Setari Cookie-uri

nu am nici o idee cu ce sa incep pregatirile

Am nunta la anu in Romania si partea naspa e ca nu locuiesc in Romania sunt in USA; idea e ca nu am mai fost in Romania de 5 ani (merg in mai sa caut loc de nunta). Sunt total debusolata si nu stiu ce sa fac. As aprecia daca mi-ati putea spune care sunt cele mai bune restaurante pentru nunti in Iasi si din experienta daca stiti ce preturi au (sau poze daca aveti), si cum as putea face sa gasesc o firma sau o persoana de incredere care sa ma ajute cu organizarea nuntii pentru ca pana in luna in care va fi nunta nu voi mai fi in Romania si nici nu am rude in Romania. Sunt speriata ... nu stiu daca voi putea organiza nunta pe care mi-o doresc de la distanta.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:57
Prima data ar trebui sa incepi cu cautarea salii, dupa care , muzica, foto si sonorizare, si comandarea prajiturii, astea sunt cele mai importante la inceput , restul se rezolva pe parccurs :), SPOR
craciun_diana
Postat pe 9 Februarie 2009 08:46
Eu sunt din Bucuresti, dar în luna mai am fost la o nunta superba in Iasi, la un restaurant dintr-un hotel de 4*.Numai ca nu mai stiu cum se numeste hotelul, din pacate. Cauta si tu pe net toate hotelurile de 4* din Iasi ºi vezi care iti place cel mai mult, ca atunci cand vii în tarã sa stii exact ce cauti, sa nu pierzi timpul. Spor la pregatiri !
fifilina
Postat pe 9 Februarie 2009 09:22
eu am anul acesta nunta, pe 10 mai, in iasi la complexul Ciric (Ciuperca). noi am fost foarte incantati de locatie, lac, padure.... In septembrie am fost sa cautam locatie si la toate restaurantele ni s-a spus ca deja sunt ocupate pentru anul 2009 si o mare parte si din 2010. la ciric am gasit dar este duminica. in primul rand trebuie sa-ti gasesti locatie, sa vb de muzica iar restul poti sa le lasi cu cateva luni inainte de nunta. primele doua sunt cele mai importante. poze o sa-ti arat dupa nunta. te-am pupat si sa auzim numai de bine.
Sorinica_grace
Postat pe 9 Februarie 2009 09:28
eu am inceput cu cautarea salii, apoi cameramanul, fotograful si cel mai important formatia. apoi toate le-am rezolvat pe parcurs astfel: am ales biserica si am platiti taxa de cununie (taxa se poate achita si in saptamana nuntii sau acum depinde de la bisaerica la biserica), m-am interesat la primarie cand trebuie depuse actele astfel incat sa fie gata exact in ziua cand vrei sa faci cununia civila. Mi-am ales rochia de mireasa si am dat comanda (mie mi-a fost adusa din canada rochia si a trebuit durat destul de mult pana mi-au facut-o - respectiv in luna mai am dat comanda si abia in august a fost gata), apoi au urmat invitatiile, verighetele (daca cauti un model anume trebuie sa incepi cautarea din timp pt verighete pt ca s-ar putea sa dureze pana sunt gata daca sunt facute pe comanda),meniul final pt nunta se stabileste cu maxim 2 saptamani inainte de nunta (noi am fost prin aprilie si am studiat care sunt meniurile si ne-am facut o idee despre cam ce contin ele si apoi inainte cu 1 saptamana jumate inainte de nunta am stabilit toate detaliile si meniul final), comanda pentru tort ar trebui data cam cu 2-3 saptamani inainte de nunta (eu cu 2 saptamani inainte am dat comanda), trebuie data si comanda pt prajituri, cozonaci si ce alte dulciuri se vor mai pune pe masa. toata bautura, fructele si alunele&covrigeii le-am cumparat noi. aranjamentul salii si cosuletele de flori puse pe mese le-am facut cu o persoana care lucra la sala unde am facut nunta si avea o firma specializata pe asa ceva, baloanele de decor tot asa le-am facut cu cineva care lucra tot acolo, astfel nu am mai stat sa gasim o firma speciala pt asa ceva (si ne-au dat si un pret foarte bun pt toate aceste amenajari, putin mai ieftin decat ce era pe piata).
in rest mai vezi tu pe parcurs ce mai trebuie (vor fi foarte multe lucruri marunte care se vor ivi in timp)
carmela_grace
Postat pe 9 Februarie 2009 09:43
iubita uite aici, pe mine una m-a ajutat maxim!!!!

asa am inceput sa imi pun ordine in idei! fara sa ma impotmolesc

Organizarea nuntii!

10-12 luni inainte
Stabiliti impreuna cu parintii o prima lista de invitati, nasii, domnisoarele si cavalerii de onoare.Discutati impreuna cu familia si decideti cine suporta costurile.Alegeti un coordonator sau o agentie pentru orgnaizarea nuntii.Consultati calendarul bisericesc.Vizionati cat mai multe locatii de nunta si stabiliti data nuntii.Semnati un contract ferm cu restaurantul pentru un anumit meniu.Cautati cat mai multe rochii de mireasa pentru inspiratie.Cereti referinte si discutati cu cati mai multi Dj,camaramani,fotografi si formatii.

6-9 luni inainte
Incepeti sa probati rochii de mireasa.Semnati contracte cu Dj,cameramanul,fotograful si formatia aleasa.Incepeti informarea despre organizarea in detaliu a nuntii.Alegeti tema,stilul,culorile.si de asemenea biserica pe care o doriti.

4-5 luni inainte
Cumparati sau comandati rochia de mireasa si costumul de ginere, aceesoriile gen pantofi si posete.Comandati invitatiile pentru nunta si place cardu-rile.Inmanati personal invitatiile.Semnati contractul si chiar platiti avansul agentiei de turism pentru luna de miere.Rezervati tot ceea ce intentionati sa inchiriati.

2-3 luni inainte
Stabiliti lista principala de invitati.Semnati contracte pentru machiaj si coafura.
Puneti actele necesare casatoriei la primarie in ordine.
Cumparati verighetele si gravati-le.Achizitionati tinutele si accesriile pentru cununia civila pentru ambii miri.Cumparati sau inchiriati decoratiunile pentru sala, marturiile si cocardele.

1-2 luni inainte
Cumparati bauturile daca nu sunt incluse in contractul cu restaurantul.
Rezervati tot ceea ce tine de transportul mirilor si al invitatilor in ziua nuntii.Cumparati cadouri pentru nasi,domnisoare de onoare, cavaleri, partener.Verificati actele.Confirmati telefonic rezervarile facute.


3-4 saptamani inainte
Probati tinutele sa vedeti daca se mai potrivesc .Mergeti la restaurant pentru o degustare.
Faceti o proba de coafura si machiaj.Obtineti analizele medicale.

1-2 saptamani
Intanliti-va cu cameramanul,dj-ul, fotograful si formatia pentru a stabili ultimele detalii.
Comandati tortul si bomboanele miresei,deasemenea florile(buchetele,lumanarile,aranjamentele florale si cocardele)
Depuneti actele la primarie.Stabiliti aranjarea la mese a invitatilor.Alegeti persoane care se vor ocupa de o SINGURA actiune in ziua nuntii.Incepeti sa impachetati deja pentru luna de miere.Confirmati numarul exact de invitati catre restaurant,florarie,cofetarie.
Realizati ultimele schimbati de look.Cumparati alte accesorii auxiliare gen bolduri, funde, decoratiuni pentru masini.

Ziua anterioara nuntii
Revizuiti detaliile fiecarei actiuni impreuna cu cei responsabili.Pregatiti banii pentru plata fiecarui furnizor.Cumparati sampanie si piscoturi ptr cununia civila.Ocupati-va de manichiura,pedichiura, incercati sa evitati alcoolul si mancarurile grele.

Ziua nuntii
Luati neaparat un mic dejun, o cafeluta, zambiti si fiti pregatiti pentru surprize.Imbracati-va in tinuta de mireasa DUPA machiaj si coafura.

Dupa nunta
Schimbati-va actele pe noul nume(buletin,permis,talon,carti de credit).
Scoateti pozele si filmul nuntii si anuntati invitatii ca sa le poata vedea.
Faceti cadou nasilor un set de fotografii si un film de la nunta.
iulik_flore
Postat pe 9 Februarie 2009 12:35
nu sunt din iasi dar pot a iti spun ca ai nimerit unde trebuie ... cand ai timp ia o agenda si un pix si aduna informatii de pe forum sau fa-ti un folder in calc NUNTA si copii ce te intereseaza ... poate o sa te sperii cand ai sa vezi cate lucruri despre care nu aveai idee o sa gasesti dar eu asa am inceput pregatirile .... am citit topicurile care ma interesau, am luat notite... apoi le-am pus intr-o ordine si am facut o lista proprie ... usor usor le-am rezolvat pe toate. Intr-un singur mesaj e greu sa scriem tot ce am discutat pana acum .... trebuie sa-ti faci timp si sa citesti ce te-ar putea interesa
trebuie sa inchiriezi cu mai mult timp inainte pentru ca trebuie sa dai garantie : * restaurantul, * muzica, * cameramanul si *fotgraful pentru ca este mai greu sa gasesti ceva bun in ultima luna.... nu este imposibil dar trebuie sa ai mare noroc sa gaseti ceva bun liber exact inainte de nunta ... cele de care fug toti raman la sfarsit . Si daca ai rezolvate astea poti sta linistita ca si eu am venit cu 3 saptamani inainte de nunta in tara si am avut timp de toate

o sa-ti fie mai greu daca nu ai pe nimeni care sa te ajute si sa se informeze pana vii tu dar cred ca te poti interesa la agentii care orgaizeaza nunti in iasi... poate stie cineva de pe forum una care e serioasa sa ti-o recomande

rocsanyk3
Postat pe 9 Februarie 2009 15:25
Am fost anul trecut in Iasi la o nunta la restaurantul "CAVALERUL MEDIEVAL".
Iti recomand locatia din tot sufletul..............
Este un local deosebit, si poti face chiar o nunta cu tema medievala.
Ospatarii sunt costumati in cavaleri, cu spada.........
E super si e ceva deosebit.
S-ar putea sa fie aglomerat, dar crede-ma merita incercat

Multa bafta si mult spor la pregatiri
marietutza
Postat pe 10 Februarie 2009 00:28
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochia_de_mireasa_cu_trena_.html fetelorrrrrrrrrrr superbe pentru inspiratie
iulik_flore
Postat pe 10 Februarie 2009 11:59
Buna si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine:nu suntem in tara,nu avem nasi,si ne am planuit nunta in 2010.Tot in iasi facem nunta insa nu caut vreun hotel de 4-5*...vrem un local normal pe care sa l amenajam noi dupa gust.Deocamdata mi am facut o lista cu ce am gasit pe net...si pe acest forum am urmarit ce ma intereseaza(in special preturi).Lista mea arata cam asa:gasirea nasilor,sala,muzica,fotograf,stabilirea listei de invitati si stabilirea meniului;celelalte detalii le vei rezolva la fata locului,adik in tara;iar daca vei cauta pe net modele de rochii de mireasa,de invitatii,flori,buchetele,amenajari ...s ar putea sa te ajute...pe mine mai mult m a incurcat...asa ca astept pana la vara sa le rezolv personal....daca nu ai fost in tara de 5 ani sa nu ti faci vreo lista cu preturi pt ca pe internet gasesti preturi uneori exagerate si de obicei valabile pt capitala... s ar putea sa ai o surpriza si sa gasesti preturi mai rezonabile in iasi...asa ca nu te speria din punctul asta de vedere...bani sa fie...in ceea ce priveste rochia,costumul,verighetele...eu mi am facut o idee de cam ce as vrea sa cumpar asa ca nu mi ramane decat sa merg prin magazine cateva zile (numai asa voi gasi preturile cele mai bune).Cu sala nu te speria cred ca daca mergi in vara vei gasi ceva liber pt 2010.te pup iti doresc bafta si calmeaza te...vei avea cea mai frumoasa nunta;ca si a mea de altfel
adrianaciprian2000
Postat pe 10 Februarie 2009 18:15
superbe rochiile cu trena
adrianaciprian2000
Postat pe 10 Februarie 2009 18:24
De la: adrianaciprian2000, la data 2009-02-10 18:24:33superbe rochiile cu trena


de visssssss
iulik_flore
Postat pe 11 Februarie 2009 16:11
sorinica vreau si eu un sfat.unde sa ma duc in iasi sa-mi iau rochia ?daca esti din iasi poate stii u un magazin cu rochii faine.ca eu nu locuiesc in romania dar sunt din iasi si am nunta anul acesta pe 16 mai si nush de unde sa iau rochia.
GrigoraSoana
Postat pe 23 Martie 2009 19:34
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_frumoase_diademe_si_voalete_pentru_mirese.html

uitati-va aici superbbb....
iulik_flore
Postat pe 24 Martie 2009 11:53
De la: ramonika_is, la data 2009-01-26 19:57:20Am nunta la anu in Romania si partea naspa e ca nu locuiesc in Romania sunt in USA; idea e ca nu am mai fost in Romania de 5 ani (merg in mai sa caut loc de nunta). Sunt total debusolata si nu stiu ce sa fac. As aprecia daca mi-ati putea spune care sunt cele mai bune restaurante pentru nunti in Iasi si din experienta daca stiti ce preturi au (sau poze daca aveti), si cum as putea face sa gasesc o firma sau o persoana de incredere care sa ma ajute cu organizarea nuntii pentru ca pana in luna in care va fi nunta nu voi mai fi in Romania si nici nu am rude in Romania. Sunt speriata ... nu stiu daca voi putea organiza nunta pe care mi-o doresc de la distanta.

Buna, daca ai nevoie de ajutor imi dai un mail.
ionelaghe
Postat pe 25 Martie 2009 08:07
De la: ramonika_is, la data 2009-01-26 19:57:20Am nunta la anu in Romania si partea naspa e ca nu locuiesc in Romania sunt in USA; idea e ca nu am mai fost in Romania de 5 ani (merg in mai sa caut loc de nunta). Sunt total debusolata si nu stiu ce sa fac. As aprecia daca mi-ati putea spune care sunt cele mai bune restaurante pentru nunti in Iasi si din experienta daca stiti ce preturi au (sau poze daca aveti), si cum as putea face sa gasesc o firma sau o persoana de incredere care sa ma ajute cu organizarea nuntii pentru ca pana in luna in care va fi nunta nu voi mai fi in Romania si nici nu am rude in Romania. Sunt speriata ... nu stiu daca voi putea organiza nunta pe care mi-o doresc de la distanta.



te-as putea ajuta cu cameramani si fotografi f buni si de incredere- au fost la nunta mea- intra pe www.imagineanuntiitale.ro si vezi cum lucreaza, sunt sigura ca o sa-ti placa si suna-i
pufuletz_6
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:53
De la: Sorinica, la data 2009-02-09 09:28:52eu am anul acesta nunta, pe 10 mai, in iasi la complexul Ciric (Ciuperca). noi am fost foarte incantati de locatie, lac, padure.... In septembrie am fost sa cautam locatie si la toate restaurantele ni s-a spus ca deja sunt ocupate pentru anul 2009 si o mare parte si din 2010. la ciric am gasit dar este duminica. in primul rand trebuie sa-ti gasesti locatie, sa vb de muzica iar restul poti sa le lasi cu cateva luni inainte de nunta. primele doua sunt cele mai importante. poze o sa-ti arat dupa nunta. te-am pupat si sa auzim numai de bine.




www.imagineanuntiitale.ro
pufuletz_6
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:55
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:15
Filmari evenimente cu foto gratis

Nunta e un moment sublim, botezul e intruparea fireasca a doua inimi transformate intr-una singura, si orice aniversara, un moment de mare bucurie.
Imortalizati-le impreuna cu noi, transformati-le in amintiri vii si nu ve-ti regreta.
O aparatura profesionista, foto si video, de inalta claritate si fidelitate asteapata sa se puna in slujba d-tra. Si pentru ca intr-o relatie toata lumea trebuie sa castige iata, va oferim fotografiile gratis, urmand ca d-tra sa platiti doar filmarea evenimentului. Nu ezitati, contacteati-ne si impreuna vom face ca acest moment sa ramana mereu aevea.
Aveti nevoie de un insotitor in luna de miere care sa imortalizeze unicitatea unor clipe de vis? Contati pe noi.

Titular, Dragos Popescu
0742577082
0744580054
0251335150
veinslain@yahoo.co.uk
Video : Camera Sony DCR-VX 2100E
Foto : Nikon Digital Camera D5000
eunescu09_condo
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:41
Buna!
Daca sunteti din Craiova si vreti aranjamente florale pentru nunti(buchete mireasa/nasa/d-re de onoare,lumanari,cocarde,bratari,gaspouri,aranjamente pe suporti din fier forjat,arcade) sau diverse alte ocazii,apelati-ma cu incredere.Ofer preturi avantajoase si calitate.Pentru detalii si poze cu aranjamentele realizate,trimiteti un e-mail la avccraiova@yahoo.com
avccraiova
Postat pe 28 Noiembrie 2009 08:23
http://www.e-nuntadevis.ro contacteaza`i si cu siguranta iti vor crea o nunta de vis si de distanta!
andrea28
Postat pe 5 Februarie 2010 23:35
DRAGA MEA...nu stiu in ce stadiu te afli tu acum cu pregatirile dar ar fi bine sa nu mai stai pe ganduri mai ales ca nu esti in tara...o nunta include muuuuuulte detalii care daca nu sunt bine stabilite din timp poate sa dea totul peste cap ....
Ok.....sunt sigura ca te descurci minunat!Timisoara e prea departe de iasi!
Bafta in toate si sunt sigura ca vei avea o nunta de poveste!
Sa fiti fericiti!
Marry_grace
Postat pe 1 Martie 2010 00:01
Hihihihi eu am scapat de aceasta problema. Se ocupa in primul rand tot ce tine de restaurant , meniuri , bautura , poze, vide cei de la Salon Du Mariage. Am batut palma cu ei sa realize dupa cum imi doresc eu. Restul este simplu si ma ajuta si cei din familie , invitatii , confirmari , cadouri , haine
kudika_17683
Postat pe 28 Octombrie 2013 22:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Formatie sau DJ la nunta in Bucuresti ? 22 De la: kudika_947971 9 Februarie 2019 13:18
Marturii dulci! 1 De la: Cristina_s_Cakes_1 25 Iulie 2012 11:20
Restaurantele au ieftinit menu-urile! 10 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:57
De Valentin... inelul? 12 De la: Cassey 2 Noiembrie 2009 14:38
calele in buchetul miresei inseamna despartire? 55 De la: lenutica 29 Martie 2010 08:49