Setari Cookie-uri

Sibiu - Selimbar

Hello!!!am nevoie si eu de sfaturi pareri,impresiile voastre!
vreau sa plec intr-o minivacanta cu gasca..la noi in tara la sibiu....mai exact o sa stam cazati la selimbar..am inteles la cativa km de sibiu....as vrea daca puteti sa mi spuneti ce am de vizitat ce e frumos..ce e de recomandat...noi vroiam sa mergem intr-o zi in sibiu..centru vechi..si dumbrava sa o vedem,..cam atat..apoi sa mergeam intr o zi la balea lac...intr-o zi la sighisoara..si cam atat..nu prea stim ce si cum ....noi mergem cu trenul...si ne gandeam ca sunt pe acolo..microbuze autobuze..care sa ne duca..si sa ne aduca de unde vrem..ce si cum..!ce ziceti ce imi recomandati..ce am de vazut!stau 7 zile!:) va rog!!!!
ms mult!si sa aveti o viata frumoasa!plina de vacante!:)
mirela_akc
Postat pe 13 Iulie 2009 03:30
poti sa mergi si in cisnadioara la cetate, muzeul astra si statiunea paltinis.
Distractie placuta!
camelia17
Postat pe 2 August 2009 09:26
sugestie:cauta pe www.sibiu.ro. Daca nu iti este suficient, in Sibiu exista, dupa modelul oraselor turistice europene, centre de informare pentru turisti. Exista unul in gara, chiar in holul central, altul in centru - Piata Mare - in cladirea primariei, altul in Piata Mica, tot in centru. Au foarte multe informatii, multe prospecte majoritatea gratuite.Tot in Piata Mare exista libraria Schiller, unde gasiti o multime de surse de informatii, dar putine gratuite.
De vazut in Sibiu sunt o multime de lucruri interesante, pentru toate gusturile si buzunarele. Muzee de arta, de vinatoare, istorice, al farmaciei. Biserici monumentale, de toate confesiunile, zone istorice, Dumbrava Sibiului cu gradina zooogica si muzeul etnografic Astra ( atentie, acest muzeu este foarte mare si frumos si aveti nevoie de cel putin o zi pentru a-l vizita in mod serios ). Si imprejurimile Sibiului sunt interesante: Cisnadioara cu cetatea, orasul Cisnadie cu zona istorica, statiunea Paltinis, statiunea Ocna Sibiului cu lacurile sarate si obiective de interes istoric, Marginimea Sibiului, satul Fintinele cu expozitia de icoane pe sticla etc.
Succes si sa aveti o vacanta frumoasa.
remus_dobre
Postat pe 2 August 2009 09:48
sunt din Sibiu si pot sa iti spun ca Selimbarul este foarte aproape de Sibiu (chiar lipit este despartit doar de o zona cu centre comerciale),pe langa Centrul istoric se mai poate merge la Paltinis, Muzeul Astra din Padurea Dumbrava - excelent, in zona marginimii Sibiului, etc. Sunt sigura ca nu o sa va plictisiti la Sibiu o sa vedeti ca este un oras minunat.
Concediu placut si distractie placuta (daca sunteti mai tineri in Sibiu sunt si foarte multe cluburi)
alcar
Postat pe 2 August 2009 10:47
Servus Mirela,

mesajul tau a intrat foarte tarziu.
Dupa cum vad, a fost postat in 13 iulie si nu stiu daca cumva vacanta ta nu a avut deja loc.
Sibienii sunt mandri de orasul lor, dupa cum vezi, au si reactionat cu recomandari pertinente. Intr-adevar, in Sibiu si imprejurimi, sunt o multime de obiective turistice, pentru toate categoriile de turisti-varsta, grupe de interese, romani/straini : vreo 2000 de ani de viata mioritica, 800 de ani de istorie saseasca, aproape 250 de ani de viata in cadrul imperiului austro-ungar, drumuri de munte pentru auto, drumetii usoare sau trasee spectaculoase pentru impatimiti ai muntelui, echipati corespunzator si cu experienta in spate, complexe muzeale ( doar complexul Brukental insusi, este compus din 7-sapte muzee diferite )care pot sa-ti incante ochiul , in functie de grila de interes.
Ai ghicit !Eu sunt din Sibiu, ghid turistic atestat si ofer celor interesati, posibiliatea de a cunoaste Sibiul istoric si actual, alaturi de imprejurimi( natura, Mioritza, acasa la Hansel si Gretel) intr-o maniera eficienta, rapida si agreabila.
In plus, dispun si de logistica necesara pentru transportul in zona chiar si pentru grupe mai mari, cazari bune si convenabile, organizarea unor mese cu meniu specific, si nu numai.
In masura in care vizita ta la Sibiu nu a avut inca loc si te-ar interesa, pot sa te ajut sa petreci impreuna cu gascha o vacanta de neuitat in orasul lui Hermann si imprejurimi.
7 zile este timp suficient pentru o multime de actiuni turistice si agrement, care sa nu repete subictele bifate si garantez ca veti reveni in viitor prin aceste locuri.
Daca esti nteresata pentru acum sau in viitor, scrie-mi un mail privat si putem lua legatura sa discutam mai amanuntit.

Oricum te felicit ca ai ales ca destinatie orasul nostru.

Cele mai bune ganduri si vacanta frumoasa !
Adriana0
Postat pe 2 August 2009 15:55
ERATA

Am gresit din viteza, la tastare numele muzeului:
BRUKENTHAL este corect

Scuze
Adriana0
Postat pe 2 August 2009 16:59
Ceau Mirela!
Eu sunt de la Fagaras,aproape de Sibiu-Selimbar!
Vreau sa-ti zic ca zona este foarte frumoasa,mancarea buna si multa,oamenii sunt foarte primitori si de treaba prin aceste locuri!
Sibiul este un oras deosebit!Aduce cu oraselele tipic nemtesti!
La Balea este foarte fain de urcat!Nu stiu ce sa-ti recomand de vizitat la Selimbar,dar oricum e interesant de vazut!

Distractie placuta si sper sa va placa locurile pe care le veti vizita!

lumypis
Postat pe 2 August 2009 18:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre ghizi 3 De la: laurinda 22 Iunie 2010 11:19
Daca vrei sa stapinesti barbatii , fii femeie ! 54 De la: Lenusa 17 Martie 2014 00:17
Vara asta dansam pe ritmurile [b]MADONNEI[/b]. 1 De la: kudika_10579 6 Iulie 2012 13:30
masca argila roz clarins lichidare stoc 2 De la: candy12 30 Decembrie 2010 17:01
Ati fost in Creta? 20 De la: bogdanm74 3 Iunie 2013 22:52