Setari Cookie-uri

Grecia si criza, ce facem?

salut tuturor. cred ca multi si-au pus intrebarea referitoare la criza din Grecia. credeti ca ne poate afecta concediul? eu am depus avansul la o agentie din Timisoara pentru sfarsitul de august in Corfu. pana in iunie pot sa imi retrag banii daca ma razgandesc. sincera sa fiu, am citit atatea lucruri bune aici pe forum despre Corfu, incat abia astept sa merg. credeti ca pot fi probleme legate de costurile de acolo, in special benzina? am planuit concediul cu transport individual. multumesc anticipat celor care sunt interesati de subiect. o duminica faina.
dhoria
Postat pe 16 Mai 2010 20:51
Buna, eu voi pleca pe 24 mai in Zakynthos, si nu pot sa spun ca nu am emotii..dar iti voi scrie cand ma intorc cum a fost. Oricum felicitari pentru alegerea facuta, eu am fost in Corfu in 2007 si 2009 si as reveni oricand acolo....pana nu vezi, vorbim , vorbim dar acolo ramanem muti de ce a putut natura (si "omul care sfinteste locul")creea!!!va fi biiine!!!
kudika133990
Postat pe 17 Mai 2010 10:23
O prietena tocmai s-a intors din Insulele Santorini si Creta. Mi-a zis ca situatia e calma, nu sunt greve, manifestatii. Ba chiar sunt foarte multi turisti, iar unele hoteluri sunt pline... Deci cred ca n-ar trebui sa va faceti probleme.
travelGirl
Postat pe 18 Mai 2010 16:27
eu am fost anul asta ptr. prima oara in grecia in halkidiki. mi-a placut, dar am ramas f. dezamagita de preturile de acolo.benzina incepea de la 1,5e/l si mergea pana la 1,9.enorm.alimentele si cosmeticele din supermarket-uri inacceptabile. vb. de iaurt, mezel, paine, etc. mi s-a parut cea mai scumpa tara europeana.sotul meu care a locuit 1 an la londra mi-a spus ca e comparabila. in schimb cazarea ieftina ( 3 stele), restaurantele (daca tii cont cat e materia prima in piete si magazine) rezonabile, si mereu exista varianta fast-food-urilor locale unde cu 3e mannci souflaki si gyros ( un fel de shorma locale f.f. bune).poate anii trecuti nu era asa. oricum mi-a placut.benzina afost cel mai mare soc, ptr. ca suntem si genul care ne miscam peste tot si vrem sa vedem tot.vacanta frumoasa.
tudorva
Postat pe 19 Mai 2010 10:36
Locuiesc de un an de zile in Grecia, Khalkidiki, si tot ce va pot spune este ca puteti sa fiti linistiti, nu va anulati biletele si veniti sa va petreceti concediul dorit ca nu e nici o problema. Nu sunt greve, manifestatii, grecii sunt extrem de atenti cu turistii, o sa va simtiti bine. Vizavi de preturi: minciuna cu postul de mai sus ca benzina e 1.90, pretul la motorina si benzina este cam la fel ca in Romania, motorina 1,25 euro si benzina, 1,45 euro. daca faci paritatea e identic cu romania. Fireste ca este si aici concurenta, gasesti si mai scump si mai ieftin totul este sa te orientezi. In supermarket preturile sunt mai ieftine decat in Romania: carnea de pui 3 euro, berea, 50 centi - 80 centi, Grecia e o tara turistica stiu cum sa faca sa se simta bine turistii. Eu nu am vazut aici nici o greva, nici un protest nimic, doar taverne si hoteluri care isi asteapta turistii. Totul e politica, in Romania se minte mult la televizor, realitatea e alta. Grecia este o tara ieftina comparativ chiar si cu romania, tinand cont ca salariul aici este de 1000 euro si pensia de 850 euro. Carcotasi sunt destui pe pamant. Sfatul meu este sa va pregatiti de concediu , si sa va simtiti cat mai bine. La toata lumea concediu placut
dobrin7m
Postat pe 20 Mai 2010 09:16
Salut, e greu de prevazut ce se va intampla cu carburantul.Probabil ca gruvernul elen va depune eforturi sa-l mentina la preturi rezonabile astfel incat turismul sa nu fie afectat.Pentru orice eventualitate te sfatuiesc sa intrii in Grecia cu plinul facut.Am fost anul trecut in Korfu, dar cu avionul.E o insula atragatoare, cu peisaje frumoase, fara a excela in ceva anume.
rotsin
Postat pe 20 Mai 2010 09:46
multumim dobrin :)
in iunie mergem si noi in halkidiki, chiar aveam emotii legat de preturi. acum m-ai linistit. intr-adevar la noi se minte mult, cred ei ca asa ramanem in tara. mergem la mamaia sa ne fure ei.:((

am fost anul trecut in insula thasos. a fost minunat. grecii stiu sa faca turism, sunt extrem de amabili. totul a fost la superlativ. si apa plata e mai ieftina la ei, decat la noi.:(

mi-ar placea sa vorbesc frumos si despre oamenii care fac turism pe litoralul romanesc, dar nu am ce lauda. :((
eligagiu
Postat pe 20 Mai 2010 10:25
Duceti-va linistiti!
Niste prieteni de-ai mei s-au intors de 2 zile din Zakynthos, am vazut deja pozele, eu plec pe 17.06 tot acolo!
In Corfu am fost in 2008, MERITA!!! Urmareste subiectele postate de mine pe tema Corfu!
Faptul ca ei sunt cumva in criza, este la nivel de conducere, guvern si sector bugetar 9cam ca la noi).Avantajul este ca prin turism ei pot incasa bani bani frumosi, au ce exploata! IOar faptul ca anul acesta preturile au fost mai scazute ne avantajeaza pe nopi, turistii!
Cand ajungi in Corfu, nu te arunca in prima firma de inchiriere masini, etc! Plimba-te, intra in mai multe locatii care ofera aceleasi servicii sau produs!Cele mai scumpe sunt pe langa obiectivele turistice cele mai promovate si vizitate implicit!NU UITA! IN GRECIA SE NEGOCIAZA TOT!Chiar si iochrierea unei masini!Imi aduc aminte o faza hilara, la super market in ziua plecarii, am ochit un bidon de 5 l ulei masline extra virgin, presat la rece...o nebunie! era 25E.am ajuns la casa, am scos banii marunti (e bine sa pleci cu bani schimbati maruntei macar 100 E in1E, 2E, 5E, 10E) 20 Euro si am inceput la scarpinat monezele de 5centi 1 cent....vroiam sa-i cheltui! aveam 150 E deoparte pt duty free evident!casierul cand a vazut monezele mici de eurocenti, mi-a spus ca era suficient 20 Euro cat i-am dat pentru ca-mi face discout la ulei! Eram foarte mirata, era magazin, nu un particular la dugheana! Nici eu nu aratam a "fara bani in buzunar" :))
Eu zic sa te duci, nu ai de ce sa ai probleme!
VACANTA PLACUTA!
Asteptam pozele!
Mihaela
ferrari_enzo
Postat pe 20 Mai 2010 11:00
Nu am raspuns la subiect! BENZINA!
Sfatul meu este sa alimentati pe drum, fie Bulgaria fie Grecia, de la benzinarii mari.In Bulgaria gasiti cel mai mult LUKOIL sau OMV PE CARE LE RECOMAND, iar in Grecia de la AEGEAN!
NU ALIMENTATI DE LA O BENZINARIE "NO NAME" PIERDUTA PE UNDEVA INTRE SATE SAU CAMPURI!
Atentie la IGUOMENITZA la imbarcarea pe feriboat! Interesati-va pe siteul feriboaturilor care pleaca din Iguomenitza spre Corfu (1 ora jumatate face pana acolo)ce orar de imbarcare au, trebuie sa fii cu cel putin 3 sferturi de ora la imbarcare, inainte!COST PENTRU TURISM CAM 180E o traversare sau poti plati direct dus-intors si ai discount-macar esti sigur ca ai traversarea platita daca ramai fara bani la intoarcere :)))
In Corfu Town (Kerkyra) care este capitala, e mai greu cu parcarile!
Sfat: parcati langa portul nou (zona pazita) si luati-o la picior sa vizitati!
Faceti neaparat CROAZIERA PAXOS-ANTIPAXOS!
Gasiti in Kerkyra agentii care organizeaza croaziere acolo! MERITA!
ferrari_enzo
Postat pe 20 Mai 2010 11:25
Buna ! Pe 19 iunie plecam in Thassos , sper sa fie bine si frumos , eu ca deobicei o sa plec cu ceva din tara sucuri dulciuri pt copil. Anul trecut am fost in Olimpic Beach , din cate tin minte motorina era in jur de 1,8 euro( luam motorina doar de la benzinariile mari dar difera pretul cred ca si de zona ,parca la Atena erau mai ridicate) , posibil sa fi scazut anul acesta . Parerea mea , daca te inhami la un asemenea concediu treb sa pleci cu bani la tine , acolo vezi daca ii cheltui , daca stii sa te gospodaresti poti face un concediu placut si ieftin. Concediu placut tuturor.
vladgg_19
Postat pe 20 Mai 2010 12:24
Ieri m-am intors din Grecia. Nu a fost nici o problema. Oricum mass-media exagereaza orice.
Am ajuns si in Corfu, Eghina, Evia. Nu are rost sa va anulati calatoria.

Daniela
Eirene07
Postat pe 20 Mai 2010 13:22
Buna, Si eu vreau sa merg in Insula Zakyntos in septembrie. Plecati prin agentie ? sau pe cont propriu ? As fi ijnteresat cum a fost vacanta in Zakynthos , sa ne povestiti cum a fost, pe scurt Macar sa stiu la ce sa ne asteptam. Multumesc
rodica_m
Postat pe 20 Mai 2010 18:30
Acum depinde ce iti doresti? Prin agentie este un pic mai scump, fiind transportul asigurat, fie cu avionul, sau autocarul. Grecia este foarte frumoasa, sunt foarte multe locuri frumoase de vazut,dar acum depinde si de bugetul pe care il vei aloca pentru aceasta vacanta! Sunt o multime de agentii de turism care au oferte dintre cele mai tentante, de genul platesti 1 loc si merg 2 persoane, sau platesti un sejur si primesti un altul gratis. Eu anul trecut am fost cu o astfel de oferta si am fost foarte incantata. Eu merg pentru a 5 -a oara in acest an in Grecia, in corfu cu agentia de turism Christian Tour, si sunt foarte multumita de ei.
Orice modalitate ve-ti alege, va doresc vacante reusite!
mymyk
Postat pe 20 Mai 2010 18:56
De la: vladgg_19, la data 2010-05-20 12:24:06Buna ! Pe 19 iunie plecam in Thassos , sper sa fie bine si frumos , eu ca deobicei o sa plec cu ceva din tara sucuri dulciuri pt copil. Anul trecut am fost in Olimpic Beach , din cate tin minte motorina era in jur de 1,4 euro( luam motorina doar de la benzinariile mari dar difera pretul cred ca si de zona ,parca la Atena erau mai ridicate) , posibil sa fi scazut anul acesta . Parerea mea , daca te inhami la un asemenea concediu treb sa pleci cu bani la tine , acolo vezi daca ii cheltui , daca stii sa te gospodaresti poti face un concediu placut si ieftin. Concediu placut tuturor.
vladgg_19
Postat pe 20 Mai 2010 21:01
Dupa cum v-am mai spus, stau aici in Khalkidiki de un an. Deci cu motorina si benzina: masina noastra e pe motorina, pretul motorinei este de 1.27 euro, so: faceti trasformarea si vedeti oare nu e mai ieftina ca in Romania? benzina e un pic mai scumpa decat motorina dar nu sare de 1.50 euro. asta aici in Khalkidiki dar stiu ca preturile sunt cam la fel in toata Grecia. Apropo: in supermarket sunt sucuri foarte bune si ieftine. Cei care vreti sa duceti de acasa sucuri nu cred ca are rost. Eu cumpar saptamanal din supermarketul numit aici LIDL, cred ca este in toata Grecia retea cu acest brand , sucuri naturale din fructe fara acid la pret de 0.85 centi un litru, mai ieftin decat in Romania; baxul de apa plata este 1, 20 euro pana la 1,50 euro 6 sticle de 2 litri, cu dulciurile e adevarat ca nu stau asa ca noi. In supermarket gasesti biscuiti, ciocolata, cipsuri, napolitane, dar preturile la dulciuri sunt totusi un pic ridicate fata de Romania, dar toate sunt de calitate. Prajituri gasesti la un fel de cofetarii nu chiar ca la noi dar au preturi de la 2 euro in sus. Fireste ca in preajma obiectivelor turistice si pe plaja totul e mai scump, fenomen intalnit si la noi la romani cu varf si indesat. Vedeti voi aici vin turisti de peste tot, de pilda aici unde sunt acum in acest moment sunt multi nemti si englezi si fireste ca au bani mai multi decat noi romanii. de aceea grecul negociaza aproape tot. Deci la toata lumea distractie placuta si nu ascultati carcotasii.
dobrin7m
Postat pe 21 Mai 2010 11:01
Buna! Locuiesc in insula Rodos de aproape 8 ani si este foarte frumos. Exagerarile din presa si TV nu au nici o legatura cu situatia din insulele grecesti. Cand benzina in Romania era 1 euro, in Grecia era sub 1 euro. Acum s-a scumpit. E cam 1,60 E. In fiecare an merg in concediu in Romania si de fiecare data ma uimeste faptul ca multe produse sunt mai scumpe decat in Grecia. Ma acuzati ca va spun asta, dar grecii nu sunt ca romanii sa incerce sa te fure si sa iti dea in cap imediat ce ai intors spatele, numai in cazul cand ai nenorocul sa dai si peste specimene de-astea care exista in toata lumea. Grecia este o tara cu civilizatie..veti fi uimiti cata diferenta exista intre Grecia si Romania din toate punctele de vedere. Iubesc Romania, dar sunt tare dezamagita si nu cred ca ma mai intorc decat pentru cateva zile de concediu anual. Vacanta placuta tuturor si fericire va doresc!!!
intrusha
Postat pe 21 Mai 2010 11:37
De la: dobrin7m, la data 2010-05-21 11:01:07Dupa cum v-am mai spus, stau aici in Khalkidiki de un an. Deci cu motorina si benzina: masina noastra e pe motorina, pretul motorinei este de 1.27 euro, so: faceti trasformarea si vedeti oare nu e mai ieftina ca in Romania? benzina e un pic mai scumpa decat motorina dar nu sare de 1.50 euro. asta aici in Khalkidiki dar stiu ca preturile sunt cam la fel in toata Grecia. Apropo: in supermarket sunt sucuri foarte bune si ieftine. Cei care vreti sa duceti de acasa sucuri nu cred ca are rost. Eu cumpar saptamanal din supermarketul numit aici LIDL, cred ca este in toata Grecia retea cu acest brand , sucuri naturale din fructe fara acid la pret de 0.85 centi un litru, mai ieftin decat in Romania; baxul de apa plata este 1, 20 euro pana la 1,50 euro 6 sticle de 2 litri, cu dulciurile e adevarat ca nu stau asa ca noi. In supermarket gasesti biscuiti, ciocolata, cipsuri, napolitane, dar preturile la dulciuri sunt totusi un pic ridicate fata de Romania, dar toate sunt de calitate. Prajituri gasesti la un fel de cofetarii nu chiar ca la noi dar au preturi de la 2 euro in sus. Fireste ca in preajma obiectivelor turistice si pe plaja totul e mai scump, fenomen intalnit si la noi la romani cu varf si indesat. Vedeti voi aici vin turisti de peste tot, de pilda aici unde sunt acum in acest moment sunt multi nemti si englezi si fireste ca au bani mai multi decat noi romanii. de aceea grecul negociaza aproape tot. Deci la toata lumea distractie placuta si nu ascultati carcotasii.



Buna, in Thassos este frumos ? Stii cumva daca spre Thassos ,( am inteles ca o sa mergem pe alt drum , nu prin Salonic) , este magazinul Jumbo?
vladgg_19
Postat pe 21 Mai 2010 15:48
Eu m-am intors ieri din Grecia si nu am avut probleme. Singura manifestare a fost pe o autostrada care era blocata de catre grevisti, dar acest lucru a fost anuntat cu 80 km inainte de baricada, astfel ca am putut schimba traseul la timp, fara incidente.
In rest, totul a fost suuuuper.
Iti urez distractie placuta!
monica_banariu
Postat pe 21 Mai 2010 23:59
A, referitor la benzina... Pretul este mai ridicat decat cel din Romania. Am un bon de benzina in fata: 1,5 euro/ litru.
monica_banariu
Postat pe 22 Mai 2010 00:12
Oricum, mergi in Grecia, merita.
monica_banariu
Postat pe 22 Mai 2010 00:21
argumentul tau ca grecia este ieftina ptr. greci, ti-a demolat tot esafodajul. eu doar mi-am spus parerea de turist si n-am jignit pe nimeni.
tudorva
Postat pe 22 Mai 2010 22:58
te rog sa-mi zici cam ce preturi sunt la apartamente,case. cu 2-3 camere....aproape de o statiune sau in statiune,insula .
merci!
ananico_yahoo_com
Postat pe 23 Mai 2010 10:56
Thassos,mi-a placut mai mult decat Halkidiki si localnicii mai calzi cu turistii.Eu am fost in thassos,anul asta de paste,iar diesel cel mai jos am vazut la 1.90 si cel mai mult 1,23.Imaginati-va ca din thassos,am plecat la Istanbul si in turcia motorina cel mai ieftin e 1,50,adica vre-o 3 YTL.Daca ma intrebati pe mine,Grecia este o tara frumoasa in care as merge si pe jos....
romulus_lazy
Postat pe 24 Mai 2010 11:08
Noi am fost in Grecia perioada cand erau "revoltele" in Atena. Am fost in Corfu si cred ca a fost o vacanta normala, fara nici un fel de incident. Imi amintesc ca am fost si in Halkidiki atunci era "marele incendiu", acum 4-5 ani, si la fel: mai rau era la televizor, decat la fata locului.
"Nu va duceti in Grecia, e incendiu, foc mare"...aiurea, doar politica impotriva turismului in Grecia!
Vacanta placuta in Grecia!
Daca vrei o vacanta interesanta, incearca totusi Corfu! :)
funny_travel
Postat pe 25 Mai 2010 09:02
Am fost in grecia in statiunea Paralia Katerini,prin agentie,intr-un sejur de 7 zile;ceea ce se spune despre criza din grecia este adevarat,dar se exagereaza mult in romania;nu am avut probleme in nici una din excursiile facute;am mers si la salonic,si era liniste;perioada 14 mai-21 mai 2010;in atena nu s-a mai facut excursia deoarece in ziua programata era o greva si era inchis;pentru cei care nu sunt pretentiosi recomand hotel rena,unde ai conditii sa si gatesti;preturile la excursiile optionale sunt cam aceleasi la toate agentiile din jur.
aaaaaa_lazy
Postat pe 25 Mai 2010 10:34
nu cred ca a inteles cineva ceva,vroiam sa zic 1,19 si 1,23
romulus_lazy
Postat pe 25 Mai 2010 21:05
Sotul meu s-a intors din delegatie in Grecia acum o saptamana. Doar in Atena mai sunt ceva miscari de strada, dar deocamdata nu alarmante, mergeti fara grija! Sunt exagerari, iar multi turisti isi schimba planurile de pomana.

Singura problema e greva, dar in insule cu siguranta nu veti fi afectati!

In schimb, la multe hoteluri preturile chiar au scazut, din cauza celor care si-au anulat planurile, asa ca puteti profita de preturi mai bune!
MmeButterfly
Postat pe 6 Iunie 2010 21:32
Draga Enzo,
Si noi plecam tot pe 17 iunie cu masina, in Chalkidiki, pe bratul Kassandra.
Stii ceva despre asigurarile medicale in Grecia?
Se stie la general ca nu mai sunt obligatorii, dar pe site-ul mae scrie ca sunt!
Stam acolo 7 zile, este necesar sa le prezentam la granita?
Multumesc!
Mihai
glogojeanu2006
Postat pe 9 Iunie 2010 15:14
asigurãri medicale nu ne-a întrebat nimeni de ele,de vre-o 5 ani,chiar și anul ãsta am fost de paște în grecia.Totuși bine e sã le ai,in caz de ceva.Numai știu,dar cred cã pentru 2 sãpt.în jur de vre-o 2 milioane,vechi
romulus_lazy
Postat pe 10 Iunie 2010 16:18
As dori sa-mi spuneti cat m-a costa o tranversare cu feribotul pentru thassos.
elenacristina90
Postat pe 17 Iunie 2010 10:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vacanta in Maramures 3 De la: bianca 7 Septembrie 2009 22:58
Vizitati JAMAICA 31 De la: andrebety 6 Iunie 2016 19:37
SUPER IDEE DE AFACERE SI NU E VRAJEALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1 De la: yadydeea_puss 5 Martie 2009 15:01
luna de miere in noiembrie 8 De la: kudika500045 11 Februarie 2012 21:56
ati fost la cetatea RASNOV? 17 De la: gabibrb 14 Decembrie 2009 08:05