Setari Cookie-uri

SARAJEVO

plec la sfarsitul lunii pentru cateva zile la sarajevo. va rog , daca a fost cineva acolo , sa ma ajute cu cateva informatii . va multumesc
gabirasanu
Postat pe 15 Iulie 2009 16:39
Cred ca raspund prea tarziu acestui post. Probabil ca deja te-ai intors din acea directie si ai remarcat ca zona e safe. Se vad, dramatic, urmele razboiului, dar orasul e surprinzator de european - cladiri, sosele, oameni... Tie ce impresii ti-a lasat Sarajevo?
tunismania
Postat pe 10 August 2009 21:58
pentru sarajevo nu am decat un singur cuvant ,, fascinant ,, . am fost cazati la hotel ,,casa grande,, intr-o zona rezidentiala , in niste conditii demne de orice hotel de talie europeana . acum , dupa ce am vizitat si bosnia ( dupa ce am vizitat si celelalte tari foste iugoslave) incep sa ma edific despre adevaratul motiv al razboiului din zona . banuiesc faptul ca marile puteri au aimentat ideile separatiste , care erau tinute in frau de tito ,doar ca sa distruga o tara care alftel ar fi avut de spus un cuvant foarte greu de spus in europa . daca veti vizita bosnia ,veti observa ( cu mare mirare , cum de altfel am constatat si eu)ca intr-un stat in care religia principala este islamismul toate moscheile sunt noi si bisericile crestine sunt vechi ; si incepi astfel sa iti pui tot felul de intrebari , la care nu vei avea raspuns niciodata . situatia este oarecum similara cu a noastra din transilvania ,unde asa zisul conflict dintre etnii , este intretinut politic , pentru ca oarece partide sa isi justifice existenta si sa umple niste buzunare.
in final recomand tuturor experienta ,, bosnia,, . nu veti regreta . o tara superba cu oameni primitori , cinstiti si civilizati, cazare foarte buna si mancare bestiala.
gabirasanu
Postat pe 17 August 2009 11:30
salut! eu de ceva ani as vrea sa merg in bosnia dupa ce am trecut de cateva ori pe-acolo in drum spre alte destinatii. poti sa imi recomanzi niste orase, locuri, orice? bosniacii vorbesc engleza? cum te-ai inteles cu ei?
multumesc
adrianabadau
Postat pe 16 Aprilie 2010 12:39
iti recomand cu caldura sa mergi in bosnia , vei fi foarte surprinsa de ceea ce gasesti acolo. poti merge la sarajevo, banja luka , mostar , zajce , etc, oriunde ai merge vei gasi cate ceva de vazut . iti recomand sa stai in sarajevo si de acolo da iti alegi in fiecare zi cate un traseu , dar sa tii cont ca in bosnia drumurile sunt destul de grele ( nu proaste ci grele , mergi numai prin canioane si pe defilee ,cam cum se merge la noi pe defileul jiului dar acolo toata tara este asa ).
mancarea este foarte buna si ieftina , bautura nu se prea gaseste nici in restaurante , nici in magazine (dar exista totusi magazine specializate trebuie sa le cauti ) . sa mananci neaparat burek si carne de miel in bazar la sarajevo pentru ca se spune ca nu gasesti nicaieri mai bune ca acolo. sa mergi la mostar unde vei avea impresia ca te intorci in timp, acum 300 ani , vizitand bazarul. banja luka este un oras linistit , curat si foarte primitor , acolo am mancat in cetate ,la un restaurant foarte bun si convenabil la pret si cu o locatie incantatoare .in general te descurci cu engleza , daca stii si un pic de rusa este perfect , daca nu , te poti face inteles in orice limba stii ,deoarece in sarajevo stau foarte multi straini. eu am stat la hotel casa grande am rezervat camere pe net prin booking . com , este situat in afara orasului , intr-o padure , este superb.
bosnia este o tara foarte sigura , nu risti nimic, nu te fura , nu te insala, oamenii sunt incantatori.
drum bun
gabirasanu
Postat pe 4 Mai 2010 14:30
iti multumesc foarte foarte mult!
adrianabadau
Postat pe 5 Mai 2010 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Marea Caraibelor 11 De la: lazy001039 6 Septembrie 2009 03:27
Croatia - frumusete salbatica 18 De la: carmen1977roxy 20 Februarie 2010 10:36
CU MASINA SPRE THASOS 1 De la: mtrraluca 30 August 2009 12:44
Italia este de vis! 7 De la: simona_gabriela 25 Februarie 2010 17:58
Crimeea ºi Odesa 5 De la: lazy001869 30 Aprilie 2010 19:00