Setari Cookie-uri

VREAU CONCEDIU IN GRECIA!

Buna.Imi doresc tare mult sa ajung in Grecia, spre sf lui august sau inceputul lui septembrie.Caut ceva convenabil si de incredere, eventual in Paralia Katerini, as vrea sa fac si excursiile optionale k sa pot ramane cu ceea ce vad.Insa, la multitudine de oferte care sunt p net, la "marea" de agentii si turoperatori, incep sa ma pierd.Ce recomandari aveti pt mine?Ati fost in Grecia in septembrie?In ce conditii?Cu ce agentie?
irinamitrofan_lazy
Postat pe 24 Iunie 2009 19:16
am fost anul trecut in septembrie la ZAKYNTHOS,prin christian tour,in argassi la hotelul family inn si am fost multumita.Nu a costat mult cu avion inclus,marea era aproape si se faceau multe excursii prin agentiile din argassi,costau mult mai putin decat prin oferta agentiei noastre.Mancarea la diverse terase costa putin,noi aveam doar mic dejun.
danasonia
Postat pe 9 Iulie 2009 07:19
daca ceri ajutor inseamna ca chiar vrei sa sti cate ceva nu de genul " e frumos" costa putin , costa mult. e bime
Uite ce iti spun eu ...iar tu ...ramane sa alegi
Grecia este urmatorul pas pe care il face romanul de rand dupa ce a vazut si el Marea Neagra . Dar pasul asta il faci intai pe grecia continentala . Passul 2 e pe insule , dupa ce ai facut pas1 . romanul vrea sa stie "cu bani" : acum sunt oferte platesti 1 loc mergi 2 ( ca DE-e criza) asa ca poti sta un sejur de 7 nopti cu mic dejun la 3 stele =180eur/sejur/2pers
mancarea o gasesti din abundenta pe la toate colturile si daca te aude ca esti roman o sa te trezesti cu un cos mare cu paine , musaca 5-7 eur, ciorba 3 eur, desert (clatite placinte,inghetata)3 eur, bere 1-1,5 eur apa 1 eur asa ca o masa pt 2 pers 15-maz 20 eur (suma e verificata de cativa ani ) se mananca bineeee te intorci cu cateva kg bune )
Pe plaja mai platesti sezlong si umbrela 3 eur /zi dar primesti ceva de banii astia ( o cola , sau o apa sau o bere )
in rest tiganie multa ca doar Paralia Katerini si olympic sunt statiuni pline de romani care se inghesuie se imbulzesc prin magazine , tipa , vorbesc tare de ii stie toata plaja , o sa auzi Baaa.. Faaa si injuraturi ( ca sa nu uitati atmosfera de acasa )
Excursii in imprejurimi se organizeaza acolo dar treb sa mergeti prima sau a doua zi sa va rezervati loc pentru ca voi stati doar o saptamana si e musai sa prindeti o excursie in saptamana aia . Asa ca o excursie in (schiatos se pronunta ) 40 eur /pers= metita la muntese atos, 30 eur, meteora 80 eur si cam asta e de vazut prin partea asta de grecie dar nu npoti sa le vezi toate in 7 zile si sa mai stai si la plaja asa ca o sa alegeti o sg excursie
Pentru cei care merg in paralia recomand skyatos , pentru cei care se cazeaza in halkydiky recomand meteora
ooff sunt multe de povestit
cea mai tare vacanta e aia pe care o faci asa cum vrei tu , unde vrei tu si cu cine vrei tu
merito o vacanta acolo cu 1.000 1300 eur pr 2 pers credema ca iti faci o super vacanta si in pretul asta intra cazare transport , masa, plimbari prin imprejurimi, si ceva suveniruri pe amici
Bafta multa si concediu placut

inmgrup
Postat pe 9 Iulie 2009 07:50
Sunt multe agentii cu care poti merge in Paralia Katerini, e o destinatie f ieftina. Eu am mers anul trecut cu o agentie din Bistrita mai precis agentia Evia tur. pretul a fost mic (fiind programul lor, mi-au facut ceva reducere, am iesit la 140 euro cu transport cu tot) cazare buna, autocar bun, intr-un cuvant o vacanta ieftina si reusita. mi-am rezervat si o excursie la Meteora in agentie iar in Paralia mi-am luat si croaziera de Skiatos.
Din experienta mea iti pot spune ca agentiile mai mici isi dau mai mult interes cu turistii decat agentiile mari. Ca exemplu trebuie sa o contrazic pe danasonia deoarece am un bun amic, intors recent din Grecia, a fost prin Christian Tour la un pret de nimic, dar si concediul i-a fost ratat (s-a plans de cazare proasta, ghid slab pe autocar, mutat dintr-o masina in alta, etc.)
Un sfat e mai bine sa iei legatura direct la agentiile care au program propriu de Grecia.

plimbaretz
Postat pe 9 Iulie 2009 08:02
daca vrei concediu in Grecia evita Paralia Katerini este o statiune unde vei auzii numai manele,multa aglomeratie, si multi foarte multi romani lipsiti de bun simt ca de multi aleg aceasta statiune ptr preturile mici, dar putin dai putin face. Eu am fost trei ani la rand in Grecia in Halkidiki a fost super iar anul acesta mergem in Thassos unde am auzit ca este de vis. Deci daca inca nu ai vazut Grecia nu incepe cu Paralia vei fi dezamagita.Asta depinde si de ce bani dispui daca preferi la hotel sau chicinete. Vacanta placuta!
CRISSSA
Postat pe 9 Iulie 2009 08:27
Buna .La insula Thassos te-ai gandit?
lilitunder2000
Postat pe 9 Iulie 2009 08:30
buna , sfatul meu este sa nu te duci in paralia , e o tiganeala de nedescris , plajele sunt inguste , inghesuiala mare pe plaja la taverne , in general toata statiunea este aglomerata (de romani si rusi).
intr-adevar este ieftina cazarea (prin agentii din romania) dar totusi in vacanta omul are nevoie de liniste , nu de balamuc.
am fost in 2005( de pe 3 sept. , o saptamana )in paralia si a doua zi voiam asa plec , de aceea nu v-as indruma catre aceasta destinatie , va bateti joc de banii vostrii.
anul asta(30.08-9.09)plec in halkidiki pe sistem all inclus ( vacanta cumparata din martie , 2 pers/10nopti/1180euro) hotelul se numeste village mare fostul metamorphosis , un stabilimeent de 4 stele.
si daca tot vreti sa ajungeti in grecia nu trebuie ratata atena , macar 3 zile.
vacanta placuta.
dadu_lazy
Postat pe 9 Iulie 2009 08:37
In ultimii doi ani am petrecut CO in Grecia cu sotia,in septembrie, in Halkydiky si m-am simtit excelent. Aceasta peninsula are trei brate: Sithonia (am fost in 2007) care este pentru familisti mai mult (multi nemti, polonezi...), Kassandra (mai vesela, cu discoteci) in care am fost in 2008 si Muntele Athos. Preturi acceptabile si m-am descurcat sub 1000 Euro tot ce tine de transport, cazare, masa, suveniruri... Iti recomand compania Adriatica. Are organizate excuriile cu un ghid excelent in Grecia. Distractie placuta!
healthy004463
Postat pe 9 Iulie 2009 08:47
Buna!
Eu am fost in grecia in septembrie, pe la jumatatea lunii cu agentia discovery travel. Am avut cumparat pachetul din tara cu tot cu excursii pt paralia katerini. Pot sa iti spun ca nu am intampinat nici o problema, sa nu ratezi nici o excursie, este o tara minunata, foarte curata. Singura problema e ca trebuie sa te terzeti devreme pt excursii, la Atena am plecat pe la 12-1 nopatea deoarece e f departe de paralia. 2 zile am facut plaja restul am calatorit. Deoarece ne-a placut foarte mult anul urmator ne-am reintors in paralia . Ai sa vezi daca ajungi ce farmec are statiunea aceea seara. viata in paralia incepe pe la ora 20.00 e superba toate strazile sunt luminate(cam cum e la noi de craciun:D), si unele hoteluri(era unul albastru bestial)
Hainele erau ieftine, mancarea acceptabila insa daca ar fi sa cred pe cineva anul acesta ar fi ceva mai scump.
sper sa ajungi acolo si sa vii cu poze
as vrea si eu sa mai vad paralia macar in poze cum arata seara!
concediu placut!
corinabizom
Postat pe 9 Iulie 2009 08:48
In Grecia,in septembrie e mult mau placut decat vara ,cand pot fi temperaturi si de 45de grade. In septembrie sunt cam 30-35de grade, depinde insa si unde mergi. Daca vrei sa vezi cat mai mult si sa te odihnesti destul de putin iti recomand un circuit de 10 zile in care ai sa vezi cam tot din toate cate putin insa.Eu am fost intr-un astfel de circuit cu Omnia Turism acum 10 ani si ii mai pastrez si acum amintirea placuta . Am vazut Salonicul, Meteorele, Olimpia, Patras, Micene, Naphlion, Epidaurus, Corintul, Atena si cap Sounion , Oracolul din Delphi si Muntele Athos. Am fost si intr-o croaziera de o zi in trei insule in ziua libera din Atena. Una peste alta a fost superb. Se calatoreste insa destul de mult, in fiecare noapte - cu exceptia Atenei se doarme in alta parte cazarea se face la hoteluri de 2-3 stele , destul de modeste dar curate iar excursia are inclus doar micul dejun. Preturile pentru mancare nu sunt mari dar trebuie sa stii si lucrul acesta. Pentru intrarile la muzee- daca te intereseaza trebue sa mai ai cam 50-60 euro , darasta depinde de cat de mult vrei sa vezi.
O excursie mai relaxata ar fi una cu demipensiune in Insula Corfu pe care ti-o recomand din toata inima. Daca alegi varianta cu autocarul- mai ieftina trebuie sa fii pregatita pentru un drum de 24 de ore ata la dus cat si la intors dar vei vedea in drum si Meteorele. Eu am fost in aceasta Excursie cu Europa Travel si am fost foarte multumita. Ar mai fi si Creta -unde e bine sa inchiriezi o masina pentru 4 -5 zile si sa te plimbi prin toata insula- e superb. Grecia e o destinatie foarte variata si ofera fiecarui cate ceva ; totule sa stii ce iti doresti. Sper ca te-am ajutat un pic
corina_roxana
Postat pe 9 Iulie 2009 08:50
am fost anul trecut in grecia la hotel niko paradise in platamonas ... super gazde, mancare buna excursii cate vrei ; noi am fost cu masina asa ca ma luat de la ei doar skiatos(35e/pers )merita, am vazut si meteora ...super...ne-am plimbat
mancare giros 2,5 e la pranz si diverse ca am avut dp

acum m-am intors din halkidiki - hanioti- hotel paradise bay-190e/pers ,tot dp
mi-a placut mai mult partea cu paralia, nu ca nu ai avea ce sa vezi si aici Oricum e super oriunde, au peisaje frumoase..
succes!
lils1974
Postat pe 9 Iulie 2009 12:52
Buna ziua !Eu am fost de 01 Mai la Olimpic B langa Paralia , nu am putut sa facem baie in mare si piscina ,era apa rece , dar am vizitat f mult. Este bine sa mergeti cu masina proprie , noi am dat pe bilet 89euro demipensiune de pers , hotel de 3* . In septembrie puteti sa faceti baie si plaja , dar posibil sa fie f cald de vizitat , dar merita sa vedeti si locurile de acolo .Noi am luat bilete de la firma Boreal Tours din Bucuresti , parca si in Septembrie au preturi acceptabile , cautati pe internet si cereti oferta.
vladgg_19
Postat pe 9 Iulie 2009 16:34
Noi am fost in Corfu in iunie, anul asta. Toate sunt destul de scumpe pe insula, dar e foarte frumos. Excursiile sunt super, dar si astea sunt destul de scumpe (35 euro de persoana). Totusi NU iti recomand agentia CRISTIAN TOUR,pentru ca te mint si te poti trezi in alta statiune decat cea pe care ai cerut-o, si la alt confort.
manolescu_dan
Postat pe 9 Iulie 2009 16:55
Daca vrei neaparat Grecia nu te duce in Paralia Katerini!!! Noi am fost anul trecut si ne-am stricat concediul. Este mai rau ca in Romania.Plaja mica, mizerie de nedescris pe nisip, manele si galagie peste tot, ca sa faci plaja trebuie sa inchiriezi sezlonguri cu 3 Euro buc (in pret ai inclus o cafea sau un suc indoit cu apa, vai de mama lor), o gogoasa pe plaja este 1,5 euro, mancare este intradevar dar ce e mai deosebit e mai scump, mai iefin este ghiros in chifla sau la farfurie dar te saturi la un moment dat .Am fost intradevar in unele excursii si ele ne-au mai salvat ceva din concediu. Sfatul meu este daca vrei neaparat Grecia sa mergi in insule unde este intradevar frumos.Iti recomand Creta unde am fost acum 6 ani si a fost minunat, alta lume, alta vegetatie si ai ce vedea.Apropo in Paralia ne-am facut poze langa palmieri de plastic pentru ca naturali erau doar in centru langa biserica 3 buc, o vegetatie foarte saraca _ _ _Daca iti permiti sa mergi in concediu asa una doua iti indic sa cauti oferte de last minutes ca poti iesi foarte bine.CONCEDIU PLACUT!!!
dorimircea
Postat pe 9 Iulie 2009 20:32
Multumesc mult pentru raspunsuri.Mi-ati fost de ajutor in sensul ca am aflat detalii de "interior".Suntem inca in cercetari.Dar eu sunt deschisa la noi provocari.Asa ca, daca mai stiti ceva....vreun detaliu ce ar putea sa ne fie de folos....
Sper sa aveti concediile pe care le doriti si sa va intoarceti relaxati!
irinamitrofan_lazy
Postat pe 9 Iulie 2009 22:59
In 2008 am fost pe bratul Sithonia,am stat dupa Neo Marmaras,la un hotel de 4* unde am platit 90 de euro/noapte ,3 persoane cu mic dejun inclus.Hotel Kelyfos.Dimineata plecam cu masina si unde vedeam un golfulet mai interesant,opream si faceam plaja in ziua respectiva.Am gasit taverne si la 70% din preturile practicate in statiuni.Ceea ce este mai interesant este ca poti inchiria si barca daca ai permis pentru 100 de euro/zi,asta anul trecut.Langa hotel este Porto Carras,un complex de 3 hoteluri si port cu magazine pentru yachturi.Pe plaja din Neo Marmaras nu se platea nimic ,doar consumatie ,o bere la pint era cam 2 euro.Pentru cine vrea liniste bratul Sithonia este ok.
romulus_lazy
Postat pe 9 Iulie 2009 23:53
ieri m-am intors din Thassos. e prima data cand merg in Grecia dupa trei ani doar de Bulgaria (litoralul romanesc l-am exclus pur si simplu de trei ani).Frumos! munte,mare ai de toate. Recomand un hotel macar cu mic dejun inclus. Daca iti cauti ceva din timp cu siguranta vei gasi si oferte. Noi am rezervat cu o saptamana inainte de plecare direct la hotel pe net(suntem mai dezorganizati :)) de fel... Vacanta placuta!
stolearenco
Postat pe 12 Iulie 2009 21:45
De doua zile ne-am intors din GRECIA am stat la Paralia Katerini la hotel ALEXANDER daca vrei vezi pozele . Am facut trei excursii OLIMP gratis : SKIATOS 30 E :METEORA 30 E pt copil platesti 5E mai putin
patrichegiulio
Postat pe 10 August 2009 13:55
Uite...ai putea incerca si ceva de pe aici: http://www.europatravel.ro/turext/tara1/program1/program1.htm

In principiu: eu am fost la Hotel Marie din Potos (Thassos) de paste. Mi-a parut forte rau ca nu am avut mai multe zile de stat. insula de smarald e superba, iar oamenii de la hotel au fost mai mult decat ospitalieri.

Sunt curioasa: romanii nesimtiti ce strica paralia sunt prezenti pe tot parcursul timpului verii? Sau din septembrie mai pleaca din ei?
felixya
Postat pe 10 August 2009 17:21
Am vazut Grecia de mai multe ori, si Paralia Katerini, si continentul in mai multe locuri am fost si in insule.
Pentru o prima excursie in Grecia recomand cu mare caldura Halkidiki, peninsula Sithonia, care are un relief spectaculos si niste plaje minunate, pe alocuri, ca cele din insulele egeene.
Preturi mici, linsite, singuratate, cine vrea galagie merge la Katerini sau mai jos, spre Athena, dar mai scump, ori pe Kassandra, cel de/al treilea brat de peninsula din Halkidiki.
Drum bun si vacanta frumoasa.
calator
Postat pe 10 August 2009 17:44
Noi mergem in sept. in Platamona prin Serbia. Poti sa ne dai mai multe indicii si sfaturi?
ramona_ciutrila
Postat pe 11 August 2009 08:46
Am solutia unor excursii reusite si ieftine. Daca rezervati acum sunt si pana in 100 euro/persoana la 3stele sau pana in 200 euro demipensiune sau cu mic dejun chiar si la 4 stele
Daca va intereseaza ma puteti gasi la fenechiu_marian@yahoo.com
Si inca ceva....se poate face si afacere din asta. Puteti primi comision la rezervarile pentru alte persoane. Vacanta placuta
fenechiu_marian
Postat pe 16 Martie 2010 10:12
Imi puteti spune cum sunt cei de la firma Boreal Tours?Am inteles ca sunt o firma tour-operatoare dar as fi vrut sa stiu pt cine..Daca ma puteti ajuta...Va multumesc!
floricika_papusika
Postat pe 9 Februarie 2014 22:06
URGENT !
Va rog sa-mi recomandati firme serioase!
Vreau sa merg intr-o vacanta in Grecia.Am vazut acum o oferta de la agentia Boreal Tours.
Ce parere aveti despre Boreal Tours ?
http://www.borealtours.ro/sejur.php?idx=6309076
Va multumesc !
kudika_979743
Postat pe 18 Ianuarie 2015 13:45
Am fost anul trecut in Grecia, cu agentia Sejur 24 si am fost foarte multumita de serviciile de cazare. Preturile la sejur Grecia variaza in functie de buzunarul fiecaruia. Gasiti detalii pe site-ul lor: http://www.sejur24.ro/oferte-sejur-Grecia.html
kudika_973926
Postat pe 2 Aprilie 2015 12:20
Iti recomand agentia Paralela45 Pipera. www.paralela45luxury.ro
Eu de acolo imi cumpar vacantele. Anul acesta am fost in Zakynthos si a fost totul perfect. M-am indragosti de Grecia. La anul vreau sa merg in Santorini.
Rennata
Postat pe 30 Octombrie 2015 17:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SUA 5 De la: parvulescu_dan 19 Iulie 2010 22:46
agentia vilextur 8 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:26
spania pentru seniori 10 De la: crisk 20 Decembrie 2010 11:21
Cine ma poate ajuta sa-mi fac un sait !!!!! 1 De la: angel333 12 Octombrie 2009 12:15
ce semnezi si ce primesti ??? 8 De la: lazy002261 14 Mai 2010 14:16