Setari Cookie-uri

CE SA MA FAC.SUNT DISPERATA

buna Aura,
Eu sunt maritata de aprox 3 ani si in momentul de fata sunt intr-o mare cumpaa a vietii, asta din cauza parintilor mei. Revenind la subiectul tau parerea mea este ca ar trebui sa discuti cu el si fa-l sa inteleaga ca tu esti pe priml plan nu mama lui, in momentul de fata ar trebui ca tu sa fi prima femeie din viata lui si apoi...restul. Daca nici prin vorba buna nu intelege atunci e mai bine sa anulezi tot pentru ca mai tarziua, o sa fie prea tarziu.
Sa ma ti la curent cu ce hotarare ai luat! Bafta!
loredana_plesa
Postat pe 12 Septembrie 2009 13:28
Pfffff nasol.In primul si in primul rand NU DISPERA !!!!!trebuie sa fii calma si echilibrata,oricat de greu ti-ar fi.O sa-i coplesesti cu calmul tau si o sa vezi ca numai cu vorba buna se poate rezolva.Mergi cu vorba buna la ea si spune-i ca au fost certuri nesemnificativa,care nu au legatuira cu voi sau daca va potriviti sau nu.Oricine trece prin crize innainte de nunta si se mai cearta lumea dar de la una la alta e drum lung.Iti doresc sa ai bafta si nu uita echilibrut si linistea din vocea ta vor spune multe,vorba DULCE mult aduce....fi pisica blanda o vreme si vezi ce poti rezolva.interzis sa gandesti negativ....fi optimista bafta!
_melissa_
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:58
Buna Aura. Sincer imi pare rau ca esti in aceasta situatie. si eu cred, ca si celelate fete, ca in primul rand trebuie sa vorbesti serios cu el. Baietii in general sunt f atasati de mame si le este greu sa iasa de sub influenta lor. Am vazut ca ai spus la un moment dat ca de-abia astepti sa se intoarca inapoi in Italia, dar gandeste-te ca daca faceti nunta si ea este impotriva ta, de fiecare data cand va veni in tara vei fi stresata si probabil ca iti va face zile fripte. Sincer cred ca totul depinde de el, dar si de tine, asa cum a mai spus una dintre fete mai jos, nu trebuie sa vorbesti urat de ea, ca nu te va ajuta la nimic, poate doar inrautati situatia. Voi trebuie sa stati de vb, sa-i explici ca trebuie sa se hotarasca ce vrea sa faca, pe ce cale o va apuca, si pe urma sa stati de vb si cu mama lui, sa-i explici ca nu vrei sa-i rapesti fiul, ca il iubesti si vrei sa ii oferi totul. Dar inainte de toate acestea trebuie sa-ti pui urmatoarea intrebare: il iubesti suficient de mult incat sa accepti ca este baiatul mamei? Pentru ca nu se va schimba niciodata, oricat de mult iti va promite. Iti doresc mult succes!
Cristina_Alexandra_grace
Postat pe 12 Septembrie 2009 16:01
mai fetelor hai sa va dau un sfat pt cele care au barbtai care cuv mamei lor e lege. ar cam fi cazul sa puneti picioru in prag pana la urma nu suntem marionetele nimanui daca vor sa se casatoreasca cu voi trebuie sa se gandeasca k cu noi vor face casa si masa noi le vom fi de acum incolo si mama si sora si amanta si sotie bineinteles,si pt soacre ar cam fi cazul sa nu se mai bage in viata altora ele siau facut viata sai lase si pe altii sa sio faca daca cu adevarat tin la odraslele lor.asa k fetelor baiatul trebe sa aleaga ori cu masa ori cu noi femeile lor si daca a aleso pe masa sa stea si sai faca ea copii si toate cele.
dulcik0021
Postat pe 12 Septembrie 2009 21:27
mai fetelor hai sa va dau un sfat pt cele care au barbtai care cuv mamei lor e lege. ar cam fi cazul sa puneti picioru in prag pana la urma nu suntem marionetele nimanui daca vor sa se casatoreasca cu voi trebuie sa se gandeasca k cu noi vor face casa si masa noi le vom fi de acum incolo si mama si sora si amanta si sotie bineinteles,si pt soacre ar cam fi cazul sa nu se mai bage in viata altora ele siau facut viata sai lase si pe altii sa sio faca daca cu adevarat tin la odraslele lor.asa k fetelor baiatul trebe sa aleaga ori cu masa ori cu noi femeile lor si daca a aleso pe masa sa stea si sai faca ea copii si toate cele.
dulcik0021
Postat pe 12 Septembrie 2009 21:27
De la: grace005191, la data 2009-09-07 01:39:57e adevarat ca asa spune preotul Intrebare e : si reciproca e adevarata?
ca din experienta mea printre cunostinte am observat ca nora face tot ce poate sa indeparteze pe mama sotului ei din viata acestuia in schimb mama ei preia friele noii familii. Asa e mai corect?

Pai daca de obicei mama lui e varza? Mama lui nu e in stare sa stea cu copilul, (e parerea lui), mama lui nu e in stare sa faca curat ca lumea , mama lui nici sa gateasca pe gustul fiului nu e in stare. mama mea face toate lucrurile aproape perfect.
happycorazon
Postat pe 13 Septembrie 2009 10:39
Buna Aura,
Eu, din pacate nu mi am vazut soacra decat de vreo 4 ori. Imi pare rau ca nu mai este printre noi; toate rudele lui mi-au spus ca ne-am fin inteles de minune; in schimb este socrul meu, care pana in momentul in care ne am casatorit, pot sa jur ca ma iubea mai mult ca propriul meu tata. Apoi, rasturnare de situatie; pe 3 octombrie ac am sarbatorit un an de la casatorie si vreau sa spun ca in fiecare zi, socrul meu, incearca sa-mi convinga sotul sa ma lase; in ziua casatoriei noi ne-am jurat un lucru care este valabil si facem tot posibilul sa fie in continuare: nimeni nu se baga in casnicia noatra; nici ai mei, nici ai lui; suntem oameni maturi si consideram ca suntem in stare sa luam singuri decizii; nu mai suntem pusti de 12 ani sa ne zica mama si tata ce sa facem; imi pare sincer rau pentru situatia in care esti acum, dar iti spun sincer: daca sotul tau nu poate sa inteleaga faptul ca tu esti sotia lui si mama ramane mama, casnicia voastra nu o sa dureze prea mult;mai rau.... Doamne fereste sa mai apara si un copil si atunci ce faceti? Eu apreciez ca sotul meu imi ia apararea in orice situatie, chiar daca se mai intampla sa gresesc si eu; dar macar fata de restul lumii... eu am dreptate; apoi ne rezolvam singuri problemele...:P
Parerea mea.... vorbeste cat mai serios cu el aceasta problema. Cel mai bine e sa mergeti undeva, numai voi doi, in excurie sau ceva de genu si stabilit de pe acum pana unde are dreptul sa intervina cineva in vietile voastre...
Iti doresc mult succes si o casnicie cel putin la fel de fericita ca a mea.
demy_grace
Postat pe 20 Octombrie 2009 04:04
Aura draga,mai intai de toate ar trebui sa ai o stare de vorba tu cu tine si sa te gandesti ce vrei. daca iti doresti sa-ti petreci toata viata alaturi de logodnicul tau merita sa faci faci orice si sa lupti. si cand spun asta ma refer la latura ta diplomatica si anume sa nu"iesi din vorba soacrei" pana la nunta..incearca sa o aprobi in toate sa-i dai dreptate si sa fi cat mai amabila cu ea pana ce-ti vezi scopul dus la indeplinire,iar apoi poti fi cat de scorpie vrei cu ea k n-are ce sa-ti mai faca...esti deja maritata.
miam_grace
Postat pe 20 Octombrie 2009 09:38
Dragele mele, in primul rand va rog cu toata compasiunea mea sa invatati sa scrieti romaneste si sa nu pociti biata limba romana. In al doilea rand va spun ca sunt nora de treizeci de ani si nu m-am inteles niciodata cu soacra mea care a intrat cu picioarele pana si in intimitatea mea/noastra, dar a trebuit sa ma educ sa o ignor. In mare masura am reusit, desi locuieste langa mine si mi s-a BAGAT in toate cand a vrut si.......,ce sa mai spun....; au trecut anii, l-am iubit pe sotul meu ca de altfel si acum, el m-a iubit si deasemenea ma iubeste si impreuna, repet IMPREUNA, am reusit sa fim unul, sa facem front comun impotriva a tot ce ne-a stat in cale. Am comunicat permanent, ne-am spus toate bucuriile si necazurile si impreuna am biruit si am castigat lupta. Suntem si noi socri o data si urmeaza sa devenim a doua oara. Sper sa fie armonie, dar pentru asta trebuie sa stii sa taci atunci cand trebuie, sa te bucuri atunci cand trebuie si sa plangi atunci cand trebuie. Succes tuturor, minte multa si intelepciune!
doinel57
Postat pe 20 Octombrie 2009 09:44
Doamna Doina, aveti tot respectul meu.
Parerea mea este ca sfatul dvs nu e tocmai indicat pt toata lumea.La al doilea sfat ma refer.
Nu intotdeauna "sa taci" este solutia perfecta. Personalitatea fiecareia dicteaza modul de viata.
Pot sa declar cu mana pe inima ca in viata mea "nu se baga" nimeni.
Am noroc de o mama foarte intelegatoare care nu mi-a interzis niciodata nimic, dar m-a facut sa inteleg ca trebuie sa cantaresc bine situatia inainte de toate.
Iar de mama soacra in devenire nu am decat cuvinte de lauda.Imi tine parte mai mult mie decat prietenului meu, desi are momente in care incearca sa-si impuna punctul de vedere.
Concluzia e ca fiecare trebuie sa-si traiasca viata asa cum vrea nu "dictata" de altii.
Viata e prea frumoasa si prea scurta sa suferim degeaba
CsLaura
Postat pe 25 Octombrie 2009 10:49
Cu mama lui te mariti?
Nici n as baga o in seama. In locul tau m as preface ca nu s a intamplat nimic si i as cere sfaturi (mamei lui) despre ceva banalitati legate de nunta, asta ca sa se simta importanta, dar tot cum as vrea eu as face. Lasa ca trece...e doar stresul inainte de nunta. Ea e mai emotionata decat voi. Ia o si imbratiseaz o, sa vezi ca i trece
grace006486
Postat pe 21 Noiembrie 2009 09:06
Daca te-ar iubii nu s-ar mai lua dupa ce spune maica-sa. Si tu daca il vezi ca este baiatul mamei, ce crezi ca vei face cu el in viata?????? Nu va face nimic fara ca maica-sa sa ii dea acordul si vei realiza ca te-ai maritat cu ea si nu cu el.
Eu zic sa te gandesti fffffffffffffffffff bine inainte sa faci asa un pas important.
Eu, una, daca imi dau seama ca este dupa fusta mamei lui, fug mancand pamantul.Nu as suporta un astfel de barbat langa mine!!!!
mentoss07_grace
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:27
De la: happycorazon, la data 2009-09-13 10:39:47
De la: grace005191, la data 2009-09-07 01:39:57e adevarat ca asa spune preotul Intrebare e : si reciproca e adevarata?
ca din experienta mea printre cunostinte am observat ca nora face tot ce poate sa indeparteze pe mama sotului ei din viata acestuia in schimb mama ei preia friele noii familii. Asa e mai corect?

Pai daca de obicei mama lui e varza? Mama lui nu e in stare sa stea cu copilul, (e parerea lui), mama lui nu e in stare sa faca curat ca lumea , mama lui nici sa gateasca pe gustul fiului nu e in stare. mama mea face toate lucrurile aproape perfect.

Eu zic ca el il face un compliment,ai putea si tu sai zici macar un: hai iubi ca nui chiar asa cand zice de mama lui.
Ronicut
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:41
Aura cam dificila situatia ta da se poate rezolva,cat despre gandit daca ai ajuns la nunta ma gandesc ca teai gandit mult.Trebuie sa te porti bine cu soacra so imbratisezi,cum zicea cineva,si cu el sa nu o vb de rau ,da sai pui intrebarea lui sal faci sa se gandeasca daca el decide ce face ,sau altii.Subt forma asta ,si nu subt forma ca mama lui ar interveni si de ce? etc.
Oricum trebuie sa discuti cu el serios,dar pe ton optimist, nu ca si cum s-ar rasturna lumea.Orisicum trebuie sa adaptezi sfaturile la situatia concreta a ta opiniile diverg pentru ca si persoanele sunt diferite.Deci vezi in ce situatie esti tu ,si fa exact cum iti dicteaza inima si ratiunea,dar in asa fel incat sa nu regreti mai tarziu ,sa nu lasi loc, de un daca as fi facut asa!
Ronicut
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:49
sa inveti sa scrii
ada_buba
Postat pe 21 Noiembrie 2009 11:28
Draga mea, eu cred ca in primul rand trebuie sa vb cu el, deoarece cu el te casatoresti.fa-l sa inteleaga ca daca te vrea pe tine va merge mai departe langa tine...asta nu inseamna ca s-o ignore pe mama lui. Si eu sunt mama de baiat si constientizez ca vine un moment cand ai senzatia ca ,,il pierzi". Insa trebuie sa priveasca partea plina a pahatului adica nu va pierde un baiat ci va ma icastiga o fata. Daca ajungi sa te faci inteleasa, atunci e ok. daca totusi el va merge pana la a renunta la tine atunci nu ai ce regreta . Inseamna ca nu a fost dragoste. Iti doresc numai bine si...,,casa de piatra"
maria_doina
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:36
Pana la urma,te-ai maritat cu el? Sunt sigura ca tot ceea ce s-a mai intamplat dupa duelul cu `socrina`a fost spre binele tau. Nici una nu-i mai breaza, toate vad in nora un drak impielitzat care-l va indeparta pe Fat-Frumos cel mukos de linga poalele lor imputzite. Tu sa ai grija de tine!
nattysor_grace
Postat pe 21 Noiembrie 2009 14:58
Invatatura este totul.
Piersica a fost odata o migdala amara;
conopida nu este altceva decat o varza
care a mers la universitate.
Mark Twain

O idee nu e mai clara cu litere mai mari.
Nicolae Iorga
Ronicut
Postat pe 22 Noiembrie 2009 00:54
No, 16 septembrie a trecut de mult. O fi avut Aura nunta sau nu?
fantome
Postat pe 22 Noiembrie 2009 11:43
buna,cam nasoala situatia dar eu zic ca soacrele nu au ce se baga in fam voastra si nici in hotararile voastre;dc el anuleaza nunta doar pt mama inseamna ca e imatur si mai are nevoaie sa stea la tita mamei.eu nam intalnit asemenea caz dar cred ca tebe sa fie teribil pt voi.vb cu el intre 4 ochi;pt ca dc cat timp ea nui langa el totul e ok inseamna ca de fiecare data cand ea va veni din it voi veti avea probleme si tu vei fi data la o parte.fi tare si nu o lasa sa distruga dragostea voastra.ar fi pacat!!!eu una as face tot posibilu dc e nevoie vb si cu soacrata ca doar asa trebuie din pacate sa ne mai si prefacem in fata lor.viitoarea mea soacra e o femeie f de treaba dar asa e cand spun ceva de fiul ei se vede ca nui convine.iar nunta am hotarat so facem doaur noi doi fara sa intrebam pe nimeni si chiar ia picat rau la soacra.asta e.trebuie sa sti cum sal iei si cum sai vb ca sal faci sa inteleaga ca tu vei fi langa el cand va avea nevoie.scuze dc e prea lung msju.bafta
ankaLoredana
Postat pe 22 Noiembrie 2009 13:20
Mama ramane mama pt toata viata. Am fost si eu nora si nu am incercat sa-mi rup sotul de parintii lui. De fapt cred ca d-ra nu ar fi trebuit sa se certe cu viitorul sot in fata mamei lui. Sigur ca doare dupa cum si mamele fetelor nu ar deborda de fericire daca ginerele ii repede sau critica fata.Pe de alta parte cum voi fi si eu in curand soacra ma simt inspaimantata cand vad cu cata ura vorbiti voi fetelor de soacre. La urma urmelor ele sunt cele ce aau nascut si crescut barbatul cu care voi vreti sa va impartiti viata. Ganditi-va ca veti avea si voi 2-3 baieti si veti fi soacre. Imaginati-va ce ati simti daca nurorile voatre ar vorbi de voi cu atat ura cum vorbesc unele din voi despre soacrele lor
grace005191
Postat pe 22 Noiembrie 2009 16:26
Iubiata, daca baiatul asta tine cu adrevarat la tine, el va fi acela care iti va cere sa continuati balciul.
emera_grace
Postat pe 23 Noiembrie 2009 00:20
Pentru CsLaura; draga mea, nu ma intelege gresit. Am spus-o si repet: sa taci ATUNCI CAND TREBUIE.Da, este adevarat ca este f. f greu sa alegi acel moment dar nu ajungi nicaieri daca tot timpul esti cu gura mare. Foarte bine ca nu permiti nimanui sa se amestece. Daca eu as fi facut asa de la inceput am fi avut o casnicie si mai fericita, dar m-a luminat Bunul Dumnezeu abia de cativa ani. Deci: nu permiti nimanui interventia in casa ta dar sa mai taci uneori este o calitate de care foarte putini au parte. Totul este sa alegi momentele potrivite. Casa de piatra si intelegere deplina va doresc
doinel57
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ofer pisica (motan) persan 27 De la: kudika411071 2 Iulie 2011 20:56
valsul mirilor 10 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:16
Cum pot sa-l uit pe barbatul vietii mele.... 75 De la: gagaaa 11 Decembrie 2010 03:10
concurs literatura 1 De la: concurs_national_literatura 16 Decembrie 2009 16:16
Filmari profesioniste, fotografii superbe 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:24