Setari Cookie-uri

insula corfu, grecia

va rog sa imi spuneti tot ce stiti despre insula cofu, multam
cripantu
Postat pe 20 Mai 2009 17:22
Daca vrei sa mergi in Corfu, atunci ai facut o alegere foarte buna. Iti recomand avionul intrucat cu autocarul faci 24 h si e ffff obositor. In Corfu am fost anul trecut, in septembrie. Este o insula superba, de o frumusete rara, plina de maslini, palmieri, chiparosi, lamai. Plaje superbe. Toate statiunile sunt frumoase. Eu am stat in partea de est a insulei, in Perama, hotel Oasis si am fost f multumita. Poti sa intri in contul meu sa vezi cateva poze. Iti recomand sa vizitezi toata insula si sa mergi in toate excursiile optionale. Corfu Town e un oras superb. Nu ocoli vestul insulei si nu uita aparatul foto. Vacanta placuta!
dana17_lazy
Postat pe 31 Mai 2009 03:20
am fost in corfu,2006....merita toti banii,dute cu masina sau avionul..alege statiuni dupa ce vezi plajele si dupa ce vb cu cei care au stat acolo...merita e superba insula.
gabriello_g
Postat pe 31 Mai 2009 07:58
e foarte frumos..eu am stat foarte aproape de port si e superb:D sa faci excursiile ca merita toti banii din lume ,mai ales excursiile pe mare o sa vezi niste peisaje exceptionale.eu am fost cu avionul si a fost foarte fain.si knd sa ma intorc.. acolo era f cald si superb,iar la noi era innorat si ploua si am avut o despresie totala vazand Bucurestiul asa cum e el km urat in general dar barem knd ploua e si mai urat:D.treii zile nu mi-a venit sa cred ca m am intors in romania:D
sooo bucura te cat o sa stai acolo cu toate celule si cu toti poriii:D
danazuzu
Postat pe 31 Mai 2009 12:28
Insula Corfu este superba , dar iti recomand sa mergi cu avionul, poate si cu masina proprie pentru ca te poti opri cand vrei si cat vrei.Eu am fost vara trecuta intr-o statiune din nord-vest si am fost incantata. Sa nu ratezi croazierele, peisajul oferit de Marea Ionica( stanci care ies din mare, grote misterioase, bancuri de pesti care plutesc la suprafata, delfini)este unic. Vacanta frumoasa!
rodel_lazy
Postat pe 31 Mai 2009 14:38
va multumesc tare mult, o sa plecam cu masina pentru ca avem si 2 bebei cu noi, unul de 6 luni si unul de 1 an si 10 luni.
cripantu
Postat pe 1 Iunie 2009 00:13
Am vazut ca v/ati hotarat sa mergeti pana in 'Corfu cu masina.
Foarte frumos, desi o sa va fie mai greu cu cei 2 bebei, dar nu foarte.
Atentie la cateva detalii>
Am facut si eu drumul asta cu masina, prin Bulgaria Sofia si apoi spre Grecia, odata ajunsi la greci se merge ca/n filme sunt autostrazi sau sosele rapide fara probleme.
Va trebui insa sa va opriti de vreo 2 ori sa dormiti, drumul dureaza, noi ne/am oprit de 2 ori in Grecia unde e mai ieftin si mai frumos decat la bulgari, am gasit hoteluri fara nicio rezervare, ne.am inteles la receptie, fara facturi, dar si cu micul dejun in pret. Poate voi gasiti sa va rezervati pe net, si mai bine.
Acum 2 ani costa intre 40 si 70 de euro o camera pentru 4 persoane, cu mic dejun inclus, la hoteluri de 3 stele, oriunde in Grecia.
Aveti nevoie de o harta mai mult chiar decat de GPS, drumul trece prin Salonic, mai bine zis pe langa, daca aveti o zi in plus si 100 de euro in plus merita sa opriti sa vedeti orasul, mi/a placut mai mult decat Athena.
Apoi noi am coborat spre Larissa, si dupa Katerini (celebra plaja unde se duc ai nostri, la paralia Katerini) faci la dreapta, pe harta spre stanga, spre vest, am oprit inca o zi la Meteore gasesti cazare si masa la orice colt, mai greu dar si pe alese, pentru toate gusturile. E bine sa va cazati pe lumina la orice hotel, pana in ora 6/7 seara, si apoi daca aveti timp intra si o plimbare prin zona, eu am taiat Grecia in diagonale de vreo 3 or4i si nu am avut nicio suparare pe nicaieri.
Atentie dupa Meteore drumul e mai greu si mult mai lent, se traverseaza muntii, e ca pe Transfagarasan, dar foarte circulabil, acum s/ar putea sa fie gata si autostrada, lucrau la ea de zor, ca in Austria.
De la Meteore mergi spre Ioannina si apoi ajungeti la Igoumenitza, pe coasta vestica a Greciei. Important este ca aici sa fiti pana la 5/6 dupa/amiaza, pentru a lua vaporul, ferry-boat/ul circula la fiecare 30 minute, il gasesti pe net la informatii despre Corfu. Platesti la casa si apoi te duci cu masina iti arata ei cum sa o parchezi in vapor, apoi nu stati in cala in masina ci urcati pe nava drumul e cam 1 ora jumate cu manevre cu tot.
Odata ajunsi in Corfu si dupa ce va cazati, bine ar fi sa aveti cazarea facjuta poate si platita de acasa, cereti o harta si indicatii de la receptie.
Noi am fost cu masina si in fiecare dupa;amiaza vizitam insula si faceam plaja mereu in alte locatii. Locuri minunate.Recomand in nord Paleokastrita, si in vest Glyfada si Gyaliscari, plaje ca in Pacific.
Drum bun si succes. Si nu uitati hartile.Vacanta frumoasa.
calator
Postat pe 1 Iunie 2009 16:58
Buna, noi am fost in Corfu, mai exact statiunea Arrilas anul trecut la inceputul lunii septembrie. Vremea a fost foarte buna, apa foartee faina, plaja curata si oamenii primitori. Nu va recomand sa mergeti insa cu autocarul. Am mers mai bine de 30 de ore si e...mai mult decat obositor. Anul acesta vrem sa mergem in aceeasi locatie, insa cu avionul! Drum bun si distractie placuta!
lorelay_alsacia
Postat pe 8 Iunie 2009 18:28
Am fost in Corfu de pe 1 iunie timp de 5 nopti si nu au fost suficiente. Abia am apucat sa vad ce era f important. Am ratat Pantokrator si croazierele din tot ce mi-am propus. Corfu Town cu forturile sale si tot centrul vechi plin de turisti, zona desertica din sud cu plaja Issos pe care o recomand cu tarie, Paleokastritsa cu apa extrem de limpede (din Lakones de unde aveti o vedere superba asupra Paleokastritsa si pe drumul spre Lakones gasiti un magazin al unor localnici de unde puteti sa luati tot felul de produse naturale...ulei de masline facut de ei, vin, condimente,etc.), Sidari si superbele plaje (inclusiv Canal D'amour)...ce sa mai, excelent (nu prea am fost coerent dar am avut multe de spus). Mergeti in Corfu si va recomand San Marco Villas ...superba cazarea acolo.
Drumul este obositor, dar la Greci se conduce usor. Autostrada Egnatia Odos este in folosinta cam 90% din drum. Se merge super bine. La bulgari atentie mare la radare. Detectorul de radar nu ajuta deloc. Daca v-au oprit, sa aveti 10E la indemana ca asa scapati. E bine sa luati la ochi autocarele de turisti, ca soferii stiu bine pe unde stau politistii bulgari. Mergeti dupa autocare si franati daca ii vedeti ca incetinesc. Stiu ei de ce.
voicilad
Postat pe 8 Iunie 2009 19:54
Mi-am adus aminte citind subiectul asta ca am primit un link la un concurs unde se poate castiga o vacanta in Grecia. O excursie castiga poza, si o excursie castiga cel care a votat.
Deci daca aveti doua minute votati poza urmatoare: http://concurs.time4news.ro/?id=577
(este o prietena care isi doreste sa vada Grecia)
OttiliaDia
Postat pe 11 Iunie 2009 12:24
Hello
Azi dimineata am venit din Corfu.Am fost cu autocarul si am facut o ora pana la vama Giurgiu opt ore prin Bulgaria si sase ore prin Gecia pana la Igoumenitza de unde am luat ferry cu care am ajuns in Corfu Town(1h45min).Pe autostrada faci cam 3ore si jumatate.Adunate nu ies nici 24 si nici 30 de ore.Drumul este excelent.
sionaionescu
Postat pe 8 Iulie 2009 22:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vila Rena Paralia 14 De la: kudika226898 9 August 2010 21:08
Caut transport cât mai ieftin pânã în Spania 1 De la: adventurecampstabere 4 Mai 2010 09:33
agentia de turism CARDINAL din timisoara 2 De la: ananico_yahoo_com 17 Aprilie 2011 10:12
Merita citit!!! 0 De la: 23 Octombrie 2009 09:58
Doar berzele zboara la un pret mai bun decat cu iAvion.ro 1 De la: VioOlteanu 28 Octombrie 2009 23:35