Setari Cookie-uri

septembrie in Zakynthos

Am o intrebare pt cei care au fost pe insula ZaKynthos cum?.. acum merg prima data acolo mai exact in statiunea Kalamaki si m-ar interesa cateva informatii..
laura001
Postat pe 30 August 2009 16:20
Eu am fost in luna august in Zakynthos si sincer nu am fost impresionata deloc; ma asteptam la cu totul altceva...Trebuie sa stii exact pe ce plaja sa mergi, pentru ca altfel vei fi dezamagita,apa e murdara si plaja la fel. Te sfatuiesc sa mergi pe plajele ST.Nicolas si Dafne, sunt cele mai frumoase si curate pe care noi leam gasit in 10 zile. Oricum in 2-3 zile reusesti sa vezi tot ce e imprejur, toate magazinele si locurile frumoase. Toate chestiile interesante le gasesti in ARgassi si Laganas, astea sunt statiunile cele mai active. Vacanta placuta!!! Astept impresii cand te intorci.
daniela_dimache
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:00
Noi ne-am intors sambata din Zakynthos (12.09) si am fost foarte multumiti! Am stat in Tsilivi, am inchiriat o viluta direct de pe net si am mers cu masina noastra, ne-am facut programul cum am vrut. Am avut noroc si am prins partea de plaja cea mai faina, iar vilutza a fost super, dar trebuie sa recunosc si faptul ca m-am documentat f mult inainte de a alege destinatia si atunci nu am avut surprize (eu asa fac de fiecare data cand plec undeva si in general nu am problee). Apa a fost fff curata si limpede, asa cum nu am intalnit decat acolo unde sunt pietre, dar aici era un nisip f fin si totusi apa era atat de limpede incat stand pana la gat imi puteam vedea degetele de la picioare. Plaja era destul de curata, cu exceptia mucurilor de tigara pe care dragii de englezi le infigeau cu nonsalanta in nisip, cu toate ca existau si scrumiere, nu atat de dese, dar na... lenea e mare. Nisipul f fin si placut, iar pe 2 sezlonguri si o umbrela plateam 6 euro/zi. Am uitat sa spun ca am stat 10 nopti - 1 - 11 septembrie 2009. De mancat....aveai de unde alege in fct de preturi si preferinte fara probleme, pentru toate buzunarele si toti mofturosii. Magazele de suveniruri...plin, minigolf, excursii cu vaporasul catre atractiile insulei...gasesti ce sa faci numai sa vrei. Statiunea a fost tocmai pe gustul nostru - destul de mare si aglomerata cat sa nu ne plictisim dar nu atat de agitata (cum am inteles ca e Laganas) incat sa nu ne putem odihni noaptea. Intr-o zi am facut turul insulei cu masina, cu opriri la cateva plaje mititele si tare frumoase, si bineinteles am vazut Shipwreck de sus :D, iar in alte 2 zile am facut cate o excursie cu vaporasul (o data am vazut broscutzele si am fost pe Marathonisi si am inotat in Keri Caves - extraordinar de frumos!!! apoi ne-am oprit pe alta plaja; iar a doua oara am fost la Shipwreck si Blu Caves).
rdt_andreea
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:48
Buna Andreea,fii buna si spune-mi si mie ce traseu a-ti ales cu masina si pe unde a-ti trecut cu ferry.multumesc anticipat
romulus_lazy
Postat pe 17 Septembrie 2009 18:53
Noi am avut rezervare din 1 septembrie dar am plecat cu gandul de a si vizita cate ceva daca tot facem atata drum...asa ca am plecat din 30.08 :D. Am fost Brasov - Giurgiu - Ruse - Sofia - Kulata (pct de trecere la greci) - Salonic - Meteora (1100 km - aici am facut prima oprire) - bucata aceasta de drum a fost mai obositoare, dar am plecat la 6 dimineata din Brasov si pe la 8 jumate seara am ajuns la Meteora. A doua zi dimineata cu forte proaspete si odihniti am vizitat manastirile si din fericire am evitat chiar marea aglomeratie, apoi am plecat catre Delfi unde a fost cea de-a doua oprire. Intre Meteora si Delphi sunt cam 200 km, deci drumul a fost destul de scurt. Dimineata apoi am vizitat muzeul de la Delfi si ruinele si am plecat mai departe catre Kilini (cam 200 km) - acesta este portul de unde se ia ferry catre Zakynthos.
Repere aproximative(am deschis harta:D): Brasov-Giurgiu-Ruse-Bjala (aici era o redirectionare, un drum de tranzit, dar a fost ca de cat ok)-Pleven-Lukovit-Sofia-Blagoevgrad-Sandanski-Kulata(frontiera)-Serres-Salonic-Veroia-Kozani-Kalambaka(Meteora)-(a doua zi)Larisa-Lamia-Amfissa-Delfoi(Delfi)-(a treia zi)Nafpaktos-Patra-Kilini. La intoarcere am schimbat putin traseul pt ca am intrat pe autostrada care vine de la Atena catre Salonic (e mai scurt, dar prima oara am avut de vizitat) si oprirea am facut-o la Serres. Cazarea intermediara (Meteora, Delfi si Serres) am rezervat-o de pe internet (www.booking.com si www.venere.com), ne-ar fi placut sa vedem Salonicul dar nu era suficient timp si nici nu prea am gasit cazare. In Zakynthos am stat in Tsilivi, am rezervat de pe net direct de la proprietar -http://www.zantechristysbeach.gr/
Ne-am ghidat dupa harta si dupa GPS (aveam harta de GPS mai veche, de asta am combinat cu harta), ne descurcam f bine si numai cu harta, dar GPS-ul ne-a descurcat in Sofia.
Daca te mai pot ajuta cu ceva sa imi spui
rdt_andreea
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:55
multumesc frumos,chiar foarte explicit
romulus_lazy
Postat pe 19 Septembrie 2009 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Complex Turistic Darina Tirgu Mures 1 De la: kudika412080 8 Iulie 2011 12:18
bilete internationale la tren 15 De la: LEON77 29 Iulie 2012 14:44
Complex Turistic Darina Tirgu Mures 1 De la: kudika412080 8 Iulie 2011 12:18
All inclusive e bun doar pentru familii... 38 De la: liviubratu1960 28 Decembrie 2008 00:16
cazare la pensiuni sau in gazda? 9 De la: lazy000475 26 Mai 2009 20:19