Setari Cookie-uri

CREDETI CA IN URMA NUNTII IMI VOI SCOATE MACAR CHELTUIALA SAU VOI IESI IN PIERDERE?

Salutare fetelor!avem de gand sa facem nunta si avand in vedere ca banii sunt pretiosi,ne gandim daca macar vom scoate banii cheltuiti in urma nuntii sau vom iesi in pierdere foarte mult...daca a_ti trecut printr o situatie similara ast mesajele si opiniile voastre!
shteffa
Postat pe 23 Februarie 2010 10:27





Vino mireasa,
da-mi mana sa vezi cum e sa fii libera
La nunta ta,
in clipa cea mai stralucitoare
Cand doar tu si el visati la infinit
Iar cerul va e suprema nemarginire.
Vino mireasa, iesi din incorsetarile rigide,
Ia-ti iubitul si vino pe camp
Acolo langa sura
Si descatuseaza-ti zambetul sublim
Amestecata si imbaiata cu paiele verii
Si fluturi albi prin plete-ti dansnd.

Iata si acolo, un rau cu cristale
Te cheama pe tine, mireasa cu nuri
Sa-i patrunzi limpezimea
Scufundandu-te si alergand prin albastru-i minunat.
Nu te uita la rochie, las-o incolo,
Caci azi e ziua zambetului tau divin
Si doar lumina, sublim si absolut
Sa-ti ramana in amintire.

Vino mireasa, te joaca pe creste
Unde arcasii, mai demult,
Aparau cetatea si fecioarele de-al cruntii atac.
Priveste la piatra tarzie
Cata istorie, cate oftaturi si saruturi in dansa se ascund...
Ia-o cu tine in amitire
Si incoroneaza-te in cetatea istoriei
Cu iubitu-ti la trena sezand.

O, vina copila,
Si alearga desculta spre satra de tigani
Unde copile inca timide te-or privi razand
In timp ce tiganca batrana
Cu ghiocul ti-o urzi de fericire.
Nu te sfii mireasa, fii stapana acestei zile
Regina luminii si consanzeana de demult.

Vino la izvorul din padure
Cum zeitele din povesti
Si pune-ti iubitul sa-ti spuna poezia luminii
Ingenunchiat precum Cavalerul Furtunii
La picioarele zeitei ce-a fost si azi doar tu esti.

Trash The Dress…


Dragos Popescu photography – Bucuresti - Phone 0742 577 082
E-mail: fotografie_dragosp@yahoo.com sau eunescu09@yahoo.com
Ne puteti gasi pe http://dragospopescuphotography.blogspot.com
energiccom_grace
Postat pe 28 Februarie 2010 08:17
Buna, am si eu nunta vara asta si sincer mi-as dori enorm sa-mi scot doar cheltuiala, depinde foarte mult de invitati,daca vin toti la nunta iti scoti sigur cheltuiala, daca nu......, vom vedea. Multa bafta !!!
mictib
Postat pe 2 Martie 2010 08:30
PRETURI MINIME!

PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
ACTIVAM IN TIMISOARA DAR SI-N TOATA TARA!

va felicit pe toate cele care au luat decizia de a se casatorii,viata in 2 e minunnata daca esti langa omul care te iubeste,te respecta si te accepta cu micile imperfectiuni(toti avem din astea).
Fetelor,daca doriti aranjamente foarte ieftine la nunta luati legatura cu mine....mary
Marry_grace
Postat pe 2 Martie 2010 09:11
Stai linistita....sunt sanse mici sa nu va scoateti cheltuielile. Noi am reusit sa ne scoatem toti banii (desi pot spune ca am fost extrem de risipitori....ca exemplu, pe noi anul trecut ne-au costat florile 80 mil pentru 140 persoane si asta pentru ca le-am vrut foarte mari si cu flori mai "speciale")si in plus am mai si ramas cu bani destui. Singura mea recomandare este sa ai grija pe cine inviti....Noi am avut 2 "prieteni" invitati care nu au dat nici un ban la nunta...pur si simplu nu au lasat nici un plic :))))) Daca vrei sa iti scoti banii la nunta ideea e sa faci nunta pe care invitatii tai o merita (stiu ca suna ciudat, dar nunta trebuie sa fie pe masura posibilitatilor financiare ale invitatilor daca vrei sa iti acoperi toate cheltuielile)
radut2004
Postat pe 2 Martie 2010 09:28
R TREBUI SA ITIT FACI BUGETUL NUNTI SI VEZI CE IESE,NOI ASA AM FACUT .EU AM NUNTA IN 29.05.2010 SI NE-AM FACUT UN BUGET SI LA INVITATI AM PUS SUMA MINIMA CARE CREDEM NOI CA AR DA-O,SI DUPA CALCULELE NOASTRE NOI RAMANEM CU VREO 400 MIL
IMPOSIBIL VOI SA NU VA SCOATETI CHELTUIELILE.CASA DE PIATRA
MONYK_ADRIANA
Postat pe 2 Martie 2010 11:28
Pentru a-ti recupera cheltuielile si bineinteles a va ramane si voua niste bani pentru luna de miere, lucrul esential e sa va vina toti invitatii.SFAT: luati confirmari de la toti cei carora le-ati dat invitatii, si nu doar o data, trebuie sa va confirme de mai multe ori prezenta lor la nunta,altfel veti avea surprize neplacute, cum am avut eu la o nunta organizata, din 120 oameni au venit 40!In situatia asta, da, s-ar putea sa nu-ti acoperi cheltuielile, situatie pe care nu o doresc nici unei miresici!
Lilly_s
Postat pe 2 Martie 2010 11:44
faceti nunta pentru bani? atunci s-ar putea sa luati teapa
kudika023104
Postat pe 2 Martie 2010 14:17
SI EU SUNT DE ACEEASI PARERE
NUNTA NU O FACETI CA SA VA SCOATETI BANI. NOI NE-AM FACUT NUNTA IN LIMITA POSIBILITATILOR NOASTRE MATERIALE SI NU NE-AM GANDIT NICIODATA LA BANI. A IESIT OK
grace005598
Postat pe 2 Martie 2010 15:10
MEY FETELOR CARE AFIRMATI K NUNTA NU TI-O FACI PENTRU BANI CI DOAR PENTRU VOI ETC ETC ETC....

NUNTA TI-O FACI PENTRU A INCUNUNA ACEL IMENS PAS AL CUPLULUI VOSTRU...INSA MAI E VB SI DE O PETRECERE...A DC VREI DOAR SA FACI O MASA DE 10-20 DE PERS CRED CA TI-O POTI SUPORTA DIN PROPRIUL BUZUNAR, DAR LA O NUNTA DE SUTE DE PERSOANE ? SA-MI ZICA MIE CARE DINTRE VOI ARE ATATIA BANI INCAT SA-SI FACA O ASTFEL DE NUNTA?

sI CELE CARE SPUNETI CA NU VA-TI FACUT NUNTA PT BANI IA ZICETI-MI LE-ATI SPUS INIVITATILOR CA NU VRETI NIMIC DE LA EI???LEA-TI INTERZIS SA ADUCA CADOURI, SA VA OFERE UN PLICULET????
EU AM FOST LA O NUNTA UNDE MIRII AU SPUS FERM CA NU VOR NIMIC D ELA NOI, DOAR SA NE SIMTIM BINE. A FOST O NUNTA MICA SI PLACUTA SI ASTFEL SI-AU PUTUT PERMITE DISTRACTIA PT CA ALTFEL, INCLUSIV EI AU SPUS, LE ERA IMPOSIBIL SA-SI PERMITA O NUNTA DE FOARTE MULTE PERSOANE.

VA ROG SA NU FIM IPOCRITE. SUNT CATIVA ANI BUNI DECAT FRECVENTEZ ACEST FORUM SI AM VAZUT MULTE FETE CARE AFIRMAU ACELAS LUCRU SI APOI SE PLANGEAU SI URLAU CAT LE TINEAU PLAMANII CA AU RAMAS CU DATORII.

NU ZIC SA-TI FACI DIN NUNTA O AFACERE. ASTA CLAR E NESIMTIRE SI E DE PROST GUST SA-TI CURGA OCHII DUPA BANI. SI DA AM FOST LA O ASTFEL DE NUNTA UNDE MIREASA ERA NEAGRA LA FATA CA UNII NUNTASI NU DADUSERA "DARUL" CUM DOREA EA.

eU UNA NU AS CERE NK IN PLUS DECAT LA A MI SE ACOPERII CHELTUIELILE SI ATAT.
agny
Postat pe 2 Martie 2010 15:55
De la: shteffa, la data 2010-02-23 10:27:41Salutare fetelor!avem de gand sa facem nunta si avand in vedere ca banii sunt pretiosi,ne gandim daca macar vom scoate banii cheltuiti in urma nuntii sau vom iesi in pierdere foarte mult...daca a_ti trecut printr o situatie similara ast mesajele si opiniile voastre!


shteffa ca sa te asiguri k nu iesi din nunta cu datorii incearca sa nu cheltuiesti mai mult decat necesar, sa le spui clar invitatilor ca tu ai nevoie sa ti se confirme 130% d c vor veni sau nu. Nu e problema dc pur si simplu nu-si permit sa vina sa spuna ca nu vor veni. Nu te vei supara, ii vei intelege.

Oricum dupa aceasta nunta vei vedea clar cine te pretuieste si cine nu.

pt sfaturi dc vrei mai discutam :P. Nu de alta dar am mai incercat sa postez de 4 ori si nu a aparut mesajul si mi-a trecut cheful sa scriu acelas lucru de n ori:p

pupici si succes
agny
Postat pe 2 Martie 2010 15:58
servus..nu fi dezamagita,stiu prin ce treci,crede-ma....
noi am avut nunta in sept,2009..eram foarte stresata pe tema asta pt ca locuim in Grecia si nu puteau veni in Rom toti invitatii.....dar la nunta au venit 110 pers...din150 care sau confirmat,iti dai seama....dar D-zeu ne-a ajutat si au fost toate foarte bine.Ne-am acoperit cheltuielile,cu toate ca au fost cheltuieli enorme,nu ne-am zgarcit deloc.....
pe noi ne-a ajutat faptul ca pers care nu au venit la nunta,ne-au trimis pliculete acasa.....sfatul meu este sa nu te dezamagesti, o sa fie totul bine......si inca ceva,nu lua in serios confirmarile, pers care au zis cavin la nunta si la cine ma asteptam....aia nu au venit....mult succes..
grace003466
Postat pe 2 Martie 2010 17:54
problema este si cate datorii ai. daca cumperi flori de 50 mil sau rochie cu 2500 euro , daca muzica costa x mii euro normal ca nu o sa scoti. totul trebuie sa fie in limita bunului simt pt ca omul atat cat are in buzunar tot ata iti da.
eu am avut nunta in 31.08.2008 am investit nu foarte mult dar am si scos.
casa de piatra, multa sanatate si copii frumosi.
kudika021805
Postat pe 2 Martie 2010 18:15
poti avea surprize.si eu credeam ca o sa ies macar ban p ban la restaurant si m-am trezit cu un mare minus.am avut surprize de toate felurile. de exemplu pers la care nu ma asteptam si care au confirmat nu mi-au venit , persoane care au vnt nu au dat bani(nu ma asteptam la asa ceva )si altii care nu si=au acoperit nici macar tacamul asa ca depinde de pers pe care le inviti, limiteaza-te la pers pe care te poti baza cate de cat sigur.

Casa de piatra si mult succes
sweetyeye
Postat pe 2 Martie 2010 20:59
De la: aaggnnyy, la data 2010-03-02 15:58:22
De la: shteffa, la data 2010-02-23 10:27:41Salutare fetelor!avem de gand sa facem nunta si avand in vedere ca banii sunt pretiosi,ne gandim daca macar vom scoate banii cheltuiti in urma nuntii sau vom iesi in pierdere foarte mult...daca a_ti trecut printr o situatie similara ast mesajele si opiniile voastre!


shteffa ca sa te asiguri k nu iesi din nunta cu datorii incearca sa nu cheltuiesti mai mult decat necesar, sa le spui clar invitatilor ca tu ai nevoie sa ti se confirme 130% d c vor veni sau nu. Nu e problema dc pur si simplu nu-si permit sa vina sa spuna ca nu vor veni. Nu te vei supara, ii vei intelege.

Oricum dupa aceasta nunta vei vedea clar cine te pretuieste si cine nu.

pt sfaturi dc vrei mai discutam :P. Nu de alta dar am mai incercat sa postez de 4 ori si nu a aparut mesajul si mi-a trecut cheful sa scriu acelas lucru de n ori:p

pupici si succes



poate ca tu esti una dntre acele pers care face nunta pt bani.nu spui invitatilor sa nu iti aduca nimic dar nici nu le spui sa mareasca darul pt k tu ai vrut nu stiu ce fel de rochie de fel de local...etc...pt k omul iti da atat cat are..indiferet de locatie sau de costul rochiei.....parerea mea ca toti baniii pe care ii cheltui la nunta nu ti'i scoti(ma refer si la micile detalii)...iti scoti baniii p meniuri..muzica..si iti mai raman si tie....dar rochia..si alte chestii....tin de tine...si de cati bani vrei t sa cheltui...
elena8820
Postat pe 2 Martie 2010 22:38
eu sunt de parere ca poti sa faci o nunta misto si cu bani mai putini,trebe num sa ai rabdare si gata.noi am reusit deocamdata sa nu ne depasim bugetul pt cheltuieli.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 3 Martie 2010 11:28
Sper sa ai o nunta grozava!ca sa mai reduci din keltuieli si sa le simti mai putin apuca'te din timp si ia intr'o luna verighetele in alta costumul..rokia poti sa o inkiriezi decat sa reduci bugetu si sa iei un parci...nu te intinde prea tare cu florile ca oricum nimeni nu va obs...si vezi alte detalii la care poti sa renunti ca sa iesi mai ieftin dar in acelasi timp cel mai imp e bautura si restaurantu cum arata si ce le pui pe masa la oameni!mancarea si bautura si calitatea petrecerii!in rest poti sa renunti la limo..in caz ca te bate gandu asta:)))si in rest vezi tu la ce poti sa mai renunti ..poti sa faci bomboniere acasa si alte kestii dragute ca sa ramana cu amintiri frumoase!si cu invitatii confirmare confirmare!sa stii ce platesti la restaurant sa nu platesti in plus..mult succes!
upssa4u
Postat pe 3 Martie 2010 13:52
De la: upssa4u, la data 2010-03-03 13:52:06Sper sa ai o nunta grozava!ca sa mai reduci din keltuieli si sa le simti mai putin apuca'te din timp si ia intr'o luna verighetele in alta costumul..rokia poti sa o inkiriezi decat sa reduci bugetu si sa iei un parci...nu te intinde prea tare cu florile ca oricum nimeni nu va obs...si vezi alte detalii la care poti sa renunti ca sa iesi mai ieftin dar in acelasi timp cel mai imp e bautura si restaurantu cum arata si ce le pui pe masa la oameni!mancarea si bautura si calitatea petrecerii!in rest poti sa renunti la limo..in caz ca te bate gandu asta:)))si in rest vezi tu la ce poti sa mai renunti ..poti sa faci bomboniere acasa si alte kestii dragute ca sa ramana cu amintiri frumoase!si cu invitatii confirmare confirmare!sa stii ce platesti la restaurant sa nu platesti in plus..mult succes!


cred ca cel mai si cel mai important este sa faci o atmosfera superba la nunta....sincer...Si da si localul sa arate cat de cat bine nu k o bodega sa fim serioase...

IAr restul...rochita/rochitele....poate cea de la cununie ti-o lucreaza o ruda/prietena dc se pricepe. La mine bunica e croitoreasa si din start tai muuuult la rochita de cununie civila :D si sigur va fi ceva spectaculos...asta pt cand o sa hotarasc ca e cazul sa fac pasul nuntii
Eu una chit k ma pricep la aranjamente florale o sa renunt la a face aranjamente pt mese la restaurant...pt masina nu vor fi decat 3 aranjamente si atat. Cocarde nu voi face decat pt pers f importante : mire, nasi, parinti, bunici, cateva rude f apropiate si atat. In rest nu e cazul... Prajiturile vor fi toate facute in casa, doar tortul cumparat. Mancarica nu va fi de fitze gen icre nush de care...stiti voi la ce ma refer :P. Doar s-a mai auzit cum tanjesc nuntasii dupa o sarmaluta cu mamaliguta si smantana :P, un gratarel de porc bine facut, nu in tigaie. Bautura luata din timp, la oferte .
Dc te apuci din timp reduci mult din cheltuieli sincer. Pt ca nush dc ai observat dar cand esti stresata tinzi sa cheltuiesti mai mult decat se merita sa dai pe anumite lucruri numai pt a mai taia un obiect de pe lista .
Apoi mica vacanta de dupa iar poate sa fie mai ieftina dc o alegi din timp, in special in per ofertelor, reducerilor :D .
Dc incepi totul cu un an inainte si gestionezi f bine problema cred ca nunta o sa fie perfecta si nu f costisitoare....singura problema va fi legata de nr de pers care vor veni...Adik sa-ti confirme 350, tu alegi un restaurant mai mare, cheltuielile logic sunt mai mari, insa sa-ti vina doar 200...e de prost gust din partea lor. Dar nici sa-i inviti cu 2 saptamani inainte nu e bine.
Eu una prefer sa ma anunte: noi la anul am cam vrea sa facem nunta...nu stim sigur in ce per dar te anuntam k sa ai timp sa te hotarasti/sa strangi bani...etc.

La un sigur lucru as cheltui mai mult poate...la rochita de mireasa dar nu stiu sigur cat...Nu de alta dra nu am discutat nk de nunta, nu simt nevoia momentan sa ma casatoresc si logic k nu prea ma interesez de rochite si de preturi :D. Dc ar fi mai tanara bunica as pune-o sa-mi faca ea rochita asa cum a facut-o pe a lu mami si pun pariu k toata lumea m-ar invidia dar si pretul s-ar reduce cu muuult, adik doar pretul materialului. Zic eu la max 15 mil, in cazul in care ma apuca dragul de nush ce dantela.
De coafat o am pe mami , de machiat ....eu.....ce se reduc cheltuielile nu?
Si cred ca asa vei mai ramane cu cativa banuti pe care sa-i investesti in ceva sau pusi in banca :D . Eu una sfatuiesc miresele sa puna ceva bani deoparte din nunta pt copil. Nici prin cap nu va trece cata cheltuiala implica o sarcina si primii ani de viata ai copilului .

succes
agny
Postat pe 3 Martie 2010 15:28
Mie sincer imi este scarba de nuntile alea facute doar de dragul afacerii. Nu sunt ipocrita cand spun ca nu iti faci nunta ca sa castigi. La noi la nunta au fost persoane care au venit fara cadou sau bani si nu a fost nici o suparare. Insa am fost la atatea nunti care se anuntau din start mari afaceri in care ne spuneau de la bun inceput cat era meniul si isi faceau calculul de fata cu invitatii. Asa ca fetelor mai bine ipocrita ca mine.Daca ati fi sincere mi-ati da dreptate.
Nu zic ca banii cresc in pom dar de multe ori nuntile se transforma intr-o mare tiganie. Iar cand aud de intrebarea ce ai castigat la nunta mi se face pielea gaina.

grace005598
Postat pe 3 Martie 2010 16:06
fetelor va multumesc ca mi ati rasp la acest topic ! eu nu o sa am mai mult de 40 de familii si sper sa fie bn ,oricum mai este cv tmp ....si pt tipa care zicea ca fac nunta pt bani ii zic sa citeasca de 2 ori topicu si dp aia sa vb ...aici impartasim pareri nu rautati!!!!!!!!!!!!!!drum bun in viata fetelor!
shteffa
Postat pe 4 Martie 2010 08:41
casa de piatra si tie!
MONYK_ADRIANA
Postat pe 4 Martie 2010 10:23
De la: grace005598, la data 2010-03-03 16:06:46Mie sincer imi este scarba de nuntile alea facute doar de dragul afacerii. Nu sunt ipocrita cand spun ca nu iti faci nunta ca sa castigi. La noi la nunta au fost persoane care au venit fara cadou sau bani si nu a fost nici o suparare. Insa am fost la atatea nunti care se anuntau din start mari afaceri in care ne spuneau de la bun inceput cat era meniul si isi faceau calculul de fata cu invitatii. Asa ca fetelor mai bine ipocrita ca mine.Daca ati fi sincere mi-ati da dreptate.
Nu zic ca banii cresc in pom dar de multe ori nuntile se transforma intr-o mare tiganie. Iar cand aud de intrebarea ce ai castigat la nunta mi se face pielea gaina.


TU nu poti face toate lucrurile in casa sa iti fie clar asta e o idee de'a ta!anumite lucruri le poti face acasa da rokia de mireasa..clar aia e piesa cea mai importanta si frumusetea ta(cuafura machiaju si rokia...nu iti dai seama ce fel te fac sa te simti in ziua aiaaaaaaaa!)intr'adevar prajiturile le mai poti face pe acasa si sarmanele si smantana?come on.......fii realista sau carne de porc?in niciun caz...un peste frumos acolo si tot felu de kestii mai finute asa nu trantesti halca d porc de pe gratar pe farfurie si ia romane mananca ...asta se face la gratar...la iarba verde!lumea s'a mai schimbat intre timp..daca vrei ii fie rau 3 zile dupa ce se ridica d la asa o masa copioasa....poti sa iei d pe net anumite retete care crezi ca ar merge si sa le duci la restaurant...sau le incerci acasa si daca iti plac le comanzi lumea mai vrea si ceva nou si mai light.sscuze daca am fost rea dar asta e parerea mea proprie si persoanala
upssa4u
Postat pe 4 Martie 2010 23:25
scuze asta era un raspuns pt aaggnny...:)nu te'am citat pe tine
grace005598-:))imp e ca prietena ns sa aiba o nunta frumoasa si sa nu se streseze prea tare si sa aiba o gramada de bani sa aiba ce investi sa aiba o nunta frumaosa:))asa cum isi doreste
upssa4u
Postat pe 4 Martie 2010 23:28
EU AM AVUT NUNTA IN TOAMNA ANULUI TRECUT SI DESI NU NE-AM GANDIT LA BANI CARE NE VOR RAMANE A FOST BINE.AM AVUT TOT CE TREBUIE LA O NUNTA:FLORII,COVOR ROSU,FORMATIE CARE A CANTAT DIVIN SI RESTAURANTUL FRUMOS ARANJAT DE PATRON SI 4 FELURI DE MANCARE,PRAJITURI SI TOT CE A FOST NEVOIE.TOATE ASTEA NE-AU AJUNS UNDEVA LA 15 000 LEI SI MA FACUT IN TOTAL 26 000 LEI,LA VREO 100 DE PERS.E FOARTE IMPORTANT SA-TI VINA TOATE PERS CARE AU CONFIRMAT,LA NOI ASA A FOST.DE EXEMPLU VERISOARA MEA CARE A AVUT NUNTA TOT ANUL TRECUT,A AVUT TOT ATATEA PERS SI A FACUT LA NUNTA 50 000 LEI I-AU RAMAS DOAR VREO 4 000 LEI{ASTA PENTRU CA NU I-AU VENIT TOTI INVITATI SI PENTRU CA A VRUT LA NUNTA MULTE FITE SA ZIC ASA,DESI A FOST FOARTE FRUMOS}DEPINDE CATI BANI AU FIECARE INAINTE DE NUNTA.MULT SUCCES SI FERICIRE.
Radu_Simy28
Postat pe 5 Martie 2010 12:36
Eu am avut nunta in 27 sept 2009...inainte de nunta in luna mai am inceput cumparaturile.In mai am cumparat verighetele..300 euro,in iunie rokia 240 euro...in august am cumparat haine pt starea civila si am facut o masa interesanta doar cu familia care a costat f putin plus prajiturele si sampanie la st civila...si aici cativa banuti...daca vrei sa scapi de o keltuiala in plus desi e f obositor sa ai st civila si cu nunta propriu zisa in aceeasi zi.(parerea mea..poti sa faci st civila in ziua nuntii.In septembrie am cumparat costumul mirelui inca vreo 350 eur cu tot cu pantofi.. cuafat plus makiat si probe inca 100 euro.in rest am dat un avans la restaurant de 250 euro.Partea frumoasa e ca cine nu a putut veni la nunta a trimis cate o atentie mica care a fost f importanta inainte de nunta pt flori si alte lucruri..si la restaurant am dat inainte nr de invitati au calculat exact stiam exact la cat sa ne asteptam am iesit bine si toata lumea fericita!nu costa kiar atat de mult daca iti doresti cu adevarat sa o faci si o faci din timp.
upssa4u
Postat pe 5 Martie 2010 14:08
Noi am avut nunta in 06.06.2009 in Orastie (nu e un oras mare si deloc scump) si am rams cu bani de am mers in luna de miere in Austria pe cont propriu si am dat un avans bunicel la un apartament nou in Timisoara in care ne-am mutat de curand.
La inceput am avut o lista de cca 400 persoane, dar am redus din ele, pentru ca au fost anumite persoane care trebuiau sa vina (multe rude de-ale tatalui meu divortat de mama mea) care ne-au transmis indirect ca nu vor veni. Asa ca, numai bine, am rams cu 250 persoane care ne-au confirmat ca vin. Si au venit. Au venit si au dat in plic bine, pentru ca si noi am dat cand am fost la nunta lor, iar cei la care urmeaza sa mergem vom da cam cat ne-au dat, depinde cand vor avea nunta. Noi calculam tot in functie de euro si de localitate. De exemplu niste prieteni din Timisoara au venit si au dat 150 euro, fata de alti prieteni din Orastie care au dat 400 ron. Cei care au dat 150 Euro s-au gandit sa dea atat ca sa ramana si ei cu ceva cand vom merge noi la ei, avand in vedere ca au avut nunta in Timisoara imediat dupa noi, iar meniul a fost mai scump. Si asa a fost, au rams si ei cu ceva dupa participarea noastra. La fel si cu cei din Orastie si ei au rams cu ceva dupa ce am fost la ei, deoarece locatia nuntii conteaza foarte mult. Nu poti compara ca si cost Timisoara cu Orastia. Dar pentru asta trebuie sa se informeze si invitatii cam cat o fi un meniu la restaurantul unde merg si sa mai puna si ceva pe langa meniu, ca o nunta nu costa numai mancarea aia, mai e si muzica, florile, foto+video...

Florile noi le-am cumparat de la un depozit din Deva, iar mama mea a angajat o florareasa intr-o si am facut toate buchetele pentru mine, nasa, domnisoare onoare, cosurile soacrelor, cocardele. Trandafirii din buchetele puse in vaza la restaurant au fost din gradina unor prieteni (nu le-am luat de la noi din gradina ca sa ramana frumoasa ). Florile care au decorat casele mirelui, nasilor si a mea, masinile, corsajele domnisoarelor de onoare, a soacrelor, de pe stalpisorii de la biserica le-am facut din flori artificiale cumparate din Europa de la Bucuresti si le-a facut mama mea cu mult timp inainte pe rand. Nici nu s-a observat diferenta in poze. Si au aratat superb. Va puteti uita la profilul meu la poze ca se vad. Pe florile naturale am dat 9 milioane + florareasa 1 milion.

Prajiturile le-am facut la un laborator in Orastie ca erau muuult mai bune si mai ieftine decat cele din Deva, care aveau toate acelasi gust. Tot acolo am facut si tortul si prajiturile pentru ce le-am dat acasa. Ne-au costat 30 milioane si au fost 100 Kg prajituri cu 22 ron/Kg si tortul a avut 27 Kg cu 25RON/Kg. (se mai adauga si costul caserolelor pentru parjiturile de acasa)

Tinuta mea a costat 3 000 ron si aici includ: rochie, voal, manusi, dresuri, accesorii, umbreluta, coafeza si machiaj, pantofi. Tinuta sotului a costat 1 700 ron: costum, vesta, camasa, pantofi, butoni. Precizez ca toate au fost noi. Mai putin lenjeria ca cica trebuie sa ai si ceva vechi, nu?
Verighetele nu ne-au costat nimic ca am avut aur si am dat la schimb si am echivalat si manopera tot in aur.

Cadourile pentru invitati ne-au costat 1 800ron: invitatii, paharele inscriptionate pentru noi, nasi, parinti, domnisoare si cavaleri onoare, cutia pentru ce le-am dat acasa, sticlele pentru tuica, marturii (le-am cumparat din Europa-Bucuresti).

Meniul la nunta l-am ales la gustari pe cel mai bogat, am avut apoi aperitiv cald de porc (sandwich vienez) cu ceva leguminoase, ciorbita de vacuta a la grec, gratar cu cartofi aurii crocanti si salata, aperitiv cald copanele de pui cu morcoviori baby, ciupercute si brocoli. In meniul asigurat de restaurant au mai intrat si 2 cafele, fructe pe fiecare masa si painea. A costat cca 90 ron. S-a mai adaugat ce am fost obligati sa luam de la restaurant: apa, sucurile si berea. Vinul, tuica-productie proprie, iar bauturile fine pt barbati si femei-Metro.
La noi nu se plateste inchirierea restaurantului sau decorarea lui.

Alte cheltuieli: vornic (maestru ceremonii)= 350 ron, lautarii care ne-au luat de acasa si ne-au dus pana la intrarea in restaurant = 350 ron, muzica cu MC+video+foto = 2 150 ron, 5 camere de hotel pentru cativa invitati din Timi care au rams peste noapte = 1 000 ron.
Am avut si niste cheltuieli bisericesti (ca sa zic asa...): dispensa timp oprit (nunta a fost in ajunul Rusaliilor) = 25 ron, donatie la biserica ( ) = 50 ron, acord mireasa (ca nu am facut nunta la biserica de care apartineam eu) = 80 ron. Analizele medicale = 50 ron.


Ca sa va incadrati in buget faceti un calcul cam cat sa dea de pereche de cunostinte, rude, prieteni apropiati si apoi va apucati de bugetat pentru fiecare detaliu in parte astfel incat sa va incadrati in ceea ce ati strange de la nunta si sa va mai si ramana.

Parearea mea este ca nu trebuie facut din nunta o afacere, dar sa ramai in paguba... numai daca vin oameni neseriosi. Iar daca stiti ca sunt si asa ceva printre potentialii invitati, mai bine nu-i chemati. Eu ma gandesc tot timpul: ce mie nu-mi place, altuia nu-i fac.


La noi confirmarile s-au adeverit. Nu a zis nimeni ca vine si sa nu fi venit, ba mai mult au venit 10 persoane in plus, chit ca ne anuntasera ca nu vin. Aaaa, si de la cei care ar fi trebuit sa vina, dar din motive obiective nu au reusit sa ajunga, au trimis plic cu bani sau ne-au cerut contul din banca sa ne transfere. Am ramas uimiti cat de corecti sunt. Nu am avut nici o surpriza neplacuta cu plicurile.

Cam asta a fost in mare.

Va pup si va doresc alegeri intelepte, multa chibzuinta si rabdare in a cauta ceea ce mai ieftin, dar care sa va placa!
Tassy_grace
Postat pe 11 Martie 2010 10:39
upssssaaaaaa eu cam imi permit daca vreau sa o las pe bunica sa-mi faca si rochita de mireasa si-mi va iesi ceva extraordinar, ca bunica stie croitorie nu gluma...faza e sa nu comentam persoanele despre care nu stim nimic... ....
Cine ma cunoaste stie de ce e in stare bunica si multe pers cred ca ar fi mai bine sa o las pe ea sa-mi faca rochita dar... o sa ma gandesc f bine...singura problema in a o pune pe bunica sa-mi faca sau nu e materialul si atat...daca gasesc ce vreau eu sa folosesc .
Stii doar ca pe forum e frumos sa te ascunzi in spatele unui id si a unei poze si sa comentezi vrute si nevrute dar adevarul sa fie cu totul altfel... Eu una cat timp stau pe acest forum nu o sa comentez decat lauda nesustinuta de fapte...

pe urma poate la tine se tranteste "fleaica" de porc pe gratar la iarba verde ca la mine si la iarba verde se face o delicatesa nu o taraneasca . Si subliniez "poate" pentru ca nu am de unde sa stiu...Faza e ca nimeni nu poate sa forteze pe cineva sa faca altfel decat cum vrea si dati-mi dreptate... Am fost la foarte multe nunti de mica si inca ma mai duc la multe pana la nunta mea si stiu ce o sa fac la a mea nunta ca sa multumesc pe toata lumea . AStept comentarii din partea persoanelor care o sa-mi faca placerea sa vina la nunta mea

Mi s-a cam scarbit de comentariile rautacioase de pe acest forum din partea persoanelor care se cred atotcunoscatoare sau Dumnezeu si acum nu vorbesc la adresa unei anumite persoane ci la adresa muuuuuuuultor membrii care daca i-ar verifica cineva ar vedea ca in spatele lor se ascund chiar barbati cu o varsta destul de prezentabila care vor sa "agate" si ei ceva...
agny
Postat pe 11 Martie 2010 17:17
inafara de lumea care confirma chiar si cu o zi inainte si nu vine, inafara de faptul ca toti incearca sa te fure si sa traga de pe tine tot ce se poate....banii de la date variaza in functie de cati invitati iti vin, cat de mult dau si sa nu uitam de acele persoane care vin cu catel cu purcel, mananca si beau cat pentru o luna si lasa 2 milioane...cel mai pretios sfat ar fi sa nu te bagi in prea multe datorii daca nu ai la cine sa apelezi in caz ca darea nu a fost pe masura asteptarii....eu am bagat in nunta mea vreo 10 000 euro si nu stiu daca mi-a iesit 4000..nu cred...oricum succes loa pregatiri...cu ajutorul nuntii ne-am dat si noi seama cat de multi prieteni avem si cate rude "fidele"!
BarbieGirl_grace
Postat pe 31 Martie 2010 16:07
buna! noi innainte cu o saptamana de nunta speram sa scoatem cheltuielile deoarece am calculat la 300-325,apoi cu timpul am calcuat tot scazut si am ajuns la 250 persoane sa vin la nunta si au venit 200! am avut chltuieli foarte mari: flori, limuzicna, aranjare salii, lumanari personalizate, foarmatie muzicala etc. care eram costisitoare.
dar am avut o mare surpriza la finalul nuntii, cand absolut toate plicurile ara scrise cu nume, si s-a cinstit foarte buna. (adevarul e ca si noi dadem foarte bine).
am mers in luna de miere in insulele canare, am platit tot de la nunta, si am ramas si cu bani dupa, chiar foarte bine!
va doresc succes la pregatiri, si o nunta de vissss:*:*:*
chetegalina
Postat pe 30 Iulie 2010 14:19
Trebuie sa faci un mic calcul privind si cine vine , unde faci si cati invitati ai. Sunt sanse sa iesi in castig , mic sau mare insa in pierdere nu cred .
kudika_17683
Postat pe 27 Februarie 2013 15:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Secretul zilei de nastere dezvaluie felul in care iubesti 11 De la: cammy86 17 Mai 2010 13:16
buna la toate fetele 2 De la: degetica86 21 Mai 2009 15:27
Vand rochie mireasa divina sposa 1 De la: crantapel 14 Noiembrie 2010 21:38
vand rochita,crinolina,juponul, voalul, jarteluta si evantaiul cu 500ron .... si costumul ginerelui,mar 50 la 250ron...negociabile :) 2 De la: petrutza25girl 31 Martie 2014 15:39
cel mai bun meniu de nunta!100 lei 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:12