Setari Cookie-uri

SA PORT OCHELARII DE VEDERE LA NUNTA SAU NU?

si eu port ochelari dar ma descurc si fara,am dioptri destul de mici asa ca cu 2-3 zile inainte nu o s aii port sa ma invat cu din nou cu nepurtatul lor ca sa zic asa,oricum tot ii iau cu mine in geanta oricum ma gandesc si la lentile de contact :)
kudika007717
Postat pe 6 Iulie 2009 07:39
salutare si eu am ochelari dar de apropiere, pe care trebuie sa ii folosesc doar la citit sau la pc, deci nu sunt obligata sa ii port la nunta. Eu cred ca acele mirese care intr-adevar trebuie sa ii poarte sa nu se jeneze sa o faca, deoarece prietenii asa o cunosc si fiecare este obisnuit cu ochelarii nu ar trebui sa faceti experimentul cu lentilele de contact, mai ales ca mai sunt si momente lacrimogene si s-ar putea sa ramaneti fara ele. Pana la urma alegerea este a voastra. Eu una i-as purta va pup
gabielle88
Postat pe 11 Iulie 2009 12:08
Efectele negative ale lentilelor de contact:
- in functie de cum se pun, respectiv se pot lipi pe cornee sau se ia un strat subtire din cornee si se lipesc in acel loc mai subtire. Cornea are in partea centrala o grosime de 0,55 mm iar la periferie 0,75 mm. Daca se ia un strat foarte subtire din cornee, refacerea acestuia dureaza cca. 6 luni. Modul in care se reface cu o lentila de contact in ea e o alta poveste neplacuta. Odata ce se umbla la un lucru natural, capacitatile acestuia se reduc.
- pot apare zgaraieturi pe cornee sau partea interioara a pleoapei
- lentilele de contact rigide duce la marirea astigmatismului (Kerns 1978, Rengstorff 1965, 1971, 1976, Rubin 1967. Valoarea de astigmatism indusa de lentilele PMMA a fost raportata de Harystein ca fiind intre 2,5 si 6 dioptrii
- atunci cand purtati ceva in ochi, mariti frecarea cu materialul lentilelor si stratul de proteine protectoare incepe sa se uzeze. Aceste proteine sunt importante, intrucat ele formeaza prima linie de aparare impotriva organismelor care pot provoca ulcere corneene si apoi orbire.Cand purtati lentile de contact, inlaturati o parte din proteinele protectoare. Cu cat lentilele sunt mai vechi cu atat mai mare este frecarea, si, in consecinta, daunele provocate de ele. Sa le scimbi mai des costa bani si nu se recomanda nici din punctul de vedere al refacerii stratului corneei. De ex.un set de lentile de contact stricate sau plesnite au o margine abraziva care poate zgaraia corneea.
- lentilele de contact permit patrunderea unei cantitati mai mici de oxigen la cornee. Cu alte cuvinte corneea se sufoca. Chair si lentilele de contact bine intretinute continua sa uzeze proteinele. Cand curatati lentilele, lichidul de curatare distruge aceste proteine. Totusi, o parte din proteinele modificate raman pe lentilele de contact. Veti incepe sa reactionati la aceste "proteine straine", asemanator cu reactia la intepatura unei albine.Reactia imunitara genereaza formarea unor mici umflaturi pe interiorul pleopelor, numita hipertrofie papilara, care creste sensibilitate ochiului fata de lentilele de contact.
- lentilele de contact nu-ti corecteaza atat de precis vederea ca si ochelarii (Lavine 2001)
- lentilele de contact conduc la lenevirea si slabirea muschilor oculari, vederea in timp inrautatindu-se.Sa luam un ex.: miopia
Corectarea ei cu lentile de contact te ajuta sa vezi la distanta. Folosind lentilele de contac pentru a vedea de aproape (pentru ca nu le vei scoate la fiecare minut, secunda cand citesti de aprope) tensioneaza muschii oculari care se contracta si se dilata, in functie de comanda primita: citim de aproape sau de departe. Ulterior cand ne controlam vederea observam ca miopia a crescut.
Daca cunoasteti cazuri in care in urma purtarii lentilelor de contact vederea s-a imbunatatit, in sensul ca miopia, astimatismul, hipermetropia, prezbitismul s-a redus, va rog sa mi le spuneti si mie.Daca dv. ati fi medic oftalmolog, le-ati spune pacientilor ca remediul pe care-l dati ar putea eventual sa inrautateasca starea vederii dv. ?
Desigur ca lentilele de contact sunt frumoase, nu se observa ca le porti, dar e pacat sa distrugeti ceea ce D-zeu ne-a dat la nastere: ochi frumosi, cu o vedere perfecta, naturala. Abuzul cu lentilele de contact se resimte in a II-a parte a vietii, cand vederea, in primul rand din cauza lor, se inrautateste.
Metodele non-invazive nu se recomanda de medici pentru ca ele nu sunt cunoscute si nu se predau inca in faculatate.
Alegerea va apartine.
grace003795
Postat pe 11 Iulie 2009 16:17
port si eu ochelari :) dar imi voi lua lentile...mireasa cu ochelari?? nuuu...parerea mea, nu e frumos.
skoliskaia
Postat pe 25 Iulie 2009 11:06
Eu zic ca i poti purta fara probleme. Si eu port ochelari de cand ma stiu, vad si fara ei. Casa de piatra!
nico_pitik2005
Postat pe 25 Iulie 2009 22:13
te poti lipsi de ochelari macar in ziua nuntii...parerea mea.
denisse_aloha
Postat pe 27 Iulie 2009 01:11
Deci...cum a fost la nunta????Asteptam fotografii multe!!!
NICOLE_V_condo
Postat pe 28 Iulie 2009 14:13
mai degraba lentile de contact....te simti tu mai bine decat cu ochelari...
adika_healthy
Postat pe 28 Iulie 2009 14:24
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 15:37
si eu port ochelari dar in ziua nuntii imi voi face lentile de contact desi m-as descurca foarte bine si fara ei, sincer nu ma vad mireasa cu ochelari,
si inca ceva si sora mea poarta ochelari de multi ani dar la nunta renuntat la ei si sincer i-a stat mult mai bnie, si machiajul se vedea altfel si fata in fotografii arata mai deosebit,
lucky_happy
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Foto Video Trash The Dress - Poezia asezata im rama 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:09
intrebare???? 2 De la: grace008160 22 Martie 2010 21:59
cameraman profesionist 13 De la: filmarifoto 1 Mai 2013 06:22
:(( 3 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:28
Aranjamente Design Stefania Delux si nu numai... 1 De la: kudika_1028890 24 August 2017 23:55