Setari Cookie-uri

CORFU Spiros3 rog informatii!

plec pe 31 aug in Corfu !N_am fost in Grecia daca imi poate spune cineva minime informatii as fi f recunoscator Eventual poze din CORFU !
kudika113627
Postat pe 13 August 2009 13:54
Ati facut o alegere minunata! Corfu e un taram de vis! Sper sa ajung in Corfu dupa ce trece criza. V-am trimis mesaj cu informatii. Poze pe http://www.lazy.ro/comunitate/dana17/poze.html
dana17_lazy
Postat pe 23 August 2009 03:05
buna dimineata!da e frumos in corfu,nu stiu acum daca o sa stati in oras in corfu sau pe langa in alte localitati mai mici sau mai mari.Orasul este frudar retineti intre frumos,plin de turisti,magazine,restaurante,baruri dar nu au plaja,sau daca au noua nu ne-au recomnadat-o.
Eu am stat in kanoni la 4 km de corfu si ca sa facem plaja mergeam 25 de km cu autobuzul pana in corfu si dupa cu aun alt autobuz pana in glyfada,dar noi mergeam acolo pentru ca era plaja pentru tineri,musica,distractie,etc
Aveam o plaja micuta in fata hotelului in kanoni,dar sa stai cu 10 sezlonguri 7 zile,cam trist pentru noi.
In sfarsit daca inchiriati masina aveti posibilitatea sa vizitati multe locuri,obiective turistice,fara e chiar foarte greu.
In oras magazinele sunt inchise de pe la 13 pana pe la 17,e foarte cald si nu circula nimeni intre aceste ore.
Mancarea mie nu mi-a placut la 5 stele...in oras asa si asa,ei mananca foarte mult prajit,cartofi prajiti,cu sosuri,mancare care cam ingrasa zic eu...depinde de gusturi.
Preturile sunt pentru toate buzunarele,sezlongurile si umbrelele costa pe plaja de la 2 euro pana la 3.50 per sezlong.In rest clima extraordinara,localnicii sunt amabili,eu va doresc concediu placut si mult soare!
lyly72
Postat pe 23 August 2009 08:58
Hotel Apart & Studios Spiros este situat in statiunea Benitses , la numai 100 m de plaja

aici sint cazat
multumesc mult pt amabilitate !cind vin poate mai schimbam impresii !!
o zi buna !!
kudika113627
Postat pe 23 August 2009 14:49
Salut!
Ai facut o alegere buna pentru o vacanta in Corfu!

Este un loc de vis si probabil iti vei dori sa revii.
Insula nu este mare daca puteti sa inchiriati masina si cu ghid sau harta va descurcati.Singurul dezavantaj ca daca faceti asta nu aveti ghid insotitor la unele din obiective.
Daca va inscrieti la excursiile optionale au un traseu fix si trebuie respectat.Asa cu masina opriti unde vreti voi si stati cat vreti(plaja sau vizitare)
Capitala este un furnicar si este fantastica.(grija cu parcarea masinii inchiriate)Costa 3 Euro pe toata ziua parcarea de langa Fortareata noua(spre portul de debarcare din Ferry)
Preturile acceptabile,pana in 15 Euro masa pentru o persoana.
Daca e timp poti lua un DVD de la Cora cu insula si sa-l vezi inainte de plecare.
Revin,masina costa aprox 40-60 Eur in functie de marca si in plus de asta platesti benzina care o consumi in timpul inchirierii(adica trebuie sa o returnezi cu cat carburant ai primit-o)
Inchiriind masina puteti face plaja in locuri diferite.
De vazut:Palatul Alkillon(9 km de Corfu Town-7Eur /pers)Manastirea de la Paleokastritsa,Manastirea Vlaherna,Satul Macradesh(BELLA VISTA-cea mai frumoasa priveliste din Mediterana),Agios Giorgios,o statiune linistita,Sidari,Roda si nu in ultimul rand apusul de soare la AFIONAS.In Capitala,cele 2 fortarete,muzee,Biserica Sf.Spiridon,Zona comerciala-centrul Vechi al orasului.Parcul central.
In rest Drum Bun,Vacanta Placuta si SOARE cat cuprinde!
Toate cele Bune si sa scrii la revenire impresii...!


Vezi mai mult aici!
http://www.travel-to-corfu.com/
lazy001107
Postat pe 23 August 2009 21:41
Felicitari pentru alegere. Nu ai spus cu ce te deplasezi.
Em am stat pe coasta estica spre continent, e o serie de statiuni in sud si in nord de capitala ei o numesc Kerkira ca pe insula Corfu.
Zona de est e mai turistica mai dezvoltata zona de vest e mai salbatica dar foarte frumoasa.
Daca ai o masina merita sa faci un tur al insulei, in etape, pentru jumatatea nordica dureaza o zi si alta pentru sud, cu opriri si mese si plaja cu tot.
Mergi la Paleiokastrita si Sidari in nord, la Gialiscari si Glifada in vest, pentru plaje minunate, in capitala Corfu numita Kerkira pentru un oras venetian frumos si nu foarte scump, si in statiunile din est / Dasia, Ipsos etc, pentru viata turistica, sporturi marine etc.
Noi in fiecare pauza de pranz plecam spre alta statiune alta plaja cu masina personala, de acasa, ca acolo erau cam scumpe de inchiriat.
Pentru fotografii gasesti in pagina mea de lazy, nume calator.
calator
Postat pe 24 August 2009 09:15
ESTE MINUNAT IN CORFU. PEISAJUL ESTE SUPERB!
DUCETI-VA CU INCREDERE.
MONEDA LOR OFICIALA ESTE EURO. VETI MERGE CAM 2 ORE CU FERIBOTUL.
IN CORFU SUNT TANTARI.CUMPARATI-VA AUTAN UN SPRAY CARE SE DA PE CORP. GASITI SI ACOLO. LUMANARILE SUNT BUNE SI ELE SUNT LA VREO 2 EURO.
SUNT SERPISORI NEVENINOSI. EU AM VAZUT PE STADA CAND TRAGEA O PISICA DE EL. EREA SUBTIREL SI MIC.MAI SUNT SI NISTE VIETUITOARE UN FEL DE SOPARLE CARE FAC UN ZGOMOT PERMANENT,DAR TE OBISNUIESTI! MIE MI-A PLACUT FOARTE MULT! LUATI-VA APARAT FOTO,VETI AVEA DE LUCRU.
DRUM BUN SI DISTRACTIE PLACUTA!
elenacristina90
Postat pe 24 August 2009 10:00
multumesc mult luni decolez !oricum mi-ati dat sperante !multumesc
kudika113627
Postat pe 24 August 2009 17:41
Alegerea ta a fost excelenta!
Am fost in 2008 in Corfu-Acharavi (Nord),dar am vizitat toata insula)
Iti recomand sa faci turul insulei (ori cu optionalele agentiei de turism cu care mergi ori pe cont propriu, poti inchiria o masina foarte convenabil.
Sosele f bune,insula are cap coada, aprox 43 km.
Iti mai recomand croaziera Paxos-Antipaxos!!! Nu rata asta, caci este mult prea frumos!
Iti mai recomand Statiune PALEOKASTRITSA-cea mai luxoasa din Corfu, Capitala iarasi merita Corfu Town (Kerkyra cum o numesc corfiotii)unde poti face shopping, viziteaza Biserica unde sunt moastele Sf.Spiridon (protectorul insulei).
Binenteles fa o paranghelie la o seara greceasca, vezi LAGUNA ALBASTRA, du-te cu barca cu fundul de sticla, si distreaza-te la AquaPark.
Vacanta frumoasa!
ferrari_enzo
Postat pe 16 Februarie 2010 09:17
De la: dana17, la data 2009-08-23 03:05:53Ati facut o alegere minunata! Corfu e un taram de vis! Sper sa ajung in Corfu dupa ce trece criza. V-am trimis mesaj cu informatii. Poze pe http://www.lazy.ro/comunitate/dana17/poze.html
sandu_roxana_slobozia
Postat pe 19 Februarie 2010 18:43
am fost si m_am convins
tarim de vis
kudika113627
Postat pe 20 Februarie 2010 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mykonos 7 De la: happy 5 Ianuarie 2010 16:01
CELE MAI ACCESIBILE DESTINATII DE VACANTE!!! 1 De la: kas 3 Februarie 2010 22:35
excursie 6 De la: nicole65 25 Ianuarie 2009 16:44
Grecia statiuni 36 De la: carmen_natural 6 Martie 2011 23:53
cazare paris 14 De la: lazy000309 11 Mai 2010 20:09