Setari Cookie-uri

Rochii de mireasa mai neobisnuite


Eu voi avea nunta in toamna, sunt si putin plinuta si imi voi face rochia gen sari

Cam in genul acesteia:

http://firstlady-online.com/online/images/10855NoEF_bollywood_sari_utsav.jpg

Voi ati avut/aveti, sau ati participat la vreo nunta cu rochii de mireasa mai neobisnuite, mai "iesite din tipar"?
Cocktail
Postat pe 21 Aprilie 2010 13:24
suuper rochia, dar vei avea nunta in stilul asta gen indian?
oanaiullliana
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:32
Buna,superba rochia,o sa faci nunta pe tema asta sau o sa folosesti doar rochia?
floryflor
Postat pe 24 Aprilie 2010 18:07
superba... sa o porti sanatoasa si fericita... CASA DE PIATRA
andreiutzik
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:08
e ok rochia si am observat ca se poarta foarte mult rochite de mireasa ciudate
id meu de messs e rricarda2003
am si eu mai multe modele cidate
si poate te ajut sa si pierzi lg iti voi spune cum am dat eu jos inainte de nunta
rricarda2003
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:41
E faina sari dar la ei e rosie nu alba. Eu as vrea so fac in stil indian insa e greu cu mancarea si muzica. ma ajuta cineva
anjula
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:35
Sper ca nu va deranjeaza ca imi dau cu parerea. Sari , dupa mine nu e tocmai o optiune potrivita pt rochia de mireasa. Traiti vreo 2 ani ca mine printre indieni, pakistanezi si bangladesh si o sa va schimbati parerea de cultura lor, mancare si vestimentatie.
10 min langa un indian in metrou si o sa aruncati sari-ul lor imputit. Toti ne dorim ceva divers si special pt nunta noastra. Eu as adapta costumul nostru traditional.
daniela2shoes
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:01
De la: daniela2shoes, la data 2010-04-25 13:01:27Sper ca nu va deranjeaza ca imi dau cu parerea. Sari , dupa mine nu e tocmai o optiune potrivita pt rochia de mireasa. Traiti vreo 2 ani ca mine printre indieni, pakistanezi si bangladesh si o sa va schimbati parerea de cultura lor, mancare si vestimentatie.
10 min langa un indian in metrou si o sa aruncati sari-ul lor imputit. Toti ne dorim ceva divers si special pt nunta noastra. Eu as adapta costumul nostru traditional.


Voi adauga si eu cateva cuvinte la mesajul tau cu speranta ca fetele nu se vor supara pe noi, pe 17 aprilie am fost la o nunta in stil traditional, superba, iar mirii, nasii, cavelerii si domnisoarele de onoare au fost imbracati in costume populare, a fost foarte frumos, am atras atntia tuturor, si la Biserica si la poze, care s-au facut in Muzeul Satului, a fost ceva divers si ingenios, cea mai reusita nunta la care am fost!!! Si daca tot vorbeam de sari, mirii au avut o surpriza speciala, un dans indian, foarte f5rumos!!! pozele le puteti vedea in albumul meu!Bafta la pregatiri!
lucky_happy
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:42
dc tie iti place...este ok
iulik_flore
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:50
eu nu sunt de acord sa te imbraci in ziua nuntii in costum traditional, o data in viata iti permiti sa fii mireasa si sa porti o rochie de printesa, costum traditional poti purta oricand. asa nici nu-ti dai seama care e mireasa
oanaiullliana
Postat pe 1 Mai 2010 08:29
De la: alina07062008, la data 2010-04-25 12:35:14E faina sari dar la ei e rosie nu alba. Eu as vrea so fac in stil indian insa e greu cu mancarea si muzica. ma ajuta cineva


cred ca ar fi destul doar cite ceva din mancarea indiana (e totusi ceva specific si nu la toata lume pe la noi le-ar place..asa ca mai bine sa le oferi oaspetilor si ceva pt care stomacul lor e mai pregatit). la fel cu muzica - sa fie si indiana, insa dozat - sa fie loc si de distractie "in stil romanesc", ca sa se simta lumea bine la nunta..gandeste-te la un scenariu, care sa sustina si stilul indian (daca asta vrei) si sa ramina totusi o nunta..
Visagiste
Postat pe 4 Mai 2010 09:35
Pentru o nunta in stil hindu, cu tematica, trebuie stabilite caateva principii de baza. In primul rand mireasa trebuie sa se gandeasca daca intra in biserica in sari sau in rochie de mireasa. Eu recomand ca rochia de la cununia civila sa fie una normala, iar la petrecere sa purtati un sari. Sari-ul nu trebuie sa fie alb, ci rosu. Sau macar alb cu un model rosu.
Apoi, si mirele trebuie sa pastreze linia hindu si sa isi puna un costum cu influente hindi. Sunt acele camasi si sacouri care au brodata partea de sus, cu guler taiat, care seamana cu iile noastre. Ei mai poarta si un turban pe cap.
Ca traditii de nunta, cultura hindusa ofera foarte multe traditii dragute, dintre care cel mai specataculos pentru noi, europenii, ar fi pictura cu mehendi (henna) galben pe mainile miresei. Este un ritual care are loc inainte de nunta si este realizat de fetele apropiate miresei.
O traditie haiosa consta in momentul in care prietenele (surorile) miresei fura pantofii mirelui si apoi incearca sa ii rascumpere

Pentru a putea realiza o tematica intreaga pentru o nunta, trebuie avute in vedere toate detaliile, de la meniu, la decoratiunile din sala (voaluri si matase, lumina rosie, pernute, scaune jiltate si capitonate, flori curgatoare), la invitatii si marturii. Domnisoarele de onoare trebuie sa poarte si ele sari, iar cavalerii de onoare camasi cu motive hindi.

Cel mai important este ca toti invitatii sa inteleaga de la inceput tema nuntii si motivul pentru o astfel de tema de nunta. Apoi totul poate decurge normal, ca la orice nunta. Puteti pregati un dans special pentru mire si invitati imediat dupa aducerea tortului.
Si multe altele.
Inspiratie multa si succes!
avatarstuff
Postat pe 4 Mai 2010 10:47
suna foarte ineresant! si tentant.. m-as mai marita o data, doar ca sa-mi fac o nunta interesanta, cu tematica..))
Visagiste
Postat pe 4 Mai 2010 13:19
De la: Visagiste, la data 2010-05-04 13:19:14suna foarte ineresant! si tentant.. m-as mai marita o data, doar ca sa-mi fac o nunta interesanta, cu tematica..))


iulik_flore
Postat pe 4 Mai 2010 19:50
De la: iulika_flore, la data 2010-05-04 19:50:19
De la: Visagiste, la data 2010-05-04 13:19:14suna foarte ineresant! si tentant.. m-as mai marita o data, doar ca sa-mi fac o nunta interesanta, cu tematica..))




O alta tematica cu mare priza la mirese de cativa ani este cea cu influente est-asiatice. O nunta cu tematica japoneza este cu siguranta o nunta despre care toti invitatii vor vorbi cu uimire si poate chiar invidie.

Iata cum arata o rochita de mireasa cu influente japoneze:
http://www.weddingobsession.com/wp-content/uploads/2008/08/kimono-inspired-gown.jpg

Si cum arata o shiromuku (kimono alb, traditionala rochie de mireasa a japonezilor) :

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.hareginomarusho.co.jp/b/images/japstp/shiromuku2.jpg&imgrefurl=http://www.hareginomarusho.co.jp/b/japst/japsttop.html&usg=__WTMqCrNptXRIzxY9_naPHI-HaXE=&h=250&w=166&sz=10&hl=ro&start=12&itbs=1&tbnid=y6PklPk-kdNG2M:&tbnh=111&tbnw=74&prev=/images%3Fq%3Dshiromuku%26hl%3Dro%26safe%3Dactive%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1

Voi incerca sa fac un inventar al tuturor elementelor necesare acestor tematici si voi scrie un articol pe blog. Pentru cele interesate, pot oferi mai multe detalii in privat.
avatarstuff
Postat pe 7 Mai 2010 10:27
Daca imi perminteti vin si eu cu o parere.
rochiile de mireasa trebuie intai probate. puteti avea surpriza sa aveti o idee despre rochia ideala, iar la proba sa vedeti ca de fapt nu acel model va avantajeaza cel mai bine. eu am probat o multime care mi-as fi placut si pana la urma tot la una clasica si eleganta m-am oprit pentru ca am simtit ca aceea este the one.a fost efectul oau asta este!
iar despre nuntile tematice, in contextul romanilor, nu stiu ce sa zic. oamenii sunt destul de greu de multumit si multi nu sunt deschisi la noutati, astfel incat, aprecierile cel putin din punct de vedere culinar daca nu si al obiceiurilor, s-ar putea sa fie exprimate doar de cei mai tinerei...
eu cred ca este foarte bine sa testati inainte si sa mai vorbiti si cu celelalte persoane implicate direct.
bafta!! si va doresc nunti minunate! sa nu uitati sa profitati din plin de acest moment pentru ca este unic si este chiar pacat sa aveti amintirile doar din fotografii. sunteti mirese iar asta este extrem de important! simtiti-va mirese si miri!
kudika061071
Postat pe 7 Mai 2010 12:14
incercati da rezultat am facut eu nu e bun la gust dar merita

Decoctul de patrunjel
Sase radacini de patrunjel de marime medie, spalate bine, dar nedecojite, se pun la fiert, in trei sferturi de litru de apa clocotita, unde se lasa la foc mic, vreme de 15-20 de minute. Se filtreaza, iar lichidul rezultat se bea cat mai cald posibil, pe stomacul gol, in una-doua reprize. Acest decoct are efecte puternic diuretice si usor sudorifice, scotand apa suplimentara din tesuturi, favorizand activitatea rinichilor si ajutand la eliminarea microlitiazei. Are, de asemenea, efecte de reducere a apetitului alimentar, decoctul cald consumat cu 5-10 minute inainte de masa ajutand in curele de slabire.
cu cateva minute inainte de fiecare masa, se bea cate o cana cu decoct de patrunjel, cat mai cald posibil. Acest tratament reduce sensibil apetitul alimentar, imbunatateste digestia si tranzitul intestinal. De asemenea, decoctul de patrunjel ajuta la scaderi destul de mari (de ordinul kilogramelor) in greutate, prin eliminarea surplusului de apa din tesuturi.


curaj incercati eu am dat foarte mult jos
frumusetea cere sacrificiu
deci suportati gustul
rricarda2003
Postat pe 7 Mai 2010 13:43
cat despre rochitele ciudate de nunta va pun la dispozite eu niste modele acum atasez un nou album de poze la profilul meu .
dar trebuie sa va avantajeze rochitele in clin gen cum am avut eu alungeste.
eu cos rochite la comanda cine vrea sa imi lase mesaj pe profil sau sa imi scrie un meil . pa si bafta
rricarda2003
Postat pe 7 Mai 2010 13:47
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=pufuleta&id_user=16084
rricarda2003
Postat pe 10 Mai 2010 11:38
tarot_healthy
Postat pe 11 Mai 2010 15:02
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=mellynda&id_user=16713
flavystyle
Postat pe 12 Mai 2010 00:19
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=mellynda&id_user=16713
flavystyle
Postat pe 12 Mai 2010 00:29
e faina sary,si eu vreau o rochie de mireasa mai deosebita ,vreau sa die cu un pic de trena si un pic in stilul rochilor de printesa iar cand incep 1 danso sa fie specialsotu imi va trage de rochie si o va desface si vreau sa ramana ca o rochie de seara.ce ziceti de ideea mea??
mihaelasb
Postat pe 17 Mai 2010 15:47
apropo eu sunt din sibiu dar nu stiu unde sa ma duc sami fac rochia la comanda.ma poate ajuta cineva,imi recomandati o casa de moda???????
mihaelasb
Postat pe 17 Mai 2010 15:50
De la: oanaiullliana, la data 2010-05-01 08:29:56eu nu sunt de acord sa te imbraci in ziua nuntii in costum traditional, o data in viata iti permiti sa fii mireasa si sa porti o rochie de printesa, costum traditional poti purta oricand. asa nici nu-ti dai seama care e mireasa


Blah .. cine naiba vrea sa se imbrace ca o printesa? Poate doar femeile care au ramas cu mintea la desene animate ... prefer de o mie de ori costumul popular, de o simplitate si eleganta desavarsita(e) oricarei umflaturi maneliste su svarovski.
Spanish_Dancer
Postat pe 30 Septembrie 2010 13:29
De la: avatarstuff, la data 2010-05-04 10:47:13Pentru o nunta in stil hindu, cu tematica, trebuie stabilite caateva principii de baza. In primul rand mireasa trebuie sa se gandeasca daca intra in biserica in sari sau in rochie de mireasa. Eu recomand ca rochia de la cununia civila sa fie una normala, iar la petrecere sa purtati un sari. Sari-ul nu trebuie sa fie alb, ci rosu. Sau macar alb cu un model rosu.
Apoi, si mirele trebuie sa pastreze linia hindu si sa isi puna un costum cu influente hindi. Sunt acele camasi si sacouri care au brodata partea de sus, cu guler taiat, care seamana cu iile noastre. Ei mai poarta si un turban pe cap.
Ca traditii de nunta, cultura hindusa ofera foarte multe traditii dragute, dintre care cel mai specataculos pentru noi, europenii, ar fi pictura cu mehendi (henna) galben pe mainile miresei. Este un ritual care are loc inainte de nunta si este realizat de fetele apropiate miresei.
O traditie haiosa consta in momentul in care prietenele (surorile) miresei fura pantofii mirelui si apoi incearca sa ii rascumpere

Pentru a putea realiza o tematica intreaga pentru o nunta, trebuie avute in vedere toate detaliile, de la meniu, la decoratiunile din sala (voaluri si matase, lumina rosie, pernute, scaune jiltate si capitonate, flori curgatoare), la invitatii si marturii. Domnisoarele de onoare trebuie sa poarte si ele sari, iar cavalerii de onoare camasi cu motive hindi.

Cel mai important este ca toti invitatii sa inteleaga de la inceput tema nuntii si motivul pentru o astfel de tema de nunta. Apoi totul poate decurge normal, ca la orice nunta. Puteti pregati un dans special pentru mire si invitati imediat dupa aducerea tortului.
Si multe altele.
Inspiratie multa si succes!


Poate daca esti tiganca sa fie placuta o astfel de nunta. Mi se pare de tot plasul sa imprumuti obiceiuri cretine de la tigani, cand ai o cultura asa de frumoasa. Sa-ti fie rusine!
Spanish_Dancer
Postat pe 30 Septembrie 2010 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poti fi martor la starea civila daca nu esti cetatean roman??? 4 De la: Tassy 19 Iunie 2009 13:57
a inceput numaratoarea inversa 80 De la: fantome 28 Iulie 2013 15:18
ce rochie e potrivita pt nasa 12 De la: grace000956 5 Noiembrie 2009 08:33
ATENTIE LA FIRMA DE DECOR MICHEL 4 De la: kudika514124 9 Februarie 2013 11:25
Nu stiu ce sa mai inteleg,,, 6 De la: kudika_17683 24 Septembrie 2013 21:31