Setari Cookie-uri

nasi

buna, in septembrie o sa cununam si vreau sa va intreb daca stie cineva cat se mai da ca nasi la nunta ca dar pe masa? nunta e la iasi si precizez ca noi o sa le luam cadou finilor un set de pat cu patura , fete de perna, etc, set de vesela, set de tacamuri, o sa platim biserica, lumanarile, voalul, coronita si palaria miresi de la despodobit, turta, etc......deci, cam cat se mai da la nunta ca nas? poate puteti sa ma ajutati va rog
lala_grace
Postat pe 31 Mai 2010 11:57
De la: grace009087, la data 2010-05-31 11:57:34buna, in septembrie o sa cununam si vreau sa va intreb daca stie cineva cat se mai da ca nasi la nunta ca dar pe masa? nunta e la iasi si precizez ca noi o sa le luam cadou finilor un set de pat cu patura , fete de perna, etc, set de vesela, set de tacamuri, o sa platim biserica, lumanarile, voalul, coronita si palaria miresi de la despodobit, turta, etc......deci, cam cat se mai da la nunta ca nas? poate puteti sa ma ajutati va rog


Depinde cat te tine buzunarul.Si eu am nasit si am dat pe masa 800 de euro.
bianca_petrescu
Postat pe 31 Mai 2010 12:45
De la: bianca_petrescu, la data 2010-05-31 12:45:28
De la: grace009087, la data 2010-05-31 11:57:34buna, in septembrie o sa cununam si vreau sa va intreb daca stie cineva cat se mai da ca nasi la nunta ca dar pe masa? nunta e la iasi si precizez ca noi o sa le luam cadou finilor un set de pat cu patura , fete de perna, etc, set de vesela, set de tacamuri, o sa platim biserica, lumanarile, voalul, coronita si palaria miresi de la despodobit, turta, etc......deci, cam cat se mai da la nunta ca nas? poate puteti sa ma ajutati va rog


Depinde cat te tine buzunarul.Si eu am nasit si am dat pe masa 800 de euro.

ma gandeam sa le dau 2500 ron.....e putin?
lala_grace
Postat pe 31 Mai 2010 15:53
Si eu sunt tot din Iasi si am nasit pe 21 mai 2010. Am pus pe masa 3000 RON. Pe langa asta, am platit lumanari, buchet, palarie si biserica. Iar finilor le-am luat cadou un set de ceasuri mai fancy, pe care am dat 700 RON (noroc ca le-am gasit la pret redus). La cate am vazut ca vrei sa le iei finilor, cred ca e suficient 2500 RON.
andreeadascalu
Postat pe 21 Iunie 2010 15:15
buna!
asta depinde si ce nasi aveti, ce fini aveti, ce pretentii au
de ex, eu si sotul meu am facut doar cununia civila, iar anul viitor in august vrem sa facem nunta, ca si nasi ii punem pe verisorii lui, dar nu avem niciun fel de pretentii
la cununie am spus tuturor invitatilor ca nu vrem bani sau cadouri, am vrut doar sa fie prezenti
mai ales ca eu sunt din craiova, iar cununia a fost in bucuresti...si asa a fost cheltuiala cu drumul, plus oboseala
nunta vrem sa o facem tot fara bani ( cu toate ca nu suntem plini de bani, avem un trai decent)
asa ca vezi inainte ce vor finii , oricum eu cred ca sunt multi bani 2500 lei
bafta
miky_aurash
Postat pe 23 Iunie 2010 10:38
wowwwwww fetelor ce de sume la nasit

eu zic 2500 ron sunt suficienti, mai ales k esti din provincie.

plus k le iei f multe......
iulik_flore
Postat pe 27 Iunie 2010 23:56
De la: iulika_flore, la data 2010-06-27 23:56:00wowwwwww fetelor ce de sume la nasit

eu zic 2500 ron sunt suficienti, mai ales k esti din provincie.

plus k le iei f multe......

scuza-ma ca te intreb ce crezi ca in provincie nu se cheltuie bani pentru nunta?m-a socat vb ta mai ales ca sunt din provincie .
in mod normal nu se mai dau banii cu strigaturi ci in plic pentru a nu creea sentimente de jena .dar nasii dau atat cat considera ca pot da fara a face sacrificii .a nasi este o poamana nu o afacere pentru viitorii miri . nasii o fac in general de placere si darul care il dau viitorilor lor copii spirituali este pentru ai ajuta sa treaca peste investitiile facute .-asa cum fac si parintii de altfel.pentru doamna care a adresat intrebarea - nu stiu cum sunt finii dumneavoastra dar pe mine m-a multumit suma care mi-a dat-o nasii mei.nu am ridicat pretentii nici noi ca fini si nici ei .am avut o nunta de vis . mult succes felicitari si casa de piatra finutilor.
mihaelaonu
Postat pe 28 Iunie 2010 15:13
De la: lala, la data 2010-05-31 11:57:34buna, in septembrie o sa cununam si vreau sa va intreb daca stie cineva cat se mai da ca nasi la nunta ca dar pe masa? nunta e la iasi si precizez ca noi o sa le luam cadou finilor un set de pat cu patura , fete de perna, etc, set de vesela, set de tacamuri, o sa platim biserica, lumanarile, voalul, coronita si palaria miresi de la despodobit, turta, etc......deci, cam cat se mai da la nunta ca nas? poate puteti sa ma ajutati va rog

buna..parerea mea e ca trebuie sa tii cont de buzunarul tau dar si de felul in care e organizata nunta...daca ei au in restaurant mai select...invitati mai intariti....parrea ma e ca tre sa tii cont si de lucrul asta...
elena8820
Postat pe 29 Iunie 2010 23:05
abia in provincie sunt nunti adevarate.eu am nunta peste o saptamana si am 3 nasi.ai mei im inteles ca pun o mie de euro.cadou nu stiu cam de ce valoare primesc.oricum,eu trebuie sa le iau inapoi ceva.nu vin cu oameni la nunta.din ce am auzit,de obicei se discuta in privinta banilor si a cadoului.e o suma rezonabila 25 mil,mai ales ca iti faci asa o cheltuiala.cred ca e ok.daca vrei o parere contra,as umbla la cadou.oale,tacamuri,vasela vor primi f multe.aminteste ti cum a fost la tine.sa ti fie de bine
kudika172000
Postat pe 30 Iunie 2010 19:25
De la: mihaelaonu, la data 2010-06-28 15:13:29
De la: iulika_flore, la data 2010-06-27 23:56:00wowwwwww fetelor ce de sume la nasit

eu zic 2500 ron sunt suficienti, mai ales k esti din provincie.

plus k le iei f multe......

scuza-ma ca te intreb ce crezi ca in provincie nu se cheltuie bani pentru nunta?m-a socat vb ta mai ales ca sunt din provincie .
in mod normal nu se mai dau banii cu strigaturi ci in plic pentru a nu creea sentimente de jena .dar nasii dau atat cat considera ca pot da fara a face sacrificii .a nasi este o poamana nu o afacere pentru viitorii miri . nasii o fac in general de placere si darul care il dau viitorilor lor copii spirituali este pentru ai ajuta sa treaca peste investitiile facute .-asa cum fac si parintii de altfel.pentru doamna care a adresat intrebarea - nu stiu cum sunt finii dumneavoastra dar pe mine m-a multumit suma care mi-a dat-o nasii mei.nu am ridicat pretentii nici noi ca fini si nici ei .am avut o nunta de vis . mult succes felicitari si casa de piatra finutilor.


cand am spus "DIN PROVINCIE" ptr k asa s-a exprimat chiar persoana in cauza, m-am referit la faptul ca in provincie sunt preturi mai mici la toate. in sensul asta...nu ca as fi facut vreo aluzie sau mai stiu eu ce....

am spus asa in ideea ca in mod obisnuit am mers si eu la nunti in afara Bucurestiului si meniul a fost intotdeuna mai ieftin chiar si cu 1 mil, 1 mil jumate.

cat despre pomana la nasit, sa fim seriosi, in zilele noastre nu mai este o pomana sa naseseti...decat poate dc esti milionar.
iulik_flore
Postat pe 1 Iulie 2010 13:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pahare de nunta 1 De la: sprevis 29 August 2010 14:02
nunta pe 31 decembrie 8 De la: raluk4coco 9 Iunie 2009 16:03
forumul meu intrati 1 De la: grace007053 10 Ianuarie 2010 21:04
cercei cu clips 1 De la: ciripelle 3 Mai 2011 15:06
o idee super pentru un cadou! 5 De la: kudika486441 20 Noiembrie 2013 15:48