuri mici, cu o deosebita mobilitate, la organizarea mea.

Am vizitat si obiectivele prezentate in asa zisul top 10,frumoase intr-adevar,dar nu avem noi in aceasta viata nici timp nici bani destui pentru a vizita tot ce a creat frumos natura si omul , doar in Europa.

Pentru cei interesati de amanunte,cu placere va dau si alte detalii.Scrieti-mi privat


Vacante cat mai frumoase tuturor !
Adriana0
Postat pe 29 Aprilie 2009 18:36
Nu inteleg prea bine ce vrei sa spui cu asta , asa ca fapt divers am vazut Spania in 1986 , Parisul in 1988 , am fost in peste 40 tari de pe 4 continente , pur si simplu am propus o tema de dezbatere in ceea ce priveste ce este mai interesant in Europa asteptam pareri sustinute de argumente concrete nu polemici arogante , repet astea sunt locurile pe care eu le-am pus intr-un top personal al preferintelor mele. Si sa stii ca am facut germana din clasa V-a pina in anul 2 de facultate .
cristian_h
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:28
doar asa ca o simpla imformare , daca ai putin timp intra pe Amfostacolo... si te rog sa te uiti pe impresiile din Germania , cred ca sunt singurul care figurez acolo , cu Trier, Fussen,Valea Rinului , Muzeul Pergamon, tot sub numele cristian_h
cristian_h
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:36
da Praga mai ales este superba , Viena de asemenea , insa ce am postat eu sunt locurile care m-au impresionat cel mai mult !
cristian_h
Postat pe 29 Aprilie 2009 20:40
Nu pot sa vorbesc decat de locurile pe care le-am vazut...

Barcelona mi-aplacut enorm, Dali a facut din orasul ala ceea ce este.

Ar mai fi Cadaques in Spania, cu strazile sale inguste si superba priveliste oferita.

In Suedia am vazut Goteborg, Helsingborg, Kristianstad, Lund...fiecare au farmecul lor si merita vizitate.

Budapesta este extraordinara, mai ales privelistea de la castel peste Dunare. Seara te simti ca in basme.

Anul asta o sa ma duc pe la greci, tinta finala fiind Corfu cu mult laudata localitate Paleokastritsa. Sa vedem ce frumuseti mai gasesc si pe acolo.

Cred ca intreaga lume merita vizitata...si depinde de fiecare ce considera frumos sau nu.
voicilad
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:33
Hai mai bine sa fim deschisi sugestiilor altora si sa nu facem pe interesanta chiar daca stim limba lui Goethe, o mai stiu si altii si nu fac pe civilizatii cu capsunarii sudisti.
Recunosc sincer eu iubesc mai mult sudul si de aceea as adauga pe lista si insula Capri si ceva din Roma, un oras fascinant, care merita citat.
Poate mai mult ca Viena, care e putin cam fad, chiar daca frumos si curat, dar parca ar fi din plastic, daca il compari cu Parisul ori cu Venetia cea deseori nerenovata. dar minunata.
Si Napoli are farmecul lui daca uiti de mizerie si suporti mirosul de gunoi e un oras impresionant, grandios, iar insulele grecesti sunt multe de admirat.
Iar din Franta mai sunt locuri de citat, ca sa nu mai spun de Spania, unde e greu de ales ce nu merita vazut.
Asa ca drum bun, calatorie placuta si vacante frumoase.
calator
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:39
aveam de gand sa nu mai accesez acest site dupa ce am fost acuzat ca sunt capsunar prin simplu fapt ca in preferintele mele nu apare nimic din spatiul german , culmea este ca, cunosc foarte bine Germania , dar ce sa fac , este frumoasa, dar pentru mine nu are loc in top 10 asta e , si eu iubesc zona Mediteranei , nu spun ca nu mi-ar place sa vad fiordurile Norvegiei, sau capitalele Scandinaviei , dar sunt sigur o data ar fi de ajuns , pe cand de sud nu ma satur ! Eu am deschis acest topic si respect parerile tuturor dar cred ca rolul acestora trebuie sa fie unul constructiv din care sa invatam cate ceva fiecare!
cristian_h
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:52
draga cristian nu te neacaji de aia cu capsunarul a fost o opinie cam agitata si dupa cum vezi neimpartasita, lumea are reactii normale si uneori laudabile si oricum demne de un anume interes.
multumim pentru sfaturi si mai asteptam.
calator
Postat pe 1 Mai 2009 21:33
Cred ca Adriana din Sibiu nu a avut nici o intentie rautacioasa. Ea a vrut numai sa arate ca stie limba germana si ca are in biblioteca celebrul dictionar al lui Sancho Panza.
KristianG
Postat pe 1 Mai 2009 21:59
voicilad,
sunt convinsa ca ai vrut sa spui gaudi, nu dali. altfel inhati de la forumisti un cartonas galben.
Shoarezu
Postat pe 2 Mai 2009 08:57
Sincera sa fiu, imi place acest site, de fapt este singurul pe care sunt si-l accesez. Sunt cativa care apar mai des si vin cu pareri si sfaturi pertinente, pe care ii respect si imi plac si tin cont de parerea sau sfatul lor. Chiar ii felicit pentru ca isi pot permite sa calatoreasca si o si fac. Avem de la cine cere o parere, un sfat, vedem chiar poze...Asa ca cristian_h, ne-ai dat un subiect interesant si eu iti respect top-ul personal si multele locuri si destinatii pe care le-ai vazut. Eu in Europa am vizitat destul de putin, mai vreau sa vad si Parisul si Roma si multe, dar...incetuc. Eu vreau sa mai merg anul acesta,in septembrie in Spania.Vreau sa vad Barcelona in primul rand si sa stau un sejur de vreo 4 zile intr-una din frumoasele si renumitele statiuni ale Spaniei, asa ca iti voi cere sfatul. Nu te supara pe tot satul, daca cineva vine cu comentarii mai rautacioase, sau cu alte pareri, doar sunt oameni si oameni. Multumim de subiect, uite ca ne-a animat un pic si am "sarit" cu pareri sau completari. Iti doresc sa poti impartasi multora impresiile tale si cat mai multe calatorii! O seara frumoasa tuturor!
micumihaela
Postat pe 3 Mai 2009 20:42
Multumesc pentru mesaj si sustinere , ese adevarat m-am suparat putin dar mi-a trecut repede , daca va intereseaza calatoriile va recomand si un alt site AmFostAcolo.ro unde veti gasii impresii in general cu descrierea conditiilor din diferite hoteluri dar si impresii de calatorie in diverse tari , am si eu acolo postate impresii sub acelasi nume , va astept si pe dumneavoastra cu impresii din calatoriile dumneavoastra, va doresc numai bine !
cristian_h
Postat pe 3 Mai 2009 22:13
Buna seara Cristian, multumesc mult, de fapt multumim pt recomandarea site-ului. Cu siguranta pe cei care intram pe acest forum, ne intereseaza. Am sa intru pe site si ma bucur de recomandare, chiar am nevoie, sau avem nevoie. O seara frumoasa!
micumihaela
Postat pe 3 Mai 2009 22:52
As vrea sa va spun ca in Macedonia,vad ca nimeni n_a fost,este un Canyon,al-II-lea dupa Grand Canyon din USA.Apropo,stiati ca anul acesta Romania participa la nominalizarea celor 7 minuni ale lumii cu Parcul National Retezat,daca nu,poti intra pe web si acorda-i un vot!
romulus_lazy
Postat pe 8 Iulie 2009 17:50
Natura are locuri minunate peste tot, chiar daca nu par minunatii la prima vedere. Dar le catalogam in mod normal subiectiv, dupa cum ni se pare noua la momentul in care le-am observat... si asa ne raman in amintire toata viata. Mai direct, exclud faptul ca topul fiecaruia din acest topic cu "must see Europe" cuprinde locurile naturale sau putin atinse de om.
Asadar ne facem un top dupa ceea ce vedem facut de om, antropic. Iar ca sa fie "top 10" in mintea noastra, trebuie sa vedem cel putin 10 locuri.
In plus ar trebui sa fie aceeasi unitate de masura: ori o zona dintr-o localitate/regiune ori o localitate! Si excludem Romania?
Pana acum n-am observat sa fi zis cineva de locuri sau orase din Rusia (europeana). Poate ne-am repezit cam toti sa vedem cultura occidentala, de care am fost privati in comunism si ceva timp dupa, si de care am tot auzit si pe care vroiam s-o vedem de aproape, sa o atingem. Tare marketingul occidental, ce mai! Dar am cam uitat orientul Europei. Credeti ca numai Occidentul Europei are minunatii antropice unde sa te simti bine?

Mintea m-a condus spre o lista prea lunga de orase pe care as vrea sa le vad in EUROPA (exceptand Romania), dar cred ca primele 30 pe care as vrea sa le vad ar fi urmatoarele (nu neaparat in ordinea prezentata, ca si asa e greu sa le cataloghezi pe primele 10):
1.Londra
2.Paris
3.Florenta
4.Barcelona
5.Roma
6.Amsterdam
7.Sankt Petersburg
8.Edinburgh
9.Venetia
10.Praga
11.Istanbul (Constantinopole)
12.Copenhaga
13.Zurich
14.Berlin
15.Lisabona
16.Madrid
17.Santorini
18.Moscova
19.Munchen
20.Dublin
21.Viena
22.Atena
23.Glasgow
24.Helsinki
25.Anvers
26.Bruxelles
27.Varsovia
28.Dresda
29.Stuttgart
30.Budapesta
si inca multe altele. Cred ca mai bine am spune lista cu ce orase n-ar fi de vazut !

Combinati marketingul de imagine occidental cu literatura (de orice gen) din mintile voastre, cu informatiile pe care le primiti pe diverse canale, cu istoria trecuta si prezenta pe care o stiti si mai ales cu modul vostru de a trai si a simti si va veti face o lista a oraselor pe care ati dori sa le vizitati.
Eu am vazut cateva dintre cele de mai sus dar dupa ce le vad pe toate si inca altele, chiar si dupa 1-2 zile (caci - nu-i asa - impresiile se formeaza destul de repede), pot spune impresia mea si care ar fi ordinea in TOP 10 al meu! Ceea ce va recomand si voua! Aa, mai conteaza si perioada in care le vizitati, asa... pentru impresie!
Pana atunci sa aveti Speranta maxima ca o sa le puteti face in urmatorii 10-15 ani pe toate! Unele orase se pot lega intr-o excursie mai lunga ... asa ca orientati-va, dupa timp si bani, ce trasee sa faceti.

Cel mai mult mi-ar placea sa traiesc cateva luni (2 - 12) in fiecare dar ca TURIST, fara probleme si responsabilitati zilnice! pentru ca a locui si a trai (asa cum traiesti in Romania) probabil ne-ar face o alta impresie si n-ai mai place asa de mult acel oras dorit pe lista ta. Deh, strugurii sunt acrii!
In acest caz trebuie sa-mi schimb meseria: ma fac cameraman documentarist si-mi deschid propriul canal TV de travel!
amieuro
Postat pe 24 Iulie 2009 15:47
cand am deschis acest topic am realizat topul meu personal in urma a 29 ani de calatorii (i-mi lipsesc 5 orase din lista de 30 de mai sus ) in top apar locuri care pe mine m-au impresionat cel mai mult si unde m-as intoarce oricand cu placere , este adevarat ca Europa are atatea si atatea locuri de vizitat depinde de fiecare in parte sa-si aleaga locurile preferate( asta dupa ce au de unde alege bineinteles) in concluzie ... Europa in sine este un MUST SEE asa ca va doresc multe multe calatorii!

P.S.
ca tot nu s-a spus nimic de orasele din est , prima mea excursie a fost in 1980 in URSS , mi-a placut Leningradul , Moscova m-a lasat rece , din Kiev nu am retinut nimic in afara unor cupole aurite !
cristian_h
Postat pe 25 Iulie 2009 22:32
Topul meu:
10.Paris
9.Venetia
8.Viena
7.Insula Capri, Italia
6.Londra
5.Moscova
4.Islanda
3.Insula Ios, Grecia
2.Luxemburg
1.Insula Santorini, Grecia
aishwa
Postat pe 31 August 2009 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta in Muntenegru? 20 De la: mircea_puie 16 Octombrie 2009 10:56
thassos -limenas 1 De la: ananico_yahoo_com 18 Iulie 2010 11:54
Cat de mult iti plac vacantele la munte? 2 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:28
Revelion 2008-2009 la Kusadasi- cu EUROPA TRAVEL 8 De la: iulia1000 30 Martie 2009 21:46
forum 1 De la: dmx 3 Martie 2009 10:54