Setari Cookie-uri

Vizitati JAMAICA

Locuiesc in JAMAICA de 2 ani de zile . Este o insula a paradisului unde frumusetea locului se impleteste cu traditia , viata simpla si muzica buna . Locuiesc in Negril o ora distanata de Montego Bay si resorturile de aici inclusiv plaja este de vis . Daca doriti sa veniti in vacanta Negril este recomandat . Scuba Diving este o experienta de neratat pentru ca frumusetea recifului vorbeste de la sine . Exista cascade la o ora si doua ore distanta ,parasailing, excursii unde puteti calari pe malul Caraibelor si inota cu delfinii. Pentru mai multe detalii daca intentionati sa vizitati sa imi scrieti .Am adaugat cateva poze .
cristina_lungu2002
Postat pe 4 Mai 2009 17:23
De la: cristina_lungu2002, la data 2009-05-04 17:23:09Locuiesc in JAMAICA de 2 ani de zile . Este o insula a paradisului unde frumusetea locului se impleteste cu traditia , viata simpla si muzica buna . Locuiesc in Negril o ora distanata de Montego Bay si resorturile de aici inclusiv plaja este de vis . Daca doriti sa veniti in vacanta Negril este recomandat . Scuba Diving este o experienta de neratat pentru ca frumusetea recifului vorbeste de la sine . Exista cascade la o ora si doua ore distanta ,parasailing, excursii unde puteti calari pe malul Caraibelor si inota cu delfinii. Pentru mai multe detalii daca intentionati sa vizitati sa imi scrieti .Am adaugat cateva poze .



multumim de invitatie, dar vad ca in 2 ani te-a atins sindromul raducioiu si ai uitat limba romana. se spuna statiune, nu resort, resort e arcul ala de care am invatat noi la fizica.am mai scris de nu stiu cate ori pe forum lucrul asta si o sa-l scriu de cate ori se pote. deci: statiune, statiune, statiune...
Shoarezu
Postat pe 10 Mai 2009 08:24
Shoarezu ai un comentariu penibil, deoarece se poate folosi si expresia resort turistic (sector, domeniu de activitate). Mai condamnabil e sa folosesti excesiv cuvinte precum "ala" si "asta". Daca nu intelegi, existe cuvinte in limba romana gen " acel, acelea, acela , acesta, acestea ". Daca ea sufera de "sindromul raducioiu" atunci dumneata esti suspect de sindromul ignorantei lingvistice. In fine, ai fost meschin si ca urmare nu meriti sa mergi in Jamaica :)... meschinule! :)
peka
Postat pe 10 Mai 2009 09:58
conform DEX resort este sinonim cu domeniu, sunt de acord ca trebuie folosit in cazul de fata statiune , dar neoficial termenul de resort asociat cu "statiune" este tot mai des intalnit chiar la conationalii nostri care nu au plecat din tara , in limba romana sunt o serie de cuvinte de imprumut asta este ... probabil peste ani se va adopta si acest cuvant si va fi folosit des , nu cred ca este cazul sa analizam greseli literare , nu asta este scopul acestui site !
cristian_h
Postat pe 10 Mai 2009 11:15
OF,OF,OF si iar OF!!! Fata a avut intentia buna de a ne da niste sfaturi iar voi nu va puteti opri de la a face observatii de prost gust. Romanul nu se dezminte si tot roman ramane.Te rog daca e posibil sa imi trimiti mai multe informatii, fotografii sau detalii despre cazare, masa, preturi si altele....
dorimircea
Postat pe 10 Mai 2009 11:27
"se spune" nu "se spuna" fantoma lui Pruteanu. Cred ca vorbeste invidia din tine.
andrebety
Postat pe 10 Mai 2009 11:47
corect !!... in loc sa ne bucuram ca omul este dispus sa fie la dispozitia noastra , sa ofere informatii,... cautam tot felul de "nimicuri" (care pot fi chiar greseli de tastare !, de faþadã, si nu vedem fondul !), pentru a crea senzatia ca sunteti grozavi. Dar este exact treaba cu " capra vecinului " !!!
Cind vom fi in stare sa apreciem , sa invatam ceva de la cei dispusi sa ofere ????
Pentru o largã categorie de români ...NICIODATÃ
Mi as dori sa ajung odata in Jamaica , dar ...e mult prea departe ...si in spatiu , dar mai ales financiar !

Salutari tuturor
homereg2002
Postat pe 10 Mai 2009 12:02
Ce poti sa faci intr-o saptamina pt a te simiti bine , cum te poti distra si cit te poate costa.
Tu ce faci in acea zona cel putin pt mine minunata dupa nume?
nik50
Postat pe 10 Mai 2009 23:20
cristina... Am stat in Kingston o saptamana. Cred ca amandoi stim ce inseamna Jamaica... nimeni nu merge acolo scubba diving sau admiratul cascadelor... sa fim seriosi cunoscatorii stiu de ce
nicksone
Postat pe 13 Mai 2009 03:23
De la: nickson, la data 2009-05-13 03:23:08cristina... Am stat in Kingston o saptamana. Cred ca amandoi stim ce inseamna Jamaica... nimeni nu merge acolo scubba diving sau admiratul cascadelor... sa fim seriosi cunoscatorii stiu de ce
Te rog sa ne spui si noua necunoscatorilor DE CE?
dorimircea
Postat pe 14 Mai 2009 17:45
Pentru inceput as vrea sa imi cer scuze ca am folosit gresit cuvantul "resort" de fapt am vrut sa fac referire la hotelurile all inclusive . Asta pentru a lamuri situatia.Da poate am uitat limba romana asta dupa ce am trait cativa ani in UK USA si acum aici in Jamaica ca sa nu mai spun ca familia mea inclusiv sotul meu nu sunt de origine romana . Singura persoana pe care o mai am in Romania este mama mea .

Bineinteles ca "romanul nostru" este intotdeauna cel care da cu parul asa ca nu pot decat sa fiu de acord cu vorba "nu exista om mai al dracu ca romanu nostru" si exact din acest motiv nu locuiesc in Romania de ani buni .

Frumusetea sufleteasca a majoritatii oamenilor aici in Jamaica , frumusetea insulei este ceea ce te va aduce inapoi odata ce ai vizitat aceasta tara.

Pentru poze :

http://www.facebook.com/album.php?aid=111776&id=662537159&l=68cda16b4f

http://www.facebook.com/album.php?aid=110702&id=662537159&l=0b3bae72ac

http://www.facebook.com/album.php?aid=14096&id=662537159&l=13b1ca3ff8


Biletul de avion costa destul de mult dar daca pleci din bucuresti catre Londra cu Blue Air apoi zbori cu thomson poti gasi oferte la thomson extraordinare in anumite luni .


Nu uitati incepund cu luna iulie pana in septembrie este sezonul de huragane si furtuni.

http://www.thomson.co.uk/

Ca si cazare :

Point Village Resort Negril ..este destul de ieftin.
Swept Away Resort ..pentru cupluri

Riu Negril


Ca si activitati :

scuba diving
parasailing
vizitarea cascadelor
calarit pe malul marii
fumati "ganja" asta pentru cine e interesat si multe altele

http://www.tripadvisor.com/Attractions-g147313-Activities-oa20-Negril_Jamaica.html

http://www.jamaicans.com/destinations/negril/negrilDoSee.shtml

Pentru alte intrebari va rog sa imi scrieti .












cristina_lungu2002
Postat pe 25 Mai 2009 06:21
Pozele sunt suuuuuppppeeerrr! Multumim.
monica_banariu
Postat pe 26 Mai 2009 10:00
hei hei ... daca e deja vorba de stabilitate as dori mai multe informatii cu privire la un posibil loc de munca, egal de domeniu. Multumesc anticipat!
Sofia_lazy
Postat pe 28 Mai 2009 15:04
Cristina, am de ales intre "o saptamana in Jamaica" unde vreau sa alerg marathonul de la Negril si "o saptamana in WASHINGTON DC -New York" la fel pt un marathon. Tu ce ma sfatuiesti sa aleg? Spune-mi, te rog, despre cazare, mancare (nu-s pretentios)si vreme in Negril in prima parte a lunii decembrie.Multumesc!
lazy001070
Postat pe 18 August 2009 17:39
Cum ajung turisti dornici acolo Rita Radu
Astept RASPUNS
ritar
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:45
BUNA!SUNT CARMEN DIN CONSTANTA.TE INVIDIEZ CA POTI SA LOCUIESTI INTR-O ZONA ATAT DE FRUMOASA. NU STIU CAT ESTE DE SIGURA.AVAND IN VEDERE CA STAI DEJA DE 2 ANI ,M-AR INTERESA CAT MAI MULTE INFORMATII DESPRE CUM ESTE VIATA ACOLO SI MAI ALES DESPRE CE POATE SA OFERE ACEASTA TARA UNUI R0MAN.MULTUMESC ANTICIPAT.
carmen_mercator
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:45
Ma bucur ca in sfarsit am gasit pe cineva care poate vorbi in cunostinta de cauza despre Jamaica!
Te rog sa ma lamuresti si pe mine cum este vremea acolo in septembrie, intrucat mi-as dori sa imi petrec 10-12 zile acolo, de la inceputul lunii, in special in Negril. Stiu ca este extrasezon si am observat ca sunt cantitati semnificative de precipitatii in acea perioada dar as vrea sa stiu dc umiditatea este acceptabila sau chiar sunt ploi frecvente care iti pot ruina vacanta exotica...
Si as dori, dc poti sa imi recomanzi un resort :p, pe plaja Negril, cu all inclusive, cu preturi bune, la 4- 5stele, in zona cu nisip alb, nu cu stanci.
Pentru a vizita imprejurimile este necesara inchirierea unei masini sau te poti descurca si cu transportul public?
Astept cu interes si nerabdare raspunsul tau.
Multumesc!
codrutza_lazy
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:49
Salut , imi pare bine de criticele pe care le-am citit romanul e cel mai tare adica nu vb de totzi ce doar de cei inteligentzi la critici cum stim noi sa ne dam in cap in loc sa ne acoperim. ! ex italienii sunt cei mai mari tzepari ai lumii si tot se ajuta intre ei si incearca sa-si acopere faptele rele .............

Dar ma rog deci intr-o fraza astept criticele inteligentzilor care vor si le plac sa critice traiesc in REPUBLICA DOMINICANA tot in insulele CARIBE si sunt de 3 ani aici, mai exista si o familie de 11ani care are 1 hotel aici mai exista o alta familie di CJ de pitlotzi aici sunt din '96 aici .


Mari critici ai romaniei care vor sa lase ceva in istoria Romaniei va astept comentariile

Pna va ganditzi sa scrietzi eu si cu totzi prietenii mei va salut de pe plaja din Caribe vezi pozelel mele k am pus si eu cateva , imi pare rau sunt facute cu teelephonul k nu st adeptul fotografiilor ci l-eam facut la cererea altora

Nu stiu topul exact al tzarilor conducatoare de critici dar am impresia k nimeni nu ne depaseste ......


Pana una alta la mai bine si mai mareeeeeeeee a am uitat dupa cum am vazut in poze la vecina din Jamaica

Prieteni din tzara fitzi cumintzi k in Romania , o mare parte din P.I.B. vine din banii diasporei.


aaaaa era sa uit cei cu venituri uriase dupa adoptarea legii impozitariolooor averilor de peste 500000€ va asteptam in CARIBE paradisul fiscal unde nu se plateste impozit aici din pacate nu avem tarandafiri

tai tai si numai bine

Va rog din suflet nu uitatzi imi astept criticiele stitzi cum asa
australianul78
Postat pe 31 Ianuarie 2010 14:37
Buna ziua,
as dori unele informatii legate de costurile unui sejur (bilete de avion, posibilitati de cazare, masa), clima, excursii etc.
Multumesc!
Cu stima,
Weisman Ernest
weisman_ernest
Postat pe 29 Martie 2010 09:09
@australianul78

Salut,
as vrea sa vizitez si eu Republica Dominicana, am auzit ca perioada cea mai buna a anului ar fi undeva intre noiembrie si februarie.
Daca ai putea sa-mi dai mai multe informatii despre Republica Dominicana in general si Punta Cana in special ti-as fi recunoscator.
Ma refer la informatii de orice natura ... ce e de facut, ce e de evitat, perioada optima din punct de vedere climatic, cum e in restul anului (vara), etc.

Multumesc anticipat
bogdan80
Postat pe 29 Martie 2010 09:11
Buna,
Cred ca esti o fericita pentru ca locuiesti in Jamaica. Si eu, daca as avea ocazia, as face acelasi lucru. Chiar as dori, daca se poate, sa-mi dai mai multe informatii despre o vacanta, doar :( in Jamaica. Cam cat este camera de hotel, daca se ofera all inclusive. Adresa mea de e-mail este andresafi@yahoo.com. Multumesc frumos.

P.S. Sa nu iei in considerare comentariile rautacioase de pe forum.
andrebety
Postat pe 29 Martie 2010 14:21
Salut...vroiam sa te intreb ce locuri de munca sunt pe acolo.Eu vreau sa vin si eu acolo dar trebuie sa stiu ce locuri de munca sunt...eu am cautat pe net dar nu am gasit ce cautam.O zi buna.
Betiuc_Tomas_1
Postat pe 22 Iunie 2012 22:24
De la: Betiuc_Tomas_1, la data 2012-06-22 22:24:12Salut...vroiam sa te intreb ce locuri de munca sunt pe acolo.Eu vreau sa vin si eu acolo dar trebuie sa stiu ce locuri de munca sunt...eu am cautat pe net dar nu am gasit ce cautam.O zi buna.



Hmmmmmm,,,,"vreau sa vin si eu acolo" sau "vreau sa merg/ajung,si eu acolo",,oare cum este corect,domnisoara draga? Mama ei de exprimare, corecta, in limba romana!!
MissRainbow
Postat pe 22 Iunie 2012 22:29
vizitati cart ferentari si cfatacombele romaniei si celor ce n au ce manca din tarile cu probleme,,onclusiv ce a mentionata in topik
kudika_10415
Postat pe 22 Iunie 2012 23:30
De la: kudika_10415, la data 2012-06-22 23:30:11vizitati cart ferentari si cfatacombele romaniei si celor ce n au ce manca din tarile cu probleme,,onclusiv ce a mentionata in topik
dogul?
kudika_10403
Postat pe 23 Iunie 2012 00:35
buna sper mult sa imi raspuzi,in sept voi merge in jamaica in luna de miere si imi este frica ca nu va fii cald ca va ploua???montego bay lucea stii ceva despre zona este pietroasa?

kudika_29174
Postat pe 11 Februarie 2013 00:17
buna sper mult sa imi raspuzi,in sept voi merge in jamaica in luna de miere si imi este frica ca nu va fii cald ca va ploua???montego bay lucea stii ceva despre zona este pietroasa?

kudika_29174
Postat pe 11 Februarie 2013 00:17
O fi iarba acolo ?????

Eu personal va recomad AMSTRDAM. Cel mai sigur loc in care am fost.
kind_er
Postat pe 11 Februarie 2013 06:40
buna cristina,imi poti da te rog detalii despre cazare o idee mai ieftina decat ofertele de pe site-uri?mi-as dori o vacanta in jamaica si nu stiu ce sa aleg,biletele de avion sunt cam scumpe dar ma rog...dak vrei cva k lumea dai un ban si taci din gura vreau sa stau cam o saptamana deocamdata si poate dak as gasi cva de munk,as ramane acolo!te rog sa imi lasi un msj cat mai curand sa stiu ce sa fac si poate eventual si nr de telefon,ms frumos.

P.S nu baga in seama baieteii care au chef de caterink,ei doar au gresit site-ul au crezut k sunt pe TARAF....
kudika_29867
Postat pe 18 Februarie 2013 22:57
Imi doresc de ceva timp sa vizitez Jamaica, multumesc pentru precizari. Ce parerea i de Kingston town? Cat de sigur este? Stiu ca sunt zone foarte frumoase unde vreau sa stau inclusiv montego bay dar ma intereseaza si kingston
multumesc
Mirela
kudika_951904
Postat pe 16 Ianuarie 2014 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta Madeira-Portugalia 7 De la: 2007floryna 27 Martie 2009 14:20
Asistente medicale si infirmiere in Germania 4 De la: munca_europeana 11 Iulie 2010 19:03
transport autocar strainatate 36 De la: Raluca_C 13 Iulie 2010 14:43
comportamentul consumatorului de servicii turistice din Iasi 2 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:24
O vacanta.... cam in pripa 3 De la: Adriana 18 Februarie 2009 18:34