Setari Cookie-uri

Dureri menstruale exagerate

am si eu o problema...in prima zi de menstruatie, nu sunt om dupa cam 30 de minute de la prima picatura am niste dureri ingrozitoare dr sbis pot sa ma tin si pe piciaore am incercat tot felul de pastile si nimica nu imi trece prima zis e cea mai nashpa ceama dureroasa nu stiu ce sa mai fac mam saturat dk puteti sa imi spuneti ceva care sti ca trece :| sau nus :(:-< un sfat ceva

Postat pe 24 Octombrie 2008 17:42
pai am fost .... si nu mia zis nimica mia zis ca sunt in regula ca nu am nimica ....

Postat pe 24 Octombrie 2008 19:57
Ai incercat Ketonal?
Kathara
Postat pe 24 Octombrie 2008 20:20
da si imi trece cat de cat si dupa iar ma ia cu dureri :-<

Postat pe 25 Octombrie 2008 09:14
Ia doua pastile de 100 - cat tine efectul in mod normal?
Kathara
Postat pe 27 Octombrie 2008 11:52
juma de ora km asa :-??

Postat pe 30 Octombrie 2008 17:17
buna!
citeste despre endometrioza, si poate gasesti mai multe raspunsuri!
ce ma ajuta pe mine cel mai mult? iau magneziu cu calciu cateva zile si ma simt mult mai bine, durerile si-au mai atenuat din intensitate!
numai bine!
ina84
Postat pe 14 Noiembrie 2008 11:02
Eu ma tratez cu Aulin in primele 2 zile, si i-au atunci cand incepe sa ma doara, daca nu ma doare..i-au 1 la 12h preventiv. Sa iei totusi pe perioada menstruatiei si chiar cateva zile inainte, calciu cu D2.
Bafta!
inagirl86
Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:54
si eu tot ketonal iau,in jumate de ora nu mai am nimic,normal ar fi sa-ti treaca de la el pentru sa e foarte tare,eu inainte mai luam no-spa si cand aveam dureri f mari luam piafen.dar noroc ca am descoperit ketonal-ul ca nu stiu ce ma faceam.daca tu ai dureri atat de mari si nici medicamentele nu isi fac efectul,eu zic ca ar trebui sa mergi neaparat la medic!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 13:59
cunoscuta problema...tratamentul mi l-am gasit singura: cu cinci zile inainte iau calciu+magneziu, in prima zi de distractie iau o aspirina...la mine functioneaza...dar asta numai daca medicul tau iti spune ca esti ok in rest

Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:02
....poate o sa sune cam ciudat dar si eu aveam aceeasi problema si cand m-am saturat sa iau medicamente care de care mai puternic am ajuns la leacuri babesti.... :))
eu 1 pahar 100 ml tuica de vreo 30 de grade cu un deget de ulei pe deasupra(k sa nu incepi sa canti sau sa razi fara motiv) si stau in pat la caldurik(iarna)sau la soare vara :))
la mine funcctioneaza...poti sa incerci si tu,dar sa nu exagerezi cu cantitatea de tuica :)) provoaca dependenta :p
sper sa fie de folos
pupici
lalyeleny
Postat pe 2 Decembrie 2008 18:39
draga eu am aceleasi probleme de ani buni si am fost la nenumarati doctori si am facut tratamente de multe feluri, dar tot degeaba... cica aceste dureri pot sa treaca atunci cand nasti...acum nush ce sa mai zic si eu sunt satula sa cad din picioare, chiar si in momente cand chiar am treaba.
123girl
Postat pe 9 Decembrie 2008 09:53
Si eu am aceeasi problema. ginecologul nu ma ajutat prea mult iar calmantele (ketonal, algocalmin, no-spa, midocalm, etc...)mi-au adus o noua problema - stomacul - (din cauza durerilor am exagerat cu ele)
Sfatul meu - ia un pahar de rachiu (cum spunea si lalyeleny) si incearca sa stai la caldura.de multe ori incalzesc 2 l d apa si tin sticla cu apa calduta pe ovare. Eu reusesc sa scap de dureri cu metoda aceasta dar din casa tot nu pot sa plec.A... nu-ti face probleme din cauza cantitatii de tuica...dak consumi 100 ml (chiar si 200ml) nu se intampla nimic. este vb doar de o zi sau doua pe luna.
Bafta, sper sa te ajute si sper k dupa prima sarcina sa scapam de aceasta pb.
Ar fi groaznic sa avem aceasta pb pana la menopauza....nici nu vreau sa ma gandesc...
timoana
Postat pe 9 Decembrie 2008 11:08
la mine au funcitonat numai anticonceptionalele.acum numai am treaba de loc,nu mai am dureri de loc.
arynak
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:30
la mine au funcitonat numai anticonceptionalele.acum numai am treaba de loc,nu mai am dureri de loc.
arynak
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:30
tuica reduce si fluxul menstrual, iar vinul il creste. incercati si cateva exercitii de relaxare, o mica plimbare. am si eu luni cand mi s eintampla asta si am dureri si mai mari daca stau in pat, asa ca prefer sa ma plimb sau sa fac cateva exercitii usoare(pilates ar fii indicat sau alergare usoara). explicatia este ca ai o circulatie mult mai buna si durerea nu ramane intr-un punct fix. eu evit cu orice pret sa i-au medicamente. o zi buna.

Postat pe 9 Decembrie 2008 13:33
de cand mia venit ciclul de 18 ani durereri dureri si iar dureri mam saturat dar nu avem ce face...am avut si chisturi dar nu de la pastile se fac.pana la urma tot cu antic. ma tratez si nu mai am dureri
artemi
Postat pe 10 Decembrie 2008 01:08
dar cu nimesil ai incercat? este fostul aulin. eu l-am luat cu mine in anglia. te inteleg cum te simti si mai ales ce simti; si eu lesin si de 3 ari in prima zi si sunt numa in genunchi. si incearca tot timpul sa ai un maieu sau tricou bagat in pantaloni sa nu ai nici un fir de rece la spate si sosete in picioare. asta nu este decat o raceala mai veche care nu ai tratat-o cum se cuvine ;)
incearca cu nimesil (un pliculet cum simti ca te ia durerea) si cu ingrijirea personala mai atenta!!!!
kida20
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:07
hmm dureri menstruale ? eu am aceasta problema de ceva ani si am incercat foarte multe medicamente iar ceea ce iti recomand eu este "RUPAN" pe mine ma ajuta sa stau in picioare in acele zile ...bafta
camydaisy
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:52
si eu am aceasi problema dar mam invatat sa rabd si imi fac treaba inainte can sunt zilele pe stop fac pauza adik nu fac mai nimik........
eu mam obisnuit deja
ideea e k am incercat calmante da alea sunt bune doar o vreme pana isi fac efectul apoi e k si cum nai fii luat nimca......
la mine in familie toate suntem asa maicamea,matusile si verisoarele toate.......
ce sa zic treaba tine pana faci primul copil!!!!!!!!!!!!
ioanageorgiuADY
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:00
si eu am dureri groaznice..abea ma pot tine pe picioare...greturi si alte cele, dar iau Nurofen pentru dureri menstruale ...isi face efectul in aprox 15 min si dureaza cam 12 ore
suflet_mic
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:12
aSA AM SI EU DURERII DA IAU NUROFEN SI IMI TRECE
_dulcik_
Postat pe 3 Martie 2009 22:00
si eu am dureri foarte mari in primele 2zile si sincer pastilele nu ma ajuta,insa de 1an folosesc o metoda recomandata de o prietena si functioneaza: tine pe abdomen o sticla de apa calduta.sper sa te ajute,la mine functioneaza perfect si nu mai sunt nevoita sa iau mereu pastile.
yana24
Postat pe 4 Martie 2009 12:27
da si cu apa caldutza merge insa tb sa stai in pat si sa nu te ridici...
_dulcik_
Postat pe 4 Martie 2009 20:58
De la: 123girl, la data 2008-12-09 09:53:09 draga eu am aceleasi probleme de ani buni si am fost la nenumarati doctori si am facut tratamente de multe feluri, dar tot degeaba... cica aceste dureri pot sa treaca atunci cand nasti...acum nush ce sa mai zic si eu sunt satula sa cad din picioare, chiar si in momente cand chiar am treaba.


eu am astea dupa ce am avut si al doilea copil...deci teoria cu 'faci copil si trece'
_oktober_
Postat pe 5 Martie 2009 11:01
dar sunt bune si anticonceptionalele din cate stiu eu.... reduce durerea plus ca te tine mai putin
_dulcik_
Postat pe 5 Martie 2009 17:20
da,intr-adevar sunt folositoare si in sensul acesta... pt mine solutia asta pica din start totusi...
_oktober_
Postat pe 6 Martie 2009 17:31
buna..incearca pastilutele Coxtral...sunt foarte bune...

Postat pe 16 Martie 2009 08:48
BUNA CEL MAI BUN SFAT E SA TE DUCI LA UN DOCTOR
kudika002771
Postat pe 16 Martie 2009 08:51
eu stiu de la strabunica mea ca cik sa incalzesi apa si sa pui apa intr-un lighean si sa te pui deasupra ligheanului si sa te acoperi cu un prosop... cik scap de durerii... eu nu am incercat...
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 21:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu am inspiratie astazi sorry 39 De la: carabincatalinmanuel 14 Octombrie 2010 11:54
Am cunoscut oameni cu carte PROSTI..si fara-DESTEPTI. 65 De la: visan_georgiana 23 Martie 2011 20:11
.... 16 De la: rahella 9 Iulie 2009 15:34
Am si eu niste "mici" intrebari. 24 De la: greierash 1 Octombrie 2009 22:49
Vecin pervers. 31 De la: oana_gabi 15 Octombrie 2010 16:56