Setari Cookie-uri

vacanta grecia septembrie

din 19 sept. ma duc (pt.prima data),in grecia, olympic beach,vila helena,cu royal travel;daca amai fost cineva,sau va merge,doresc informatii despre vreme,conditii,obiective,etc
lazy001038
Postat pe 16 August 2009 22:55
anul acesta plec pe 5 sept in grecia. dar eu am fost in 2005 pe 23 sept in grecia. si a fost foarte ok. tot in olympic beach, dar la alta vila. apa e calda, timpul e ok, nu sunt caldurile din timpul verii. intre a ma duce in iunie la greci si a ma duce in septembrie, prefer septembrie (in iunie apa e inca rece, pe cand in sept e calda!). am prins si o zi de ploaie, dar asta tine de noroc... si in septembrie se fac si kiwi... pe langa olympic beach sunt plantatii de bumbac si kiwi!
danaantonie
Postat pe 25 August 2009 08:45
am uitat sa iti spun: neaparat sa iti iei croaziera la skiatos! iti mai poti lua excursia la meteora (sa vezi manastirile). noi am fost si la atena, dar e destul de obositor (400 km...). si ai mai putea sa te duci intr-o zi la muntele olimp (nu am fost) care e aproape (tot excursie). te orientezi, pt ca sunt destul de scumpe excursiile, cred ca sunt vreo 40euro acum, dar daca se poate, skiatos neaparat!
danaantonie
Postat pe 25 August 2009 08:48
prima oara cand am fost si noi, si era septembrie, ne-a interesat mai mult sa vedem cat mai mult, asa ca am luat 3 excursii (skiatos, atena si meteora), bineinteles in functie de buget.
acum, dupa ce am vazut deja de 2 ori meteora, si mai avem si copil mic, ne intereseaza mai mult sa ne relaxam!
La atena, de asemenea e impresionant sa vezi acropolele!
Iar skiatos este o insula, mergi cu vaporul vreo 2 ore, te duce pe plaja umbrita de conifere, cu nisip alb, si apa calda si limpede, cu pestisori roind printre picioarele tale, apoi te duce in orasul skiatos. acolo mai e un obiectiv undeva mai sus, la care nu am fost, am preferat sa mai facem o baie acolo in imprejurimi!
depinde si de preferinte! mie insula mi-a placut cel mai mult (adica apa si balaceala)!
danaantonie
Postat pe 25 August 2009 08:55
pentru lazy 001038-eu am fost 2 ani larand
in olimpic beach-este foarte frumos.stiu vila helena,proprietari foarte amabili,plaja la100 de metri,nisip fin,foarte lata laaprox 1 km e o alta statiune paralia katerini,merita sa merghisi pe akolo sa vezi,la intrare au si un club destul de misto,o gramada de taverne,multi ospatari stiu romana,exista rent a car,atv,scutere,la atv-uri ultima data cand am fost adik anu trecut 10 euro toata ziua parca,dar ati puneaitu benzina (2 euro plinul) merita,preturile acceptabile nu foarte departe de ale noastre,vacanta placuta o sa ai placa.
catalin1989
Postat pe 25 August 2009 09:55
lazy 001038-inca ceva excursii nu rata skiatos foarte tare insula 30 euro,numai ca in centru in skiatos mancarea suvenirurile sunt mai scumpe,o sa ati placa la nebunie plaja KUKUNARIS,e fantastica cat despre vreme in septembrie chiar 19 nu prea amidee eu amfost in iunie,dar din cate amauzit pe la prieteni 26-30 grade oscileaza vremea.deci in principiu frumos.
catalin1989
Postat pe 25 August 2009 09:58
Eu am fost de 3 ori pana acum; mi-a placut foarte mult si am fost si in septembrie, vremea e OK, doar ca mie mi s-a parut mai calda apa in Iunie.

Legat de preturi, cu 25 de euro mananca binisor 2 persoane o masa la restaurant, cu tot cu o bere sau suc, iar la magazine preturile mancarii sunt ca pe la noi. Apropo, nu lua apa plata cu tine, acolo costa cam 1,5 E baxul la 1,5 l, nu are rost sa cari.

Un sfat legat de excursiile optionale: nu le lua de la reprezentantul agentiei pentru ca sunt mult mai scumpe. Profita de faptul ca oamenii sunt obositi dupa drum, si ti le baga pe gat cum ai coborat din autocar. Exista si alte agentii locale in toate statiunile, iar preturile sunt mult mai bune. Adica, daca ai lua toate excursiile ai economisi cam 100 E pt 2 persoane.

Olympic beach e o statiune cu plaja buna, cu multe restaurante au si ceva cluburi, dar mai putine decat in Paralia Katerini care e destul de aproape, asa ca te poti distra si acolo. Depinde acum ce iti place, daca te duci in cautarea unei oaze de liniste unde sa fi aproape singura pe plaja si sa nu bazaie nici musca, nu ai nimerit foarte bine, sunt locuri mult mai linistite in Grecia.

Daca te duci cu autocarul, ia si o hainuta mai de toamna cu tine, pt ca in Bulgaria opriti in munti si e cam rece noaptea.

In rest, distractie placuta.
sweetheart_simy
Postat pe 25 August 2009 15:29
daca vrei sa vezi poze noi am fost anul acesta in august la Paralia Katerini langa Olimpic si am postat poze noi
patrichegiulio
Postat pe 25 August 2009 20:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pensiuni in Maramures 13 De la: lica 8 Noiembrie 2009 22:49
Hotel Green Nature Resort MARAMARIS TURCIA 4 De la: lazy000884 15 Iulie 2009 18:46
ce nu include un " all inclusive"? 22 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:52
bilete internationale la tren 2 De la: Shoarezu 25 Aprilie 2009 09:48
Hotel Elly Beach Corfu 5 De la: carmen_natural 10 Iunie 2011 15:38