Setari Cookie-uri

Furatul miresei - un moft sau distractie

si la noi a fost super tare!! am planuit cu sotul meu sa ne luam prietenii si sa mergem in discoteca sa dansam putin sa ne simtim bine. am vb q prietenii cameramanul,fotograful si am plecat. am stat acolo vreo 10 min si apoi ne-am intors fericiti k am plecat si noi putin din agitatie. fiecare se simte bine in felul lui! noi ne simtim bine amandoi! a fost amuzant k toti se pregateau sa ma fure si pana la urma am fost furata de sotul meu!!
oana_stelian
Postat pe 14 Iulie 2009 12:46
Culmea ironiei a fost faptul ca nu ma asteptam la anumite persoane.Au fost plecate in lume,nu sunt chiar de la coada vacii,si nici acelea nu se poarta in felul acela.Eu sunt de la tara,si de la coada vacii,dar anumite lucruri stiu de acasa ca nu-i frumos sa le faci-aia 7 ani.Dar nu ma mai intereseaza...
grace000248
Postat pe 14 Iulie 2009 16:00
ok cum spuneai nu trebuie sa pleci prea departe.
eu am vazut o secventa pe net ,cind mireasa a plecat in apropiere cum spuneai, a facut sex cu iubitil, iar mirele o cauta de zor.
pongo_grace
Postat pe 1 August 2009 08:01
Mie mi se pare ca s-a banalizat furtul miresei. Si asa cum spunea cineva mai devreme, daca dispare mireasa cade nunta. Am fost la n nunti si parca era at,osfera de inmormantare. Daca vreti sa fiti furate, nu dispareti totusi mai mult de 30 min.
happycorazon
Postat pe 1 August 2009 10:53
ceau!
cred ca este gresit pusa problema, dar ca sa fii in tema: acest obicei nu este o traditie in romania, traditia ne determina sa furam papucul...nu si mireasa(stiu cazuri in care mirele a divortat...pt ca mireasa nu poate fi furata...pleaca de buna voie si nesilita de nimeni...si cum spunea acel mire: nici sa nu se mai intoarca. Mai exista cazuri in care fratele miresei si alti prieteni au acordat o corectie bine meritata celor care au indraznit sa fure mireasa si sa o imbete (( a facut streptease in disco )) + situatie in care mireasa a fost furata de fostul iubit si culmea a imbatat-o si au facut-o din nou lata...doar se mai iubeau.

Daca este sa facem nunta dupa traditiile noastre...furati pantoful...si indiferent de situatie treziti-va si lasati mofturile...NUNTA ESTE A CELOR DOI SI TREBUIE SA FIE O ZI DE NEUITAT.

Aveti grija de voi si casa de piatra.
alexis_grace
Postat pe 1 August 2009 21:22
aham...iar dc traditia aceasta nu este romaneasca, atunci a cui este?

poate ne lamuresti un pic si pe noi

cat despre furatul pantofului...nu prea am auzit...cel putin nu la noi in zona.

povestirile relatate de tine sunt oarecum bizare, nu spun ca nu se intampla insa sunt cazuri izolate si nu au nici o relevanta.

in ceea ce priveste furatul, din punctul meu de vedere si al altora, acest moment reprezinta unul de destindere in cazul unei nunti. mai mult, majoritate mireselor isi doresc sa fie furate. :))
abia astepta momentul, isi imagineaza cine o va face, unde vor merge, ce ii vor cere mirelui pentru rascumparare, etc...

oricum ceea ce povesteai tu pare sa fie mai mult scenariul unui film. in marea maj a cazurilor FOTOGRAFUL si/sau CAMERAMANUL insoteste grupul de "fugari". sansele ca sa se intample ceea ce ai spus tu sunt minime...
iulik_flore
Postat pe 1 August 2009 22:25
buna tuturor! eu am nunta anul viitor in august si va urmaresc de ceva timp dar nu am mai scris pana acum pe forum, insa acum nu m-am putut abtine. cum poate spune cineva ca mirii au divortat din cauza ca mireasa a fost furata sau ca alte mirese s-au imbatat si s-au culcat cu primul care le-a iesit in cale din cauza unei traditii?!
sa fim seriosi...aceste intamplari, daca sunt adevarate, cu siguranta nu au fost cauzate de actul in sine, ci de faptul ca acele domisoare nu erau nici pe departe pregatite pentru casatorie. cat despre mirele care spune:"nici sa nu se mai intoarca"...parerea mea este ca el nu merita sa te mai intorci.
mie mi se pare un moment placut din timpul nuntii, si cu cat este mai original, cu atat este mai amuzant si mai pe placul invitatilor, caci la urma urmei, cu aceste amintiri raman invitatii.
jullique
Postat pe 2 August 2009 01:20
eu ,nu m-am maritat si mai am destul pana atunci dar cred ca cel mai frumos si palpitant este atunci cand se fura mireasa ,si mai haios sa vezi mirele plangand (am fost la o nunuta ,au furat mireasa iar mirele a inceput sa planga "da-ti-mi mireasa inapoi ..."am ras de m-am prapadit ,dupa ce a adus-o inapoi am vrut eu sa il fur ,mama !ce sa il furi ca a inceput sa tremure si zice "nuuuu ca iar imi fura mireasa.."
la alta nunta tot asa am furat mirele l-am dus la un bar ,si dupaia l-am dezbracat si ne-am imbracat cu hainele lui l-am facut tot de ruj si a fost super fain
eu abea astept sa ma fure cand voi fi mireasa ,dar bineinteles sa ma duca si inapoi ,si sa imparta recompensa cu mine ,am glumit
e frumoasa un pic de adrenalina ,de suspans de distractie
Stiti mai sunt persoane care poate nu vin la nunta ca nu pot sau din anumite motive si te intreaba "e si cum a fost cand te-a furat ?"si tu ca mireasa sa ii zici pai sti nu m-au furat parca suna aiurea
bafta si casa de piatra celor care se casatoresc
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 2 August 2009 13:30
la nunta mea m-am ambitionat putin sa nu scap mireasa din ochi astfel incat pana la urma am creeat o stare de tensiune. am fost sfatuit "prieteneste" sa ma fac ca nu bag de seama mireasa cateva minute altfel iese scandal mare

intr-un final am ajuns la concluzia ca aveau dreptate din doua motive:
1. exista sansa sa o fure de tot :D
2. hotul miresei cand in sfarsit a reusit sa o fure a luato brate... si in viteza pe scari a cazut cu mireasa cu tot. eu am aflat asta ulterior dupa ce am recuperat-o cu teatrul de rigoare. am murit de ras. (bonus cand sa iasa cu ea pe usa a dato cu capul de toc)
mau77mau
Postat pe 3 August 2009 08:59
De la: mau, la data 2009-08-03 08:59:13la nunta mea m-am ambitionat putin sa nu scap mireasa din ochi astfel incat pana la urma am creeat o stare de tensiune. am fost sfatuit "prieteneste" sa ma fac ca nu bag de seama mireasa cateva minute altfel iese scandal mare

intr-un final am ajuns la concluzia ca aveau dreptate din doua motive:
1. exista sansa sa o fure de tot :D
2. hotul miresei cand in sfarsit a reusit sa o fure a luato brate... si in viteza pe scari a cazut cu mireasa cu tot. eu am aflat asta ulterior dupa ce am recuperat-o cu teatrul de rigoare. am murit de ras. (bonus cand sa iasa cu ea pe usa a dato cu capul de toc)


cum naiba sa o fure de tot???

pai ce, tu inviti persoane dubioase la nunta?

sau o fura vreunul strain?



eu stiu ca cei care fura sunt in general prieteni, rude, colegi, etc...
iulik_flore
Postat pe 4 August 2009 18:29
Nu-mi vine sa cred ca razi de asta Iti dai seama prin ce a trecut ea???
o_alisa
Postat pe 5 August 2009 13:27
De la: grace002311, la data 2009-08-05 13:27:25Nu-mi vine sa cred ca razi de asta Iti dai seama prin ce a trecut ea???


au trecut multi ani de atunci ... acum putem doar sa privim inapoi zambind

stai linistita ca atunci nu a ras nimeni ... povesteam doar acum ce se poate intmpla dintr-o "furaciune" de mireasa si un sot prea atent sa nu fie furata

referitor la postul in care spuneam ca mai bine ma faceam ca nu vad ca ar fi existat "riscul" sa o fure de tot ... era doar o ironie ... in sensul ca ma scapa de o pacoste ... firar mai fetelor si glumele trebuie sa vi le explic
mau77mau
Postat pe 5 August 2009 15:29
Buna. Eu am fost mireasa pe data de 18.07.2009. Am fost furata la ora 21.30 de catre cumnatul, unchiul si sotul celei mai bune prietene(s-a intamplat asa devreme pentru a evita sa fiu furata de alta "gasca" , care planuia sa ma tina mai mult). Au fost pe faza baietii si au fost de bun simt. Nu este mireasa cea care nu este furata. Este un moment haios. Pentru mine nunta a fost cea mai frumoasa zi, seara si noapte a vietii mele. Nu am avut emotii, chiar daca machiajul nu a fost cel pe care mi l-am dorit(l-am retusat eu si a iesit foarte bine), chiar daca nu a stat voalul asa cum trebuia, chiar daca imi era cald, chiar daca ma dureau picioarele de la pantofi, chiar daca unii invitati nu erau multumiti de locul pe care il ocupau. Solutii se gasesc tot timpul.. Cununia civila am facut-o anul trecut si am fost destul de stresata. Mi-am spus atunci ca va trebui sa traiesc si sa simt macar cununia religioasa. Zis si facut, mi-am impus ca in ziua nuntii sa nu ma stresez pentru nimic si am reusit. Am dansat toata noaptea pana mi s-au invinetit degetele la propriu. Nu a contat pentru ca am vazut ca la nunta mirele si mireasa sunt "crema" petrecerii. Pentru viitoarele mirese din propria experienta va sfatuiesc sa fiti voi insiva. Va doresc mult succes"
DaianaP
Postat pe 5 August 2009 22:01
De la: DaianaP, la data 2009-08-05 22:01:05Buna. Eu am fost mireasa pe data de 18.07.2009. Am fost furata la ora 21.30 de catre cumnatul, unchiul si sotul celei mai bune prietene(s-a intamplat asa devreme pentru a evita sa fiu furata de alta "gasca" , care planuia sa ma tina mai mult). Au fost pe faza baietii si au fost de bun simt. Nu este mireasa cea care nu este furata. Este un moment haios. Pentru mine nunta a fost cea mai frumoasa zi, seara si noapte a vietii mele. Nu am avut emotii, chiar daca machiajul nu a fost cel pe care mi l-am dorit(l-am retusat eu si a iesit foarte bine), chiar daca nu a stat voalul asa cum trebuia, chiar daca imi era cald, chiar daca ma dureau picioarele de la pantofi, chiar daca unii invitati nu erau multumiti de locul pe care il ocupau. Solutii se gasesc tot timpul.. Cununia civila am facut-o anul trecut si am fost destul de stresata. Mi-am spus atunci ca va trebui sa traiesc si sa simt macar cununia religioasa. Zis si facut, mi-am impus ca in ziua nuntii sa nu ma stresez pentru nimic si am reusit. Am dansat toata noaptea pana mi s-au invinetit degetele la propriu. Nu a contat pentru ca am vazut ca la nunta mirele si mireasa sunt "crema" petrecerii. Pentru viitoarele mirese din propria experienta va sfatuiesc sa fiti voi insiVa doresc mult succes"
DaianaP
Postat pe 5 August 2009 22:04
Consider ca furatul miresei este unul din momentele frumoase ale nuntii. La mine cel putin a fost unul dintre cele mai haioase (asta si cu ajutorul celor doi cameramani - unul a ramas cu mirele la petrecere, iar celalalt a mers cu mine si hotii). "Negocierea" dintre mire si unul din hoti a decurs in felul urmator: unul zicea ceva...celalalt intelegea altceva (hotul cerea trei sticle de whiskey si doua de garonne - mirele zicea ca da doua cu una...hotul intelegea doua sticle de cola...si tot asa). Cam in stilul asta a decurs unul din momentele importante ale nuntii.
Si am vazut sau auzit si de alte momente tari care pot decurge din aceasta traditie. Exemple: se aduce o alta mireasa de la alta nunta in locul celei care trebuie; se inlocuieste mireasa cu un baiat travestit in mireasa si i se aduce mirelui (va inchipuiti ce fata face...) se poate fura si mirele (si aici se pot face diverse scenarii. Concluzia: nu renuntati la un moment placut si care are farmecul lui (asta in care ambii miri sunt dezghetati si de viata). Nerecomandat incuiatilor sau gelosilor.
crisdany75
Postat pe 10 August 2009 10:30
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:26
tarot_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Profesionisti...pro si contra 31 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:03
Fotograf profesionist 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:41
Ce muzica face nunta perfecta? 256 De la: Diamond_grace 17 Octombrie 2018 09:40
Filmari evenimente cu foto gratis 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:12
Ce parere aveti de un site al nuntii ? 6 De la: kudika468302 28 Martie 2013 19:01