Setari Cookie-uri

E prea repede sa facem nunta?

Buna fetelor si baietiilor daca sunt.

Sunt impreuna cu prietena mea de aproape 4 ani. Ea mai are inca un an de facultate, are 21 de ani, in 2011 o sa termine. Eu am terminat deja de 1 an.
Am cumparat inel de logodna si vreau sa o cer in casatorie. Ma gandesc sa nu fie prea repede, desii noi anul viitor urmeaza sa ne mutam impreuna. Ne facem planuri cum sa ne mobilam si sa facem totu pe planul nostru. As vrea ca in mom. cand ma mut cu ea sa imi fie nevasta. E sufletul meu perechie, toata lumea zice ca suntem perfecti impreuna alea alea. Ea stiu ca nu se astepta sa o cer, mai ales ca i-am zis ca nunta si alea sa le facem peste 3-4 ani. Dar vreau sa ies din tipar si sa ii arat ca sunt plin de surprize.
Financiar nu sunt probleme, eu de 5 luni mi-am cumparat un apartament care ii dat in chirie, si o ocup o pozitie destul de buna intr-o firma foarte mare din RO.

Daca ma gandesc mai bine decizia ii deja luata, dar totusi intreb sa vad ce parere aveti voi.
Daca o sa intrebe careva ce inel am luat. Inel din aur alb classic cu piatra. Am cautat titan, dar la doua magazine mi s-a zis ca nu au, dar au in schimb otel, mda... in fine.
grace009157
Postat pe 5 Iunie 2010 10:36
Buna, Foarte frumos gestul tau eu spun sa faci pasul pentu ca nu ai nimik de pierdut. Inca odat bafta si multa fericire. Eu spun ca o sa accepte, la urma umei orice fata asteapta momentul acesta.
kiki_123ro
Postat pe 10 Iunie 2010 07:53
salut,
daca voi va iubiti nu e niciodata prea devreme pentru nunta. eu la anul implinesc patru ani impreuna cu iubitul meu si am pus nunta exact in ziua cand implinim cei patru ani.
asa ca nu mai astepta..... pune-i marea intrebare :) mult noroc
mony_23
Postat pe 10 Iunie 2010 07:57
In nici un caz nu este prea devreme atata timp cat va iubiti si tptul este bine! Mai ales ca deja va cunoasteti de cativa ani!
Multa bafta!
devyl_is_crying
Postat pe 10 Iunie 2010 08:00


Daca ma gandesc mai bine decizia ii deja luata, dar totusi intreb sa vad ce parere aveti voi.


Daca ai luat deja decizia, de ce mai conteaza parerea noastra? Astepti incurajari de la forumisti sau ce? daca cineva zice ca e prea devreme, ce faci, renunti ? (personal cred ca e destul de devreme nunta la 21 de ani pentru o fata; eu la 21 de ani daca ma maritam cu prietenul de atunci, mare tampenie faceam! poftim, daca tii neaparat sa afli parerea altora).
Crezi ca stie cineva de pe forum stie mai bine ce crede prietena ta despre asta si daca e devreme pentru ea sau nu ?
Sau doar vroiai sa te lauzi putin cu ideea ta ?
kudika052198
Postat pe 10 Iunie 2010 11:10
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 10 Iunie 2010 11:18
e foarte bine k ai luat de unul singur decizia asta. eu cred k va accepta pt k aveti o relatie destul de lunga dar nu-ti trebuie parerea noastra sa stii dak acum e momentul sau nu doar voi 2 stiti asta. casnicie placuta
grace008908
Postat pe 10 Iunie 2010 11:24

in sfarsit un barbat decis.....bravo, ma bucur pentru tine....numai astepta......boala lunga-moarte sigura!!!!
Dyana_24
Postat pe 10 Iunie 2010 13:12
nu exista prea repede sau prea tarziu..ideea e ca o nunta draguta nu se face in cateva luni..asa ca intr-un an puteti sa va casatoriti..iti spun cum a fost la mine..sotul meu m.a cerut inainte sa ne mutam impreuna,chiar daca nunta nu am facut.o imediat am facut o logodna si apoi la un an am facut si nunta..ce sa va zic, decat multa bafta si..."casa de piatra"
grace009122
Postat pe 10 Iunie 2010 18:43
nu cred ca e prea devreme...pe mine m-a cerut la doar 2 saptamani dupa ce ne-am cunoscut..si suntem impreuna de aproape 2 ani...poate pt unii pare prea putin pt a-ti da seama daca e sufletul pereche..dar noi asa simtim...ne-am mutat impreuna dupa 6 lunisi avem in plan o nunta si un bebe...asa ca ..CASA DE PIATRA...va zic de pe acum
alinabubulina0506
Postat pe 11 Iunie 2010 07:44
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 16 Iunie 2010 13:32
ai vrut sfaturi ?
Iata-l si pe al meu ( tu vei face oricum vei vrea ) : mutati-va impreuna inainte de casatorie . Asa va veti cunoaste mai bine .

Ea, la 21 de ani , cred eu este mult prea tanara.
Cand iubirea arde ca focul nu mai tii cont de nimic.

De pe acum - casa de piatra - si sa fiti fericiti.
grace002227
Postat pe 20 Iunie 2010 23:26
Buna.
Ce mai astepti defapt? Sunteti de 4 ani impreuna, va intelegeti bine, aveti o situatie financiara buna si va iubiti!!! Dar cand te hotarasti sa o ceri pregateste-i ceva frumos sa isi aduca aminte de acest moment toata viata!! Surprindeo cat mai frumos!!!Mai ales ca poate nu se asteapta la o cerere in casatorie. Spre exemplu sotul meu m-a cerut dupa 2 ani de prietenie in prima noastra vacanta facuta in doi la Barcelona, in ultima seara de vacanta intr-un club in toiul distractiei s-a asezat in genunchi si m-a cerut de sotie. A rugat chiar pe cineva sa imortalizeze momentul, facandu-ne niste poze in momentul acela. Asa ca ne amintim cu drag acel moment si chiar il putem revedea.
Mult succes!!!!!
flori_olaru_ct
Postat pe 22 Iunie 2010 10:55
vand rochie de mireasa detalii sipoze la myssnatacha@yahoo.com
myssnatacha
Postat pe 22 Iunie 2010 13:18
Nu vreau sa fac pe lupul moralist. Dar! prea mult entuziasm strica...
Nunta este un angajament pe viata. Nu e o petrecere si un camion de mobila mutat dintr-o parte in alta. Nici un job excelent.
Traim in postmodernism, totusi. Nu mai putem avea incredere ca vom sta alaturi de cineva toata viata, indiferent ce se intampla, asa cum au stat parintii sau bunicii nostri.
Rata divorturilor in ultimii 10 ani a crescut enorm. Din cauze multiple.
O fata la 21 de ani poate sa nu fie pregatita pentru nunta. Cel mai bine este sa vorbesti cu ea, inainte de a face acest pas. In plus, cred ca ar trebui sa o lasi sa isi termine studiile, sa faca un master, sa isi gaseasca un loc de munca. Femeile, in general, sunt inhibate intelectual de iubire si relatii, se plafoneaza si acumuleaza frustrari imense din care ies doar dand vina pe partener, intr-un final...
Las-o sa se dezvolte si sa se maturizeze!
Pana la urma, daca iubirea e construita pe fundament solid, va fi mai important sa faceti totul la timpul potrivit.
E bine sa nu te grabesti...

No offence, ladies!
avatarstuff
Postat pe 23 Iunie 2010 10:48
bafta!
sigur o sa accepte daca te iubeste
neah...ce zic eu, daca a fost de acord sa va mutati impreuna sigur o sa accepte
dar daca tot te-ai hotarat, fa-o frumos, adu-i un buchet de flori, pregateste-i cina....fa-o sa se simta speciala in ziua in care o ceri de sotie;)
miky_aurash
Postat pe 23 Iunie 2010 10:51
buna! ma bucur cand vad baieti la varsta ta care vor sa se insoare! daca esti sigur pe dragoste voastra si implicit a iubitei tale atunci nu ai de ce sa nu o ceri maine, dak vrei. iar dak o ceri in casatorie nu e neaparat sa faceti nunta anul viitor, puteti face in 2012. iar in ceea ce priveste varsta... eu am 21 de ani si doar in oct fac 22 si sunt casatorita din anul acesta din mai. m-am simtit pregatita deoarece am locui impreuna aproapte doi ani si am fost impreuna 5 ani innainte de casatorie. iubesc sunt iubita si stiu ca sotul meu este jumatatea mea si atunci castoria e "legalizare" a iubirii noastre! deci, varsta nu e o problema:) va doresc multe impliniri si fericire.
chetegalina
Postat pe 25 Iunie 2010 15:59
Intr-un fel si eu cred ca este putin cam repede si sa-ti explic de ce....eu m-am casatorit dupa 5 ani de relatie(tot in timpul facultatii...hm)si am divortat dupa 2 ani si jumatate de la nunta. Asadar cred ca este prea devreme pentru o fata care nu are ink o situatie delimitata din punct de vedere intelectual.La un moment dat se va plafona si crede-ma te va invinovati doar pe TINE.
Akum nu stiu...am intalnit un barbat care m-a cerut in casatorie dupa 2 luni de relatie si ne-am mutat impreuna dupa 1 luna.
Suntem extrem de fericiti si chiar simtim ca ne0am gasit sufletul pereche.
angela_grace
Postat pe 28 Iunie 2010 10:40
ce astepti de fapt?
kudika172000
Postat pe 30 Iunie 2010 19:32
asculta-ti inima si fa ce crezi ca e bine pt voi. noi am stat impreuna 10 ani si aveam si un copil de 1 an si 3 luni cand am facut nunta, se pare ca acum e la moda botezul apoi nunta ,, daca esti sigur pe relatia voastra si aveti tot ce va trebuie casa ..bani... ce asteptati? sa vina prima data copilul??ca noi ? eu nici nu am mai avut parte de o cerere in casatorie dupa ce am venit in tara cu copilul (ca am fost plecati in spania) mi-a zis sa caut sala sa facem nunta si botez si nu am gasit sala decat dupa un an adica anul acesta in mai botezul l-am facut anul trecut ca era prea mult sa botezi un copil dupa un an. deci eu nu am primit inel de logodna si nici romantisme...
totusi aveti 4 ani impreuna va faceti planuri de viitor... ce ar putea sta in calea voastra??
miresuca_fericita
Postat pe 21 Iulie 2010 14:43
te sfatuiesc sa iei lucrurile cu calm,mult calm
este totul roz cat timp iesiti impreuna,nu aveti responsabilitati,petreceti zile impreuna...dar apoi fiecare la el acasa
asa ca elaboreaza ceea ce am scris si gandeste-te la cealalta varianta: stati impreuna o perioada,daac este dat sa fiti impreuna nu conteaza mult o hartie
numai bine
aliosa_grace
Postat pe 21 Iulie 2010 16:39
Buna mai :)

Daca tu simti ca vrei sa faci asta, si ea iti va raspunde la sentiment, atunci DA FA-o !!! Si eu m-am maritat la 22 ani si nu regret nimic (am mai vrut odata la 21 ani, dar am amanat-o din prostie - la fel am zis k ar fi fost prea devreme).
Ma bucur ca mai sunt baieti care gandesc ca tine ! Si eu am un sot cu totul si cu totul minunat si nu regret nicio secunda ca l-am ales pe el si la varsta asta! SOTUL MEU SPUNE: DACA NU FACI CEVA ATUNCI CAND SIMTI, APOI SE VA PIERDE SI NIMIC NU VA AMI FI LA FEL ! INCEARCA SI VEZI CE VA SPUNE SI EA, SI DACA TOTUL E OK, NU TE OPRI. SI ORICE AR SPUNE ORICINE, TRECE-L PRIN FILTRUL MINTII SI INIMII TALE! VA DORESC TOATA FERICIREA DIN LUME SI NUMAI BINE! PUPICI
mycya_suchardine
Postat pe 21 Iulie 2010 19:47
buna daca tu simti ca vrei sa faci asta nu trebui sa ceri sfaturi nu cred ca conteaza varsta bravo esti un baiat curajos si sa va fie de bine sigur va accepta
grace009365
Postat pe 24 Iulie 2010 20:22
F tare!

Fa-o!

Bv!

Felicitari!


cristinne83
Postat pe 24 Iulie 2010 22:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut DJ pentru nunta , in septembrie 2010 . 15 De la: risqueclub 18 Noiembrie 2010 16:54
nunta in sine 7 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:45
nu pot sa ma marit pentru ca am indoieli 53 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:59
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:11
vand rochie de mireasa Allure Bridals 7 De la: alexya_dmc 4 Decembrie 2012 20:52