Setari Cookie-uri

anticonceptionale

Salut!!!
Am si eu nevoie de un sfat!
Am luat timp de aproximativ 4 ani anticonceptionale Janine dupa care am facut o pauza de un an si ceva,iar acum am fost la medicul ginecolog pt un consult de rutina si i-am explicat ca doresc sa incep sa le iau din nou.I-am spus ca am luat 4 ani Janine si mi-a spus ca sunt prea puternice pt mine si ca imi recomanda sa iau Karissa sau Yaz asta fara am face analize ,doar dupa spusele mele.Sunt foarte nedumerita ce sa fac sa reincep sa iau Janine pt ca nu am avut nici o problema de la ele m-am simtit chiar fff bine,sau sa ascult sfatul medicului, si daca da care sa le iau Karissa sau Yaz??!!??
oanny_oana
Postat pe 26 Octombrie 2011 11:59
De la: oanny_oana, la data 2011-10-26 11:59:06Salut!!!
Am si eu nevoie de un sfat!
Am luat timp de aproximativ 4 ani anticonceptionale Janine dupa care am facut o pauza de un an si ceva,iar acum am fost la medicul ginecolog pt un consult de rutina si i-am explicat ca doresc sa incep sa le iau din nou.I-am spus ca am luat 4 ani Janine si mi-a spus ca sunt prea puternice pt mine si ca imi recomanda sa iau Karissa sau Yaz asta fara am face analize ,doar dupa spusele mele.Sunt foarte nedumerita ce sa fac sa reincep sa iau Janine pt ca nu am avut nici o problema de la ele m-am simtit chiar fff bine,sau sa ascult sfatul medicului, si daca da care sa le iau Karissa sau Yaz??!!??



Anticonceptionalele "Jeanine" ti-au fost prescrise de catre acelasi medic ginecolog?Daca da,inainte de a incepe cura contraceptiva,ti s-au facut analizele specifice?Ai si alte probleme de sanatate?

De regula,in momentul in care te hotarasti asupra administrarii de contraceptive,se face acest lucru in urma prescriptiei medicale,indicata de catre medicul ginecolog curant,care iti cunoaste foarte bine starea de sanatate si este singurul in masura sa-ti recomande anticonceptionalul potrivit tie.Nu este bine sa iti schimbi medicul,tocmai din acest motiv al cunoasterii pacientului de catre medic.Deci,daca medicul tau te cunoaste din punct de vedere al sanatatii si ti-a recomandat alt tip de contraceptiv,inseamna ,ca acesta stie pentru ce a facut acea recomandare.Anticonceptionalele sunt substante pe baza de hormoni si nu este indicat sa ni le administram aleatoriu.

Daca medicul care ti-a prescris AC-"KARISSA" SAU "YAZ",nu este cel care te monitorizeaza in mod curent,nu este o problema grava!Atata timp cat stie din experienta profesionala,efectul AC-urilor asupra sanatatii femeilor,ti le poate indica si pe acestea ca varianta de protectie!Tot anticonceptionale sunt,dar ar fi indicat sa repeti setul de analize necesar a fi facut inaintea inceperii administarrii lor!De multe ori,medicii care au ochiul format in urma experientei dobandita in timp si tinand cont si de datele minime ,furnizate de catre pacient,prescriu contraceptive fara rezultatele analizelor ,ce ar fi trebuit sa fie efectuate anterior inceperii tratamentului respectiv.
RAINBOWLADY
Postat pe 26 Octombrie 2011 12:32
Medicul la care am fost acum nu este cel care mi-a recomandat Janine....este altul....si din cate stiu este un medic renumit si destul de bun...cel putin din cate am auzit eu....acuma sincer nu stiu ce sa fac....nu as vrea intr-un fel sa le schimb si sa mi le dau toate peste cap avand in vedere ca Janine-ul nu mi-a daunat deloc...dar pe de alta parte ma gandesc ,ca si medicul acesta nu degeaba mi-a recomandat sa iau alte Ac.....si daca e sa le schimb ,cu ce anume sa le schimb cu Yaz sau Karissa?mersi mult!!!
oanny_oana
Postat pe 27 Octombrie 2011 17:14
Scuze nu ti-am rasp la toate intrebarile...atunci cand mi-a fost prescris Janine mi s-au facut analize ...in schimb acum nu...doar un control ,ecografie si papanicolau.....din cate stiu nu am alte probleme de sanatate...mersi!!!
oanny_oana
Postat pe 27 Octombrie 2011 17:16
De la: oanny_oana, la data 2011-10-27 17:14:32Medicul la care am fost acum nu este cel care mi-a recomandat Janine....este altul....si din cate stiu este un medic renumit si destul de bun...cel putin din cate am auzit eu....acuma sincer nu stiu ce sa fac....nu as vrea intr-un fel sa le schimb si sa mi le dau toate peste cap avand in vedere ca Janine-ul nu mi-a daunat deloc...dar pe de alta parte ma gandesc ,ca si medicul acesta nu degeaba mi-a recomandat sa iau alte Ac.....si daca e sa le schimb ,cu ce anume sa le schimb cu Yaz sau Karissa?mersi mult!!!


Oricare dintre cele doua tipuri de anticonceptionale il poti lua!Normal ca pacient fiind,ar trebui sa urmezi prescriptia medicului,poti incepe cu unul dintre cele doua "AC",vezi cum te simti intr-o luna de zile si daca apar reactii nedorite,mergi din nou la medicul respectiv pentru lamuriri suplimentare.Incearca sa nu mai schimbi medicii,ramai la unul singur si acesta te va monitoriza cu atentie!Orice schimbare a starii de sanatate,trebuie sa o comunici medicului curant.Eu ti-as propune sa incepi cura cu "Karissa"!
RAINBOWLADY
Postat pe 27 Octombrie 2011 17:23
Mersi mult de recomandare....sincer la asta ma gandeam si eu!!!!....;)
oanny_oana
Postat pe 27 Octombrie 2011 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut un raspuns in legatura cu gardnerella 4 De la: crissthina_healthy 29 Ianuarie 2011 23:22
indole-3-carbinol si fibromul uterin 1 De la: kudika066888 7 Ianuarie 2011 18:40
Imi intarzie ciclul. 22 De la: Makeeda 9 Iulie 2013 15:59
Help! 13 De la: kudika_28925 12 Martie 2013 14:12
cine ma pote ajuta sa raman ansarcinata 49 De la: yumy 25 Iulie 2010 22:29