Setari Cookie-uri

Cat se pune pe masa la botez?

Buna fetelor. Merg la un botez in Craiova la sfarsitul acetei luni si nu am idee cati bani sa punem..Botezul va fi mare, 150 de invitati; restaurantul, mancarea si muzica vor fi la inaltime cu siguranta..Spuneti-mi va rog..cam cat se da la botez?
caurea_grace
Postat pe 16 Ianuarie 2009 16:35
eu am fost saptamana trecuta la un botez si am dat 100 euro. dar am tinut cont si de cat de apropiate erau acele persoane pt noi.
de obicei botezurile care se fac la restaurant sunt la fel ca nunta. au acelasi meniu, deci darul se da cam la fel ca si la nunta.

sotul meu mai are un obicei dupa care se ghideaza cat sa dea la masa la nunti si botezuri. in functie de cum s-a simtit, daca atmosfera era urata si mancarea proasta baga in plic mai putin, iar daca este invers si s-a simtit foarte bine atunci se va vedea si in plic

carmela_grace
Postat pe 24 Februarie 2009 15:07
Anul trecut in iulie am dat 300 lei si cadou de 50 lei pentru bebe,cred ca anul asta e intradevar 100 eur,si noi mergem in aprilie la rude,trebuie,trebuie,vom vedea..cat se arunca...
babalica
Postat pe 25 Februarie 2009 13:41
simbata am fost si eu la botez la vicini, la restaurant au fost din 65 de oameni doar 30 ,meniul putin cantitativ,lumea sa acomodat greu, noi 2 pers am dat 500 ron. cred ca a fost cam mult.
grace003710
Postat pe 26 August 2009 11:09
tarot_healthy
Postat pe 31 August 2009 10:30
aveti idee ,cit si ce trebuie sa dai sau sa faci pt un mot de taiat la un baietel_ nu am fost niciodata la un astfel de eveniment.
grace003710
Postat pe 2 Septembrie 2009 10:55
tu iei motzul copilului sau esti doar invitata?la motz se duc hainutze,jucarii,noi am fost in luna mai anu asta,am dus cadou,hainutze pt copil si jucarii,la varsta de 1 an nu ai prea multe variante pt el,depinde si cat de instariti sunt parintii.
babalica
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:03
eu am fost in craiova acum 3 saptamani la un botez, intr-un local restrans dar placut. AM dat 500 lei pt 2 pers plus hainute... am dat mai mult decat era necesar pt ca suntem buni prieteni....

Iddeea e ca atat la botez cat si la mot se duce un cadou (hainute, premergator, patutz, landou, diferite jucarii...pt sfaturi ma puteti intreba k am avut 13 ani magazin de bebei :P ) si bani in fct de cat e meniul si de cum te simti. Bine dc cumperi un cadou f scump nu mai dai bani. Eu in general duc un cadou de 100 lei si restul acopar meniul si dau si peste.

pupici
agny
Postat pe 5 Septembrie 2009 00:06
eu am fost in craiova acum 3 saptamani la un botez, intr-un local restrans dar placut. AM dat 500 lei pt 2 pers plus hainute... am dat mai mult decat era necesar pt ca suntem buni prieteni....

Iddeea e ca atat la botez cat si la mot se duce un cadou (hainute, premergator, patutz, landou, diferite jucarii...pt sfaturi ma puteti intreba k am avut 13 ani magazin de bebei :P ) si bani in fct de cat e meniul si de cum te simti. Bine dc cumperi un cadou f scump nu mai dai bani. Eu in general duc un cadou de 100 lei si restul acopar meniul si dau si peste.

pupici
agny
Postat pe 5 Septembrie 2009 00:08
Se pun in plic sa nu vada lumea
Ticu_grace
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:00
am si eu o intrebare dar daca botezul il face acasa mai restrans cat se da tinand cont ca aici nu mai trebuie sa platesti restaorantu sau meniu?
aly_nyko21v
Postat pe 16 Septembrie 2009 09:51
De la: aly_nyko21v, la data 2009-09-16 09:51:29am si eu o intrebare dar daca botezul il face acasa mai restrans cat se da tinand cont ca aici nu mai trebuie sa platesti restaorantu sau meniu?


Cum adik aici nu mai trebuie sa platesti meniu, acasa e mancarea gratis sau cum?Te ridici si pleci nu?Mai bine stai acasa.
alina
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:30
De la: aaggnnyy, la data 2009-09-05 00:08:00eu am fost in craiova acum 3 saptamani la un botez, intr-un local restrans dar placut. AM dat 500 lei pt 2 pers plus hainute... am dat mai mult decat era necesar pt ca suntem buni prieteni....

Iddeea e ca atat la botez cat si la mot se duce un cadou (hainute, premergator, patutz, landou, diferite jucarii...pt sfaturi ma puteti intreba k am avut 13 ani magazin de bebei :P ) si bani in fct de cat e meniul si de cum te simti. Bine dc cumperi un cadou f scump nu mai dai bani. Eu in general duc un cadou de 100 lei si restul acopar meniul si dau si peste.

pupici


la ce local Agny?
alina
Postat pe 16 Septembrie 2009 12:34
De la: alina_manuela, la data 2009-09-16 12:34:03
De la: aaggnnyy, la data 2009-09-05 00:08:00eu am fost in craiova acum 3 saptamani la un botez, intr-un local restrans dar placut. AM dat 500 lei pt 2 pers plus hainute... am dat mai mult decat era necesar pt ca suntem buni prieteni....

Iddeea e ca atat la botez cat si la mot se duce un cadou (hainute, premergator, patutz, landou, diferite jucarii...pt sfaturi ma puteti intreba k am avut 13 ani magazin de bebei :P ) si bani in fct de cat e meniul si de cum te simti. Bine dc cumperi un cadou f scump nu mai dai bani. Eu in general duc un cadou de 100 lei si restul acopar meniul si dau si peste.

pupici


la ce local Agny?


a fost la terasa lui velvet parca...deci am platit cu muuuuuuuult peste cerinte :P de aceea au venit sa-mi multumeasca din suflet


chiar dc fac acasa tot tb sa dai ori bani ori cadou sau ambele.... pentru ca tu poate vei face botezul a un restaurant si pp k vei sa-ti acopere meniul darl primit.
agny
Postat pe 16 Septembrie 2009 15:45
nu la asta mam referit eu alina_manuela ci la faptul ca daca faci acasa nu mai costa meniu 200 sau 250 sa te gandesti ca automat iti platesti meniu si dai si peste.vroiam doar sa am idee daca ar fi bine sa dai ca si cum ai fi la restaorant sau mai putin,pt ca am mai fost la unu anul trecut si am dat 400 dar uni au dat si 100 si eu la asta mam referit daca e normal sa dai mai putin daca face acasa.
aly_nyko21v
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:56
pana la urma dai cat te lasa sufletul si buzunarul...dar zic eu, din bun simt, sa-ti acoperi macar consumatia, chiar dc botezul e facut la un restaurant, o terasa sau acasa...a si inca ceva, neaparat sa duceti ceva pt acel copil, neaparat...iar dc poate fi ceva care sa reziste timpului ar fi ceva de vis...o amintire superba

o zi buna
agny
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:06
De la: aly_nyko21v, la data 2009-09-17 09:56:25nu la asta mam referit eu alina_manuela ci la faptul ca daca faci acasa nu mai costa meniu 200 sau 250 sa te gandesti ca automat iti platesti meniu si dai si peste.vroiam doar sa am idee daca ar fi bine sa dai ca si cum ai fi la restaorant sau mai putin,pt ca am mai fost la unu anul trecut si am dat 400 dar uni au dat si 100 si eu la asta mam referit daca e normal sa dai mai putin daca face acasa.


Pai sa o luam cum spune Agny daca ei fac acasa si tu le dai 100, iar tu faci la restaurant unde se da 500 sa zicem sa nu te astepti sa primesti 500 de la ei.
Dar oricum depinde in primul rand ce relatie ai cu ei si daca te prezinti acolo doar pt distractie sau sa-i si ajuti cu ceva
alina
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:24
[/quote]

Pai sa o luam cum spune Agny daca ei fac acasa si tu le dai 100, iar tu faci la restaurant unde se da 500 sa zicem sa nu te astepti sa primesti 500 de la ei.
Dar oricum depinde in primul rand ce relatie ai cu ei si daca te prezinti acolo doar pt distractie sau sa-i si ajuti cu ceva[/quote]

mi se pare foarte corect ceea ce zici tu
mor pe fazele de le tot citesc pe acest forum , care mi se par de fatada oricum, ca ce faci o nunta/un botez pt bani?!. Sa fim seriosi, cate dintre voi stiti ce implica cresterea unui copil, cati bani se investesc in hainute, pampersi, cereale, lapte, carut, landou, scaunel de masa, scaunel pt masina, masa de schimbat, premergator, multe tetine , biberoane, suzete, lingurite, farfurii, canute si alte mici chestii de genul asta.
Eu una stiu, pt ca am avut un magazin pt copilasi si fetelor va spun ca acei 800 lei care ii da statul pt cresterea unui copil pe luna e infim...voi stiti cat de scump e numai ceaiul ala de colici de se da in primele luni si fara de care nu se simte bine copilu ( dc ai nenorocul ca bebeul tau sa nu-i treaca durerea decat cu el, pt ca da, exista si mai ieftin) sau laptele instan....

Acei bani de-i dam noi la botez e un mare ajutor pt acei parinti. Va imaginati ca hainutele se cumpara o data pe luna cam toate pt ca bebeul creste vazand cu ochii ( si bie face ca tb sa se faca mare sifrumos). ASa ca dc ar putea pune si deoparte din acei bani pt viitorul copilului, sa faca ceva cu ei cand face 18-21 de ani ar fii extraordinar. ASa ca sa va ganditi si la asta cand bagati darul in plic. Chiar dc botezul se face la restaurant sau acasa.

Nu va suparati pe mine, nu va cert,nu va scot ochii, doar pt cele care nu realizeaza ce inseamna cresterea unui copil, va spun o parte din ce implica un bebe mic intr-o faimilie. Ca sa intelegeti de ce mami si cu tati nu mai sunt asa frmos imbracati si nici asa de linistiti...pt ca se gandesc: lasa k nu-mi cumpar eu nk luna asta, chiar dc poate are neaparat nevoie de ceva, ca sa aiba bebe mic....

agny
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:22
sa-mi continui ideea

nush am impresia ca multe pers sunt f egoiste cand zic "ce face botezul pt bani", ele se duc, se distreaza, mananca, poate iau si la pachet, dar nu se gandesc si la acel copil.
Haideti sa o luam ipotetic: cuplu cu un bebe mic:
- perioada de 9 luni de zile de sarcina implica cel putin un ecograf pe luna, cel putin, plus alte ecografe 3D, alte teste ca sa te asigur ca bebe-ul e ok, hainutze pt mami k de nu mai intra in cele de pana at, mancarica sanatoasa care din pacate costa f mult si defiritele pofte
- nasterea: dc faci cezariana dai cam 3000 lei doar pt ea, plus bani dati la anestezist, la doctor, la asistente...stiti de ce...
- hainute nou-nascut: chit ca nu le va purta decat o luna tb sa cumperi cel putin 5 bluzite de corp, 5 caciulite de casa, 3-4 costume mai bune, patura groasa de iesit la plimbare, patura subtire, lenjerie pt patut, a patut :P, pled, prosop cu caciulita atasata pt dupa baita, sosetele, body cel putin 4, pantalonasi tot asa 4-5, carucior care pt primele 6 luni tb sa fie neaparat landou
- consumabile la gen pampers, ceai anticolici servetele umede, diferite creme k de copilul se irita de la pampers, lapte dc din pacate nu poti alapta, diferite picaturi de se dau la bebei, cel putin 1 biberon pt laptic, 1 pt ceai, 1 pt apa, suzeta, lingurita pt picaturi sau seringa speciala dc bebe mic nu vrea lingurita...si muuuuulte altele pe care eu nu mi le amintesc acum
- apoi pt mami mancare f sanatoasa, cateva drumuri la medici care costa
- vin f multe persoane in vizita si tb neaparat sa aiba parintii ceva in frigider sa-i serveasca, asta iar implica bani

si asa se intampla lunar

apoi bebe creste, trece pe cereale, pe mancarica la borcanel si cea gatita in casa k tb sa diversifici; Doamne fereste sa raceasca ca iar cheltuiesti de te rupi c mersul la doctor cumparat pastile speciale....
cumperi acumcarucior sport, cumperi scaun de masa, premergator, tarc, scaunelul de masina, hainute mult mai multe pt ca iesi mai des cu el

Va dati seama ca acei parinti tb sa fie ffffffffffoarte instariti ca sa-si permita sa faca botezul fara pretentii, chiar dc invita putine pers tot se cheltuiesc bani care sunt necesari copilului....

sunt multe de insirat ca sa va dati seama ce inseamna un copil mic. Eu le-am pus pe lista ca cele interesate sa inteleaga. Stiu ca nici voi/noi nu avem muli bani dar macar sa dati mult mai multi bani la botez decat s-ar fi dorit initial pt ca va asigur ca se va intoarce fapta buna, pt ca at cand voi veti avea un bebitu acesti parinti o sa stie deja ce implica copilasul si o sa aiba grija sa va ajute cu ce pot.

agny
Postat pe 19 Septembrie 2009 12:05
duminica am fost in bucuresti la un botez si am dat 600 de lei pt. 2 persoane plus un cadou pt.bebe :)
kudika007717
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:27
Noi filmam, fotografiile vi le oferim gratis


Nunta e un moment sublim, botezul e intruparea fireasca a doua inimi transformate intr-una singura, si orice aniversara, un moment de mare bucurie.
Imortalizati-le impreuna cu noi, transformati-le in amintiri vii si nu ve-ti regreta.
O aparatura profesionista, foto si video, de inalta claritate si fidelitate asteapata sa se puna in slujba d-tra la preturi rezonabile. Nu ezitati, suna-ti la 0742577082 sau contactati-ne la adresa de e-mail fotografie_dragosp@yahoo.com si impreuna vom face ca acest moment sa ramana mereu aevea.
Ne adresam oricui si de ori unde, caci Olt sau Dolj, Mehedinti ori Teleorman, Gorj sau Giurgiu, Valcea ori Bucuresti, Arges, Brasov si Ploiesti, ne sunt la fel de aproape, la fel de accesibile si va oferim serviciile noastre foto in mod gratuit, urmand ca d-tra sa le platiti doar pe cele video.
Aveti nevoie de un insotitor in luna de miere care sa imortalizeze unicitatea unor clipe de vis? Contati pe noi.

Titular, Dragos Popescu, Sect. 6 Bucuresti
0742577082
0744580054
0251335150

Video : Camera Sony DCR-VX 2100E
Foto : Nikon Digital Camera DSLR5000

eunescu09_condo
Postat pe 2 Octombrie 2009 07:59
2 milioane, mai ales ca vi din alta loc...
grace003710
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:02
Infafara de hainute , biserica , hainute la baita pentru scoatrea din mir cat ar fi bine sa puna nasii pentru finut daca botezul se face acasa?
kudika348169
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dans 6 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:05
Ce muzica face nunta perfecta? 256 De la: Diamond_grace 17 Octombrie 2018 09:40
Restaurante din Craiova potrivite pt o nunta ideala 5 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:24
Putin ajutor! 8 De la: kudika318477 11 Decembrie 2010 03:59
Cum aranjez un voal in stil spaniol? 5 De la: energiccom 24 Noiembrie 2009 11:36