Setari Cookie-uri

cu cat timp inainte de nunta se trimit invitatiile?

as vrea sa stiu cu cat timp inainte de nunta este cel mai bine sa trimitem invitatiile? astfel incat nici sa nu fie prea devreme sa uite de nunta, nici prea tarziu sa spuna ca nu au timp de pregatiri sau au deja alte planuri facute...
elly_grace
Postat pe 20 August 2008 10:47
Eu am inceput sa le impart cu 2 luni inainte. Mie mi s-a parut a fi ok, nici prea devreme si nici prea tarziu.
fantome
Postat pe 20 August 2008 15:56
cam una doua luni inainte.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:12
eu stiu ca se trimit cam cu 4,5 luni
asa a procedat si sora mea
si cei ce mi-au trimis mie invitatia
si nu au fost putini, cred ca am fost la 20 de nunti
asadar.....cel putin dc mi-au trimis-o mai tarziu adik doar cu 1,2, luni inainte m-au anuntat din timp ca sa stiu despre ce este vb
iulik_flore
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:54
eu cred k cu 1-2 luni inainte e suficient k cine vrea sa fie aproape de tine vine si dak il anunti cu 1 luna inainte
cioli2002
Postat pe 10 Martie 2009 15:59
Buna fetelor! Eu am nunta pe 20 iunie si invitatiile le voi face la inceputul lui aprilie.Cred ca mai dureaza o saptamana pana sunt gata...apoi le voi imparti...Eu zic ca e destul timp...Bafta!
evelinne
Postat pe 11 Martie 2009 09:08
LA INCEPUTUL LUI APRILIE TREBUIE SA LE IMPARTI OBLIGATIU!
GANDESTE-TE CA MAI SUNT 2 LUNI!
IDEAL AR FI SA LE DAI CAM CU 4 LUNI INAINTE SAU MACAR SA ANUNTI!

CAM ASA CEVA....

FETELOR UITATI0VA AICI. SUNT CHIAR CELE MAI FRUMOASA ROCHII

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Mituri_si_realitati_despre_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 11 Martie 2009 11:12
De anuntat, i-am anuntat de ceva vreme pe majoritatea invitatilor, deci nu au scuza Eu am intrat de cand ai pus tu link-ul si am vazut rochiile...sunt superbe!!! Mai ramane sa merg si pana la magazinul lor sa le vad in realitate si sa vedem ce preturi au...Sper sa fie ok...Inca nu stiu ce model vreau dar trebuie obligatoriu sa aiba trena trebuie sa probez cateva modele sa-mi pot da seama ce mi s-ar potrivi. Sper sa pot face si poze la proba...si le voi pune sa le vedetzi si voi...Poopicei
evelinne
Postat pe 11 Martie 2009 17:54
http://www.crealdesign.ro/ sa vedetzi si voi mai multe modele si aveti datele lor de contact...daca aveti timp si posibilitate, mergeti si voi sa vedeti...
evelinne
Postat pe 11 Martie 2009 17:58
la mine in familie stia toata lumea cand am nunta (prieteni si rude). am facut invitatiile la inceputul lui septembrie, iar nunta era pe 12 octombrie. invitatiile au fost gata in 2 zile. la prieteni le-am dat invitatiile imediat ce le-am luat, iar la rude cu o saptamana inainte de nunta (asa se dau la noi). Eu sunt aromanca, iar daca incep sa dau invitatiile inainte cu 2 luni sau 1 luna toata lumea incepe sa comenteze ca de ce le dau asa devreme. La noi tot timpul s-au dat invitatiile inainte cu 1 saptamana de nunta.
doar la constanta am fost pe la mijlocul lui septembrie pentru a da invitatiile.
iar de confirmari nu am avut nevoie din partea rudelor, pentru ca la noi rudele vin 100% sigur. doar la prieteni am facut confirmari.
acum depinde foarte mult de la familie la familie cum se dau invitatiile, daca nu stii sigur cine vine la nunta poti da invitatiile cu 2-3 luni inaite si sa le ceri sa-ti confirme cu cateva saptamani inainte de nunta ca sa stii cate persoane vei avea. am o prietena care le-a dat mai invitatiile si ea avea in august nunta. si ne cerea sa confirmama cu 1 luna si ceva inainte participarea (cam aberant sa ceri sa iti confirme cu asa de mult timp inainte).
la restaurant inainte cu minim 1 saptamana inainte de nunta te duci sa stabilesti totul (in prealabil tu ai fost sa vezi meniul si aranjamentul salii). eu am fost marti la restaurant si duminica aveam nunta si am stabilit tot atunci: am confirmat meniul ales, am vorbit pt amenajarea salii (am aranjat sala cu o persoana de la restaurant, daca o faci cu o firma atunci trebuie sa cauti din timp), am vorbit pt florile de pe mese, am stabilit cand sa aducem fructele si bautura pt nunta. deci practic atunci anunti si la restaurant cam cate persoane ai la nunta, nu cu 1 luna si ceva inainte, ca sa stie cei de la restaurant cum aranjeaza mesele.
carmela_grace
Postat pe 12 Martie 2009 10:09
nu stiu ce sa zic Carmela
in zonele noastre dc dai invitatia cu o saptamana inainte risti sa nu iti mai vina nimeni
uneori, pe unii oameni noi ii anuntam si cu o jum de an inainte ca sa stie despre ce este vb
si chiar si asa zic de acum de ex ptr vara, "aaaa, pai sa vedem, stau cam prost cu banii, sa nu fiu in concediu, sa nu intervina ceva"
deciiii....sincer chiar nu se poate sa dai cu o sapt inainte!
gandeste-te la eventualele probleme
o nunta costa ceva! si poate omul nu are bani suficienti sau poate e chiar inainte de salariu sau e in concediu sau are alt plan ptr week viit!
sincer si pe mine m-ar deranja sa imi dea invitatia cineva cu 1 sapt inainte. macar sa ma anunte!!!
iulik_flore
Postat pe 12 Martie 2009 11:32
De la: Evelinne, la data 2009-03-11 17:54:04De anuntat, i-am anuntat de ceva vreme pe majoritatea invitatilor, deci nu au scuza Eu am intrat de cand ai pus tu link-ul si am vazut rochiile...sunt superbe!!! Mai ramane sa merg si pana la magazinul lor sa le vad in realitate si sa vedem ce preturi au...Sper sa fie ok...Inca nu stiu ce model vreau dar trebuie obligatoriu sa aiba trena trebuie sa probez cateva modele sa-mi pot da seama ce mi s-ar potrivi. Sper sa pot face si poze la proba...si le voi pune sa le vedetzi si voi...Poopicei


da evelinne mergi!
cred ca pretul lor este undeva in jurul sumei de 1000 de euro dar sunt superbeeee!!!!!! si pe mine m-au fascinat
iulik_flore
Postat pe 12 Martie 2009 11:34
absolut toti cei care au primit invitatia inainte cu o saptamana stiau de nunta de la inceputul anului si stiam deja ca vor veni la nunta.
carmela_grace
Postat pe 12 Martie 2009 14:38
De la: carmela, la data 2009-03-12 14:38:13absolut toti cei care au primit invitatia inainte cu o saptamana stiau de nunta de la inceputul anului si stiam deja ca vor veni la nunta.


asta e altceva, e bine ca ai anuntat
iulik_flore
Postat pe 13 Martie 2009 11:08
dc le-as fi dat cu 4-5 luni inainte sigur nu veneau decat parintii la nunta noi le-am dat cu 2 saptamani inainte de nunta.acum depinde si de unde esti.
grace000456
Postat pe 4 Aprilie 2009 23:34
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:35
cam cu 2 luni inainte
micki23
Postat pe 16 Mai 2009 00:13
Eu am comandat invitatiile de la organizatoarea mea de nunta cu 2 luni inainte,dar nu am stiut ca le voi primi in doar 2 zile.Am ramas placut surprinsi cand am vazut k dupa 2 zile a venit fata la noi cu invitatiile.Eu am comandat 200 de invitatii si am avut 175 de persoane confirmate si venite la nunta.In rest cei care au confirmat si nu au putut veni,ne-au anuntat din timp si am mai dat si noi cateva telefoane la pers care nu au confirmatIar a doua zi dupa nunta am mai dat un chef cu prieteni si pers care nu au venit la nunta.Invitatiile se trimit cu o luna inaintea nuntii,se da timp de confirmare 2 sau 3 saptamani.Daca mai aveti pers care nu au confirmat,luati-le nr de tel si sunati dvs.Eu in ultima sapt am dat lista cu confirmarile pt nunta.Patroana restaurantului e prietena de fam si a zis ca e ok daca ducem lista in ultima sapt.,ad luni.In principiu in ultimele 2 sapt se duc listele de confirmari.
madalina_iovanov
Postat pe 20 Octombrie 2009 21:21
Invitatiile se trim cu o luna inainte in functie si de persoanele care vor veni. In cazul persoanelor care locuiesc in provincie sau strainatate e de preferat chiar 2 luni.
daniela2shoes
Postat pe 4 Ianuarie 2010 18:39
noi avem nunta in septembrie si am considerat ca este cel mai bine sa trimitem invitatiile in mai
deoarece este perioada concediilor si multa lume va fi plecata in concediu din iunie pana in septembrie.
asadar nu vreau sa aud replici de genul: " stii...nu pot atunci ca voi fi plecata in concediu..."
iulik_flore
Postat pe 5 Ianuarie 2010 21:05
asa, asa
noi avem nunta in mai si trimitem invitatiile ina februarie-martie.
o sa ii sunam pe cei care nu confirma, sau pe cei care uita, cu vreo 2 sapt inainte. Oricum, majoritatea stiu deja...demuuuult:P
AndreeaM_grace
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:15
De la: AndreeaM, la data 2010-01-11 18:15:47asa, asa
noi avem nunta in mai si trimitem invitatiile ina februarie-martie.
o sa ii sunam pe cei care nu confirma, sau pe cei care uita, cu vreo 2 sapt inainte. Oricum, majoritatea stiu deja...demuuuult:P


exact aceeasi situatie este si la noi.

maj, 90% stiu deja.



oricum cu doua o sapt, doua inainte, pe cei care nu se simt sa sune, punem mana pe tel si ii sunam noi

asadar, cred ca cel mai corect este sa spuna adevarul, nu sa ne lase ca pe....
iulik_flore
Postat pe 12 Ianuarie 2010 20:21
tarot_healthy
Postat pe 13 Mai 2010 15:14
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 21:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help!!!!!! 1 De la: MONYK_ADRIANA 21 Septembrie 2009 10:30
Focuri de artificii 2 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:16
depozit de flori 14 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:01
Cum imi inchipui petrecerea burlacilor 4 De la: miu2910 27 Iunie 2010 13:59
Firma neserioasa 21 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:28