Setari Cookie-uri

Bulgaria- iarna ski

Sfaturi pt Bansko sau Borovits....am auzit ca sunt conditii bune si preturi rezonabile...astept impresii!!!
120856
Postat pe 12 August 2009 12:09
Maifrumoase statiuni montane pentru sporturile de iarna ca in Romania nu prea gasesti, doar statiunile Austriece rivalizeaza cu ale noastre.
Slaurentiu
Postat pe 29 August 2009 12:38
inseamna ca nu ai trecut prin nordul italiei, sudul frantei sau prin bavaria...la noi e o gluma proasta si scumpa schiul sau snowboardul...
partii neingrijite, servicii insuficiente sau de proasta calitate, functionari plictisiti si obraznici, iar preturi foarte putin mai mici decat in austria...
de bulgari am auzit si eu de bine, dar nu am detalii :(
va recomand cu caldura zona innsbruck...stubaier gletschner...e ok ca preturi - 100 euro/zi cazare+mancare+schi+transport pana acolo si inapoi in februarie anul acesta..e posibil sa gasiti si mai ieftin...

www.stubaier-gletscher.com
andrei_victor_ionescu
Postat pe 29 August 2009 15:22
intre Banko si Borovet, iti recomand cu caldura Banko ... este mai moderna, mai frumoasa in peisaje si are partii mai mari decat Borovet. Nu vei regreta alegerea si cu siguranta de vei duce si a doua oara !
elena.iacobescu
Postat pe 31 August 2009 07:24
Eu am fost in Borovets de Revelion anul trecut si pot sa zic ca nu am nimic de reprosat. Nu am fost in Bansko ca sa pot face o comparatie, dar Borovets e o statiune frumoasa, verde, nu vezi aglomeratia de la noi. Nu mi s-a parut foarte variata din punct de vedere a ceea ce inseamna baruri sau restaurante, dar nu e un mare detriment, mai ales daca te concentrezi pe ski :). Iar din punctul asta de vedere... imfrastructura e foarte buna, multi km de partii, nu se sta la coada la instalatii (cam 20 min la telecabina dimineata, daca vrei sa urci la partiile de sus). Un sfat ar fi sa nu mergeti de Revelion, decat daca sunteti gasca mai mare si va distrati impreuna, pentru ca atmosfera in seara dintre ani nu e cine stie ce.
onilaiepurila
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:51
-eu am fost anul trecut in bansko,este superb
-am stat la un hotel unde am platit in jur de 18 euro de persoana/noapte cu mic dejun inclus(stil bufet suedez-foarte bun)si acces la baie de aburi,jacuzi,sala fitnes.
-partia este de vis,9 euro/persoana telecabina sa urci pe partie,merita.
nicoletacaval
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:38
Bansko cu siguranta. Partiile sunt grozave, si toate hotelurile au si o piscina interioara + sauna, jacuzzy, etc. Recomandarea mea e Pt Ivan Rilsky 4* - Jos palaria - ieftin si Foarte bun. Drumul se face cu masina personala in ~ 8 ore. In afara de Ivan Rilsky 4* merita si Basko Spa & Holiday 4*, Belvedere 4*, Belmont 3*, etc.
andreeapresa
Postat pe 5 Octombrie 2009 16:32
Multumesc de raspuns Iepurila ! dar poti sa dai mai multe amanunte ? la ce hotel ai stat, cat a costat, distanta fata de partiile principale,cum a fost mancarea, hotelul era curat, atitudinea personalului,era cald in hotel, pret la skipass, etc.... sau ce crezi tu ca trebuie sa stim, sau daca poti posta niste poze???? daca nu te superi! Multumesc mult !
am intrat pe un site al lor si am observat ca preturi pt 2010 sunt relativ accesibile ( adica 700 EU o saptamana in feb cu demipensiune la un hotel de 4stele) nu stiu cat se plateste in plus pt piscina sau jaccuzi, sau masaj....astept cu interes amanunte !
120856
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:48
A, am uitat sa adaug, pt cei care nu vor Bulgaria si vor Austria, in aceasta iarna TAROM introduce un zbor la SALZBURG ( mi se pare ca sambata cand se schimba seriile in hoteluri si pensiuni ). Eu cred ca mai bine sa ajungi in 1 ora 50 min decat 2 zile cu masina !!! Parerea mea !
120856
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:54
Multumesc mult pt sfaturi ! mai ales fetelor care au povestit mai mult ! Am facut deja rezervare pt februarie la un hotel de 4* Bansko Spa-520 Eu 10 zile cu HB ! cred ca e bine si o sa merite!
120856
Postat pe 27 Noiembrie 2009 21:54
Prieteni,m-am intors din Bansko.Sunt dezamagit.Am stat la un hotel de 4 stele am platit circa 110 euro pe zi.totul a fost mincinos.parcarea hotelului inca 6 euro /zi.o camera mica,totul intunecos.piscina mica (10/4m adincime 1.2m)si apa rece.la masa de seara nu iti dau nici apa inclusa trebuie sa o cumperi.o bere 7 leva o st de vin 35 leva(18 euro).Nu am avut zapada buna;coada la instalatia de urcare de 1-2 ore;un sky pass 30 euro/zi de pers; pirtii ne facute coada pina si la teleski,4 leva un paharel de vin prost fiert,gheta pe pirtii si jos la sosire noroi . intrun cuvant:
HOTIE, nu mai calc pe acolo.Totul e mai scump ca in Austria sau Italia.Am gresit si vreau sa va avertizez si pe voi.Nu merita doar pentru ca e mai aproape!!!
lazy001635
Postat pe 4 Ianuarie 2010 13:22
LA CE HOTEL AI STAT IN BANSKO?
nicoletacaval
Postat pe 5 Ianuarie 2010 16:22
Da-nu mai multe amanunte !!! Care e hotelul, daca ai luat prin agentie, etc....La 110 E /zi-cam scump... in perioada asta e 120 E/zi la Kempinski Grand ( singurul de 5 st )... ciudat, esti primul care ne da vesti proaste !!! te asteptam cu lamuriri !
120856
Postat pe 30 Ianuarie 2010 11:48
Am fost la Bansko in perioada 30.01-6.02 la hotel Lion 4*** 365 euro 7 nopti cu demipensiune(bufet suedez,mancare bunicica din belsug)-2 persoane.Hotelul chiar ok,acces gratuit la piscina,sauna,sala forta cine practica,personal amabil.Spre deosebire de un comentariu anterior (lazy001635) noi (eu si sotia am fost super multumiti).hotelul e la aprox 5 min.de mers pina la gondola fara clapari,dar are punct de inchiriere echipament schi in hotel si transport gratuit cu microbuz pe aceasta distanta.E adevarat ca preturile sint piperate la orice in statiune si o sa incerc sa dau cateva repere.Cursul valutar in bansko pe toata perioada cit am stat nu a fluctuat deloc 1 euro= 1,85 leva.Preturi:1 bere intre 3-5 leva,cafea 2-3 leva,vin intre 12-20 leva ,asta in hotel si pe la mehane.Echipament schi(schiuri si clapari) in jur de 20 leva,sky pass pe toate instalatiile 55 leva(din care 5 leva garantia cardului pe care ii poti recupera),o coborire si o urcare cu gondola pina la baza pirtiilor 18 leva(dar atentie doar atit).In cea ce priveste sky pass-ul mi s-a parut un pret ok(aprox.110 ron)tinind cont ca folositi gondola plus orice alt telescaun sau teleschi),daca te trezesti de dimineata si sa fi pe platou la 8,30-9.00 poti face 5-6 coboriri de la 2600 de metri sau 6-8 coboriri pe Tomba(pirtie denumita dupa Alberto Tomba),asta daca te tin picioarele.Pe platoul unde te lasa gondola si in alte puncte unde se intersecteaza instalatiile si pirtiile de diferite grade de dificultate sint baruri ,terase,minirestaurante:vin fiert 6 leva,bere 5-6 leva,cafea 5 leva,cirnaciori 5 leva portia,felie pizza 5 leva,cartofi prajiti 5 leva(scump e adevarat).In concluzie o zi pe partie pentru 2 persoane te costa in jur de 160 leva,cam 80 de euro dar din punctul meu de vedere a meritat, am prins zile cind a nins si zile cu soare,a fost perfect.Imi cer scuze daca v-am plictisit dar am vrut sa vin in ajutorul celor care se gandesc sa mearga la Bansko.
fone
Postat pe 8 Februarie 2010 11:37
Buna ziua!
Ne-am intors ieri din Bansko.....putem sa zicem ca a fost ok.am stat in hotel de 4 stele 236 euro cu mic dejun (piscina,sauna,jacuzi,masaj)am urcat cu gondola tot 18 leva si ski pass erau gratuite (inca era zapada si se putea skia)dar uimirea cea mare a fost ca dupa ce se termina zapada este totul mort in aceasta statiune.....La taverne se maninca bine si destul de ieftin .Va recomand sa mergeti dupa luna martie ca cica sint preturi mai bune,am uitat sa va zic ca am stat in pretul acesta 5 nopti in apartament cu un dormitor.cu limba stau mai greu dar te descurci si nu va sfatuiesc sa mincati sus ca este mai scump
cocos_23
Postat pe 8 Aprilie 2010 12:01
Chiar cautam niste informatii despre statiunile din Bulgaria, pentru ca toata lumea lauda partiile si peisajele. Pandesc ofertele de la agentiile de turism, ca sa nu ma trezesc la iarna pe acolo ca nu imi convine cazarea sau ca nu gasesc ceea ce vreau. Vad ca nu toti dintre voi ati fost multumiti ca ati luat pachete de la agentii. Sper sa nu fie si cazul meu, ca merg pe recomandari. Pana acum am gasit preturi destul de bune la Karpaten pentru Bansko. Problema este ca au preturi bune si in Borovets. Voi ce ati alege dintre cele 2 si de ce? Help please!
Tiffany11
Postat pe 28 Septembrie 2016 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bulgaria - preturi alimente 2 De la: robertadi 24 Iunie 2010 06:52
Revelion 2009 4 De la: lazyEdi 11 Decembrie 2009 11:57
Cu cine mergeti in Croatia? (agentie) Si pe unde? 11 De la: lazy002133 19 Aprilie 2010 17:31
Roma, imprejurim, litoral 4 De la: Amelly 14 Martie 2010 13:07
VACANTA IN PLATAMONAS - GRECIA 5 De la: lazy001086 21 August 2009 04:10