Setari Cookie-uri

chist ovarian

buna fetelor! am nevoie de parerea celor care au trecut prin asta. Acum 5 luni am facut un control de rutina la ginecologul meu,si mi-a spus ca am un chist ovarian de 5 mm. Mi-a dat antic. diane-35 ; bun.. astazi am fost din nou si mi-a spus ca a crescut la aproape un cm,mai exact 9,2mm.. Si ca este necesara operatia; mi-a spus ca nu este dureroasa,ca nu am de ce sa ma tem,si ca trebuie extirpat,chiar daca nu am niciun simptom inca( deci ar putea aparea ) .. vreau sa vorbesc cu fetele care au trecut prin operatia de acest gen.. sa imi impartasiti experienta voastra! pup
kudika295018
Postat pe 26 Iulie 2010 13:47
daca e laparoscopic am impresia ca a doua zi esti acasa, daca e operatie clasica mai tragi vreo doua zile prin spital. nimic nasol in rest, doar greturile de dupa anestezie... sa te pregatesti vreo sapt inainte de interventie sa mananci doar fructe, sa bei multe lichide, iaurturi... nu am trecut prin asa o operatie, dar am facut altele si stiu ca e la fel la toate, difera doar durata interventiei.
Shhh
Postat pe 26 Iulie 2010 13:52
Buna.. si mama mea a avut probleme cu chisturile.. si din pacate inca mai are, dar totul se rezolva.. sa iti spun cum s-a intamplat..
A mers la ginecolog, i-a spus ca are chisturi de 2 mm .. dupa ce a urmat tratamentul 3 luni a mers iarasi la control.. Chisturile i s-au marit.. Ceea ce nu a fost deloc bine.. I-a dat alt tratament si i-a spus ca daca nici asa nu trece v-a trebui sa faca operatia cu laser.
S-a gandit sa mai afle parerea altui ginecolog.. A primit alt tratament i-ar chisturile au inceput "sa dispara"..
Nu e bine ceea ce ai patit tu .. Consulta alt ginecolog.. Si poate va fii mai bine..desii la 9, 2 mm nu cred ca mai ai ce face, e caz sigur de operatie..
Imi pare rau pentru ce ai patit tu..
Sa nu iti fie frica, totul va fii bine!
XsyXsy
Postat pe 26 Iulie 2010 14:01
chis ovarian...chist ovarian...!!??
asta-i din aceiasi familie cu bulb rahidian si varujan pambuccian?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 26 Iulie 2010 14:03
da,sunt constienta! nu mi e teama.. vreau sa fiu sanatoasa; saptamana asta o sa fac operatie prin laser.. am senzatia aceea,cred ca tipica,a oricarei persoane inaintea unei operatii..
kudika295018
Postat pe 26 Iulie 2010 14:07
greseala mea a fost si ca nu m-am dus la timp la control..adica dupa 3 luni.. nu am avut cum.. si doctorul se mira ca nu am simptome .. adica dureri in prima zii de menstruatie,mictiune dureroasa.. avand in vedere marimea chistului
kudika295018
Postat pe 26 Iulie 2010 14:10
asta m-am mirat si eu cand am citit ceea ce ai spus.. nu ai dureri ?..
imi amintesc ca mami la 2 mm in primele zile de menstruatie nu putea sta in picioare..
oricum . suntem alaturi de tine !
XsyXsy
Postat pe 26 Iulie 2010 14:14
de aceea nici nu m-am alarmat prea tare si am pus pe primul loc facultatea.. am avut mult de invatat si nu m-am mai preocupat mult cu asta.. singura chestie pe care am avut-o ar fii durerea la spate .. in zona rinichilor.. dar dureri la menstruatie si simptomele tipice nu.. mama ta ce dureri a avut?in afara celor din primele zile de menstruatie
kudika295018
Postat pe 26 Iulie 2010 14:26
nu stiu la ce doctori ati fost voi...mie mi s-a zis k un chist e periculos daca trece de 5 cm..eu am unul de 3 cm si mi s-a zis sa stau linistita k 1 din 50 de fete au..chiar si cele de 11 12 ani..k e ceva absolut normal..si k doar atunci knd vrei sa ramai insarcinata iti pui problema unei operatii...
annemarye
Postat pe 4 August 2010 17:09
De la: annemarye, la data 2010-08-04 17:09:51nu stiu la ce doctori ati fost voi...mie mi s-a zis k un chist e periculos daca trece de 5 cm..eu am unul de 3 cm si mi s-a zis sa stau linistita k 1 din 50 de fete au..chiar si cele de 11 12 ani..k e ceva absolut normal..si k doar atunci knd vrei sa ramai insarcinata iti pui problema unei operatii...


nu ma doare,e ca si cum n=ar fi...la menstruatie e normal sa mai ai dureri..
annemarye
Postat pe 4 August 2010 17:11
este f mic chistul tau ptr operatie eu il am de 5 cm acum iau tratament si mi-a spus doctorul k peste 5 cm este de operatie...
elenita16
Postat pe 14 Ianuarie 2011 11:03
eu am avut un chist de 10-12 cm la 19 ani.m-am operat si mi-a facut si analiza patologica ca sa vada daca e malign sau benign,din fericire a fost benign,deci nu va mai reaparea.nu am avut nici o durere,am aflat de el in urma unei ecografii pentru apendicita.aveam si apendicita ,iar chistu era pe partea stanga.nu am avut nici o stare si nici o durere.mi s-a facut anestezie totala si in 45 de min eram ca noua si eu am facut operatia clasica deoarece laparascopic la varsta aceea credaem ca ma ciuruie si raman cu semne(minte de copil)
doina_
Postat pe 18 Ianuarie 2011 19:14
E ciudat ca nu ti-au trecut de la estrogen.
parerea mea e sa mai incerci si la alti medici ca nu strica si o alta opinie.
De ce sa tai cand poti sa tratezi si altfel?
Oricum, din cate stiu eu contraceptivul hormonal e cel mai indicat in asemenea cazuri..
sanatate!
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 03:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut 17 De la: office_salinasusesi_ro 9 Iunie 2010 23:54
scurgeri maroni 7 De la: GeorgianaBB 28 Ianuarie 2012 14:33
Rugaminte interpretare PAPANICOLAU 2 De la: stella_bella 13 Decembrie 2009 17:45
Prima vizita la ginecolog 10 De la: flori_16 15 Octombrie 2013 17:28
ma dor sanii!! 89 De la: dibu_iulia 19 Iunie 2012 01:43