Setari Cookie-uri

Furatul miresei - un moft sau distractie

Ce parere aveti de furatul miresei?Un mosf , o traditie sau distractie
jesse_adry
Postat pe 13 Iunie 2009 16:23
Sincer mie nu-mi place, e probabil o traditie.Dar, te ia de la nunta si umbli prin oras...Sincer eu as vrea sa evit aceasta situatie!
grace000248
Postat pe 13 Iunie 2009 17:19
cand s-a furat prima data mireasa de la o nunta, nu a mai fost adusa inapoi..
deci.. acest furt al miresei a inceput dintr-o iubire interzisa, apoi a devenit traditie... iar acum e putin traditie si putzin distractie...
araiya_grace
Postat pe 13 Iunie 2009 19:28
Multumesc,chiar nu stiam povestea aceasta! Sa nu ni se intample si noua... ca-i grav...Glumesc ca doar noi ii iubim pe ingerasii nostrii
grace000248
Postat pe 13 Iunie 2009 23:11
Furatul mirelui.S-au intors baietii (jumatate din trupa) cu o cizma de cauciuc plina de noroi (reprezentand pantoful mirelui), cu pantalonii sumesi pana peste glezne, cu camasa la fel,pana la cot, cu o coarba si cu o sufa rupta. Rascumpararea? O roata de rezerva sa-l scoatem pe mire de unde am ramas cu masina ingropata, si o galeata cu apa, ca fierbea motorul...
Partea amuzanta si frumoasa este povestea pe care o inventezi si modul in care o expui cand vii sa rascumperi unul din miri..ce poveste creezi in jurul acestei "traditii"
coryinne
Postat pe 25 Iunie 2009 20:01
- eu sunt pentru tb sa mai faci ceva pe parcusrul nuntii daca nu e sec si la fel si DVD

- si nu tb sa te duci in oras departe de localul tau e o prostie si nici sa dispari 2 ore de la nunta - te duci la cofetarie in apropierea localului, te racoresti cu o inghetata si te intorci la mirele tau nerabdatoare sa asculti declaratia de dragoste facuta pt tine in fata nuntasilor sau daca nu ai nimic in apropiere pur si simplu te duci pe camp si te intinzi pe iarba sau iti faci niste poze superr

- de curand am fost la o nunta si nici mireasa nu a vrut sa fie furata si pana la urma ia parut rau si cand a vrut sa se lase era deja prea tarziu


- deci eu zic DA si pt furatul mirelui iar plata sa mai danzati odata valsul miresei si nu in ultimul rand furatul pantofului de catre copii
laura02maria
Postat pe 26 Iunie 2009 10:40
Ce parere aveti insa despre late variatiuni pe aceeasi tema?Gen furatul mirelui sau al nasei?Am auzit nunti unde daca mireasa era furata pana la ora 12 noaptea, plata pt rascumparare ii revenea nasului.Cred ca este o modalitate distractiva de a crea o bucatica de poveste, de "teatru"......Mi se pare ceva ce depinde de fiecare, esti sau nu de acord.....Dar poate "condimenta" putin nunta.
Pupici si o nunta cat mai frumosa tuturor miresicilor!
irina_maria_mitrofan
Postat pe 5 Iulie 2009 11:28
De la: lauramaria, la data 2009-06-26 10:40:23- eu sunt pentru tb sa mai faci ceva pe parcusrul nuntii daca nu e sec si la fel si DVD

- si nu tb sa te duci in oras departe de localul tau e o prostie si nici sa dispari 2 ore de la nunta - te duci la cofetarie in apropierea localului, te racoresti cu o inghetata si te intorci la mirele tau nerabdatoare sa asculti declaratia de dragoste facuta pt tine in fata nuntasilor sau daca nu ai nimic in apropiere pur si simplu te duci pe camp si te intinzi pe iarba sau iti faci niste poze superr

- de curand am fost la o nunta si nici mireasa nu a vrut sa fie furata si pana la urma ia parut rau si cand a vrut sa se lase era deja prea tarziu


- deci eu zic DA si pt furatul mirelui iar plata sa mai danzati odata valsul miresei si nu in ultimul rand furatul pantofului de catre copii


si eu sunt pentru aceste traditii! am fost recent la o nunta, si dupa ce s-a furat pantoful miresei, nasii nu au vrut sa il plateasca.. adica.. s-a negociat o rasplata, nasii nu au fost de acord, iar dupa o ora, starostele a anuntat ca pantoful a fost platit... pentru a nu strica dispozitia nuntasilor. Mi s-a parut aiurea...
Oricum a fost o nunta cu peripetii cand mireasa a aruncat buchetul doua fete s-au batut de la el...

ce parere aveti despre asta??
araiya_grace
Postat pe 5 Iulie 2009 11:43
Mai ca eu ma casatoresc in toamana cred ca aceasta cu furatul miresei este de distractie si amuzament.Daca este sa ma fure pe mine eu as vrea ca sa ceara la rascumparare sa facem o sceneta (eu si mirele) adica un dans pe o melodie din piratii din caraibe.Mi s-ar parea distractiv oricum .
jesse_adry
Postat pe 5 Iulie 2009 15:06
eu nu sunt pentru dar decat sa fiu furata de stiu eu cine mai bine aranjez cu niste prieteni ceva asa sunt sigura ca nici nu cer ceva ce nu o sa ne placa(dupa parerea mea la o nunta trebuie sa te distrezi si sa dansezi nu vreau sa primesc declaratii de dragoste de la sot ca asta faca in particular si e mai bine asa).
kudika007717
Postat pe 5 Iulie 2009 16:04
De la: coryinne, la data 2009-06-25 20:01:55Furatul mirelui.S-au intors baietii (jumatate din trupa) cu o cizma de cauciuc plina de noroi (reprezentand pantoful mirelui), cu pantalonii sumesi pana peste glezne, cu camasa la fel,pana la cot, cu o coarba si cu o sufa rupta. Rascumpararea? O roata de rezerva sa-l scoatem pe mire de unde am ramas cu masina ingropata, si o galeata cu apa, ca fierbea motorul...
Partea amuzanta si frumoasa este povestea pe care o inventezi si modul in care o expui cand vii sa rascumperi unul din miri..ce poveste creezi in jurul acestei "traditii"


fain... important e sa se simta lumea bine si sa se distreze ..... la mine au primit hotii pedeapsa ....sa danseze cu mireasa in brate 3 minute ....si am avut ce rade toti .... invitatii ca invitatii.... dar eu nu mai puteam de ras ...erau comici tare ..... eu pe umerii a doi dintre ei si alt ¨hotz¨ imi tinea picioarele pe umeri si si-a pus rochia in cap .....erau pe jos de ras ...... am poze ....la profil
rocsanyk3
Postat pe 5 Iulie 2009 16:21
furatul miresei poate sa fie si altceva decat moft si distractie, si va dau 2 exemple:
- in cazul nostru eu cand am fost futata am decis cu sotul meu ca voi merge cu hotzii la buncica lui care e paralizata pe pat, si care nu m-a vazut imbracata in mireasa pentru ca eu am plecat de la parintii mei de acasa si ea era la parintii lui acasa. A fost foarte emotionata cand am intrat pe bratele hotilor in camera ei, mai mai sa planga. Nici socrii mei n-au stiut unde m-au dus hotzii, au aflat cand m-am intors la petrecere. Doar cateva persoane de la nunta au stiut unde am fost

- in cazul verisoarei mele la care am fost la nunta, au furat-o si dupa ce au adus-o tatal ei i-a facut un scandal, saraca a inceput sa planga si nu cred ca merita asta. Mi-a explicat cateva zile mai tarziu: Stii, in ultima saptamana inaintea nuntii, cu pregatirile si toata agitatia, cand am fost furata a fost singurul moment cand am putut sa stau si eu linistita 10 min si sa ma odihnesc!" Si bineinteles ca i-am dat dreptate.

ma intreb si eu, ce faci la nunta? , dupa ce se aduna oamenii iei microfonul si spui, imi pare rau dar la nunta asta nu se fura pantoful miresei si nici mireasa?

Postat pe 5 Iulie 2009 20:55
Vaiiiiiiiiiii

tocmai am furat azi-noapte mireasa

a fost distractie maxima!!!!!!!!

initial am complotat cu fetele de acasa cum si ce sa facem

un scenariu bine pus la timp

putin inainte de jurulo orei 23 am hotarat sa rapim superba mireasa ptr k deja auzisem zvonuri de la alta masa cum ca ar vrea sa o fure altcineva

bunnnnnnn zis si facut

am scos-o direct de toaleta pe langa mire care tocmai iesise in hol, am bagat-o in lift, am iesit in parcare unde ne asteptau complicii iar apoi am stat ascunsi in masina pana a iesit si cameramanul

am dus-o la Arcul de Triumf ( stiu ca deja pare banal) dar acolo si-a dorit ea si era relativ aproape de locul unde a avut loc nunta (Otopeni)

am mers trei masini 7 fete si 4 baieti plus cameramanul

cand am ajuns acolo erau ceva miresici si un alt puhoi ce a venit dupa noi

bineinteles ca am facut hora, am potait, am facut multe poze, miresicile s-au felicitat intre ele, s-au pupat

la intoarcere am venit cu o mireasa FALSA adica cameramanul pe care l-am imbracat intr-o rochie alba si i-am pus palarie in cap

l-a luat pe mire prin surprindere si i-a sarit in brate, apoi au dansat , s-au pupat

intre timp noi veneam cu miresica si am nimerit la o alta nunta care era la parter iar dj-ul de acolo bimacit a anuntat la micrifin ca s-a intors mireasa

in fine a venit si miresica, a purtat-o iubitul meu in brate iar mirele i-a facut o emotionanata declaratie de dragoste, bineinteles la microfon

nu am cerut nimic in schimb, eram majioritatea fete si am zis ca nu are rost sa ii bagam la cheltuieli, totul a fost doar pentru distractie

initial ne gandisem sa ii cerem mirelui sa cante un cantec
sa ii faca un declaratie
iar nasului un strapteasa iar mirele sa fie post de bara

personal ( ca sa nu mai lungesc vorba ) furatul miresei mi se pare cel mai haios si mai distractiv moment al nuntii

ptr mine nu exista nunta fara furat mireasa, este un mom cheie

in plus cine se supara inseamna ca e dezaxat, asa ceva nu se face

DA!!! imi doresc sa fiu furata si s-ar putea sa se bata cam multi pe mine dat fiind ca am furat vreo 7 mirese la viata mea si mai vreau sa fur (deja sunt renumita )

o sa pun si niste pozici maine la profilul meu ca sa puteti vedea mai bine

ps: ginerele sau nasul care nu vrea sa dea recompensa inseamna ca este neam prost asa ceva nu se face....
iulik_flore
Postat pe 5 Iulie 2009 23:13
aaaaaaaaa

si nu va faceti probleme

deoarece momentul nu a trecut neobservat

un alt baiat dintre noi a filmat toate momentele

ps2: scuze ptr greseli

poopici
iulik_flore
Postat pe 5 Iulie 2009 23:16
- iulika_flore super chiar a fost distractie si cand te uiti peste ani la poze iti aduci aminte cu drag, - e chiar sec rau fara aceste mom super potrivite la o nunta
laura02maria
Postat pe 6 Iulie 2009 08:10
De la: lauramaria, la data 2009-07-06 08:10:27- iulika_flore super chiar a fost distractie si cand te uiti peste ani la poze iti aduci aminte cu drag, - e chiar sec rau fara aceste mom super potrivite la o nunta


exact lauramaria
iulik_flore
Postat pe 6 Iulie 2009 09:42
fiica mea are nunta in august 2009 si pentru ca ei plac foarte mult caii , m-am gandit sa-i aducem un cal imbracat frumos si sa se intoarca la iubitul ei , clare pe cal . am luat legatura cu un crescator si i s-a parut ideea foarte ingenioasa . vor aduce calul in apropierea localului sa nu pierdem mult timp . cred ca acest obicei al furatului miresei poate deveni un moment placut si chiar amuzant al nuntii . ce parere aveti ?
kudika002201
Postat pe 6 Iulie 2009 10:48
De la: sasa, la data 2009-07-06 10:48:11fiica mea are nunta in august 2009 si pentru ca ei plac foarte mult caii , m-am gandit sa-i aducem un cal imbracat frumos si sa se intoarca la iubitul ei , clare pe cal . am luat legatura cu un crescator si i s-a parut ideea foarte ingenioasa . vor aduce calul in apropierea localului sa nu pierdem mult timp . cred ca acest obicei al furatului miresei poate deveni un moment placut si chiar amuzant al nuntii . ce parere aveti ?


f tare sasa!!!

exact k in basme!!!!
iulik_flore
Postat pe 6 Iulie 2009 12:07
Normal ca sunt de acord cu furatul miresei, eu abia astept, peste 2 luni am nunta si deja ne gandim ce sa ii facem mirelui daca ma vrea inapoi, si normal ca o sa faca pt ca ma iubeste. Mi se par deplasate doar cererile absurde dar o rascumparare este necesara pt a primi mireasa inapoi.
Eu una am furat muuuuuulte mirese si nici una nu s-a suparat si mereu a fost un moment important aducerea lor inapoi.
Asa ca.................lasati-va furate......... dar sa nu va lasati aduse inapoi asa pe degeaba
o_alisa
Postat pe 6 Iulie 2009 12:10
si eu la randul meu am fost furata. dar totul era pus la punct cu cateva luni inainte de nunta stiam cine ma fura si unde ma duc. le-am zis doar ca nu vreau sa lipsesc mai mult de o jumatate de ora, pt ca nunta fara mireasa nu mai e nunta .
rascumpararea a platit-o nasul ca am fost furata pana in ora 12 noaptea (nu stiam de acest obicei atunci l-am aflat). o fost super misto. de la 5 persoane cate stiam ca ma fura au ajuns sa fie circa 15 pers. si toti ne-am ingramadit in 3 masini. a fost dragut si bineinteles ca in 30 min eram inapoi

dar sa va povestesc cum a fost la o nunta la care am participat cu furatul miresei si mirelui.
dupa ce am vazut eu ca ma cam plictisesc la nunta aia ca nu era atmosfera cine stie ce, mi-am zis ca pe la ora 1:30 sa plec. insa cand sa plec mi-am dat seama ca mireasa a fost furata, asa ca mi-am zis ca nu-i frumos sa plec fara sa salut si mireasa asa ca am mai stat (credeam eu ca o sa stau max 30 min). Insa furatul miresei a dura peste 1 ora, iar dupa ce a venit in sfarsit mireasa a disparut mirele si iar s-a stat vreo ora si jumatate pana s-a intors. deja toata lumea vorbea pe la mese ca a fost de prost gust sa plece miri si sa lase invitatii atea ore singuri. n-a mai dansat nimeni cat au lipsit mirii si era o atmosfera urata. si asa am ajuns eu sa plec de la nunta la 4-5 dimineata ca nu reuseam sa salut miri sa pot pleca, iar a doua zi lumea imi spunea ca daca am stat pana dimineata la nunta inseamna ca m-am simtit foarte bine
carmela_grace
Postat pe 6 Iulie 2009 14:14
Si pe mine m-au furat. N-a fost nimic regizat, dar a fost super.
In anumite cazuri nunta presupune si mult stress si agitatie, iar un moment in care rupi ritmul si schimbi decorul este cat se poate de benefic pt a te intoarce cu si mai mult chef de distractie.
Nu va stresati voi, lasati-i pe prieteni, cei care se ocupa de asta, sa regizeze momentul. Voi luati-o ca pe o surpriza si bucurati-va de ea !
bastiuta
Postat pe 6 Iulie 2009 14:30
aM PUS POZE, PTR MIRESICILE INTERESATE
iulik_flore
Postat pe 6 Iulie 2009 15:17
De la: alina_hahuie, la data 2009-07-06 14:30:06Si pe mine m-au furat. N-a fost nimic regizat, dar a fost super.
In anumite cazuri nunta presupune si mult stress si agitatie, iar un moment in care rupi ritmul si schimbi decorul este cat se poate de benefic pt a te intoarce cu si mai mult chef de distractie.
Nu va stresati voi, lasati-i pe prieteni, cei care se ocupa de asta, sa regizeze momentul. Voi luati-o ca pe o surpriza si bucurati-va de ea !


asa este alina

cat despre ce pov u carmela...e cam aiurea

in general cand se fura ambii miri

se iau pe rand nu amandoi odata ce naiba

aici au gresit cei care au furat mirii
iulik_flore
Postat pe 6 Iulie 2009 15:20
eu am trei copii .cel mare este deja casatorit si la nunta lui , mireasa a fost furata de catre rude mai ...nedelicate . m-au suparat pt ca nora mea merita ceva mai mult decat un ,,furat" brutal . aproape ca au ranit-o in incercarea de a o fura astfel incat sa nu vada mirele . a plecat fara cameraman ...foarte urat . drept pentru care , fiicele mele impreuna cu sotul meu , au furat mirele cam dupa 2 ore . feciorul meu este o fire timida si ei l-au dus intrun club de streaptese . nu s-a intamplat nimic necuviincios , dar a fost amuzant si totodata linistitor pt nora mea , care a vazut inregistrarea intamplarii si s-a convins ca este foarte iubita de sotul ei .
ca soacra , cred cae foarte mult bun simt este ca mireasa sa-si ,, aranjeze" furatul : cand se va petrece , cine o fura , unde va merge ...pentru altfel , pot aparea evenimente neplacute , daca nu chiar riscante ( nurorii mele i s-a rupt rochita ...urat )
este adevarat ca in cazul fiicei mele , ea nu stie ce i se pregateste , dar stie ca ne vom ocupa ( familia ) de o surpriza placuta .
va urez mult succes in organizarea nuntii
o soacra poama acra
kudika002201
Postat pe 6 Iulie 2009 16:10
buna fetelor..............si pe mine m-au furat..de 2 ori......a fost super fan...a iesit o nunta super vesela....si toata lumea s-a simtit super bine....va pup
hanamaria2k
Postat pe 6 Iulie 2009 17:11
Pana la urma m-am lasat si eu furata,dar de verii mei care mi-au spus ca oricum nu voi scapa...Au negociat 100 ron pt pantof...50 era intrarea in discoteca pt toti... o sticla de Whisky...o declaratie de dragoste...si dansul pinguinului...Cred ca a iesit bine nunta,desi oameni prosti exista "fara numar",din pacate chiar din neamurile mele.Si cum nu am posibilitatea sa le schimb...voi incerca sa le evit...Eu una am scapat...nu as fi vrut sa folosesc acest termen,dar o nunta cere multa responsabilitate,iar bucuria zilei lipseste uneori cu desavarsire.Va pup si va doresc casa de piatra,copiii frumosi si sanatosi,iar pt fetele care mai au pana la nunta le doresc liniste sufleteasca si totul sa iasa cum isi doresc.
P.S.:mai aveti timp sa va razganditi!
grace000248
Postat pe 7 Iulie 2009 11:49
multumim grace

din pacate asa a fost si nasa mea furata

ea stabilise sa o furam noi insa din pacate a furat-o un var de al ei cam badaran

deoarece aproape k a tarat-o

ea nu a vrut sa se lase furata

si in plus a vz si nasa

si stiti cum se zice, k dc te vede nu mai ai voie o iei

in fine a invinetit-o pe maini si a tinut-o un sfert de ora in masina

aiurea...
iulik_flore
Postat pe 7 Iulie 2009 13:20
Nu ma refeream la verii mei,care sunt niste scumpi, daca nu erau ei nu plecam nicaieri. Ma gandeam la invitati care nu stiu sa aprecieze o muzica buna. De fapt,daca nu au avut ce comenta la meniu(totul a fost perfect),s-au luat de lautari.Acestia au conservatorul facut si nu canta asa la alde nimeni,dar pt ca il cunoaste pe nas,fiind recomandati de el,au acceptat sa ne cante la nunta!Acum sincera sa fiu nu imi mai aduc aminte mare lucru,dar e bine ca s-a terminat cu bine totul.Cand voi avea dispozitia necesara va voi povesti tot ce s-a intamplat,asa va voi inveseli ziua
grace000248
Postat pe 7 Iulie 2009 19:23
De la: grace000248, la data 2009-07-07 19:23:44Nu ma refeream la verii mei,care sunt niste scumpi, daca nu erau ei nu plecam nicaieri. Ma gandeam la invitati care nu stiu sa aprecieze o muzica buna. De fapt,daca nu au avut ce comenta la meniu(totul a fost perfect),s-au luat de lautari.Acestia au conservatorul facut si nu canta asa la alde nimeni,dar pt ca il cunoaste pe nas,fiind recomandati de el,au acceptat sa ne cante la nunta!Acum sincera sa fiu nu imi mai aduc aminte mare lucru,dar e bine ca s-a terminat cu bine totul.Cand voi avea dispozitia necesara va voi povesti tot ce s-a intamplat,asa va voi inveseli ziua

Stai linistita ca e greu sa fie nunta pe placul tuturor. Am avut si eu parte de mutre acre la nunta si de nemultumiti ca nu am facut nusce prostie de traditie.De apreciat ceva select....mai greu. Acum imi pare rau ca am pus la suflet si ca am lasat asta sa-mi strice dispozitia.
bastiuta
Postat pe 13 Iulie 2009 16:22
buna!si eu sunt pentru furatul miresei> :P mai ales ca pe mine m-au amenintat deja jumatate din invitati plus cumnatul meu sa vedem daca nu plec singura pana la urma pana s cearta ei intre ei :P dar nu sunt deacord sa se intarzie cu orele pt ca se pierde distractia si incepe sa se transforme cam in fandoseala PAREREA MEA :D
gabielle88
Postat pe 14 Iulie 2009 02:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:05
Centru de pregatire Botosani - dansuri si momente artistice pentru nunta 1 De la: fashiondancebtro 8 Aprilie 2010 22:58
vand smoking Tata si Fiul 1 De la: grace000193 10 Martie 2009 14:47
Turbotequila Militari 2 De la: veronica2595 17 Noiembrie 2016 15:03
Meniul de Craciun 9 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:15