Setari Cookie-uri

Nunta in stil medieval

Buna miresicilor!(foste sau viitoare)...Eu o sa am nunta anul viitor, in octombrie. Ne-ar placea sa facem nunta in stil medieval(in Bucuresti, by the way...) si mi-ar pacea sa-mi impartasiti pareri, impresii, experiente legate de nunta in acest stil...sfaturi, idei...ce credeti voi ca ar fi de ajutor.Multumesc! :)
Eledy
Postat pe 11 Iulie 2010 13:31
oau...
iubita in primul rand ti`ai ales o tema superba si poti jongla cu diferite chestii.Nu stiu daca ti`ai ales sala dar dak nu cauta una inalta cu candelabre uriase.
Ai putea sa creezi niste invitatii care sa aduca aminte de documente vechi asemeni manuscriselor si niste pecete cu imaginea voastra.
Sala decoreaza`o cu auriu si foloseste lumanari cu suport inalt si mult fier forjat.
Ai putea chiar sa le ceri ospatarilor sa se imbrace in cavaleri sau daca nu sa aduci cavaleri si scutieri care sa anime atmosfera...sau sa primeasca invitatii.Sau chiar sa iti imbraci domnisoarele si domnisorii in astfel de hainute,medievale
Fa`ti casuta de bani in forma de ladita de zestre veche cu multe impletituri celtice pe ea.
Tortul poti sa ti`l faci in forma de ziduri de castel,iar din varf sa cada flori...sau chiar o figurina cu o mireasa si mire in haine medievale.
Bineinteles ca trebuie sa renunti la masina...si trasportul sa iti fie asigurat de catre o trasura aurie si cai albi.
am atatea idei k mi`ar lua o zi sa le spus
pfoai...iubita ai atatea posibilitati sa iti organizezi nunta...spor la pregatiri...pt k cred k va fi ceva mai mult decat superb.....
ada_sm
Postat pe 15 Iulie 2010 15:23
Eu am avut nunta in stil medieval acum 2 luni. Foarte bune ideile date de ada21.

Eu am facut nunta la Brasov, la Cetatea Brasov, care e ea in sine o locatie medievala, ca un castel, si deci s-a potrivit superb. Acolo chiar au sala decorata medieval si in plus au avut ceremonie cu cavaleri la intrarea in restaurant (se bate la poarta si se cere parola, se suna din turle, etc).

Invitatiile au fost in forma de castel si la fel meniurile/plicurile de bani, etc, si am avut chiar si un blazon al familiei- vezi model invitatie aici:
http://www.asiris.ro/pagini/ro/product-details/167/

Sunt frumoase si invitatiile din papirus si gasesti cateva modele, problema la noi a fost ca am vrut sa trimitem multe prin posta si alea nu se puteau trimite asa.

Nu mai repet ce a zis ada, dar am avut si noi fier forjat, culori in auriu. Idea cu caleasca e super, noi insa nu am facut-o. Cred ca si rochia trebuie sa fie ceva medieval, eventual fati la o croitoreasa ceva, inspira-te dupa rochiile de pe net de printese, trebuie sa fie ceva deosebit. Succes!
vbrocket3
Postat pe 15 Iulie 2010 16:11
in primul rand trebuie sa iti alegi o locatie pe masura: fie o gradina de vara, fie un castel, palat...in Bucuresti ai cam urmatoarele optiuni: Palatul Bragadiru ( Sala Collosseo), Palatul Ghica, Casa Armatei...mai sunt si altele insa nu imi vin acum in minte.

De asemenea nu trebuie sa neglijezi nici biserica. Cauta dc poti sa fie una veche, impunatoare spre exemplu: Stravopoleos, Sfantul Spiridon ( catedrala), Sf Anton ( nu ti-o recomand insa ptr k sunt in lucrari), Manastirea Radu Voda ( insa nu stiu dc acolo se mai efectueaza nunti)

Cam aceeasi tema de nunta am ales-o si eu...mai mult sau mai putin. eu i-am spus nunta regala

incearca dc vrei si ai ocazia sa inviti ptr deschiderea petrecerii la restaurant un cvartet sau sa ai la biserica o harpista ( cantareata la harpa). aceasta idee pe mine una m-a fascinat.

incearca sa aveti o tinuta elaborata atat tu cat si mirele: inspira-te din rochiile de pe net, incearca rochia princess sau celebra "rochie de bal". Trena nu trebuie sa lipseasca, nici voalul lung, preferabil brodat, nu uita nici de manusi.

Mirele tau ar trebui de asemenea sa aiba fie frac, fie un element distinctiv iar la final nu uitati sa pregatiti un vals demn de filmele de epoca.

Te pup si spor la pregatiri.
iulik_flore
Postat pe 15 Iulie 2010 16:51
Ma bucur sa vad tinere/tineri cu interes pentru o nunta medievala. Intr-adevar, este ceva deosebit sa traiesti o petrecere in stil medieval. Foarte important, mai ales daca e vorba de o nunta, este sa fii bine documentat, sa nu amesteci lucrurile, mai ales daca ne gandim la costumatie si la aranjatul salii. E bine sa evitam amestecul elementelor moderne cu cele medievale ( in mod vizibil ); am vazut poze de la o "nunta medievala" cu sticle de 2 l de cola pe masa; si era local cu pretentii ! Eu organizez petreceri medievale, cu un scenariu in care oaspetii nostri sunt actorii principali ai serii.Sunte petreceri reusite si oaspeti sunt incantati. Lucrez la un scenariu pentru o nunta cu iz medieval si in momentul in care am proiectul finalizat si gasesc locatii potrivite imi voi oferi serviciile.
Pana atunci va invit sa vizitati pagina noastra www.casaromantic.ro si va invit, impreuna cu prietenii,colegii sau colaboratorii dumneavoastra la o petrecere precum in vremurile medievale

Cavalerul Romulus Romanticus,
Cu stima deosebita
kudika330234
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand rochita de mireasa!!! 2 De la: Alina2Alina 14 Decembrie 2009 12:16
caut rochie de mireasa 2 De la: bestbride 29 Aprilie 2010 15:15
ce poti sa faci cand isi baga altii coada? 24 De la: grace006966 19 Ianuarie 2010 15:16
rochie grena de mireasa 2 De la: mgmm 8 Octombrie 2009 14:16
Ce rochie de mireasa este indicata unei femei care este deja mama? 13 De la: Alexuta 14 Aprilie 2009 09:44