Setari Cookie-uri

Grecia

Fiind criza, preturile au scazut. Asadar, oricine isi poate permite acum o vacanta in Grecia. Insa, statiunile au ramas la fel de frumoase sau s-au "deteriorat"?
Amelia_Ciurica
Postat pe 21 Iunie 2010 13:54
Am achizitionat prin intermediul Christian Tour, in data de 26.01.2010, un pachet pentru Grecia, hotelul Mare Blu Beach – individual. Din multitudinea de oferte, am ales-o pe aceasta, deoarece, conform reclamei agentiei si a informatiilor furnizate de angajatii acesteia, hotelul era situat pe malul marii.
Am ajuns la destinatie in data de 12.06.2010, unde am fost intimpinati de o domnisoara pe numele sau Monica, reprezentanta agentiei Meli Tours, care, fara explicatii, ne-a aratat hotelul unde urma sa fim gazduiti, unul situat la 400 metri de plaja, nicidecum asa cum era mentionat in reclama. In realitate, hotelul mentionat avea doua locatii, una la casute, pe plaja, acolo unde optasem si noi, avand in vedere ca avem copii mici si doream sa stam intr-un hotel pe plaja, cat mai aproape de malul marii, si o alta locatie, situata, asa cum am mentionat, la aproximativ 400 metri de plaja.
Conditiile din acest hotel sunt greu de explicat in cuvinte. Astfel, in camera unde stateam, nu functiona aerul conditionat, motiv pentru care, dupa lungi parlamentari, am fost mutat intr-o alta camera, dupa 3 zile.
Baia acestor camera nu avea aerisire, motiv pentru care va puteti imagina (sau poate ca nu), cum era inauntru, dupa ce faceai baie. Usile aveau balamalele ruginite, mirosea a mucegai, iar prosoapele si asternuturile au fost schimbate abia dupa 3 zile, dupa ce ne-am revoltat toti cei care locuiam in acest hotel. Stiti ce explicatii deosebite ne-a furnizat domnisoara Monica, reprezentanta Meli Tours?? Ne-a spus ca asternuturile si prosoapele se schimba o data pe saptamana !!!
Mancarea la acest hotel a fost sub orice critica, in fiecare dimineata primind doar cascaval si un fel de sunca. Personalul hotelului era rece si nu discuta cu nimeni, iar orice sesizare ramanea fara raspuns.
In seara zilei de 18.06.2010, a plouat in zona Halkidiki, iar la hotelul Mare Blu Beach, in camera unde stateam noi, precum si in alte camere, a intrat apa, fiind efectiv inundati. Am filmat modul in care se prezenta camera, precum si faptul ca nimeni din partea hotelului nu ne-a ajutat sa scoatem apa afara din camera, desi discutasem si cu ei si cu reprezentanta Meli Tours.
Am insistat pe langa reprezentanta Meli Tours, sa ne puna la dispozitie hartie pentru a redacta reclamatiile pe loc, dar aceasta a refuzat in mod sistematic, indrumandu-ne sa ne adresam Christian Tour, dupa ce ajungem acasa.
Excursiile organizate de aceasta domnisoara s-au desfasurat cu un autocar din anii 1980, care era cel mai vechi si prost din toata zona. Celelalte grupuri au mers cu autocare supraetajate, al caror motor nu se opera deloc, pentru a pastra racoare in interior. In schimb, acest autocar, ,,al romanilor”, era tras mereu in soare, cu motorul oprit, probabil pentru a nu consuma motorina, dar 15-20 de minute dup ace te urcai in autocar era ca la sauna. Atunci cand am sesizat acest aspect, mi s-a raspuns, de catre reprezentanta Meli Tours, ca sunt cam pretentios !!??
Normal ca eram pretentios, doream sa fiu respectat ca roman, ca om si ca platitor de bilet. Nu primisem nimic gratis, nu ceream decat conditii decente.


CONCLUZIILE PERSONALE SUNT URMATOARELE :

EVITATI GRECIA SI IN SPECIAL REGIUNEA HALKIDIKI, ESTE O ,,ROMANIE” CAREIA I SE FACE RECLAMA PUTERNICA.
GRECII SUNT TUPEISTI SI OBRAZNICI, IAR CONDITIILE DE CAZARE SUNT SUB ORICE CRITICA.
AVETI MARE GRIJA LA EXCURSIILE ORGANIZATE DE REPREZENTANTII AGENTIILOR ROMANESTI SAU STRAINE !!! DE REGULA SUNT TEPE MARI.
ACESTIA TE CONDUC UNDE VOR EI, UNDE PRETURILE SUNT MARI, PRODUSELE SCUMPE, ORICE NEGOCIERE ESTE IMPOSIBILA, IAR CONDITIILE DE TRANSPORT SUNT CELE DIN ANII 1980 !!
ovidiuc70
Postat pe 22 Iunie 2010 22:54
anul trecut am fost in Corfu si a fost superb, as vrea sa mai merg...mergi cu incredere. anul acesta as vrea sa merg in Zakynthos...ce sfaturi imi dati??
kudika117262
Postat pe 25 Iunie 2010 17:18
Ce e drept nu am fost in Halkidiki ci in Paralia. Eu pot spune ca am fost norocoasa. Hotelul era super ok, personalul foarte primitor, iar excursiile au fost de vis. Ghizii nostrii sau mai bine zis "ghidusele" ne-au facut niste prezentari frumoase. Intr-adevar ne ducea in locuri zic eu un pic mai scumpe dar nu erai obligat sa mananci acolo, puteai alege orice alt restaurant (daca aveai de unde - si de obicei aveai). Oricum preturile au fost acceptabile comparativ cu alte destinatii sau cu nivelul lor de trai. In ceea ce priveste autocarele a fost super ok. Noi nu ne-am luat teapa la excursiile locale organizate de Paralia Tours, dar am auzit si eu mici reclamatii din partea altor turisti care au mers cu alte agentii. Problema era ca trebuia sa dai banii din avans daca doreai sa optezi pt excursii (cel putin asa ni s-a spus cand am ajuns la hotel) - aici a fost mai dificil pt ca daca doreai sa renunti la excursie cu 1-2 zile inainte nu-ti mai recuperai banii, in schimb daca nu cumparai excursia si doreai sa te inscrii, locuri gaseai! Eu am fost multumita si m-as mai intoarce!
yrenne
Postat pe 5 Iulie 2010 20:09
BUNA,
STIE CINEVA CUM E IN KASANDRA, IN PEKOHORI? MERGEM LA FLEGRA HOTEL DAR NU GASESC IMPRESII LA ACEST HOTEL. AI CE VEDEA IN ZONA, SEARA AI PE UN DE SA TE PLIMBI?
lazy002496
Postat pe 7 Iulie 2010 18:26
salutare!
anul trecut am fost in Corfu, regiunea Roda, cu agentia KATARGO TOURS. A fost superb am fost cazati la ANGELA BEACH, un hotel de 3 stele + cu all inclusive, hotel e pe malul marii, intr-o zona linistita. Daca doresti sa mergi in oras exista un microbuz al hotelului care pleaca dupa-amiaza din ora in ora, te duce gratuit e drept ca e un microbuz mai antic dar e ok avand in vedere ca mergi doar 5 km.
Mancarea f buna si f diversificata la fiecare masa, bauturile sunt ok, inghetata la discretie (non-stop), personalul f amabil.
Curatenie in camera se face zilnic dar asternuturile nu s-au schimbat decat 1 data intr-o saptamana, prosoapele la 2 zile.
Excurisile au fost super tari, noi am fost in 2 , turul insulei si cu vaporul la Laguna Albastra. Reprezentanta agentiei a fost doar in turul insulei specific ca aceasta excursie a fost facuta cu un super autocar nu aveai ce comenta. Desi in excursia cu vaporul nu a fost ghida agentiei a fost ok se vb in 4 limbi, engleza , franceza, germana, si italiana.
Din punctul meu de vedere super ok mergeti cu incredere in Corfu e f frumos, iar apa este de nedescris , absolut superba
alexandra2008
Postat pe 8 Iulie 2010 10:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Destinatii pentru luna de miere 11 De la: smaranda_25muresanca 22 Februarie 2010 10:30
SARBATORI FERICITE!!! 1 De la: dana17 17 Decembrie 2009 19:05
Sensation white Amsterdam iulie 2010 19 De la: kudika377129 17 Martie 2011 21:34
UN VOT,VA ROG!!!!!! 1 De la: krmen21 3 Februarie 2009 00:34
SUPER IDEE DE AFACERE SI NU E VRAJEALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1 De la: yadydeea_puss 5 Martie 2009 15:01