Setari Cookie-uri

PREGATIRI

Buna fetelor,

Cu cat timp inainte credeti ca ar fi bine sa ne apucam de pregatirile de nunta? Vorbesc in cazul in care ne facem singure nunta, fara ajutorul unei firme care sa organizeze evenimentul. Eu am optat pentru organizarea de catre mine, pt ca am consultat foarte multe firme, iar pretul mi s-a parut foarte mare. Care e primul lucru pe care l-ati facut?
Eu am nunta in februarie 2010 si pana acum am semnat contractul cu restaurantul si cu lautarii.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
curalea_cristina
Postat pe 11 Martie 2009 13:48
bravo tie cristina

si eu am nunta tot in 2010!

inca nu am mers sa semnez contractul, dar ne vom orienta dupa Paste! pana in vara vom semna si noi...

suntem cam incurcati de restaurant, deoarece eu vreau o locatie anume, unde intri destul de greu

sincer eu am totul k si stabilit. asta ptr faptul k mi-a si placut sa ma interesez, sa vizualizez cat mai multe oferte in ceea ce priveste locatiile, vestimentatia, bisericile, decoratiunile florale, etc....

bani sa am k si maine le-am face

eu am ajuns la concluzia, ca incepand din vara, voi incepe inccet-incet sa strang, sa imi iau una, alta...ce mai imi trebuie mie

astfel nu voi simti nici k va fi o mare cheltuiala atunci

aaaa... inca ceva! eu am facut lista cu tot ce imi trebuie, pana la cele mai mici amanunte

asa imi va fi mai simplu

dc ai nevoie de ceva te ajut cu cea mai mare placere
iulik_flore
Postat pe 27 Martie 2009 16:51
10-12 luni inainte
Stabiliti impreuna cu parintii o prima lista de invitati, nasii, domnisoarele si cavalerii de onoare.Discutati impreuna cu familia si decideti cine suporta costurile.Alegeti un coordonator sau o agentie pentru orgnaizarea nuntii.Consultati calendarul bisericesc.Vizionati cat mai multe locatii de nunta si stabiliti data nuntii.Semnati un contract ferm cu restaurantul pentru un anumit meniu.Cautati cat mai multe rochii de mireasa pentru inspiratie.Cereti referinte si discutati cu cati mai multi Dj,camaramani,fotografi si formatii.

6-9 luni inainte
Incepeti sa probati rochii de mireasa.Semnati contracte cu Dj,cameramanul,fotograful si formatia aleasa.Incepeti informarea despre organizarea in detaliu a nuntii.Alegeti tema,stilul,culorile.si de asemenea biserica pe care o doriti.

4-5 luni inainte
Cumparati sau comandati rochia de mireasa si costumul de ginere, aceesoriile gen pantofi si posete.Comandati invitatiile pentru nunta si place cardu-rile.Inmanati personal invitatiile.Semnati contractul si chiar platiti avansul agentiei de turism pentru luna de miere.Rezervati tot ceea ce intentionati sa inchiriati.

2-3 luni inainte
Stabiliti lista principala de invitati.Semnati contracte pentru machiaj si coafura.
Puneti actele necesare casatoriei la primarie in ordine.
Cumparati verighetele si gravati-le.Achizitionati tinutele si accesriile pentru cununia civila pentru ambii miri.Cumparati sau inchiriati decoratiunile pentru sala, marturiile si cocardele.

1-2 luni inainte
Cumparati bauturile daca nu sunt incluse in contractul cu restaurantul.
Rezervati tot ceea ce tine de transportul mirilor si al invitatilor in ziua nuntii.Cumparati cadouri pentru nasi,domnisoare de onoare, cavaleri, partener.Verificati actele.Confirmati telefonic rezervarile facute.


3-4 saptamani inainte
Probati tinutele sa vedeti daca se mai potrivesc .Mergeti la restaurant pentru o degustare.
Faceti o proba de coafura si machiaj.Obtineti analizele medicale.

1-2 saptamani
Intanliti-va cu cameramanul,dj-ul, fotograful si formatia pentru a stabili ultimele detalii.
Comandati tortul si bomboanele miresei,deasemenea florile(buchetele,lumanarile,aranjamentele florale si cocardele)
Depuneti actele la primarie.Stabiliti aranjarea la mese a invitatilor.Alegeti persoane care se vor ocupa de o SINGURA actiune in ziua nuntii.Incepeti sa impachetati deja pentru luna de miere.Confirmati numarul exact de invitati catre restaurant,florarie,cofetarie.
Realizati ultimele schimbati de look.Cumparati alte accesorii auxiliare gen bolduri, funde, decoratiuni pentru masini.

Ziua anterioara nuntii
Revizuiti detaliile fiecarei actiuni impreuna cu cei responsabili.Pregatiti banii pentru plata fiecarui furnizor.Cumparati sampanie si piscoturi ptr cununia civila.Ocupati-va de manichiura,pedichiura, incercati sa evitati alcoolul si mancarurile grele.

Ziua nuntii
Luati neaparat un mic dejun, o cafeluta, zambiti si fiti pregatiti pentru surprize.Imbracati-va in tinuta de mireasa DUPA machiaj si coafura.

Dupa nunta
Schimbati-va actele pe noul nume(buletin,permis,talon,carti de credit).
Scoateti pozele si filmul nuntii si anuntati invitatii ca sa le poata vedea.
Faceti cadou nasilor un set de fotografii si un film de la nunta.
iulik_flore
Postat pe 27 Martie 2009 16:51
eu am in 2010
_dulcik_
Postat pe 4 Mai 2009 00:33
si io asemenea cu ajutorul lui Dummnzeu

dar este bine sa fim MIRESE PRECAUTE
iulik_flore
Postat pe 4 Mai 2009 12:48
la cat m-am interesat si am vizionat la idei si am vb pe forumuri, stiu ce vreau exact, mai greu e de pus in practica din cauza bnilor, dar cred ca daca luam fiecare detaliu pe rand si cumparam din timp.,.cred ca exista rezolvare pt orice.
Noi sa fim fericite si iubite
curalea_cristina
Postat pe 4 Mai 2009 15:35
asa este! si eu m-am gandit sa cumpar din timp, tot ceea ce se poate cumpara.
astfel nu vor exista probleme iar in momentul respectiv nu voi simti k dau foarte multi bani de o data!
iulik_flore
Postat pe 4 Mai 2009 17:20
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Ultimele_tendinte_in_materie_de_voaluri.html

PTR MIRESICILE INTERESATE DE VOALURI
iulik_flore
Postat pe 5 Mai 2009 11:11
Vai fetelor sa stiti ca e foarte greu.................cand mergi sa dai invitatiile si iti spun de la o familie la alta ca nu vin e foarte rau si va spun asta cu lacrimi in ochi eu sunt din zalau si am sa fac nunta la 8km de jibou in surduc daca stiti.Daca se ofera cineva va asteptam cu drag.Sa stiti ca este foarte dureros.putem sa colaboram pe id meu camy_pytycot89 cne se intereseaza.Putem discuta multe fetelor.Va pup
cameliarazvan
Postat pe 7 Iulie 2009 16:10
IN PROGRAMUL DE PREGATIRE AL NUNTII NU UITATI SA INCLUDETI IN LISTA SI PORUMBEII ALBI CARE CU SIGURANTA VOR INCANTA ATAT MIRII CAT SI INVITATII !
RELATII PENTRU INCHIRIERI LA Tel: 0723704791
MARK_grace
Postat pe 9 Iulie 2009 13:40
De la: cameliarazvan, la data 2009-07-07 16:10:45Vai fetelor sa stiti ca e foarte greu.................cand mergi sa dai invitatiile si iti spun de la o familie la alta ca nu vin e foarte rau si va spun asta cu lacrimi in ochi eu sunt din zalau si am sa fac nunta la 8km de jibou in surduc daca stiti.Daca se ofera cineva va asteptam cu drag.Sa stiti ca este foarte dureros.putem sa colaboram pe id meu camy_pytycot89 cne se intereseaza.Putem discuta multe fetelor.Va pup


iulik_flore
Postat pe 9 Iulie 2009 16:00

Zambetul tau pentru eternitate.

Nunta e un moment sublim, botezul e intruparea fireasca a doua inimi transformate intr-una singura, si orice aniversara, un moment de mare bucurie.
Imortalizati-le impreuna cu noi, transformati-le in amintiri vii si nu ve-ti regreta.
O aparatura profesionista, foto si video, de inalta claritate si fidelitate asteapata sa se puna in slujba d-tra la preturi rezonabile. Nu ezitati, suna-ti la 0742577082 sau contacteati-ne la adresa de e-mail veinslain@yahoo.co.uk si impreuna vom face ca acest moment sa ramana mereu aevea.
Aveti nevoie de un insotitor in luna de miere care sa imortalizeze unicitatea unor clipe de vis? Contati pe noi.

Titular, Dragos Popescu
0742577082
0744580054
0251335150

Video : Camera Sony DCR-VX 2100E
Foto : Nikon Digital Camera D5000




eunescu09_condo
Postat pe 26 August 2009 08:29
Daca vrei sa faci o surpriza invitatilor iti recomand niste dansatori extraordinari, care creeaza prin dansul lor un show de neuitat de dans portiv sau oriental.tel 0767.821.239/0723.165.791
Te pup si succes .
melisa_grace
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:14
De la: curalea_cristina, la data 2009-03-11 13:48:44Buna fetelor,

Cu cat timp inainte credeti ca ar fi bine sa ne apucam de pregatirile de nunta? Vorbesc in cazul in care ne facem singure nunta, fara ajutorul unei firme care sa organizeze evenimentul. Eu am optat pentru organizarea de catre mine, pt ca am consultat foarte multe firme, iar pretul mi s-a parut foarte mare. Care e primul lucru pe care l-ati facut?
Eu am nunta in februarie 2010 si pana acum am semnat contractul cu restaurantul si cu lautarii.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
BUNA si FELICITARI.DACA doresti eu te pot ajuta cu decorarea restaurantului:huse pt scaune,esarfe,fete masa,gaspouri si tot ce iti doresti tu la preturi f.f.avantajoase sub pretul pietei.Pentru detalii la nr de tel:0727981478 sau george_c47@yahoo.com.
grace_mary
Postat pe 18 Septembrie 2009 00:12
si eu tot in 2010 si sper sa iasa totul ok
grace006222
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:47
tarot_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fetelor sunteti de acord cu zicala "toti barbatii sunt porci mai devreme sau mai tarziu"? 45 De la: grace009227 13 Iunie 2010 01:08
Filme care sarbatoresc casatoria 1 De la: Iris 3 Aprilie 2010 14:11
fotografii 3 De la: fantome 23 Decembrie 2008 11:21
Ce bijuterii purtam 1 De la: Andrutzzzza 27 August 2012 16:37
melodia pt generic 6 De la: lauramaria 26 Iunie 2009 10:15