Setari Cookie-uri

soacra soacra

Fetelor, vreau sa va povestesc si eu o situatie.
Sunt impreuna cu prietenul meu de 5 ani si anul acesta ne-am hotarat sa facem nunta. Toate bune si frumoase pana acum...problema care apare e urmatoarea: eu sunt ardeleanca iar el e moldovean...ne-am cunoscut in Ardeal si aici am si hotarat sa ramanem pe vecie(eu nu i-am impus sa ramana in Ardeal, el a hotarat asta de buna voie si nesilit de mine :))...el e singur la parintii si ai lui nu accepta sa ramana in Ardeal sub nici o forma...noi deja ne-am cumparat un apartament si ai lui sunt extraordinar de suparati pe faza asta..va intreb pe voi fetelor care ati mai trecut prin astfel de situatie, si pe dumneavoastra mamelor si soacrelor, care e solutia cea mai buna? ce putem noi face ca fim cu totii fericiti si impacati?
..eu mai am un frate si viitoarea mea soacra imi reproseaza ca eu nu vreau sa-mi parasesc parintii si sa mergem in Moldova ca sa nu ramana ei singuri..
Astept parerile vostre despre cum ar trebui sa vb cu ea si ce sa-i spunem ca sa revina lucrurile la normal.
va pup pe toate
floryna_l_lazy
Postat pe 10 Martie 2009 14:41
sorry, m-ai lasat masca!!! probabil asta este o dicutie pe care va trebui sa o poarte viitorul tau sot cu parintii lui!!! sunt atat de delicate problemele astea, ca oricat de diplomata, draguta ai fi, tot nu te vor privi cu ochi buni... unele persoane pur si simplu nu pot sa inteleaga...
o buna prietena a avut o problema asemanatoare cu viitorii socri... in cazul ei era vorba ca imediat dupa casatorie, baiatul vroia sa plece in Spania, sa stranga niste bani, sa o aduca si pe ea si incet-incet sa-fi faca un viitor, o casa, un copil! prietena mea era de acord cu aceasta, dar viitoarea soacra nu! oricat incerca biata fata sa-i explice ca vor face acest sacrificiu pentru ei, nu aveai cu cine povesti!!! si mai mult decat atat, o ura pe biata fata si de cum deschidea gura, nu contenea s-o vorbeasca de rau, ca si cum ea ar fi fost de vina pentru toate... din pacate pentru ei, lucrurile nu s-au schimbat in bine nici acum, dupa mai bine de 5 ani de la casatorie, si ceea ce e cel mai dureros e faptul ca in prezent refuza sa vorbeasca cu propriul lor copil!!!
nu vreau sa te sperii, poate in cazul vostru va fii mai bine! lasa-l pe iubitul tau sa poarte discutiile cu ei, in fond sunt parintii lui si este de "datoria" lui sa le explice de ce a facut aceasta alegere, poate ca au nevoie de timp sa se obisnuiasca cu ideea... si eventual promiteti-le ca o sa ii vizitati cat de des puteti!
e destul de greu pentru un parinte ca, dupa ce o gramada de ani i-a petrecut ajutandu-si si crescandu-si copiii, sa ramana dintr-o data fara ei...e ca si cum viata lor nu mai are nici un rost... si unde e acum sprijinul de la batranete pe care se bazau??? stiu ca e putin fortat modul in care m-am exprimat, sper ca ai prins ideea... stiu cat de greu le-a fost parintilor mei sa se obisnuiasca cu ideea ca nu ma intorc in orasul natal si ca m-am stabilit in Cluj!!!
sper sa treceti cu bine si cat mai repede peste acest hop!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 13 Martie 2009 15:22
Buna,
sunt deacord ca el trebuie sa poarte discutia cu ei, de preferat este sa nu te bagi de loc, eu sunt patita si stiu cum este. Daca le spune fiul lor este putin probabil sa tina ura pe el ca totusi este copilul lor, daca le spui tu mai mult ca sigur vei fi luata in nume de rau. ca doar asa se intampla de obicei.
grace001438
Postat pe 20 Mai 2009 14:35
Buna grace 007 vreau sa-ti spun k sunt in aceeasi situatie ca si tine.Eu sunt ardeleanca si prietenul meu e moldovean,m-am confruntat si eu cu o gramada de probleme din partea lui soacramea,dar pur si simplu eu nu o mai bag in seama,sa zica ce o vrea noi ne intelegem super bine si stiu k prietenul meu nu va merge nicodata sa stea cu ei
annkka
Postat pe 2 Iunie 2009 11:28
miresico..nu iti bate tu capul cu asta..chiar nu are rost..tu acolo nu ai de spus nimic..iar socrii tai nu au ce sa-ti reproseze..cred ca baietelul lor e destul de mare cat sa hotarasca ce vrea..si dupa cte imi spui deja a hotarat ca vrea sa ramana in ardeal...e doar chestia ca au nevoie de timp sa digere informatia

eu sunt moldoveanca si recunosc ca moldova e poate cea mai saraca zona a romaniei...nu ma intelege gresit sunt mandra ca sunt de acolo si dorul si dragostea de casa no sa-mi treaca niciodata dar pur si simplu cred ca fiecare are dreptul de a incerca sa urce cat mai sus...si atunci ma tot intreb...de ce sa nu lasi saracu copil sa zboare linistit ..daca are sansa sa-i mearga mai bine??chiar nu ii inteleg pe parintii astia...

btw:daca faceti vreodata vreun site pt soacre..sa-mi dati si mie link-ul sa il dau lu soacramea...as mai distrageo cumva..
BarbieGirl_grace
Postat pe 2 August 2009 19:03
buna grace007.eu as vrea sa-ti spun sa nu te mai consumi degeaba si sa-ti pui sotul sa vorbeasca cu ei si sa-i faca sa inteleaga ca el e deja mare si ca are nevoie de un spatiu al lui...adica de un loc unde sa stea doar el,sotia si pe viitor copiii lui
grace004344
Postat pe 3 August 2009 10:34
Am citit ce ai scris si nu mi-a venit sa cred. In primul rand sunt parinti si ar trebui sa se gandeasca la binele copilului. Daca lui ii e bine in alta parte.. ca e Ardeal, ca e Banat, ca e Moldova, nu conteaza... e in Romania. De ce ar ramane in Moldova, cea mai saraca zona a Romaniei cand stim cu totii ca regiunea N-E nu iti ofera nicio posibilitate?! Nu stiu cum gandesc unii oameni si ce mod de gandire invechit au... Nu ii baga in seama tu si iti zic sincer sa nu te bagi. Sunt parintii lui, sa se descurce el cumva cu ei. Ca tu esti NORA si oricum stii ca nimic din ce vine de la nora nu e bun pentru soacra. O sa le treca lor imbufnarea asta prosteasca si nemotivata.
Eu te-as sfatui sa faci o masa buna la tine in Ardeal.. si sa-i inviti.. sa vada cat de bine va merge voua acolo.
Sper sa ai succes si sa se rezolve intr-un final neintelegerile astea intre voi... e important ca tu si sotul tau sa va intelegeti si sa va iubiti!
lady_me
Postat pe 3 August 2009 14:11
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 14:30
De la: Cassey, la data 2009-08-20 14:30:31
cel mai bine e sa locuiesti cit mai departe de soacra credema ca am 24 de ani de casnicie si stiu ce spun.....numai bine va doresc!
irinnaioanna
Postat pe 23 Octombrie 2009 10:23
BUNA DRAGA MEA TOTUL DEPINDE DE PRIETENUL TAU SOACRA TA ESTE FOARTE EGOISTA SUCCES DACA TE IUBESTE TE ASCULTA
kudika085059
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:55
explica-i ca ardealul e mai bogat decat moldova
oanaiullliana
Postat pe 11 Iunie 2010 09:00
Acum cativa ani sora mea a hotarat sa ramana si alt oras, si s-a maritat acolo. Eu eram la facultate in acelasi oras si vroiam si eu ca dupa ce terminam facultatea sa raman si eu tot acolo. Problema era in felul urmator: mama ramanea singura in orasul de unde am plecat......Solutia...avea sa se mute si ea cu noi in acelasi oras, ca doar nu avea sa ramana singura acolo..
Deci, ati putea sa faceti si voi la fel. si asa nu o sa mai fie nici o suparare, nu or sa ma spuna ca nu v-ati gandit si la ei, si ca mai ales ii furi fiul..punetile problema in felul acesta si vedeti ce o sa zica..
mult succes.
cammy86
Postat pe 11 Iunie 2010 09:13
am citit ce ai povestit tu ca se intampla in mare la tine....dar nu m-a surprins deloc...incearca sa stai cat de departe de soacra..eu stiu prin ce treci ca si eu am numai si numai probleme din cauza soacrai....cand am avut cununia trebuia sa dea ea ordine, ce sa facem, cum sa facem, tot timpul o aducea in discutie pe o fosta prietena de a sotului cu care nu mai era de 6ani...ma adusese in culmea disperarii..am vrut sa anulez cununia...cand ne-am hotarat sa facem nunta (avem nunta acum in sept) am zis ca noi nu acceptam nici un sprijin financiar de la nimeni si nunta se va face cum vrem noi...ce credeti ca a facut soacra..a zis ca ea nu vine ca nu are facut frumos in casa...au urmat niste momente in care...si intr-un final ne-am hotarat sa o facem..sa nu tine,m cont de ceea ce vor ei...si ca sa fie treaba treaba(soacra este in franta cu barbatusu si noi suntem in italia) trebuie sa plecam maine in romania sa rezolvam ce mai avem...si avem o groaza de facut...sotul este incepator doar ce a luat carnetul..si avea pretentia sa mergem la ei in franta sa ii trimita niste bani lui cumnatamiu...dar pur si simplu nu s-a gandit cat de obositor este sa conduci 3000 si ceva de km de vineri noaptea pana duminica..ca luni trebuie sa fin in tara
soacrele astea sunt atat de egoiste si chiar daca nu stai cu ele tot continua sa-ti facs viata un calvar..
tandarica
Postat pe 11 Iunie 2010 12:34
si eu sunt olteanca si el ardelean ...suntem impreuna de 2 ani jumate..la anu facem nunta si socrii mei nu sunt deacord..de fapt nu ma suporta de nici o culoare ca eu l-am luat din ardeal si l-am adus in valcea la olteni:D..dar sincer pe mine nu ma intereseaza...treaba e sa va intelegeti voi bine..lasa gurile socrilor tai ca nu stai cu ei in casa..eu zik sa va vedeti de viata voastra ca ei si-au trait-o pe a lor.fara nici o suparare dar nu-i lasa sa se bage in viata voastra..
fmariusandrei
Postat pe 11 Iunie 2010 13:55
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 11 Iunie 2010 21:37
ei si eu am trecut oarecum prin asta dar cu tatal viiroului meu sot, care din Banat dintr-un sat, noi vrem sa ne stabilim la Sibiu, dupa multe discutii si dezbateri ca el e singurul copil si ca trebuie sa- i aibe grija la batranete si ca trebuie sa se mute cu noi, din start am zis ca nu!!! ba chiar mai mult si mama lui care e in italia i-a interzis acest lucru si stie ea de ce, si culmea mai am si suportul alor mei care le-au zis clar ca nici cu ai mei nici cu ai lui, nu demult chiar ii venise ideea sa se mute la Sibiu sa-si stranga banii si sa-si vanda casa acolo, viitorul meu sot nu e deloc de acord cu asta mai ales ca macar de sarbatori sau ocazii speciale mai mergem acolo si se simte bine, ca acasa nu??? Tatal lui la incept s-a suparat foarte tare ca nu-l vrem langa noi, ca el si-a ingrijit parintii si chestii de genu, acum a inteles cat de cat, si ce sa zic asta e,
Stiu ca oricum si daca sunt cei mai buni oameni de pe pamant tot asa se isca discutii, fiecare are tabieturile lui, noi ca tineri ne organizam altfel avem alte ocupatii si convingeri si nu zic ca e o idee buna sa stai cu parintii mai ales in aceeasi casa,
eu una te sfatuiesc sa-l lasi pe prietenul tau sa vb cu ei si euam facut la fel, pentru ca dc te vei baga tu sa le explici ceva nu va iesi bine si vor spune ca tu vrei sa-l indepartei de ei, BAFTA!
lucky_happy
Postat pe 12 Iunie 2010 12:55
buna.am citit mesajele voastre de mai sus...si sincer..nu prea pareti "miresici",o data si o data ve'ti fi si voi mame si atunci ve'i intelege.....daca tu esti din ardeal si el din moldova..at trebui sa plecati pe un teren neutru parerea mea....asa cum mama ta e bucuroasa sa te aiba langa ea(lucru firesc..orice mama isi vrea copilul aproape)..asa si soacra ta isi vrea copilul aproape...daca esti destul de matura tu...cat si viitorul tau sot..ar trebui sa stati la distanta fie de parintii tai cat si nde ai lui....
elena8820
Postat pe 13 Iunie 2010 00:27
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 18 Iunie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
luna de miere cea mai fascinanta si romantica este in Insula Corsica 6 De la: oxygenX 2 Martie 2011 23:38
Propuneri pt. luna de miere 140 De la: margaritmariana 1 Noiembrie 2012 00:50
IN STRAINATATE 7 De la: BarbieGirl 9 Aprilie 2010 16:16
Luna de miere in Bali 7 De la: mydu83 22 Octombrie 2009 08:41
Luna de miere in Romania 22 De la: degetica86 27 Mai 2009 09:38