Setari Cookie-uri

Am fost in Muntenegru

Oras Ulcinj, sudul tarii. Am vizitat tot litoralul. Recomand tara cu mare caldura, e sigura si serviciile sunt de calitate. Alte detalii, poze, recomandari, la cerere.
tunismania
Postat pe 12 August 2009 19:41
si eu doar ce m-am intors , am stat tot in Ulcinj , fieful albanezilor (numai limuzine cu numar de Kosovo care mai decare mai bengoase insa la volan fete dubioase) ,tara este superba , insa in zona Ulcinj mizerie crunta , mult mai civilizat la nord de Budva , Golful Kotor o splendoare , din Ulcinj 160 km pana la Dubrovnik care trebuie neaparat vizitat!
cristian_h
Postat pe 8 Septembrie 2009 08:08
E mizerie insa trebuie sa recunoastem ca pe acei km de plaja exista si plaje private unde poti lua sezlongul cu 4 euro ,de exemplu MCM BEACH,si e mai ieftin decat la sezloangele de la inceputul plajei care sunt mai urate.Oricum plaja e f mare, am fost plecata de prin 24 augiust si am prins sfarsit de sezon fara aglomeratie si loc pe plaja cat cuprinde.
Ar fi mai curat daca unii nu ar arunca toate prostiile pe plaja, ce sa mai vb..oameni fara cultura si bun simt.
crismi22
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:12
Am fost si eu in Muntenegru, au locuri superbe, este o tara foarte frumoasa.Am vizitat Canionul Tara, al doilea ca marime dupa Marele Canion din SUA, au foarte multe canioane,am vizitat o manastire sapata in stanca, superba de altfel, este a doua in europa printre cele mai vizitate manastiri ortodoxe, se spune ca face minuni.
Au un peisaj foarte frumos, si marea e frumoasa.
Roxandy
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:21
Am fost si in Golful Kotor din Muntenegru, frumoasa statiune, au o cetate impresionanta care urca sus in munti, nu am avut curajul sa urc pana acolo, era prea mult de mers.Marea ca marea, dar munteleeee, nu se compara cu nimik.
Roxandy
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:24
si eu am fost anul acesta in muntenegru,tot in ulcinj,si mi-a placut foarte mult am postat si niste poze ptr doritori,am stat 7 zile dar vreau sa spun ca o apa mai limpede ca in glofuleltele in care am fost nu am vazut nicaieri,am fost la plaja cea privata la 6 km de ulcinj,velika,foarte curata apa si oamen cu mult bun simt,daca aveti intrebari ,le astept,ca impresie generala se merita sa faci un sejur in muntenegru
angel333
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:18
Sunt posesorul unei motorulote. In aceasta vara as dori sa fac un traseu prin Serbia, Bosnia-Hertegovina, Muntenegru si Croatia. Doresc ca in cca o luna sa vizitez atat interiorul tarilor cat si litoralul. As dori informatii despre starea drumurilor, eventualele probleme la trecerea granitelor si in special de gradul de siguranta. Va multumesc!
weisman_ernest
Postat pe 13 Februarie 2010 16:05
Iti recomand acesasta ruta cu toata caldura . Eu am fosta in toate republicile care au apartinut spatiului yugoslav ( mai putin kosovo, unde nu poti intra cu masina pentru ca nici o firma de asigurari nu iti da carte verde).
Trebuie sa ai pasaport valabil, carte verde pentru fiecare tara ,vizele se dau la granita, nu costa nimic; cu execeptia vamesilor sarbi care sunt mai insistenti, in rest toti sunt foarte politicosi si nu ai probleme la trecerea frontierei . Eu am fost pe rand in fiecare tara asa ca nu iti pot recomanda un traseu, trebuie sa tii cont de faptul ca drumurile sunt grele si aglomerate, in 75 % din cazuri mmergi numai prin zona de munte , viteza de deplasare este foarte mica ( 300 km ii parcurgi in medie in 5 ore ) . S a incluzi neaparat zona lacului Ohrid din Macedonia ( sau FYROM asa cum se numeste oficial), Sarajevo , care este un oras fascinant , coasta Dalmatiei , fiordul KOTOR , manastirea Ostrog ,Mostar . Iti pot recomanda un traseu, daca ai o luna la dispozitie , ai timp. Poti trece granita pe la Moravita , apoi Belgrad si de aici poti merge in doua directii : poti merge spre sud , pe autostrada Belgrad - Atena , pana la Skopje , apoi de la Sopje spre Ohrid , in continuare catre coasta dalmatiei spre muntenegru ( ocoleste pe cat poti Albania) si apoi mergi pe coasta Bar-Budva-kotor-Dubrovnik- Split , apoi catre zagreb-Ljublijana . De la Dubrovnik poti sa intri spre interior si sa dai o fuga pana la Mostar si Sarajevo.Podgorica este un oras modest care abia acum se naste asa ca nu iti pierde timpul cu el. Sunt tari foarte sigure cu o rata a infractionalitatii foarte redusa ( doar serbia mi s-a parut mai periculoasa ) oamenii sunt amabili , daca stii putina rusa te descurci mai bine decat cu engleza , dar in zonele turistice majoritatea stiu engleza . In general drumurile sunt bune , dar in zonele de munte sunt subdimensionate asa ca o sa ai probleme cu motorulota din cauza dimensiunii , iti recomand sa mergi numai pe drumuri marcate ca drumuri europene si sa nu te aventurezi pe altfel de drumuri pentru ca o sa ai surprize legate de latimea drumului( care este de maxim o banda jumatate , sau o banda cu refugii din loc in loc) . In Bosnia sa fii atent sa parchezi numai in locuri speciale si sa nu te aventurezi prin locuri necunoscute deoarece inca mai sunt zone cu mine razlete ( sunt ultimile vetigii ale razboiului , in rest nici nu spui ca acolo , acum 15 ani a fost razboi). Daca mai ai intrebari poti sa trimiti mesaj si iti voi raspunde . Referitor la cazare eu am folosit booking.com asa iti poti face singur traseul si sa sa iti asiguri independenta.Iti recomand Hotel Casa Grande din Sarajevo, Hotel Alexandria din Ohrid , Vila Tatiana din Budva , cazare foarte buna , mic dejun copios , preturi rezonabile . Cu exceptia croatiei preturile sunt mai mici decat in romania.
Drum bun !
gabirasanu
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:33
Stimata doamna Gabi,
multumesc pentru informatiile interesante.
Voi mai reveni cu intrebari dupa ce imi voi contura traseul.
Cu stima,
Weisman Ernest
weisman_ernest
Postat pe 13 Aprilie 2010 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hotel Golden Tulip Mamaia 5 De la: bimby 3 Aprilie 2010 02:43
inteligenta artificiala-pro si contra... 2 De la: vlad_scheip 10 Februarie 2009 09:27
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30
Turul Japoniei în douã sãptãmâni 16 De la: cionteavalentina 23 Iulie 2010 17:57
china-hong kong - makau 3 De la: sddinu 31 Ianuarie 2010 09:17