Setari Cookie-uri

Tortul - compozitie

Sunt curioasa voi din ce ati avut/doriti sa aveti tortul. Pe dinauntru - compozitia acestuia.
alune, nuci, tiramisu, piscot, aluat siropos, crema, fara crema...etc???
Astept parerile voastre.

Laura
machiajoradea
Postat pe 9 Decembrie 2008 12:34
Noi am avut un tort pufos de ciocolata, imbracat in crema de zahar. A fost un tort usor, fara a fi prea dulce pt ca dupa atata mancare si la orele alea tarzii la care se serveste tortul, daca e prea dulce nu va fi mancat, motiv pt care noi am optat pentru un blat usor de ciocolata.
fantome
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:03
Ce crezi ar merge un tort de martipan iar inauntru sa fie sau din tiramisu, caramel, capuccino, blat de ciocolata si bucatele de ciocolata?
machiajoradea
Postat pe 16 Decembrie 2008 10:48
De la: blg2656, la data 2008-12-16 10:48:15Ce crezi ar merge un tort de martipan iar inauntru sa fie sau din tiramisu, caramel, capuccino, blat de ciocolata si bucatele de ciocolata?


sau m-am mai gandit la bezea in loc de crema
Bezeaua poate fi de ciocolata?
machiajoradea
Postat pe 16 Decembrie 2008 10:51
Nu stiu...
De ce nu mergi la un laborator sa te sfatuiesti cu cei care se ocupa de astfel de lucruri. Ei sunr calificati sa-ti dea cele mai bune combinatii in fct de ceea ce-ti doresti.
fantome
Postat pe 17 Decembrie 2008 13:23
De la: fantome, la data 2008-12-12 13:03:43Noi am avut un tort pufos de ciocolata, imbracat in crema de zahar. A fost un tort usor, fara a fi prea dulce pt ca dupa atata mancare si la orele alea tarzii la care se serveste tortul, daca e prea dulce nu va fi mancat, motiv pt care noi am optat pentru un blat usor de ciocolata.

varianta unui tort usor este cea mai buna mai ales pt nuntile facute vara. Noi am mers pe varianta tortului de ciocolata ( cu rom, nuca macinata, stafide, nush ce ) si am adaugat retetei initale si bucatele de ananas. Cu alte cuvinte a fost o combinatie intre cel cu fructe si cel cu ciocolata ( imi daduse d-na de acolo sa gust 2 sortimente si sa aleg 1 din ele )care a avut un real succes.
bastiuta
Postat pe 3 Februarie 2009 12:54
De la: alina_hahuie, la data 2009-02-03 12:54:24
De la: fantome, la data 2008-12-12 13:03:43Noi am avut un tort pufos de ciocolata, imbracat in crema de zahar. A fost un tort usor, fara a fi prea dulce pt ca dupa atata mancare si la orele alea tarzii la care se serveste tortul, daca e prea dulce nu va fi mancat, motiv pt care noi am optat pentru un blat usor de ciocolata.

varianta unui tort usor este cea mai buna mai ales pt nuntile facute vara. Noi am mers pe varianta tortului de ciocolata ( cu rom, nuca macinata, stafide, nush ce ) si am adaugat retetei initale si bucatele de ananas. Cu alte cuvinte a fost o combinatie intre cel cu fructe si cel cu ciocolata ( imi daduse d-na de acolo sa gust 2 sortimente si sa aleg 1 din ele )care a avut un real succes.


woooow rom, nuca macinata, stafide si ananas :D asta da! suna mirific! As incerca :D
machiajoradea
Postat pe 3 Februarie 2009 23:15
Eu am un sfat pt miresicile din Bucuresti. Comandati tortul de nunta la cofetaria Photocake din Brancoveanu. Este cel mai gustos tort si cel mai aspectuos (il pot face dupa dorintele fiecarora dintre voi)si unde pui ca este si convenabil ca pret.
Preferatul meu este Ambasador (cu fructe de padure), imbracat in martipan si decorat cu flori naturale...
florance83
Postat pe 10 Februarie 2009 17:46
fiecare persoana are gusturi diferite,dar cum probabil ca fiecare mireasa doreste sa impace pe toata lumea iti recomand sa faci tortul cu crema de cicolata.Bineinteles ca poti adauga bucatele de ciocolata sau nuci caramelizate,visine in alcool sau sa combini mai multe tipuri de crema(ex:crema de cioc.cu lapte,crema de cioc.amaruie,crema de cioc.alba,crema de cioc. cu capucino).pe locul 2 ar fi crema de cafea, apoi cea de caramel,vanilie,capsuni etc.iti spun din experienta pentru ca eu cu asta ma ocup si de fiecare data cand am facut pentru o nunta tort de ciocolata a fost laudat de toata lumea.daca doresti mai multe detalii trimite-mi un mail.
kudika054600
Postat pe 7 Martie 2009 22:51
Eu am avut nunta vara.Am avut tortul din crema de visine si deasupra frisca..cu un topping de visine si cu trandafirasi albi cu visiniu...racoros...super
nicoletabica
Postat pe 17 Martie 2009 15:05
Blat de rulada, crema de nuca, apoi alt strat de crema ganaj de ciocolata, si martipan deasupra. Dar nu prafuri amestecate cu apa ca la toate cofetariile, ci creme facute din oua, lapte smantana etx, fierte dupa retetele clasice. Pentru cele care sunt din Constanta, l-am luat de la Cofetaria Liliana , adresa, Unirii colt cu Rachitasi. Acolo au numai produse facute din ingrediente naturale, probabil singura cofetarie. Puteti incerca cu o prajitura sau fursec daca nu credeti si o sa simtiti diferenta imediat.
Arlene
Postat pe 17 Martie 2009 15:21
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_frumoase_diademe_si_voalete_pentru_mirese.html

superbeeee
iulik_flore
Postat pe 24 Martie 2009 12:35
De la: florance83, la data 2009-02-10 17:46:51Eu am un sfat pt miresicile din Bucuresti. Comandati tortul de nunta la cofetaria Photocake din Brancoveanu. Este cel mai gustos tort si cel mai aspectuos (il pot face dupa dorintele fiecarora dintre voi)si unde pui ca este si convenabil ca pret.
Preferatul meu este Ambasador (cu fructe de padure), imbracat in martipan si decorat cu flori naturale...


Si eu tot de la ei am avut tort si tot Ambasador am ales! Doamne cat de bun este...Eu voi comanda de la ei si pt zilele de nastere si pt botez(sunt insarcinata in 2 luni) cu siguranta!
caurea_grace
Postat pe 1 Aprilie 2009 13:48
Eu voi opta pentru un tort din martipan cu crema de iaurt. Avand in vedere ca nunta este in iulie....va fi foarte racoritor.
DaianaP
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:02
De la: DaianaP, la data 2009-04-13 15:02:09Eu voi opta pentru un tort din martipan cu crema de iaurt. Avand in vedere ca nunta este in iulie....va fi foarte racoritor.


wow..si crema de iaurt suna excelent!!! poate si bucatele de fructe?
machiajoradea
Postat pe 14 Aprilie 2009 22:29
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:08
De la: florance83, la data 2009-02-10 17:46:51Eu am un sfat pt miresicile din Bucuresti. Comandati tortul de nunta la cofetaria Photocake din Brancoveanu. Este cel mai gustos tort si cel mai aspectuos (il pot face dupa dorintele fiecarora dintre voi)si unde pui ca este si convenabil ca pret.
Preferatul meu este Ambasador (cu fructe de padure), imbracat in martipan si decorat cu flori naturale...

ai mare dreptate la ei vreau si eu s aimi fac tortul si da am preturi super ok
kudika007717
Postat pe 19 Mai 2009 15:43
De la: degetica86, la data 2009-05-19 15:43:03
De la: florance83, la data 2009-02-10 17:46:51Eu am un sfat pt miresicile din Bucuresti. Comandati tortul de nunta la cofetaria Photocake din Brancoveanu. Este cel mai gustos tort si cel mai aspectuos (il pot face dupa dorintele fiecarora dintre voi)si unde pui ca este si convenabil ca pret.
Preferatul meu este Ambasador (cu fructe de padure), imbracat in martipan si decorat cu flori naturale...

ai mare dreptate la ei vreau si eu s aimi fac tortul si da am preturi super ok



f tare, am auzit despre ei!!!!

si stiu ca sunt super

lucreaza profi
iulik_flore
Postat pe 20 Mai 2009 13:12
noi am avut combinatie de crema de ciocolata alba cu crema de ciocolata neagra amaruie si invelis de bezea.
e bine sa gusti oricum tortul inainte de nunta ca sa nu ai surprize.

problema e ca unul e gustul prajiturilor cand nu esti ghiftuit si altul este dupa ce ai bagat in tine 4 feluri de mancaruri...
maditzaS
Postat pe 27 Mai 2009 23:10
in curand ma voi duce la o nunta si am aflat spre surprinderea mea ca mirii vor avea tort fals

Voi ce parere aveti?

Va fi doar patea de sus adevarata.
laura02maria
Postat pe 28 Mai 2009 07:36
tarot_healthy
Postat pe 22 August 2009 00:24
O mancare buna trebuie sa se termine cu un tort cel putin delicios! Din cate am testat si gustat, mi-au ramas in minte 2, iar cel mai bun a fost un tort facut din mousse de ciocolata cu fructe de padure..usor,absolut delicios!Aceste torturi noi le faceam la o firma de catering, erau mai scumpe decat cele obijnuite, dar in mod clar mult mai bune!Am mancat apoi o prajitura tot din mousse de ciocolata la Pizza Hut cred, se asemana ca si compozitie, foaaartee buna si aceea..tocmai mi-am facut singura pofta..
Lilly_s
Postat pe 22 Martie 2010 12:21
ca la chec :)
carla_cra
Postat pe 31 Martie 2010 21:30
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 02:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un vot va rog 1 De la: adrutza_us 23 Martie 2010 23:36
RESTAURANTE DIN BRASOV 12 De la: draqushorul 2 Februarie 2010 13:22
firma care ne decoraza sala....pt cei din bacau 5 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:20
Cine ma conduce la altar..daca parintii au murit?:( 22 De la: alinabubulina0506 26 Mai 2010 09:56
Cofetarie Brasov 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 23:47