Setari Cookie-uri

cum definiti dragostea adevarata ?


cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .
banalulanonim
Postat pe 30 Iulie 2010 13:29
ce probleme existentiale ai tu.. mama mama
Shhh
Postat pe 30 Iulie 2010 14:05
s-a mai vorbit despre asta....
dar daca vrei sa stii parere mea dragostea e ca un foc de paie in schimb iubire adevarata poate exista si ea este unica depinde de fiecare in parte cum si unde o gasim
yumy
Postat pe 30 Iulie 2010 14:08
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .


Nu exista iubire neconditionata!
Barbie30
Postat pe 30 Iulie 2010 14:11
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .


Sublim este la inceput, insa pe parcurs te impotmolesti putin si dai nas in nas cu realitatea...asa incep compromisurile, care sunt esentiale intr-o relatie avand in vedere faptul ca nu exista compatibilitate 100%...eu cred ca dragostea adevarata este cea care supravietuieste realitatii, cea care rezista si celor mai grele incercari !
Summer_
Postat pe 30 Iulie 2010 14:17

este o parere pe care o respect dar nu o impartasesc , daca nu l-ai intalnit pe d-zeu , nu inseamna ca nu exista ...
banalulanonim
Postat pe 30 Iulie 2010 15:20

pacat ca iti risipesti energia si timpul in acest mod , ironizand , cred ca ai putea face mai mult ptr cei din jur , unii chiar ar dorii sa invete din experienta ta de viata , de asta suntem unii pe aici , in afara de cei care se plictisesc si sub masca anonimatului ironizeaza sau mai rau , jignesc...
banalulanonim
Postat pe 30 Iulie 2010 15:23
Eu cred ca dragostea adevarata presupune sacrificii, e agonie si extaz, e nebunie, speranta, incredere, lacrimi ;
cand ai alaturi un bun camarad care sa-ti respecte dorintele si sperantele, sa faci totul sa alungi tristetea din sufletul lui, sa-i accepti greselile pentru ca asa e el, sa inrosesti in fata lui si dupa multi ani alaturi. Dragoste adevarata e acolo unde doi batranei chiar daca se cunosc de-o viata tot sunt prieteni si se plimba de mana.

Dragoste adevarata e sa te trezesti fericit/fericita in fiecare dimineata ca ai langa tine omul pe care-l iubesti, ca sunteti sanatosi, ca poti multumi lui Dumnezeu pentru asta. Atunci treci impreuna peste toate.
kudika229973
Postat pe 30 Iulie 2010 16:08
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 15:20:32
este o parere pe care o respect dar nu o impartasesc , daca nu l-ai intalnit pe d-zeu , nu inseamna ca nu exista ...


Probabil asta e raspunsul la ce am scris eu legat de faptul ca iubirea neconditionata nu exista. Imi poti da te rog un singur exemplu in care iubesti si nu astepti nimic dar absolut nimic in schimb?Iti respect parerea,departe de mine gandul de a te face sa vezi altfel lucrurile!
Barbie30
Postat pe 30 Iulie 2010 19:51
Pentru dragoste as spune ca sunt mii de definitii dar nici una dintre ele nu cred ca ar putea fi stintifica deoarece dragostea nu e un lucru material care sa poate fi analizat.

Din punctul meu de vedere dragostea adevarata este ceva ce se traieste, o simt ambii parteneri, niciodata nu se stinge si nu se rezuma la nivel de sentiment. Ea mereu arde ca o flacara nemuritoare in inimile indragostitilor si nu implica gelozia si minciunea ci respectul, atasamentul , devotamentul si fidelitate.
Sa nu mai zic de miciile lucrurile neasteptate pe care un baiat face pentru o fata sau invers atunci cand isi traiesc dragostea adevarata.

Cam asta este definitia mea despre dragostea adevarata, momentan nu am inspiratie ca e mult de definit pe acest subiect :D .
BlueDream
Postat pe 31 Iulie 2010 23:08
De la: kudika229973, la data 2010-07-30 16:08:04Eu cred ca dragostea adevarata presupune sacrificii, e agonie si extaz, e nebunie, speranta, incredere, lacrimi ;
cand ai alaturi un bun camarad care sa-ti respecte dorintele si sperantele, sa faci totul sa alungi tristetea din sufletul lui, sa-i accepti greselile pentru ca asa e el, sa inrosesti in fata lui si dupa multi ani alaturi. Dragoste adevarata e acolo unde doi batranei chiar daca se cunosc de-o viata tot sunt prieteni si se plimba de mana.

Dragoste adevarata e sa te trezesti fericit/fericita in fiecare dimineata ca ai langa tine omul pe care-l iubesti, ca sunteti sanatosi, ca poti multumi lui Dumnezeu pentru asta. Atunci treci impreuna peste toate.


foarte adevarat ce spui,uiti insa un lucru...tot dragostea e cea care iti poate aduce multa suferinta.
vise_ratacite
Postat pe 4 August 2010 23:21
De la: vise_ratacite, la data 2010-08-04 23:21:07
De la: kudika229973, la data 2010-07-30 16:08:04Eu cred ca dragostea adevarata presupune sacrificii, e agonie si extaz, e nebunie, speranta, incredere, lacrimi ;
cand ai alaturi un bun camarad care sa-ti respecte dorintele si sperantele, sa faci totul sa alungi tristetea din sufletul lui, sa-i accepti greselile pentru ca asa e el, sa inrosesti in fata lui si dupa multi ani alaturi. Dragoste adevarata e acolo unde doi batranei chiar daca se cunosc de-o viata tot sunt prieteni si se plimba de mana.

Dragoste adevarata e sa te trezesti fericit/fericita in fiecare dimineata ca ai langa tine omul pe care-l iubesti, ca sunteti sanatosi, ca poti multumi lui Dumnezeu pentru asta. Atunci treci impreuna peste toate.


foarte adevarat ce spui,uiti insa un lucru...tot dragostea e cea care iti poate aduce multa suferinta.


Binenteles, crede-ma c-am cunoscut si aceasta parte a dragostei....dar intotdeauna dupa ploaie e soare, dupa furtuna vreme buna. Daca iubesti adevarat ai puterea sa treci si peste suferinta. De-a lungul unei relatii sau casnicii nu au cum sa fie numai dulcegarii, numai bine ; Pe noi orice perioada mai grea sau necazurile ne-au sudat relatia si parca atunci am fost mai aproape unul de altul. Desigur fiecare cuplu are principiile sale pe care le urmeaza doar daca ambii parteneri iubesc.
As zice ca e ca o constructie solida- daca ai pus caramida dupa caramida cu bune si rele greu se darama. Daca ne intereseaza doar anumite aspecte ale relatiei ....nu stiu.
Suferinta nu trebuie lasata sa-si faca loc in sufletul nimanui. Intotdeauna exista o alternativa, cel putin.
kudika229973
Postat pe 9 August 2010 14:15
eu traiesc o experienta de genul asta , nu credeam ca o pot traii , in care iubesc pe cineva ptr ceea ce este ca persoana , ca suflet , fara sa astept macar un feed -beck de la acest gest al meu.
banalulanonim
Postat pe 9 August 2010 17:10
EU CRED CA TOATE FEMEILE INTALNESC O SINGURA DATA IN VIATA MAREA DRAGOSTE RESTUL DEPINDE DE FIECARE CUM O PASTREAZA.........
kudika151469
Postat pe 9 August 2010 17:10

nu vreau sa contrazic pe nimeni , prin prisma astrologiei am studiat din umbra multe cupluri : de la cunostinte , la actori , politicieni , oameni de afaceri , cunoscandu-le zodiile din care fac parte rar m-am inselat cand era vb de un cuplu care nu are compatibilitate sau invers. Ceea ce vreau sa scot in evidenta e faptul ca eu cred ca putini oameni intalnesc sufletul pereche intr-o viata si mai putini il pastreaza , multi traiesc mirajul atractiei care se stinge cu timpul si sunt incarcerati i niste casnicii sau relatii fara sens. Dar niciodata nu cred ca daca d-zeu ti-a dat marea dragoste iti mai da a doua dragoste mare daca nu ai fost in stare sa o gestionezi pe prima , aceea fiind si sufletul pereche nu doar o atractie mare.
banalulanonim
Postat pe 9 August 2010 17:20
De la: banalulanonim, la data 2010-08-09 17:20:53
nu vreau sa contrazic pe nimeni , prin prisma astrologiei am studiat din umbra multe cupluri : de la cunostinte , la actori , politicieni , oameni de afaceri , cunoscandu-le zodiile din care fac parte rar m-am inselat cand era vb de un cuplu care nu are compatibilitate sau invers. Ceea ce vreau sa scot in evidenta e faptul ca eu cred ca putini oameni intalnesc sufletul pereche intr-o viata si mai putini il pastreaza , multi traiesc mirajul atractiei care se stinge cu timpul si sunt incarcerati i niste casnicii sau relatii fara sens. Dar niciodata nu cred ca daca d-zeu ti-a dat marea dragoste iti mai da a doua dragoste mare daca nu ai fost in stare sa o gestionezi pe prima , aceea fiind si sufletul pereche nu doar o atractie mare.


cand doua suflete pereche se intalnesc , nu se mai pune problema gestionarii iubirii ........... doar de aceea se numesc suflete pereche- pentru ca se completeaza reciproc in alcatuirea acelei sfere perfecte in care credeau vechii greci ; parerea mea
iubirea perfecta , ideala ,inseamna daruire neconditionata de care doar o fiinta perfecta e capabila , iar noi , oamenii , suntem atat de imperfecti ..........
confundam iubirea cu posesia , cu legarea persoanei iubite de noi , cu intelegerea reciproca si chiar cu implinirea sexuala , fara sa ne dam seama ca singurul lucru de care are nevoie iubirea e exact acela pe care nu-l putem oferi : libertatea .
perce_neige
Postat pe 9 August 2010 17:43
De la: Barbie30, la data 2010-07-30 14:11:25
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .


Nu exista iubire neconditionata!

absolut corect
a explicat summer de ce

asta daca vorbim de dragostea romantica. Pentru ca daca vorbim de dragostea unei mame fata de copilul ei, se schimba putin placa. Dar divaghez
kitty_krieger
Postat pe 9 August 2010 18:02
Anonimule, tu chiar crezi ca Dzeu iti controleaza in asa fel destinul? Crezi ca face sa nu ajungi la un anumit loc de munca unde, sa zicem , ca ti-ai gasi acea a doua jumatate, sau nu obtii acel loc de munca din cauza a n factori pamantesti? Chiar este Dzeu atat de crud? Si chiar se contrazice singur atat de mult in ceea ce priveste liberul arbitru?
Sunt intrebari retorice, nu astept raspuns, pentru ca deja am convingeri formate in legatura cu acest subiect (care se regasesc chiar in intrebari).

Numa' ca nu-mi place ideea asta ca iti controleaza altcineva destinul, este asa usor sa dai vina pe altcineva in loc sa-ti asumi responsabilitea si consecintele propriilor fapteee.....
kitty_krieger
Postat pe 9 August 2010 18:08
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .
ca senioara >>O SINGURA DATA IN VIATA MEA AM VAZUT o iubire adevarata >> care a durat 30 de ani >>> UNA !! >PUR SI SIMPLU SE INTELEGEAU DIN PRIVIRII >> aveai ,in preajma lor ,O STARE DE CONFORT ,DE BINE ... EA A MURIT PRIMA SI LA 6 LUNI EL ... in rest praf...vorbe...vax///
kudika080388
Postat pe 9 August 2010 18:38
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .


Citeste Stendhal - Despre dragoste daca te pasioneaza subiectul...sau mai e si jose Ortega y Gasset - Studii despre iubire...
AndM
Postat pe 9 August 2010 19:46
atunci cand esti in stare sa faci orice pentru persoana iubita, chiar si sa`ti dai viata pentru ea:)
PuFa
Postat pe 9 August 2010 19:48
De la: banalulanonim, la data 2010-07-30 13:29:37
cum puteti definii adevarata dragoste ? cineva spunea o data ca adevarata dragoste este dragostea pe care i-o oferi cuiva fara sa astepti nimic in schimb , iubirea pe care o daruiesti cuiva ptr ceea ce este acea persoana nu ptr ce ti-ai dorii de la ea.voi ce parere aveti ? mie mi se pare sublim .Astept parerile voastre , in special parerea femeilor .


pai inainte de toate exista dragoste falsa? ce are de-a face dragostea cu iubirea?
leo_
Postat pe 9 August 2010 23:13
DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecțiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecțiune fațã de o persoanã de sex opus; iubire, amor. ◊ Loc. adv. Cu (multã) dragoste sau cu toatã dragostea = cu (multã) plãcere, (foarte) bucuros. ◊ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, fațã de) cineva (sau de ceva) = a se îndrãgosti de cineva (sau de ceva). ◊ Expr. A avea dragoste = a-i plãcea sã... A se topi (sau a se sfârși, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimã. ♦ (Concr.) Ființã iubitã; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legãturã sexualã; relații amoroase. II. Plantã erbacee cu frunze în formã de lance, dințate și cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĩ.

asta are de-a face dragostea cu iubirea , [img]http://dl10.glitter-graphics.net/pub/493/493430jkalyf9gl8.jpg[/img]
kitty_krieger
Postat pe 9 August 2010 23:42
Acel cineva care ti-a spus asta e un mare intelept sunt de acord cu el.
kudika228167
Postat pe 9 August 2010 23:47
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-09 23:42:12DRÁGOSTE, dragoste, s. f. I. Sentiment de afecțiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecțiune fațã de o persoanã de sex opus; iubire, amor. ◊ Loc. adv. Cu (multã) dragoste sau cu toatã dragostea = cu (multã) plãcere, (foarte) bucuros. ◊ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, fațã de) cineva (sau de ceva) = a se îndrãgosti de cineva (sau de ceva). ◊ Expr. A avea dragoste = a-i plãcea sã... A se topi (sau a se sfârși, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimã. ♦ (Concr.) Ființã iubitã; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legãturã sexualã; relații amoroase. II. Plantã erbacee cu frunze în formã de lance, dințate și cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĩ.

asta are de-a face dragostea cu iubirea , [img]http://dl10.glitter-graphics.net/pub/493/493430jkalyf9gl8.jpg[/img]


nu te lua mult dupa definitii. ele ajuta pe cineva sa inteleaga un concept. asta nu inseamna ca aprofundeaza un concept. a fi indragostit nu inseamna a iubi.
leo_
Postat pe 10 August 2010 09:48
Dragostea poate sa fie neadevarata daca-i dragoste?....!?!?
Be_free
Postat pe 10 August 2010 10:55
nu prea exista dragoste neconditionata, chiar si parintii asteapta ceva in schimb....asa e viata si orcum ar fi cam nedrept sa iubesti neconditionat ;) ma refer ca tu sa iubesti fara sa astepti nimic in schimb iar cel de langa tine sa fie cu altcineva.....tot timpul se va astepta ceva in schimb....asa a fost lasat de sus....si dumnezeu a i-a creat pe adam si eva asteptand fidelitate si ascultare, i-a iubit neconditionat pana cand au facut ce au facut....deci nu exista iubire neconditionata dar exista iubirea impartasita care merita traita....
candy_me2006
Postat pe 11 August 2010 01:57
sa nu exageram totusi, viata ta e viata ta,nimeni nu merita sa iti dai viata pentru el poate doar copilul tau.... nu prea exista recunostinta in lumea asta deci nu se merita...
candy_me2006
Postat pe 11 August 2010 01:59
De la: candy_me2006, la data 2010-08-11 01:57:33nu prea exista dragoste neconditionata, chiar si parintii asteapta ceva in schimb....asa e viata si orcum ar fi cam nedrept sa iubesti neconditionat ;) ma refer ca tu sa iubesti fara sa astepti nimic in schimb iar cel de langa tine sa fie cu altcineva.....tot timpul se va astepta ceva in schimb....asa a fost lasat de sus....si dumnezeu a i-a creat pe adam si eva asteptand fidelitate si ascultare, i-a iubit neconditionat pana cand au facut ce au facut....deci nu exista iubire neconditionata dar exista iubirea impartasita care merita traita....


da, dar i-a si pedepsit. asta trebuie si noi sa facem cu cei care o iau pe aratura.
leo_
Postat pe 11 August 2010 10:29
un adevar pur si inevitabil!
roz5blue6lila7
Postat pe 11 August 2010 10:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fetelor daca ma puteti ajuta 3 De la: arynaaa 15 Decembrie 2008 20:57
PRODUSE PROFESIONALE JOICO, TIGI BED HEAD, L`OREAL EXPERT SERIE online 1 De la: afroditalady 5 Octombrie 2008 18:02
Ce fac fetele singure maine pe 14 feb.? 43 De la: Ame_ly 15 Februarie 2011 17:35
Cat de mult conteaza trecutul intr-o relatie? 58 De la: kudika312130 10 August 2010 13:10
sunteti fericiti ? 69 De la: andreea1976 23 August 2009 22:11