Setari Cookie-uri

CINE CUMPARA BUCHETUL MIRESEI SI AL NASEI?

Buna!
Ma numesc Dana si amnunta in octombrie. As dori sa stiu si eu cine cumpara buchetele, nasii sau mirele? Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
flo1980
Postat pe 19 Ianuarie 2009 20:12
Ma ajutati va rog cu un raspuns?
flo1980
Postat pe 20 Ianuarie 2009 08:58
Nu stiu daca exista vreo regula. In cazul nostru, le-am cumparat noi. Noi 2 am cumparat absolut tot, inclusiv lumanarile.
fantome
Postat pe 20 Ianuarie 2009 10:13
De la: fantome, la data 2009-01-20 10:13:43Nu stiu daca exista vreo regula. In cazul nostru, le-am cumparat noi. Noi 2 am cumparat absolut tot, inclusiv lumanarile.


Inteleg....multumesc frumos de raspuns!
flo1980
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:21
Buna! Noi am avut nunta in septembrie 2008. Buchetele si lumanarile au fost cumparata impreuna, de la aceeasi florarie, doar ca buchetele le-a platit mirele, iar lumanarile nasul. Noi asa auzisem si asa am facut.
Sper sa iti fie informatia de folos. Aaaa...si Casa de piatra!
soralumihai
Postat pe 20 Ianuarie 2009 15:43
buna seara
din cate stiu eu buchetul de mireasa i-l cumpara mirele.
alex_grace
Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:37
Multumesc mult fetelor.
Eu stiam ca mirele il cumpara pe cel de la cununie...insa de celelalte am auzit 2 variante...v-om vedea...
flo1980
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:21
Din cate stiu eu mireasa isi cumpara buchetul(in cazul meu va fi doar un buchet, si-l vom cumpara noi )buchetul pt nasa tot mireasa, iar lumanarile sunt platite de nasi, asa ar fi normal dar nu e regula!Da cine cumpara voalul? Ca in unele parti il cumpara mireasa ...in alte parti nasii...
Cypcip
Postat pe 3 Februarie 2009 15:31
De la: soralumihai, la data 2009-01-20 15:43:00Buna! Noi am avut nunta in septembrie 2008. Buchetele si lumanarile au fost cumparata impreuna, de la aceeasi florarie, doar ca buchetele le-a platit mirele, iar lumanarile nasul. Noi asa auzisem si asa am facut.
Sper sa iti fie informatia de folos. Aaaa...si Casa de piatra!


asa stiu si eu!!! dar acum depinde cum va intelegeti!
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 17:01
De la: Cypcip, la data 2009-02-03 15:31:48Din cate stiu eu mireasa isi cumpara buchetul(in cazul meu va fi doar un buchet, si-l vom cumpara noi )buchetul pt nasa tot mireasa, iar lumanarile sunt platite de nasi, asa ar fi normal dar nu e regula!Da cine cumpara voalul? Ca in unele parti il cumpara mireasa ...in alte parti nasii...


iubita voalul il cumpara de obicei nasa

insa nu este obligatoriu, depinde cum va intelegeti

eu de ex am vazut un voal la 12 mil, nu pot sa imi oblig nasa sa mi-l cumpere. dc mi-l iau spre ex a fost placerea mea.

in unele cazuri nasa cumpara diadema
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 17:03
12mil voalul?????? ai zis ca mai tai din cheltuieli
Cypcip
Postat pe 4 Februarie 2009 17:07
La noi, in zona Moldovei, nasii cumpara lumanarile, buchetul miresei, voalul si coronita, daca mireasa poarta. Iar buchetul nasei l-am cumparat noi. Cred ca depinde zona, din ce-am vazut in raspunsurile voastre. Iulika, 12 mil un voal? Cypcyp are dreptate, e "putin" cam scump. Dar,pana la urma,tu iti stii cel mai bine posibilitatile,ce iti permiti si ce nu. Important e sa fii tu multumita si fericita.
andreeadascalu
Postat pe 5 Februarie 2009 08:50

Da, Cypcip, preturile o sa-ti aduca cateva fire albe de par. Nu te ingrijora, sunt si mai ieftine. Al meu a costat 50 de lei. Cu 150 de lei era unul identic dar care avea pe margine niste margelute, cusute manual. In concluzie, niste margelute ordinare cresteau valoarea voalului cu 100 de lei.
Am gasit si voaluri foarte scumpe, e drept ca aratau minunat, parca erau tesute de paianjeni, erau usoare si foarte lungi, dar nu merita.
Si voal de gaseste peste tot, asa ca dupa ce-ti cumperi rochia poti cumpara voal la metru si apoi il duci la o croitoreasa. Exista si masini de brodat, asa ca vei reusi sa ai voalul la care visezi fara sa arunci mii de lei.
fantome
Postat pe 5 Februarie 2009 08:58
REGULA este fix urmatoarea: Buchetul de mireasa, cel al nasei si lumanarile sunt cumparate de NASI!!!!!! va spun din sursa mai mult decat sigura
DAR daca nasii nu au bani sau eu stiu ce problema apare sau ce discutii ele pot fi cumparate si de mire/miri/cuscrii, de cine se ofera
sa ma crezi pe cuvant
agny
Postat pe 5 Februarie 2009 11:02
De la: Cypcip, la data 2009-02-03 15:31:48Din cate stiu eu mireasa isi cumpara buchetul(in cazul meu va fi doar un buchet, si-l vom cumpara noi )buchetul pt nasa tot mireasa, iar lumanarile sunt platite de nasi, asa ar fi normal dar nu e regula!Da cine cumpara voalul? Ca in unele parti il cumpara mireasa ...in alte parti nasii...


Voalul si diadema, coronitza de flori, depinde ce vreti sa folositi, se cumpara tot de NASI
INSA cum s-a scris mai sus daca voalul sau diadema costa foarte mult nu puteti sa aveti pretentia sa vi le cumpere nasii doar daca nu sunt si ei ffffffffoarte instariti insa puteti sa cereti ceva mai frmos la buchete si lumanari :P

A ca a venit vorba de buchete si lumanari: sfatul meu este sa va duceti sa dati comanda fix la deozitul de flori unde intotdeauna exista cineva care face asa ceva. Astfel veti avea niste flori proaspete, superbe, care rezista fffffffoarte mult timp (eu cand am fost nasica mica :P buchetul meu a tinut 10 zile in perfecta stare si era din trandfairi grena inchis). Astfel puteti comanda voi flori din care sa faceti cocarde singurele acasa, pentru ca va spun ca rezista peste noapte si la 28 de grade noaptea
agny
Postat pe 5 Februarie 2009 11:08
aaggnyy......las-o moarta! nu e nici o regula daca se ofera nasii sa-ti plateasca bine daca nu iti cumperi singura...Da asa ar fi normal....dar poti impune cuiva sa-ti cumpere tie voal, coronita, lumanari, buchet? NU NU POTI IMPUNE....
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 11:08
De la: Cypcip, la data 2009-02-04 17:07:4812mil voalul?????? ai zis ca mai tai din cheltuieli



pai am redus gata iubita, mi-au trecut pasarelele am dat voalul respectiv ca si exemplu poate exista vreo miresica care intr-adevar si-l cumpara. si atunci ce face, nu poate obliga nasii, nu???
iulik_flore
Postat pe 5 Februarie 2009 11:13
De la: Cypcip, la data 2009-02-05 11:08:39aaggnyy......las-o moarta! nu e nici o regula daca se ofera nasii sa-ti plateasca bine daca nu iti cumperi singura...Da asa ar fi normal....dar poti impune cuiva sa-ti cumpere tie voal, coronita, lumanari, buchet? NU NU POTI IMPUNE....


papusica nu te supara, nu ma ataca, mai sus s-a pus simplu aceasta intrebare: cine cumpara? imi pare rau daca te deranjeaza raspunsul meu insa din pacate/fericire asta e regula, nasii cumpara toate cele, ia sa o intrebi si tu pe mami tau care eregula?
Ai mey au fost nasi de ffffffffoarte multe ori si in plus am fost la muuuulte nunti ajutor de nasi si stiu mai bine ca multi cum sta treaba cu multe lucruri dintr-o nunta iar faza cu buchetele, lumanarile, voalul si diadema in toate zonele Romaniei se cumparau de nasi!
DA sunt total de acord, nu ii poti obliga sa ti le cumpere pe ambele in special daca sunt fffoarte scumpe. Total de acord, insa daca nu ar fi regulile astea care ar mai fi diferenta dintre nasi si ceilalti meseni?1 doar faptul ca pe urma in fiecare an de PAsti te duci la ei cu plocon?! hm ar fi putin ipocrizie :P

nu te supara pe mine, nu zic cu rautate si nu vreau sa intru in polemici cu nimeni pe acest forum, nu de alta dar am vazut ca sunt foarte multe persoane care nu au ce face si isi dau cu parerea ca sa isi vada scrisul cred :P
pupici
agny
Postat pe 5 Februarie 2009 11:23
Da tu crezi ca eu am trait pe luna pana acum? am zis doar ca nu poti obliga pe nimeni sa-ti cumpere ceva atata tot!Eu daca as fi nasa as cumpara tot ce tb insa nu toti au constiinta asta!"Papusica" e un cuvant pe care as dori sa nu-l mai fol la adresa mea
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 13:20
eu am avut nunta in octombrie si cand am fost sa dam comanda la lumanari si buchete am fost impreuna cu nasa, lumanarile le-a platiti nasa si eu am platiti buchetele de flori. Voalul si diadema mi le-am cumparat eu si apoi mi-a dat nasa banii - pe mine voalul m-a costat in jur de 250 ron si diadema 45 ron si i-am zis nasei ca daca vrea sa-mi de-a banii e ok daca nu e tot ok, si a zis ca nu se poate trebuie sa mi le achite ca asa se face.
dar....
eu sunt aromanca si la noi tot ce tine de flori (lumanari, buchete, flori de pus in piept) le cumpara nasa. Insa cum nasa mea este romanca am mers pe traditia de la romanai, nu o puteam obliga sa plateasca ea tot ce tine de flori, doar pt ca asa este obiceiul la mine.

carmela_grace
Postat pe 5 Februarie 2009 13:27
De la: iulika_flore, la data 2009-02-05 11:13:01
De la: Cypcip, la data 2009-02-04 17:07:4812mil voalul?????? ai zis ca mai tai din cheltuieli



pai am redus gata iubita, mi-au trecut pasarelele am dat voalul respectiv ca si exemplu poate exista vreo miresica care intr-adevar si-l cumpara. si atunci ce face, nu poate obliga nasii, nu???


Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 13:41
De la: Cypcip, la data 2009-02-05 11:08:39aaggnyy......las-o moarta! nu e nici o regula daca se ofera nasii sa-ti plateasca bine daca nu iti cumperi singura...Da asa ar fi normal....dar poti impune cuiva sa-ti cumpere tie voal, coronita, lumanari, buchet? NU NU POTI IMPUNE....

Nu cred ca aaggnyy a mentionat ceva de obligat pe undeva.Si eu stiu ca se face tot cum spune ea, si nasii ar trebui sa se "simta" ca altfel de ce se mai pun nasii, mai lasa pe altii care sa fie capabili sa-i si ajute pe tinerii casatoriti cu ceva nu sa fie doar cu prezenta.
alina
Postat pe 5 Februarie 2009 13:51
"cate bordeie atatea obicee"dar no..dak e bal, bal sa fie :lumanarile impodobite sunt in sarcina nasilor,voalul miresei si diadema asemeni,buchetul miresei,al nasei si al domnisoarelor cad in sarcina mirilor,normal ca nasa si fina merg la cumparaturi. nu, nu, nu asa!
babalica
Postat pe 5 Februarie 2009 15:12
Exact cate bordee atatea obicee...dar daca nasul nu se simte ce sa fac? sa-i bag mana in buzunar? Am zis si eu ca logic ar fi asa cum spuneti voi.....si asa stiu si eu ca trebuie, eu am pus in calcul varianta ca nu vrea, sau nu se simte sa-ti cumpere.....nu tb sa-ti cumperi tu?
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 17:55
De la: Cypcip, la data 2009-02-05 17:55:39Exact cate bordee atatea obicee...dar daca nasul nu se simte ce sa fac? sa-i bag mana in buzunar? Am zis si eu ca logic ar fi asa cum spuneti voi.....si asa stiu si eu ca trebuie, eu am pus in calcul varianta ca nu vrea, sau nu se simte sa-ti cumpere.....nu tb sa-ti cumperi tu?

Categoric doar nu o sa faci fara, dar idee e ca trebui sa ai grija si cui propui sa fie nasi, si ei acceptand ar trebui sa stie in ce se baga.Ideea de nasi presupune anumite lucruri materiale si ca de aia se pun nasi, sa-i ajute pe tinerii casatoriti; daca nu mai bine sa lase pe altii.
alina
Postat pe 5 Februarie 2009 18:44
La mine nasii au cumparat lumanarile,voalul,bijuteriile miresei, palarie pentru despetelit...acum depinde de fiecare si dupa posibilitati...
ella21
Postat pe 5 Februarie 2009 20:00
degeaba va contraziceti fetelor!!!!!!!!
indiferent care ar fi obiceiul, acesta se modifica de la caz la caz. mai exact, nasii si finii stabilesc de la bun inceput cum procedeaza...ce se cumpara si cine plateste!
in cazul nostru, nasii vor cumpara lumanarile, buchetul meu si absolut toate accesoriile pt par (voal, coronita sau ce vreau eu sa-mi mai pun, inclusiv baticul). buchetul nasei si buchetul meu de la starea civila vor fi platite de sotul meu.
fiecare procedeaza cum considera de cuviinta!
raly_uca
Postat pe 6 Februarie 2009 08:18
Pe noi nu ne-au interesat detaliile de genul celor discutate aici. Pe noi ne-a interesat ca nasii sa ne fie parinti spirituali, sa ne tina acele lumanari, sa ne fie prieteni.
Noi am cumparat tot, absolut tot. Nasii, dupa nunta, ne-au facut un cadou, tocmai in ideea ca noi ne-am ocupat de fiecare detaliu. Eu nu as fi putut sa ma duc la nasi si sa le spun sa mergem sa-mi cumpere voal sau altele.
fantome
Postat pe 6 Februarie 2009 08:49
Nici eu nu ma pot duce....nimeni nu e obligat cu nimic...si nici eu nu voi cere daca se vor oferi ei e bine daca nu la fel de bine
Cypcip
Postat pe 6 Februarie 2009 08:54
buchetu tau il cumpara nasul iar mirele cumpara buchetul nasei
vetuta_grace
Postat pe 6 Februarie 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un ghid de planificare ce merita citit 1 De la: grace006781 12 Decembrie 2009 03:15
Cum pot sa-l uit pe barbatul vietii mele.... 75 De la: gagaaa 11 Decembrie 2010 03:10
Fotografie si Filmare Nunta - Bucuresti 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:45
figurine pentru tortul miresei 12 De la: grace003967 9 Iulie 2009 10:14
pentru concurs 1 De la: mami_meuv 2 Iunie 2009 20:16