Setari Cookie-uri

Tabere de aventura

Din pacate tot mai multi copii ajung sa ramana inchisi in fata calculatorului aproape o vacanta intreaga....Ma gandesc ca in loc de televizor, calculator si plictiseala intre betoane, in vacante o solutie ar fi mersul in tabere. Cred ca este important de discutat si acest subiect, ca facand parte din viata copiilor nostri. cred ca mersul in tabere este o ocazie super buna in care copiii pot sa invete sa se descurce fara ajutorul paritilor, in compania unor copii de aceesi varsta dar supravegheati indeaproape de intructori animatori profesionisti. Multe dintre taberele scolare care nu prea au fost sigure iar copiii se plictiseau s-au desfintat, in locul lor au aparut firme private care organizeaza tabere de vis. Toate acestea pot sa confere mai multa siguranta si incredere parintilor ca exista posibilitatea de a-si lasa copiii in tabara pentru ca de ei se vor ocupa personal calificat si, totodata, cu experienta.

In munca din tabar am avut ocazia sa am grija, personal chiar si de copii de 3-4 anisori:)...Taberele acestea sunt cu activitati sportive diferite......Este foarte interesant sa-i vezi ca intradevar au dorinta de a se implica....Spre surprinderea parintilor mai grijulii, acesti copii, se adapteaza la atmosfera de tabara si paricipa la toate activitatile care li se propun, evident, supravegheati de animatori si monitori profesionsti, in deplina siguranta. Activitati cum sunt drumetie, escalada, vizita unei pesteri amenajate sau a altor obiective turistice, biciclete, plimbare cu barca sau cu calul,....Unii dintre ei, reusesc foarte bine sa faca si tir cu arcul.....Toate aceste activitati sunt adaptate vartei lor. De asemenea si jocuri de animatie, activitatile artistice.....Iar viata cotidiana este de asemenea, atent organizata si adaptata vartei, cu ore de somn, masa, igiena si activitati.Cei mai mari, participa si activitati de speologie, via ferratta, orientare cu busola, caiac, cannion, tiroliana. Nu doar ca acesti copii devin mai independenti, dar cu siguranta incep sa se adapteze mai usor la situatii si grupuri noi, la munca in echipa, mult mai usor decat ar face-o copii care permanent sunt protejati de parintii lor grijulii.....Asa, copiii vor renunta pentru cateva zile la calculator si vor descoperii o multime de activitati tehnice neavand timp sa se plictiseasca. Ar fi aceasta o solutie, mai buna decat multe altele. Ioana Gazdac, Adventure CAMPS.

Puteti sa gasiti mai multe detalii despre ceea ce facem noi pentru copii, pe internet.

adventurecamps_lazy
Postat pe 23 Iunie 2009 11:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un sejur de 7 zile la Nisipurile de Aur 1 De la: eley 18 Iulie 2011 16:03
bucuresti city challenge 2 De la: codrutcod 10 Noiembrie 2008 12:24
Inot 4 De la: Shoarezu 17 Decembrie 2009 13:19
Craciun 2009 4 De la: lazyEdi 25 Octombrie 2009 23:42
Cursuri de schi pentru copii si adulti in Busteni 1 De la: felicitydyp 14 Februarie 2011 16:30