Setari Cookie-uri

Fetelor, dati-mi niste sfaturi! Ce se face la gatitul miresei?

Am o neintelegere cu mama mea, care imi spune ca la gatitul miresei nasa trebuie sa vina cu coronita si voalul pe care le-am cumparat impreuna la mine acasa si sa mi le puna ea in par. Ideea e ca eu ma gandesc ca tiara trebuie sa vina cu capetele pe sub par si mi-e frica sa nu mi se strice cuafura cand va incerca nasa sa imi strecoare coronita prin par. Deasemenea, voalul trebuie sa fie prins cu un jnurulet de capetele coronitei care vor iesi prin par pe la spate. Cum sa fac? Voi cum ati procedat la nuntile voastre? Eu am o familie care tine la traditii, in schimb eu nu sunt asa si ma lupt cu greu sa mai renunt la unele chestii penibile care se faceu acum 100 de ani
raluk4coco_grace
Postat pe 24 Iulie 2009 16:43
Eu ma gandeam sa merg macar cu coronita la cuafor ca sa mi-o puna de acolo.
raluk4coco_grace
Postat pe 24 Iulie 2009 16:45
Intr-adevar asa se procedeaza, nasa trebuie sa-ti puna voalul si coronita...dar...EU UNA NU ACCEPT ASA CEVA, deoarece nu am chef sa-mi strice coafura nasa, si mai bn mi le pun la coafor k mai toate miresicile si cu asta basta...nasa doar se face k imi prinde ceva in cap...si eu ma lup cu greu sa renunt la multe, cum ar fi "sa merg la apa".. ..ceea ce ma apuk groaza knd ma gandesc!..
ngr28
Postat pe 29 Iulie 2009 14:13
in ce consta "mersul la apa"?sunt foarte curioasa.
kudika183253
Postat pe 29 Iulie 2009 15:41
Mireasa trebuie sa mearga impreuna cu un baiat necasatorit la o fantana si anume la a 3 fantana sa scoata apa baiatul si apoi cu un busuioc sa stropeask in forma de cruce pe cei din fata lor...o nebunie si o aiureala...
ngr28
Postat pe 29 Iulie 2009 15:52
De la: raluk4coco, la data 2009-07-24 16:43:19Am o neintelegere cu mama mea, care imi spune ca la gatitul miresei nasa trebuie sa vina cu coronita si voalul pe care le-am cumparat impreuna la mine acasa si sa mi le puna ea in par. Ideea e ca eu ma gandesc ca tiara trebuie sa vina cu capetele pe sub par si mi-e frica sa nu mi se strice cuafura cand va incerca nasa sa imi strecoare coronita prin par. Deasemenea, voalul trebuie sa fie prins cu un jnurulet de capetele coronitei care vor iesi prin par pe la spate. Cum sa fac? Voi cum ati procedat la nuntile voastre? Eu am o familie care tine la traditii, in schimb eu nu sunt asa si ma lupt cu greu sa mai renunt la unele chestii penibile care se faceu acum 100 de ani


nu este neaparat nevoie sa ti le puna nasa. ti le poti pune tu la coafor, iar cand vine nasa practic sa se prefaca ca iti aranjeaza voalul si coronita. la mai toate nuntile la care am fost asa s-a procedat. mireasa s-a aranjat dinanite iar nasa doar s-e prefacea ca o aranjeaza la voal, o dadea pe mireasa cu parfum sau o ruja, astfel incat sa para ca nasa a aranjat-o.
poti vorbi cu nasa si sa stabiliti cum faceti. coronita daca nu ti-o pune bine din prima o poti pierde sau daca o scoti sa o aranjezi din nou iti poti strica coafura, iar voalul cred ca ar trebui pus de o coafeza, ca poate trebuie prins cu agrafe ca sa stea sa nu cada, si tot asa daca ti-l pune nasa iti poate strica toata coafura.
carmela_grace
Postat pe 29 Iulie 2009 15:57
- in zilele noastre aranjarea coafurii se face la cuafor OBLIGATORIU - poti sa-i spui mame-i tale sa se mai modernizeze un pic si ca tu nu te-ai simti bine cu ceeea ce propune, in concluzie sa tina cont de parerea ta - nu sa se faca doar ce vrea ea

- o alta prostie - ce sa mimezi ca nasa m-ia facut coafura nu as face asa ceva niciodata - ori o fac de-a binelea ori no fac


laura02maria
Postat pe 29 Iulie 2009 16:11
eu am nunta pe 19 sept si am vb k nasa mea si iam spus ca imi voi pune diadema si voalul la coafor....nu-mi asum riscul de a mi se strica coafura...eu cred ca te poti intelege cu nasa ta sunt unele traditi care sunt fff frumoase si este pacat sa se piarda....
kyss1985
Postat pe 31 August 2009 08:50
neata..eu am fost la coafor..si nasele..am avut 2:P..doar s-au prefacut ca ma arajeaza:P.. ...cel mai sigur si mai bine..la coafor:P...succes!
hanamaria2k
Postat pe 31 August 2009 09:00
Si eu tot la coafor imi voi pune coronita si voalul fiindca nasa e de acord si fiindca nu poate nimeni sa le aranjeze mai bine decat coafeza...parerea mea e ca putem tine la traditii dar sa ne gandim si sa le adaptam zilelor noastre.Casa de Piatra
BRUNETZYK_grace
Postat pe 31 August 2009 09:26
clarrr la coafor...

poate doar sa mimieze...eu oricum m-am gandit sa renunt la multe obiceiuri...si poate voi introduce unele "personalizate"
iulik_flore
Postat pe 31 August 2009 10:30
coronita la coafor voalul nasa
angik_grace
Postat pe 31 August 2009 10:56
cred ca depinde si de felul in care te aranjeaza coafeza. daca voalul se pune usor....poate sa il puna si nasa...daca e mai complexa coafura...nu prea merge.
sizinuca
Postat pe 31 August 2009 11:44
De la: raluk4coco, la data 2009-07-24 16:43:19Am o neintelegere cu mama mea, care imi spune ca la gatitul miresei nasa trebuie sa vina cu coronita si voalul pe care le-am cumparat impreuna la mine acasa si sa mi le puna ea in par. Ideea e ca eu ma gandesc ca tiara trebuie sa vina cu capetele pe sub par si mi-e frica sa nu mi se strice cuafura cand va incerca nasa sa imi strecoare coronita prin par. Deasemenea, voalul trebuie sa fie prins cu un jnurulet de capetele coronitei care vor iesi prin par pe la spate. Cum sa fac? Voi cum ati procedat la nuntile voastre? Eu am o familie care tine la traditii, in schimb eu nu sunt asa si ma lupt cu greu sa mai renunt la unele chestii penibile care se faceu acum 100 de ani

in mod normal pe vremea parintilor nostri asa se proceda dar atunci erau si niste coronite de flori artificeale mai flexibile care puteau fi usor prinse in par fara a se strica coafura (mai sunt si in zilele noastre dar se poarta mai rar) Eu am avut tiera si am procedat asa: la coafor mi-a atasat coronita iar la gatitul miresei nasa mi-a pus voalul.in privinta snuruletului nu trebuie neaparat prins de capetele coronitei se poate prinde si in clame fara nici o problema.
mihaelaonu
Postat pe 31 August 2009 13:58
eu am fost cu voalul la coafeza care din momentul in care a inceput sa-mi fac cocul a pus si voalul.
acasa cand a venit nasa "a mimat "ca imi pune voalul.
am patit cu voalul: toata lumea cand ma lua in brate ma tragea de voal, care saracul s-a cam slabit, iar cand a venit momentul invelitului l-a mai fixat nasa putin.
cel mai bine este sa o fixeze coafeza.
multa bafta si CASA DE PIATRA
kudika021805
Postat pe 31 August 2009 17:08
De la: raluk4coco, la data 2009-07-24 16:43:19Am o neintelegere cu mama mea, care imi spune ca la gatitul miresei nasa trebuie sa vina cu coronita si voalul pe care le-am cumparat impreuna la mine acasa si sa mi le puna ea in par. Ideea e ca eu ma gandesc ca tiara trebuie sa vina cu capetele pe sub par si mi-e frica sa nu mi se strice cuafura cand va incerca nasa sa imi strecoare coronita prin par. Deasemenea, voalul trebuie sa fie prins cu un jnurulet de capetele coronitei care vor iesi prin par pe la spate. Cum sa fac? Voi cum ati procedat la nuntile voastre? Eu am o familie care tine la traditii, in schimb eu nu sunt asa si ma lupt cu greu sa mai renunt la unele chestii penibile care se faceu acum 100 de ani


de cativa ani buni nu se mai procedeaza ca acum zece ani pe putin...:P
Acum cand te duci sa-ti faci cocul, poate chiar si la probe dc ai mai din timp diadema, se ia coronita cu tine iar coafeza are grija sa ti-o fixeze bine si frumos. Voalul de multe ori se poate fixa si dupa, dc nu, il fixeaza tot madam coafeza :P.
Ideea acum cativa ani era ca nasa cumpara singura voalul si coronita si o aducea at, in ziua nuntii, de aceea ea fixa totul. Insa de multe ori era o pers care se pricepea pe langa nasa, stiu pt ca mami e coafeza si de multe ori era chemata special pt invelit :P.
Insa tu stai la oras/bloc.....adik chiar vrei sa treci prin toate obiceiurile gen: impodobit brad, mers la apa, udat nuntasi.....s.a.m.d.?
Mie mi se pare o pierdere de timp sincer....

casa de piatra!
agny
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:24
mie mi-a pus nasa coronita la stilist direct, adica a fost alegerea ei sa mi se puna coronita la coafor ca sa nu se chinuie ea,chiar ar f acceptat ca si voalul sa mi-l puna tot stilistul, insa si eu tin la traditii si am tinut musai sa imi puna ea voalul acasa.acasa la gatit nasa a avut pretentia sa ma gateasca in casa ca apoi sa ma scoata ginerica in brate din casa.mi-a pus voalul, s-a facut ca ma si machiaza, mi-a pus niste bani la piept sa imi aduca spor, mi-a acoperit fata cu voalul si eram gata pentru ginerica.a fost mai frumos asa.oricum au intrat destule fete si femei la gatit in casa,apoi ginerica a trebuit sa plateasca tribut la usa ca sa poata intra sa ma vada. ajuns la mine cu buzunarele mai subtiri, mi-a pus si el podoabele ce mi le luase,erau de fapt set facut pe comanda cu colier, bratara, cercei, coronita, agrafa pentru voal, clamute pentru par si curea pentru poseta.si ginerica m-a scos afara in brate, unde toata lumea ma astepta gatita, si bineinteles mi-au pus femeile banuti la piept, bani din care mireasa isi cumpara ceva care sa foloseasca numai ea, pune la un loc si cu banii de la legatoare.
oni_math
Postat pe 2 Septembrie 2009 21:18
cat de frumos grace02277:P vrem poze!!!!!!!!!!! cel putin eu una vreau, inmod special cu acel set primit de la sot:P

casade piatra

agny
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:20
cat de frumos grace02277:P vrem poze!!!!!!!!!!! cel putin eu una vreau, inmod special cu acel set primit de la sot:P

casade piatra

agny
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ofer rochita de mireasa model PRINTESA 1 De la: anca_puchete 17 Iulie 2011 14:17
ROCHI MIREASA 2 De la: kudika464324 2 Noiembrie 2011 09:27
VAND ROCHIE MIREASA!!!URGENT!!! 1 De la: deeutza_deedee 29 Aprilie 2010 12:22
vand rochie de mireasa 2 De la: gazamica0 16 August 2011 00:37
FORMATIE NUNTA,BOTEZ,ANIVERSARI,PETRECERE 1 De la: kudika511061 22 Februarie 2012 20:45