Setari Cookie-uri

Cum sa-l invat sa joace pe muzica populara si sa danseze pe muzica usoara????

Buna dragelor,
Am o problema pe care eu o consider mare. Viitorul meu sot nu stie sa joace si nici sa danseze, si ce e si mai rau e ca lui i se pare ridicol asa ceva. Pe de alta parte, e constient ca tre sa invete pentru ca la nunta nu vrea sa stea pe scaun, dar pan-acum nu am reusit sa-l invat nicio miscare corect. El spune ca nu intelege ritmul si ca n-are ureche muzicala. Noi suntem din Craiova, iar la nuntile noastre se joaca hore si sarbe la greu; o sa fie si muzica usoara, asta pt ca am insistat eu, si de toate genurile care se pot dansa.
Spuneti-mi, va rog, ce as putea sa fac? Voi ati avut probleme de-astea? Nunta noastra o sa fie pe 4 iunie 2011, practic am avea suficient timp sa invete si el. Sa apelez oare la niste cursuri de dans, sau... ce sa fac??? Va pup!!
miresssssica
Postat pe 22 Februarie 2010 10:06
parerea mea este sa nu il chinui foarte tare :)
trebuie sa simta el placerea de a dansa, de a se simte bine miscand picioarele si manutele :)
demential
Postat pe 10 Martie 2010 16:01
Felicitari pentru nunta!
Intr-adevar este o problema. Nu foarte mare, dar este! Si sotul meu este antitalent la dans. Parca ar avea 2 picioare stangi. Am incercat eu acasa sa-l invat cate ceva... dar nu a mers... nu am tehnica didactica, zicea el. Si atunci m-am interesat si am gasit o scoala de dans profesionist si de acolo am luat prima data cateva ore mai multe perechi, sa prinda ceva miscari de mai multe dansuri de societate, iar cu o luna inainte am fost numai noi 2 si coregraful si am invatat cap-coada un vals pentru deschiderea petrecerii. Acasa repetam in fiecare zi. S-a descurcat foarte bine, avand in vedere "vechimea in munca" de genul asta! Am fost felicitati si aplaudati de catre toti invitatii si a dansat toata noaptea, mai putin pe cele pe care nu le stia, dar atunci luam si noi o scurta pauza sa ne mai odihnim picioarele si sa ne hidratam cu apa si muuuulte fructe. A avut foarte multa vointa pentru ca si-a dat seama cand am fost la alte nunti ca daca mirii nu danseaza, cu greu se urnesc si ceilalti invitati la dans si nu va iesi o nunta memorabila, asa cum ne-am dorit, si cum a si iesit pana la urma.
So... prima data conteaza motivatia... sa-si dea seama ca e necesar sa stie sa se fatzaie cat de cat pe ritm... apoi sa constientizeze faptul ca ceilalti invitati se distreaza mult mai bine cand stiu ca si mirii sunt pe ring si ca sunt in jurul lor. Am fost la o nunta la care mirii nu au dansat, parca eram la o inmormantare... o liniste apasatoare... au incercat ei parintii si nasii sa deschida dansul, dar degeaba, mirii trebuie sa fie sufletul petrecerii.
Dupa valsul nostru, au venit si nasii pe un blues, am schimbat partenerii (mireasa cu nasul si mirele cu nasa), au venit pe rand parintii si domnisoarele si cavalerii de oanoare... incet-incet si alti invitati si apoi s-a trecut pe alte ritmuri...
La piesele care nu va descurcati sa dansati, luati pauza, dar IMPREUNA... arata destul de nasol ca mireasa sa fie jucata/dansata de invitati (oricare ar fi ei: nasul, tata, fratele), iar mirele sa stea la masa sau de povesti cu altcineva.

Iti doresc mult succes in a-l motiva, dar cu argumente realiste in care crede si pe care le constientizeaza!
Puuup
Tassy_grace
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:14

PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
PRETURI FOARTE BUNE
Marry_grace
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:18
felicitari pt nunta.Si eu am nunta in 10 iulie 2010,iar viitorul e si el cam putin "invatat" in ale dansului,doar ca acum vreo 2 ani am fost la o nunta unde miri(dentistul nostru)au dansat superb,ei luand ore de dans,pasi de baza pt fiecare dans.Atat de frumos dansau incat se oprea lumea din dans si se uita la ei.Drept urmare l-am convins si pe viitorul meu sot sa ia ore,mi-am facut un colaj pt dansul mirilor care incepe cu vals si cuprinde mai multe genuri de muzica ,inclusiv si populara si michael jackson,avansam incet dar bine.te pup si bafta si tie
ema_joldis
Postat pe 16 Aprilie 2010 19:06
mai, nici "al meu" nu se descurca prea bine. zici k a inghitit coada de matura insa eu nu ma voi stresa prea tare. asta e! va face asa cum va simti! eu una voi face tot posibilul sa il invat ptr valsul nostru ( ma pricep), in schimb...nu am ce sa fac mai mult de atat. iti dai seama k mi-ar placea si mie sa danseze ca la carte ...am si eu niste prieteni care au dansat f bine la nunta lor...insa asta e alta sit, fieare dupa felul si talentul lui...
iulik_flore
Postat pe 17 Aprilie 2010 01:01
tassy da-mi voie sa te contrazic, nu "da rau" ca unul din miri sa danseze iar celalalt sa stea in povesti cu amicii (e bine ca macar unul danseaza)iar despre faptul ca daca mirii nu danseaza nimeni nu danseaza, aici difera de la nunta la nunta, in functie de ce invitati ai. bineinteles dansul mirilor care deschide nunta este obligatoriu.
oanaiullliana
Postat pe 17 Aprilie 2010 08:22
Spuneti-va parerea...

http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1564/Mireasa-blestemata-in-floraria-Iris-de-la-Universitate.html

Multumesc anticipat.
Diamond_grace
Postat pe 24 Iulie 2010 02:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello 1 De la: grace004918 23 August 2009 10:05
Formatii/interpreti de muzica populara si de petrecere din Banat si Ardeal 5 De la: flavia_enjoyband 22 Ianuarie 2011 08:28
Cum ii pot face pe ai mei sa accepte relatia? 33 De la: kudika315776 13 Iulie 2011 20:55
coloarea fistic si somon 3 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:48
Artificii pentru tort / Jerbe TORT 3 De la: grace000516 10 Iunie 2010 21:09