Setari Cookie-uri

eterna problema: unde stam?

nici nu se pune problema sa stai cu parintii, chiar daca va fi greu neaparat trebuie sa stati cu chirie, e mai sanatos pt relatia voastra. si noi am stat un an la parintii mei intr-un ap cu 3 camere si am si un frate, mie imi convenea fiindca era casa in care am stat o viata si chiar daca imi mai ziceau ai mei cate una alta uitam repede fiindca erau parintii mei, dar daca aceleasi lucruri i le spuneau lui (sotului)se schimba probleme, fiindca el le punea toate la capatana si nu le digera asa usor ca si mine, la fel ar fi fost si daca stateam la el, nici eu nu as accepta sa-mi zica soacra una si alta cu toate ca poate pe el nu l-ar fi derenjat fiind mama lui. asa ca mai bine voi singurei.
oanaiullliana
Postat pe 14 Februarie 2010 08:30
la noi nu s-a pus niciodata problema sa stam cu parintii. In octombrie 2008 ne-am mutat in oras cu chirie, si ne e destul de bine. Ce sa va mai zic ca ne intelegem perfect, respectam regulile pe care noi ni le-am impus si e foarte bine. Va pup
miresssssica
Postat pe 14 Februarie 2010 09:26
Si noi initial am vrut sa stam cu parintii mirelui, dar se tot apropia nunta si ma speria tot mai tare gandul ca voi locui cu ei. Asa ca ne-am decis sa stam cu chirie.Asa nu se mai baga nimeni in familia noastra, venim si plecam cand vrem, mancam ce vrem, cand ne certam stim numai noi...
alexa_alyna
Postat pe 14 Februarie 2010 09:46
Noi stam la parintii lui,mentionez ca nu suntem casatoriti inca,stam impreuna de 1 an si 3 luni,la inceput am stat in chirie 2 luni,apoi eu am ramas fara servici si a venit taicasu cu ideea sa ne mutam la ei...la mine era imposibil...a trecut un an si ceva...am 22 de ani si deja am o groaza de fire albe in cap....ei zic ca le place de mine...poate in somn ca de aratat stiu sa-mi arate numai contrariul...in fine,ideea e sa nu faceti aceeasi greseala ca noi...poate fi casa parintilor tai sau a lui,dar in final tot o sa existe ceva care nu o sa va convina...si in plus e mai bine sa fiti doar voi 2,nu sa stea cineva toata ziua in sufletul vostru...Multa bafta!
byance
Postat pe 14 Februarie 2010 11:34
De la: purple_ice_bebe20, la data 2010-02-05 18:29:17Logodnicul meu si cu mine ne-am propus sa ne casatorim in vara acestui an. Ai mei nu il plac pentru ca nu are o situatie materiala buna( parintii lui sunt divortati si a fost crescut doar de mama) si acum, colac peste pupaza, ca nu si-a luat licenta. in anul 4 de facultate a fost nevoit sa munceasca full time pentru a se intretine si a ramas cu o restanta din cauza careia nu a intrat in licenta. Dar o va da in vara... Ai mei, in special mama, o tin intruna ca nu e destul de bun pentru mine, etc....eu il iubesc insa enorm si nu imi imaginez viata fara el! Cand ai mei au vazut ca sunt hotarata sa ma casatoresc cu el, s-au gandit sa aranjeze podul casei noastre si sa faca din el mansarda ca sa putem locui acolo impreuna. mentionez ca stau cu ambii parinti si cu bunica. La inceput mi-a suars ideea pentru ca ar fi insemnat sa scutim o gramada de cheltuieli. Dar in ultima vreme nu mai rezist sa stau eu in casa aia d-apai logodnicul meu... Mama mereu se stramba cand vine vorba de el. In plus, si pe mine ma trateaza ca pe un copil de 15 ani...Am 23 de ani si nu am voie sa vin prea tarziu acasa ( adica noaptea) ca se lasa cu scandal. Eu sunt anul 2 de facultate si mai am 1 an. Viitorul meu sot munceste iar eu vreau si eu sa ma angajez. Am ajuns sa cred ca singura solutie e sa ne mutam cu chirie. Macar vom fi linistiti chiar daca o sa fie mai greu la inceput. Voi cum ati rezolvat problemele cu parintii vostri? ( bineinteles se exclud norocosii care nu au avut discutii de genul asta cu parintii lor si cei care au deja casa lor)

Toate cele bune tuturor.

conteaza mult sa fiti voi hotarati..parintii pana la urma nu au ce face...si ai mei sunt la fel .eu am 28 ani si la fel se comporta...daca voi va iubiti parintii pana la urma nu au ce face, chiar daca nu le convine.e mai bine separat...si noua ne-au propus sa stam cu ei, adica cu ai mei, dar e mai bine separat.
sizinuca
Postat pe 14 Februarie 2010 12:03
vanzari leptopuri :acer aspire 6920g la pret 350euro,leptop hp g61-4000sp la pret de 350,taciscrim ultimul model aparut,unitati de calculator,plazme toate la un pret foarte bun pt mai multe detali ma puteti contacta la nr de tele 0764397559.toate produsele noastre sunt noi
dolcealina
Postat pe 14 Februarie 2010 16:50
din punctul meu de vedere cel mai bine e sa va mutati voi singurei in chirie...noi in aceasta vara vom face nunta,acum stam in chirie de 2 ani si vom locui in continuare in chirie pana reusim sa vindem casa bunicilor,el lucreaza,eu sunt studenta ultimul an si mai primesc bani si de la ai mei, plus un mic venit din "afacerile" mele( cosmetice, bijuterii).ne e mult dar noua ne e f bine si suntem linistiti k ne facem treburile dupa regulile noastre (facute de comun acord). oricum,cel mai bine... oricat de bine ar parea ca este sa stati cu ai lui sau cu ai tai vor fi mereu unele inconveniente si asta pt k sunt mentalitati diferite formate in vremuri diferite. succes in luarea celei mai bune decizii!
andrab_grace
Postat pe 14 Februarie 2010 20:05
sunt de acord cu cele ce spuneti ca cel mai bine este cu chirie si noi sa ne stim toate cele. Dar ce sa fac in cazul in care el nu vrea sa dea banii pe chirie si prefera sa stam la ai lui ca asa e viata acum si e cel mai bine cu toate cheltuielile pe care le avem. Multumesc!
aliandre
Postat pe 14 Februarie 2010 21:55
imi pare rau ca treci prin momente dificile ale vietii tale,orce am spune noi toate celelalte fete tu tot nu ne vei asculta si nici nu ar fi bine.Daca ai lasa un pic nu mult din orgoliul tau si ai face un mic mare efort si a-ti locui la ai lui poate nu v-ar fi totusi rau cum gindesti tu si poate socrii tai daca le-ai da ocazia te-ar cunoaste mai bine iar in timp totul nu ti se v-a parea o catastrofa. Esential este si sa ti minte asta important este sa fiti impreuna, in rest nimic nu conteaza. Orgolii, capricii,ambitii nu ar trebui sa existe atit timp cit v-a iubiti. iti urez mult noroc.
grace003710
Postat pe 16 Februarie 2010 09:54
Nu stiu ce sa zic eu fetelor dar cred ca eu am o problema si mai mare decat a voastra:locuiesc cu socrii si cu ,cumnata mea care este in divort de 2 ani si care are si 2 copii de 6,respectiv 2 ani.am camera separata ,normal,dar cu mancarea suntem impreuna.Sotul meu lucreaza pe tir asa ca ne vedem doar la sfarsitul saptamanii.Oricum la primavara incepem la casa noastra care va fi la mine in localitate,cam la 3 km de socri .Cand aud galagie de la copii lui cumnata ma gandesc doar ca va fi gata odata si odata si casa noastra ca sa putem fi singuri.Chiar nu ma simt ca acasa acolo si nu ma pot acomoda,noroc ca stau aproape de ai mei si mai evadez la maica-mea,am noroc totusi ca am niste socrii care nu ma intreaba unde am fost cat stau unde ma duc sau la ce ora vin acasa.Mancarea este gata cnd vin acasa,pot oricand sami fac si eu ce mancare vreau,iar in camera mea e cald,ca-mi face soacra foc,si totusi nu stiu ce DRACU AM DE NU MA POT ACOMODA.AJUTATI-MA CU CEVA SFATURI
PA VA PUP
abbyra
Postat pe 16 Februarie 2010 19:22
E firesc sa nu te poti acomoda. Sunteti de fapt trei grupuri de oameni , trei familii in aceeasi casa. Frumos din partea soacrei ca are grija de tine. Asta dovedeste ca nu vrea sa te supere. In aceasta situatie eu cred ca daca i-ai explica logic , cu argumente motivele nu s-ar supara daca ai sta la ai tai cat lipseste sotul tau si te-ai intoarce inapoi atunci cand el vine de pe drum. Incearca. Iti urez succes
grace005191
Postat pe 17 Februarie 2010 08:29
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari! SIngura problema e ca eu nu muncesc fiind inca la facultate. Si mi-e teama de problemele financiare ce ar putea aparea. Cea mai mare teama este ca nu cumva sa ajung in situatia in care sa apelez la ai mei pentru ca nu ma descurc cu banii. Atunci ar avea ocazia sa imi scoata ochii ca am facut ce m-a taiat capul si a iesit rau. Pentru ca ai mei nu ar fi de acord sa ma mut cu chirie cat timp mai sunt studenta. Si acum presiunile sunt maxime, pentru ca ai mei tin sa imi aminteasca cu fiecare ocazie ca daca logodnicul meu nu isi ia licenta nici sa nu se gandeasca sa vina sa se mute cu noi... Nu stiu, chiar nu stiu, ma gandesc mereu in toate directiile, cum sa facem. Si stiu ca sunt multi in situatia asta si se descurca. Asta ma incurajeaza. Sper sa am mintea limpede cand va trebui sa iau o decizie.

Toate cele bune!
bebitza69
Postat pe 19 Februarie 2010 23:15
EU AM AVUT ACEASI PROBLEMA CU SOCRII MEI INAINTE DE CASATORIE,PENTRU CA NU MA VROIAU PE MINE PENTRU FIUL LOR.DAR DUPA CE SI-A DAT SEAMA CA LUCRURILE SUNT SERIOASE SI NE-AM SI CASATORIT NU A MAI ZIS NIMIC.DAR ACUM MAI AM PROBLEME CU EI PENTRU CA NU VREM SA LOCUIM IN CASA LOR,ASA CUM SI-AU IMAGINAT EI.MOMENTAN STAM LA MINE ACASA CU BUNICA MEA SI NE E BINE,DAR SI EA SE MAI SUPARA UNEORI PE EL,DAR NIMIC GRAV.ORICUM E MAI BINE SINGURI SI SPERAM SA REUSIM SA NE FACEM CASA NOASTRA.DAR ASTA VA FI IN TIMP PENTRU CA SUNTEM TINERI AVEM DOAR 24 ANI SI UN COPIL.MULT SUCCES LA TOATE SI VA PUP.
Radu_Simy28
Postat pe 28 Februarie 2010 15:06
cel ma bine si mai indicat este sa locuiti singuri, deoarece involuntar printii vor intervenii! chiar mama imi zica ca nu e bine. sunt generati diferite, gandiri diferite.
gandestete ca poate t vrei sa faci o petrecere, cu prieteni cu muzica la maxim...crezi ca parintii vor accepta a le bubuie ceva in cap pana la 4 dimineata?? iar daca de ex voi vreti sa faceti in gratar cu prieteni,crezi ca ei se vor inchide in casa ca voi sa va pteti distra in voie? in niciun caz.
iar mai apoi educatia copiilor, si aici va fi probleme.
e complicat sa stai cu parintii, iarcolac peste pupaza nicinu il plac, iti dai seama ca orice va face nu va fi bine. oricat se va chinui.
chetegalina
Postat pe 30 Iulie 2010 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUTAM NASI 6 De la: kudika_1043007 30 Ianuarie 2022 01:50
chiar exista noaptea nuntii? 2 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:40
buna tuturor 6 De la: myssnatacha 22 Iunie 2010 13:16
nu am nici o idee cu ce sa incep pregatirile 24 De la: 20 Noiembrie 2013 15:47
Pretul Unui Meniu De Nunta 34 De la: grace008815 13 Mai 2010 16:35