Setari Cookie-uri

de ce nu ma cere de sotie asa cum trebuie?

buna fetelor va scriu si eu k am o mare dilema si cred k o sa inebunesc de atata gandit!eu cu prietenul meu suntem impreuna de 5 ani!dupa multe greutati impacari si certuri ne gandim serios la casatorie numai k eu nu vreau sa fie asa totul de la sine!adik vreau sa vina cu inelu sa ma ceara de sotie sa fie frumos asa cum am visat mereu si probabil cum fiecare dintre noi ne dorim sa simtim emotiile acelea sa fim luate prin surprindere sa fim in al 9-lea cer!numai k el nu prea are de gand!acum 2 ani fiind inkis(o alta poveste)in italia eu am mers la el si knd am plecat in tara mia pus pe deget un inel simbolic din sforicica si mi-a zis asa cu jumatate de gura dak vreau!normal k DA!Atrecut timpu a venit acasa am vb mereu de casatorie si acum recent am fost despartiti 1 luna ne-am impacatsi vb de nunta dar el knd aduc vorba spune mereu k ma cerut si ma cere de cate ori spun k nui adevarat dar nu asa cum vreau eu!mi-am luat inima in dintii si i-am spos k nu fac nimic pana knd numi pune inel pe deget si sa fie mai romantic!tot asteptand nu mai vine ziua aceea si i-am dat un fel de termen de vreo saptamana iam zis k dak nu o terminam!sa nu ma intelegeti gresi ne iubim si kestia asta nu inseamna totul intro relatie dar am eu pretenti asta moftul asta si nu vreau sa renunt la el!vreau sa ma uit toata viata la inelul de pe deget sa ma laud la Toata lumea sa ma mandresc cu acel moment!gresesc fetelor e prea mare moftul meu sau trebuie sa tin capul sus sa obtin ceea ce mar gace oarecum fericita?ast raspunsurile voastre!
pina
Postat pe 27 Martie 2010 20:14
Draga mea: nu te lasa pan nu te cere asa cum vrei tu! El stie ce vrei si stie ce are de facut, intrebarea este daca vrea intr-adevar sa te ceara..., Daca termenul de o sapt a trecut, spune-i ca s-a terminat si gata! Trebuie sa fie pe undeva si acel EL menit tie, care o sa te ceara asa cum vrei tu! Eu am trecut cam prin aceeasi poveste, dupa vreo 6 ani de prietenie, intr-o zi i-am spus ca e cazul sa ma ceara, daca n-o face sigur o va face altcineva, si surpriza m-a cerut, si chiar surprinzator de frumos. Acum avem 5 ani de casnicie si o fetita superba de 3 anisori.
p.s. vei vedea ca nu te va scapa din mana , cand o sa inteleaga ca se termina cu adevarat, te va cere intr-un mare fel! Bafta!!!
Tinet
Postat pe 2 Aprilie 2010 08:49
PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
ACTIVAM IN TIMISOARA DAR SI-N TOATA TARA!
PRETURI FOARTE BUNE!
Marry_grace
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:15
in primul rand as vrea sa te gandesti mai bine daca vrei sa te casatoresti, tinand cont de faptul ca va tot certati. ce veti face dupa ce va casatoriti daca acuma, ca sunteti iubiti, va certati si tot stati cate o vreme despartiti? treaba cu inelul si moftul tau, eu consider ca nu-i un moft, macar atat ar trebui sa faca si el pt tine daca tot te vrea alaturi toata viata, nu conteaza valarea inelului ci simbolistica, daca nu-i in stare sa-ti ia un inel de logodna, gandeste-te ca dupa ce te casatoresti cu el, nu tare cred ca te vei bucura de prea multe atentii din partea lui. eu cred ca-i cam zgarcit.
oanaiullliana
Postat pe 2 Aprilie 2010 09:46
acceasi situatie tot de 5 ani, am fost ceruta din primul an dar nu asa cum se cuvine, acum cateva saptamani am avut o discutie mai indirecta pe tema inelului, eu nu-l presez pentru ca stiu ca atunci cand vom fi siguri ca nu mai sta nici un obstacol in calea noastra va venii si inelul... si sa ne mai gandim nitel.. ca pe criza asta cam uiti sa fi romantic si ca sa nu spuna totusi ca nu are banuti pentru achizitionarea unui inel, gaseste si el scuza ca te-a mai cerut odata... nu fi rautacioasa si acorda-i timp, o sa vina si inelul daca te iubeste...



dar despre ce a spun cineva mai sus despre certuri... asta nu inseamna ca nu o sa faca casa buna, certurile intretin o relatie (acum depinde si de cearta :D), in al doilea an de relatie, eu cu iubitul meu nu trecea 2 zile fara sa ne certam... si totusi am ajuns sa ne intelegem si sa ne cunoastem....


multa bafta!
enna_grace
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:16
ce aveti mai fetelor? aveti toate un fix cu cerutul in casatorie "asa cum trebuie"
dar de ce daca tot nu iese cum vreti voi nu le dati papucii la baietii astia "asa cum trebuie"?
de ce atatea figuri? la ce bun?
kudika023104
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:22
Cind iubesti cu adevarat atunci nu cauti nimic, iubirea este oarba si tot ce se face in jurul tau tie ti se pare ok.ceia ce ai scris tu e doar un capriciu nimic mai mult, nu conteaza cum te-a cerut, conteaza cum veti trai impreuna o viata intreaga,daca sentimentele tale sunt sincere atunci nu cauta certi din cauza aceasta ai sa sfirsesti raminind singura si plingind prostiile care le faci acum.
Barbatii sunt diferiti unul mai romantic altul mai putin nu incerca sa ceri de la prietenul tau ceia ce el poate nu poate face.
Fii mai intelegatoare.Bafta
lenutica_grace
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:50
Parerea mea:fiecare are stilul sau si daca esti cu el de atatia ani, ar trebui sa-l cunosti. Nu conteaza cum te cere in casatorie... el te cere asa cum simte el, nu cum e normal... tu faci totul ca la carte?!?!... nu!!! actionezi cum simti tu. Important este ca voi sa va intelegeti bine.
Stii cum m-a cerut sotul meu in casatorie? A luat un calendar in mana, s-a asezat in pat cu genunchii la piept si tot facea calcule. Dupa vreo cateva minute, mi-a zis: "ne casatorim pe 5 aprilie" (era prin februarie). Eu l-am intrebat de ce pe 5 aprilie?!?! Si el a zic ca pe 29 martie ia salariul, isi ia si 15 zile de CO pentru a lua prima de vacanta si o sa avem bani de cununie. Eu i-am zis: daca e asa, atunci hai s-o facem pe 12 aprilie, ca parintii mei iau banii pe 10 si eu la fel.... si a ramas ca mine!!!!! Pe 12 aprilie 1997 ne-am casatorit. Nu mi-a dat niciun inel, dar stiu ca ma iubea mult de tot (asta e genul lui).... inel mi-a luat mai tarziu, peste vreo 5 ani, de ziua mea (singur l-a ales, mi-a facut o surpriza). Acum, pe 12 prilie se implinesc 13 ani de la casatorie si ne-am hotarat sa facem si nunta (pe 24 aprilie). Ce vreau sa-ti spun eu..... sa stii ca o duc bine cu el, fac intotdeauna ce vreau, nu m-a intrebat absolut niciodata ce am facut cu banii, cat a costat nu stiu ce lucru mi-am cumparat eu, nu-l intereseaza daca imi ajut parintii (imi spune sa fac ce vreau eu)... dar si eu ma port frumos cu ai lui si ii ajut si pe ei, uneori mai mult decat pe ai mei...
Din ceea ce ai scris tu in mesaj, eu te sfatuiesc sa nu te grabesti cu maritatul, nu cred ca veti avea o relatie frumoasa... cred ca vei suferi mult, nu cred ca e de tine... daca totusi o sa o faci, sa-ti amintesti ca cineva te-a avertizat!!! Pe langa asta, vad ca ai doar 20 de ani.... mai copilareste, casatoria inseamna multe indatoriri si mai putina distractie..... as avea multe sa-ti spun.....
Sa nu crezi ca noi nu ne-am certat... ohoooo... ne-am si batut... (parte in parte), dar dupa casatorie (sa stii ca a sta cu cineva in aceeasi casa e altceva decat sa te intalnesti cu acea persoana... si uneori nu te poti acomoda deloc). Acum am ajuns la o experienta si la o varsta la care nu ne mai certam, nu ne mai batem (demult).... si sa stii ca il iubesc enorm.....
Asculta-ma, nu te grabi sa te mariti.... ce-i al tau e pus deoparte.... a propos!!! eu mi-am intalnit sotul in tren (niciodata nu vorbisem cu nimeni in tren pana la el) si era chiar ziua mea... e pacat sa nu-ti doresti fericirea... nu cred ca el e alesul tau.
Pupici si PASTE FERICIT!!!
grace007189
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:37
Si mai vreau sa-ti spun ceva: si eu am avut un prieten, tot pentru 5 ani... credeam ca el e dragostea mea... dar soarta ne-a despartit si s-a dovedit ca dragostea mea era altul (sotul meu). Sa stii ca daca l-as vedea acum, nu mi-as parasi sotul pentru el, chiar daca a fost prima mea dragoste (de liceu si un pic din facultate)..... unde e sotul meu sa ma vada ce scriu aici....
Si inca ceva; daca e gelos, sa fugi cat mai departe, ca o sa ai o viata grea!!!!
grace007189
Postat pe 2 Aprilie 2010 12:43
va multumesc fetelor!realizez si eu k nu va fi bine da gandul k ma iubeste enorm imi da speranta k va fi bine dupa nunta nu m-as vedea cu altcineva desi niciodata nu poti sti ce-ti rezerva viitoru!ne-am certat aseara si nu vreau sai raspund la tel ma suna intruna da m-am cam saturat sa fac misto de mine knd ma pierde e cel mai bun si knd ne impacam uita si se face iarasi indiferent!am decis sa las timp sa vorbeasca si inter timp sa-mi mai traiesc viata k oricum el nu stie sa ma faca fericita!va multumesc si va mai astept!
pina
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:48
M-ATI INNEBUNIT CU *ASA TREBUIE SA ME CEARA* ! PE MINE NU M-A MAI CERUT SI SUNTEM FERICITI NE IUBIM SI NE ESTE FFF BINE IMPREUNA!
MAI BINE IN LOC SA TE GANDESTI LA CUM SA TE CEARA GANDESTE-TE CA NU E OK SA VA TOT DESPARTITI DE ATEA ORI SI SA VA IMPACATI SI SA VB DE CASATORIE...ORI SUNTETI MEREU IMPREUNA SI VA IUBITI SI VRETI SA VA CASTORITI ORI NU VA DORITI SUFICIENT CASATORIA?DUPA CE O SA VA CASATORITI SI O SA VA CERTATI CE FACETI?UNUL PLEACA LA MAMA SI CELALT LA MAMA LUI SI APOI VA RELUATI CASATORIA? MAI BINE VORBITI DE RELATIE CARE E MUUUULT MAI IMPORTANTA DECAT MODUL DE A FI CERUTA IN CASATORIE.
felicia16
Postat pe 4 Aprilie 2010 14:17
Draga mea, am aproape 5 ani de cand sunt cu prietenul meu si nu m-a mai cerut, n-a mai venit nici petit sau cum se zice, am pus nunta, siu ca ma iubeste, stie ca-l iubesc, ce atata cerut?? Ce atatea pretentii??? Adica cum sa ma ceara??? Pai ce, noi suntem obiecte care pot fi cerute sau posedate??? Mai draguta, revino-ti, daca stii ca te iubeste, ce-ti mai trebuie cerut?? Du-te cu el sa-ti ia un inel frumossi gata.Eu am inel, dar nu e chier de logodna; la vara cand o sa cumparam verighetele o sa-mi ia si un inel frumos de logodna. Si gata
miresssssica
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:05
Eu cred ca daca te-ar iubi cu adevarat nu ar avea nicio ezitare sa te ceara de sotie. Cum sa nu te bucuri cand ii faci celuilalt o asemenea bucurie? Cum sa sari peste unul dintre cele mai importante momente din viata unei femei dintr-un capriciu sau dintr-o teama banala? Asa va fugi de fiecare data cand nu ii e confortabil sa faca ceva? Nu e un om pe care sa te bazezi; nu numai ca se gandeste la binele lui, dar chiar si in situatii in care e minunat sa oferi, sa fii cavaler, sa o faci pe femeia ta sa se simta bine, el prefera sa o lipseasca de aceasta bucurie din motive banale? Ce va urma oare? Ii va fi frica de responsabilitate si nu va vrea copii? Sau o sa le refuze copiilor o serbare la scoala pentru ca se suprapune cu meciul lui de fotbal?
Eu nu m-as marita cu un asemenea monstru de egoism.
errinne
Postat pe 12 Aprilie 2010 10:34
ce zodie este el...............si tu???
rila_iepurila
Postat pe 16 Mai 2010 08:34
privindu-te pe tine parca ma vad pe mine..si eu imi doream acelasi lucru si l-am batut la cap zile saptamani luni sa imi fac ao surpriza cu inelul de logodna..si atat l-am stresat ed l-am stresat de tot,ca pana la urma am sfarsit cu o situatie mai penibila ca oricare,l-a pus pe deget asa intr-o doara inainte sa plec in romania (pentru ca eram in germania).Asa ca drga mea nu am o poveste prea frumoasa despre cum m-a cerut de sotie,insa am o infinitate de alte povesti frumoase de spre noi 2 care sunt stranse in ani de zile si pe care nu le-as da pe nimic,pentruca sunt de mii de ori mai importante decat yiua cand mi-a dat inelul...
plus de asta gandestete ca tu nu te pricepi poate sa impletesti si daca iti cere cineva lucrul asta habar nu ai.Asa si cu iubitul tau poate nu stie cum sa faca,poate nu este o fire romantica,poate ai alte amintiri care conteaza mai mult decat ziua logodnei..eu am invatat sa nu cer mai mult decat poate da el si sa ma multumesc cu ce imi ofera.
in plus chiar si ceea ce patesti este o poveste a inelului..asa ca nu il mai stresa,daca il iubesti si simti ca te iubeste accepta casatoria,fii fericita si facetzi copii frumosi..multa bafta
simplueu3
Postat pe 16 Mai 2010 12:30
caut modele pt machiaj, sunt make-up artist de 5 ani si realizez machiaje cu produse Dior,LANCOME, MAC etc, machiaj in functia de forma ochilor si de fizionomie,machiaj de zi dde seara si fantezie. astept propuneri si acest anunt este limitat, se fac programari va multumesc
cris_make_up_artist
Postat pe 16 Mai 2010 13:36
Fetelor, probabil ca eu sunt o baba invechita, toate aveti dreptate in felul vostru, dar va intrb eu, cum te poti baza pe cineva, ca faceti o casa, o familie, sa cresteti copii, daca nu e in stare sa cumpere un amarat de inel de logodna. Parerea mea este, ca trebuie sa-l faci sa inteleaga, totodata si si tu ar trebui sa te gandesti, ca nu e singurul barbat de pe pamant. Daca nu esti destul de importanta pentru el sa faca vr-un efort pt tine inseamna ca nu a venit inca timpul sa va casatoriti, ori nu tine destul la tine. Cred totodata ca ar trbui sa fii mai independenta, sa iesi cu pietenele, sa ai mai multe preocupari in care nu e implicat, ca sa aiba si el libertate, sa aiba posibilitatea sa hotareasca ce vrea, si pentru asta nu trebuie suspendata legatura. Nu incerca sa iei hotarari si pentru el. Intr-o legatura veche mai ales la persoane asa tinere unul din parteneri de obicei este sufocat de cel care tine mai mult la celalalt. Asta nu inseamna ca nu te iubeste. Incearca sa te compori mai rece, fara nici un motiv vizibil, nici nu incerca sa insinuezi ca ar fi vrun alt barbat in viata ta, doar fa-te cam plictisita de toata relatia voastra. Vorbeste in singular despre planurile tale de viitor, si vezi ce se intamla!
Evike_grace
Postat pe 16 Mai 2010 14:59
ia atitudine, draga! daca nu e in stare sa ia un inel de logodna, te trateaza cu indiferenta cand sunteti impreuna si va jucati de-a soarecele si pisica.. ba despartiti, ba vorbiti de nunta.. ..nu stiu ce va fi mai tarziu.. sfatul meu, desi nu sunt eu in masura sa dau sfaturi.. ia-l intr-o zi de mana si discutati cu calm.. toate aspectele vietii voastre de cuplu.. inclusiv impactul pe care il are asupra ta cerutul si un inel frumos de logodna.. daca tine la tine.. n-are cum sa nu priceapa..
KALI03
Postat pe 16 Mai 2010 15:44
daca am invatat ceva despre barbati in cei 23 de anisori ai mei, este urmatorul fapt: NU pricep ce e in capul tau daca nu le spui cuvant cu cuvant, litera cu litera.. au un cu totul alt scenariu in cap.. doar suntem diferiti.. ei martieni, noi venusiene.. cum zicea un autor..
KALI03
Postat pe 16 Mai 2010 15:47
Poate nu sta cu bugetu foarte bine....zic si io sau are alte treburi mai importante pt el de facut cu banii cu toate ca ar putea sa faca un efort!viitorul meu sot mi a luat inel de logodna dupa aproape 4 ani de relatie pt k eram liceeni si nu si a permis!stiu ce simti tu ca si eu ma gandeam la faptul ca o sa fiu mandra ca port pe deget inelul de logodna ,asa si tu si sa stii ca este un sentiment placut!dar oare cu verigheta cum ne vom simti??????fa cum iti dicteaza inima dar si mintea!!!!!!te pup
shteffa
Postat pe 16 Mai 2010 17:27
logodna e un pas facut de cei 2 inainte de casatorie,practic este momentul in care EL ii cere mana partenerei,cum se mai spune.si este normal k orice femeie sa si doreasca romantism in acel moment.eu am fost ceruta de prietenul meu chiar acum o luna,intr un loc superb de munte,cu o declaratie frumoasa in care si a exprimat sentimentele si dorinta de a fi sotia lui.e si un mod de a arata k pretuieste si el acel moment,te pretuieste pe tine si nu e ceva la voia intamplarii.pe de alta parte,cand in ziua de azi relatiile dureaza mai multi ani,se convietuieste impreuna,intervine rutina,se mai pierde romantismul.nici momentul cererii in casatorie nu mai este la valoarea lui.e si normal.daca traiesti de ani de zile ca si un cuplu casatorit(dar fara casatorie),se mai pune problema k partenera nu doreste sa spuna"da"?
insa momentul inelului e unic si plin de sentiment.si demonstreaza multe.si tb sa vina din initiativa baiatului.dk vine in urma apropoului fetei ,k in multe situatii pe care le stiu si eu .e ca si cum e ceva obligat si formal.
healthy008027
Postat pe 16 Mai 2010 21:23
Mai fetelor, scoteti-va din cap scenariile astea din filme, cu inelul de logodna, erutul in gnunchi,nunti d eprintese etc. important e cum va intelegeti si sa va respectati.Presupun ca pana in momentul casatoriei ati ajuns sa va cunoasteti foarte bine. Daca nu o face cum vrei tu inseaman ca nu e stilul lui sau nu i pasa.
Cu ce te va incalzi ca ai avut o cerere ca la carte daca pe urma te trateaza ca pe o carpa?
happycorazon
Postat pe 16 Mai 2010 21:58
de fapt in ce consta acest cerut in casatorie "asa cum trebuie"? tare sunt curioasa
el sa faca ce?
kudika023104
Postat pe 18 Mai 2010 09:53
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 16 Iunie 2010 13:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cu siguranta "Formatie" ! 1 De la: IonutSturzeaBand 30 Septembrie 2015 22:01
vand rochie de mireasa colectia bien savy 2009. pret avantajos!!!!! 1 De la: irinafunaru 14 August 2009 14:41
Nunta in Brasov 22 De la: CsLaura 26 Octombrie 2015 14:50
VAND ROCHITA NOUA (NEPURTATA) DE MIREASA 1 De la: nicoleee 8 Iunie 2010 09:26
idila cu proful meu de informatica... 56 De la: chetegalina 30 Iulie 2010 15:55